Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

δε γνωριζω το υγρο,αλλα μια που θιογεις το θεμα τιμη-ποσοτητα,να σου πω απλα πως εγω παιρνω 3 μπουκαλια των 380μλ, all in one light Της sauflon με 15 ευρω.

ειμαι υπερευχαριστημενη με το υγρο,κανει καλη δουλεια και δε ερεθιζει ποτε το ματι ,όπως το renu πχ.

τωρα θα δοκιμασω και το καινουριο της οπτιφρι,το replenish

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα και τους acuvue oasys. Πολύ καλοί φακοί, πολύ λεπτοί(! λεπτότεροι απο τους air optix aqua), σχεδόν δεν τους νιώθεις!

Έχουν και UV προστασία, άρα είναι οτι πρεπει για τώρα το καλοκαίρι!

 

Δοκίμασα και το υγρό solo care aqua της ciba vision, και μέχρι στιγμής όλα καλά. Αν και δεν ξέρω πώς να συγκρίνω τα υγρά. Όλα ίδια μου φαίνονται...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω μυωπία και φοράω γυαλιά. Για να βάλω φακούς επαφής πρέπει να πάω πρώτα στον οφθαλμίατρο για να μετρήσει κυρτότητες κλπ ή δε χρειάζεται;
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω μυωπία και φοράω γυαλιά. Για να βάλω φακούς επαφής πρέπει να πάω πρώτα στον οφθαλμίατρο για να μετρήσει κυρτότητες κλπ ή δε χρειάζεται;

 

Κανονικά ναι. Αλλά αν θες να γλυτώσεις το 30αρι, μπορείς να πας σε ένα σοβαρό κατάστημα οπτικών, πού θα έχει τα ίδια ακριβώς μηχανήματα με τον γιατρό (για να μη σου πω ότι μπορεί να έχει και καλύτερα), και θα σε μετρήσει επιτόπου...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω μυωπία και φοράω γυαλιά. Για να βάλω φακούς επαφής πρέπει να πάω πρώτα στον οφθαλμίατρο για να μετρήσει κυρτότητες κλπ ή δε χρειάζεται;

 

 

η γνώμη μου είναι να πας υποχρεωτικά στον οφθαλμιατρο έχω είχα πρόβλημα με την καμπύλοτητα με αποτέλεσμα να έχω ενοχλήσεις με τον φακό στο μάτι ενώ όταν είχα πάει στην οφθαλμιατρο μου μέτρησε ακριβώς την καμπύλοτητα και τα δάκρυα τα οποία δεν ξέρω εάν μπορεί να στα μετρήσει κατάστημα οπτικών και είναι σημαντικό εάν χρειάζεσαι ενίσχυση με τεχνικά δάκρυα ή κάποιο άλλο παρόμοιο φάρμακο . Καλύτερα να πας σε οφθαλμιατρο και μετά να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη σε οπτικό για να το διπλότσεκαρεισ. Και επίσης εγώ έπαθα έλκοσ στο μάτι και δεν μπορούσα να βάλω φακούς για 1.5μήνα κοντά λόγω ότι βάζω κολλυριο και μου είπε ότι μετά από δυο μήνες δηλαδή από 1/8 μου είπε ότι μπορώ να βάλω φακούς ξανά. Δυστυχώς τι να κάνω αναγκάστηκα γυαλιά αν και δεν τα βάζω πολύ όταν βγαίνω έξω παρά μόνο όταν είναι νύχτα ή δεν βλέπω καθολου καλά πχ στον πίνακα τις σχολής. Πάντως μου είπε ο οφθαλμιατρος ότι πότε να μην σκουπιζω τα χέρια μου από την στιγμή που τα έχω πλύνει με κρέμοσαπουνό διότι δεν ξέρεις πότε τι μπορεί να έχει χαρτί που θα σκουπίστεις και η πετσέτα . Μου είπε να τα πλένω και μετά να τιναζω να φύγει το νερό και να βάζω τους φακούς βρεγμένa όπως είναι για να είμαι σίγουρος ότι είναι καθαρά τα χέρια μου με αυτον τον τρόπο επίσης μου είπε να αποφεύγω να τριβω τα βλεφαρα με τα χέρια χωρίς να τα έχω πλύνει εγώ πιστευω ότι το έλκοσ το έπαθα μάλλον από την πετσέτα που δεν ήτανε καθαρή καλά μπορεί και από τρίψιμο στα μάτια αλλά μάλλον από την πετσέτα. Επίσης επειδή χρησιμοποιούσα detol μια εβδομάδα πριν το πάθω ίσως να εφταιγε και αυτό μου είπε ότι το θεωρεί χαζομάρa το detol καλύτερα με απλο καθημερινό κρέμοσαπουνό να τα πλένω και να τιναζω για να μην έχω προβλήματα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι το έλκος στο μάτι? Σε πονούσε? Ήταν κόκκινο? Δεν έβλεπες?

Πως το κατάλαβες δηλαδή?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πως είναι το έλκος στο μάτι? Σε πονούσε? Ήταν κόκκινο? Δεν έβλεπες?

Πως το κατάλαβες δηλαδή?

 

το έλκοσ δεν φαίνεται εάν είναι σε απλή μορφή . Εάν είναι σε πολύ μεγάλη μορφή γεμίζει πυον και φαίνεται και πρέπει να μπεις στο νοσοκομείο έτσι μου είπε και εκείνη η οφθαλμιατρος . Εγώ πάντως ήμουνα στην απλή μορφή και δεν μπορούσα να δω πως πάει το μάτι το έβλεπε εκείνη με το μηχάνημά στο οφθαλμιατρείο της. Γενικά τα συπτωματα που είχα ήτανε κόκκινα και τα δυο μου μάτια και τα έτριβα αρκετa. Έβλεπα κανονικά αλλά με κουράζε περισσότερο αυτό το μάτι που είχε το έλκοσ . Αλλά ευτυχώς είχα έλκοσ μόνο στο αριστερό μάτι όχι και στα δυο μάτια. Γενικά το έλκοσ να σου δωσω να καταλάβεις είναι ένα βακτήριο το οποίο μπαίνει στο μάτι είτε από τον φακό είτε με τρίψιμο στο μάτι με βρώμικα χέρια και το μικρόβιο τρύπαεί το μάτι και δημιουργεί εσωτερικά προβλήματα που δεν μπορείς να το δεις εσύ εάν είναι στην αρχή του . Γενικά αυτά θυμάμαι νομίζω ότι είχα και θαμπωμα στο μάτι που είχα στο έλκοσ μου έδωσε ένα αντιβιοτικο να βάζω κάθε μια ώρα και θυμάμαι ότι όταν το έβαζα θαμπωνε λίγο το μάτι μου και μετά από 20λεπτά έβαζα και τεχνικά δάκρυα. Γενικά στο πρώτο 24ωρο τα συπτωματα εξαφανίζονται σχεδόν αλλά δεν σημαίνει ότι έφυγε διότι μπορείς να έχεις επιπλοκή και να μην κάνει το αντίστοιχο αντιβιοτικο και να χρειάζεται να αλλάξεις θεραπεία αλλά ευτυχώς εμένα όλα πήγαν καλά. Τώρα μόνο τεχνικά δάκρυα βάζω και την δευτέρα τελειώνω και με αυτό και μετά από 1αυγούστου θα ξανά βάλω φακούς επιτελους! Περιμένω πως και πως αλλά έχω φοβήθεί με αυτό που έπαθα και λέω θα προσέχω και δεν τους αφήσω τους φακούς απλά δεν θα σκουπιζω τα χέρια μου όταν τους βάζω και θα αποφεύγω να τριβω τα μάτια μου είτε με φακούς είτε όχι εάν δεν τα πλένω. Την ρώτησα εάν μπορώ να βάλω μιας χρήσης και μου είπε όχι δεν υπάρχει λογος αρκεί να τηρείς την καθαριότητα σωστά και δεν έχεις πρόβλημα και μου λέει μην ακούς αυτά που λένε για το υγρό των φακών επαφής με υαλορουνικο οξύ μην το πάρεις το καλυτερο είναι το optifree express!. (διότι την είχα ρωτήσει για το υγρό των φακών που είχατε ανεβάσει στα προηγούμενα post για αυτό!) ξέχασα να πω ότι ναι μεν είχε πόνους αλλά υποφερτους και όχι συνεχομενουσ αλλά ανά τακτά χρονικά διαστήματα εντάξει από όσο θυμάμαι άργησε να φύγει ο πόνος αλλά τα συμπτώματα ευτυχώς φεύγουν στο πρώτο 24ωρο και νομίζεις ότι έφυγε αλλά θέλει τον χρονο του και θέλει προσοχή μην κολλήσει και το άλλο μάτι έτσι μου είπε δηλαδή.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι. Αλλά αν θες να γλυτώσεις το 30αρι, μπορείς να πας σε ένα σοβαρό κατάστημα οπτικών, πού θα έχει τα ίδια ακριβώς μηχανήματα με τον γιατρό (για να μη σου πω ότι μπορεί να έχει και καλύτερα), και θα σε μετρήσει επιτόπου...

 

Καλό είναι να πας βεβαια σε γιατρό, να εισαι καλυμένος αλλα οντως υπάρχουν κ οργανωμένα καταστήματα οπτικών που θα σου κάνουν μια χαρά μετρήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε JOHNMEGARYTHMOS. Τουλάχιστον να έχουμε το νού μας για το τί να προσέχουμε.

 

Γενικά κι εγώ βλέπω κάτι φορές οτι τα μάτια μου είναι "κουρασμένα και βαριά", αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στις πολλές ώρες που φοράω τους φακούς ή σε κάποια λοίμωξη. Πάντως την επόμενη μέρα όλα είναι καλά, άρα καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.:)

 

Επίσης προσπαθώ το ΣΚ να είμαι με τα γυαλιά, ωστε να ξεκουράζονται τα μάτια. Γιατί τις καθημερινές φοράω τους φακούς για 12-15 ώρες περίπου

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε JOHNMEGARYTHMOS. Τουλάχιστον να έχουμε το νού μας για το τί να προσέχουμε.

 

Γενικά κι εγώ βλέπω κάτι φορές οτι τα μάτια μου είναι "κουρασμένα και βαριά", αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στις πολλές ώρες που φοράω τους φακούς ή σε κάποια λοίμωξη. Πάντως την επόμενη μέρα όλα είναι καλά, άρα καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.:)

 

Επίσης προσπαθώ το ΣΚ να είμαι με τα γυαλιά, ωστε να ξεκουράζονται τα μάτια. Γιατί τις καθημερινές φοράω τους φακούς για 12-15 ώρες περίπου

 

τίποτα. Το με το πάθημα από ότι βλέπω γίνομαστε καλύτεροι και για αυτό το γράφω για να μην παθουν και αλλά άτομα . Και εγώ τα γυαλιά όταν πηγαίνω σπίτι και μετά δεν θα ξανά βγω έξω βάζω πάντα γυαλιά για να ηρέμησουν τα μάτια μου το ίδιο κάνω και το σαββατοκύριακο τους έχω γενικά όταν βγω έξω ακόμα και στο τει αλλά όχι για το σπίτι. Πάντως εάν ο ερεθισμός επιμένει ή σε ενοχλούν τα μάτια σου περισσότερο από το κανονικό μην το αφήσεις πήγαινε γρήγορα σε οφθαλμιατρο και απαιτήσε να σε σου δει τα μάτια με μικροσκοπιο να ηρεμήσεις ότι δεν είναι κάτι άλλο μπορεί να είναι μια απλή ξηρόφθαλμια και να χρειάζεται ενυδατωση το μάτι! Και να μειωθούν οι ερεθισμόι ρώτα σε οφθαλμιατρο και πές τις να σου μετρήσει και τα δάκρυα σου . Το μόνο ανχος π με έχει ποιάςεί είναι για τους φακούς επαφής και για το στρατό που σε κανένα χρονο θα πάω και δεν ξέρω εάν θα πρέπει να μπορώ να τους βάζω ή να μην τους βάλω μην πάθω ξανά το ίδιο πράμα . Αν και θέλω να τους πάρω μαζί διότι για πολλές ωρες τα γυαλιά δεν αντέχονται για παρά πολλές ωρες σε κουράζουν και θέλεις να τα βγάλεις . Ξέρω ότι υπάρχει σχετικο θέμα για τον στρατό απλά επειδή το έλκοσ κολουσε με τους φακούς επαφής για αυτό το έγραψα εδώ!

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν νιώθω έτσι κάθε μέρα ή συνέχεια. Συνήθως το βράδυ, αφού τους έχω φορέσει όλη μέρα... Το άλλο πρωί είναι μια χαρά.

Θα δούμε...

 

Για τον στρατό, θα σου πρότεινα στην αρχή να έχεις τα γυαλιά σου. Λόγω ασκήσεων, έλλειψης χρόνου κλπ θα έχεις ίσως λίγο πρόβλημα με τους φακούς. Άσε που σε ασκήσεις, καθαριότητες, τρεξίματα, μπορεί να έχεις και ερεθισμούς ή/και μολύνσεις...

 

Αργότερα, όταν τα πράγματα θα έχουν ηρεμίσει και θα έχεις συνηθίσει τον τρόπο ζωής της μονάδας, το γυρνάς σε φακούς.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν νιώθω έτσι κάθε μέρα ή συνέχεια. Συνήθως το βράδυ, αφού τους έχω φορέσει όλη μέρα... Το άλλο πρωί είναι μια χαρά.

Θα δούμε...

 

Για τον στρατό, θα σου πρότεινα στην αρχή να έχεις τα γυαλιά σου. Λόγω ασκήσεων, έλλειψης χρόνου κλπ θα έχεις ίσως λίγο πρόβλημα με τους φακούς. Άσε που σε ασκήσεις, καθαριότητες, τρεξίματα, μπορεί να έχεις και ερεθισμούς ή/και μολύνσεις...

 

Αργότερα, όταν τα πράγματα θα έχουν ηρεμίσει και θα έχεις συνηθίσει τον τρόπο ζωής της μονάδας, το γυρνάς σε φακούς.

 

οκ σε ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση σου αν και όταν ακουω στρατό φρικάρω από την λέξη διότι δεν το έχω ζήσει και μου φαίνεται βουνό. Τέλος πάντων για μην βγαίνω εκτός θέματος εάν μου λες ότι δεν είναι συχνό πρόβλημα τότε δεν θα είναι τίποτα. Πάντως μην το αφήσεις όταν έχεις κάποια ένδειξη ότι δεν πάνε καλά τα μάτια σου η πρόληψη πριν γίνει Κάτι χειρότερα είναι η καλύτερη θεραπεία.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση σου αν και όταν ακουω στρατό φρικάρω από την λέξη διότι δεν το έχω ζήσει και μου φαίνεται βουνό. Τέλος πάντων για μην βγαίνω εκτός θέματος εάν μου λες ότι δεν είναι συχνό πρόβλημα τότε δεν θα είναι τίποτα. Πάντως μην το αφήσεις όταν έχεις κάποια ένδειξη ότι δεν πάνε καλά τα μάτια σου η πρόληψη πριν γίνει Κάτι χειρότερα είναι η καλύτερη θεραπεία.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως να αναγνωρίζω τα προβλήματα, καθώς φοράω φακούς εδώ και 2 μήνες μόνο και δεν έχω εμπειρία.

 

Ο στρατός δεν είναι κάτι το τρομερό. Στην αρχή είναι δύσκολα αλλά μετά συνηθίζεις. Το μεγαλύτερο "πρόβλημα" είναι ότι θα πρέπει να εκτελεις τις εντολές του κάθε βλάχου/αγράμματου... και δυστυχώς τέτοιοι υπάρχουν πολλοί...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρησιμοποιει κανεις το υγρο BAUSCH & LOMB Biotrue? Ειναι καλο? Το εχω χρησιμοποιησει παλιοτερα σαν δειγμα και δεν εχω αποψη, για μεγαλο διαστημα χρησης.

 

Τωρα χρησιμοποιω το Oxysept 1 step αλλα το πηγαν στα 15€ και ειναι μονο για 30 χρησεις, γιατι τοσα δισκια εχει μεσα και ψαχνει κατι φθηνοτερο, αλλα να κανει καλο καθαρισμο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις το υγρο BAUSCH & LOMB Biotrue? Ειναι καλο? Το εχω χρησιμοποιησει παλιοτερα σαν δειγμα και δεν εχω αποψη, για μεγαλο διαστημα χρησης.

 

Τωρα χρησιμοποιω το Oxysept 1 step αλλα το πηγαν στα 15€ και ειναι μονο για 30 χρησεις, γιατι τοσα δισκια εχει μεσα και ψαχνει κατι φθηνοτερο, αλλα να κανει καλο καθαρισμο.

 

πάρε το οπτιfre ο οπτικός μου είπε ότι είναι πολύ καλό γύρω στα δέκα ευρώ έχει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πάρε το οπτιfre ο οπτικός μου είπε ότι είναι πολύ καλό γύρω στα δέκα ευρώ έχει.

 

+1 για το optifree.. επίσης πολύ καλό είναι και το eyeye..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως να αναγνωρίζω τα προβλήματα, καθώς φοράω φακούς εδώ και 2 μήνες μόνο και δεν έχω εμπειρία.

 

Ο στρατός δεν είναι κάτι το τρομερό. Στην αρχή είναι δύσκολα αλλά μετά συνηθίζεις. Το μεγαλύτερο "πρόβλημα" είναι ότι θα πρέπει να εκτελεις τις εντολές του κάθε βλάχου/αγράμματου... και δυστυχώς τέτοιοι υπάρχουν πολλοί...

 

Το Βασικό πρόβλημα δεν είναι ότι θα πρέπει να εκτελεί τις εντολές εκει μέσα αλλά ότι θα καταλάβει πως σε όλη του την ζωή θα πρέπει να εκτελεί τις εντολές κάποιου άλλου συνήθως κομπλεξικού.

 

Κατα τα άλλα κατασκήνωση έχει γίνει και βολτούλα για εσάς τους νέους....:happy::happy::happy:

 

Για να επιστρέψω στο θέμα φακοί επαφής, γνώμες για τον Biofinity της Cooper Vision?

Πρακτικά φοράω εδω και καιρό Air Optix Aqua αλλά λόγω ανακατατάξεων στην εταιρία(Ciba και Alcon, Optifree δηλαδή πχ, ήρθαν εις γάμου κοινωνία) και τον διανομέα στην Ελλάδα έχουν έλλειψη , παρατήρησα όμως ότι ο Biofinity έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νερό 48% αντί 33% και σκέφτομαι να το δοκιμάσω μιας και θεωρώ πως θα είναι στην χειρότερη εξίσου ξεκούραστος.

Edited by klog_1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον εχθες παρελαβα τους Purevision 2 hd .

Σε μια βδομαδα θα κανω ενα ολοκληρωμενο review .

Παντως αρκετα σπαστικο το γεγονος οτι ειναι διαφανεις (Δεν εχουν δηλαδη καποια ελαφρια αποχρωση για να τους βλεπεις οταν ειναι μεσα στο υγρο στο κουτακι ) .... Δυσκολα μπορεις να τους διακρινεις μεσα στο υγρο τους .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχθες παρελαβα τους Purevision 2 hd .

Σε μια βδομαδα θα κανω ενα ολοκληρωμενο review .

Παντως αρκετα σπαστικο το γεγονος οτι ειναι διαφανεις (Δεν εχουν δηλαδη καποια ελαφρια αποχρωση για να τους βλεπεις οταν ειναι μεσα στο υγρο στο κουτακι ) .... Δυσκολα μπορεις να τους διακρινεις μεσα στο υγρο τους .

 

Επειδή τους φοράω εδώ και αρκετό καιρό, θα σου πω ότι το ότι είναι διαφανείς είναι πολύ καλό!

Κι εμένα στην αρχή μου φάνηκε περίεργο, αλλά μετά το εκτιμάς γιατί ο άλλος δεν καταλαβαίνει αν φοράς φακούς! Είναι αόρατοι!

Μετά από μερικές μέρες θα τους αναγνωρίζεις ευκολότερα στη θήκη...

 

Επίσης, επειδή έχουν αρκετά μεγάλο πάχος, σε σχέση με άλλους, θα σου πάρει λίγες μέρες μέχρι να τους συνηθισεις.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επειδή έχουν αρκετά μεγάλο πάχος, σε σχέση με άλλους, θα σου πάρει λίγες μέρες μέχρι να τους συνηθισεις.

 

Η αληθεια ειναι οτι το παρατηρησα και εγω αλλα δεν ηθελα να πω κατι μηπως και ηταν ιδεα μου ....

Οντως το παχος τους ειναι μεγαλο και παρατηρησα ενοχλησεις λογικα εξαιτιας του ....

Οπως ειπες και εσυ , υπομονη μεχρι να τους συνηθησω και να εχω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για το προιον !!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω πωσ και πωσ να ξανά βαλω φακούς μετά το πρόβλημα με το έλκοσ που έπαθα στο ένα μάτι και μετά κολλυριο για 1μισή μηνα και ούτε μου είπε ότι πρέπει να περάσουν 2 μήνες για ξανά φορέσω. Ευτυχώς πλησιάζουμε στa μέσα του ιουλίου όποτε μισή μήνας έμεινε και απο 1η αυγούστου επιτέλους ξανά φοράω. Τέλος πάντων εχω μπέρδευτει διότι εγώ πήρα τουσ purevision 2 αλλά δεν γράφουν hd επάνω ειναι οι ίδιοι ;. Ή όχι ; το κουτάκι απο τότε που το πήρα δεν το εχω ανοίξει διότι πήρα για εχω φακούς αλλά τελικa έπαθα το έλκοσ και δεν τουσ χρησιμοποίησα καθολου. Έχει δοκιμάσει κανένας τουσ purevision 2; να μας πει εντυπώσεις ; επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής μου είπε η οφθαλμιατρος μου ότι εαν θέλεις να δεις καλύτερη διάφορα με τουσ φακούς να έρθεις να σου κανω εφαρμογή εγώ τουσ δικούς μου φακούς που εφαρμόζω και το σπαστικο ειναι ότι εαν πάω και δω διάφορα και άνεση καλύτερη με αυτούς που εχω τώρα θα πρέπει να την πληρώνω επίσκεψη για να παίρνω τουσ φακούς μου διότι μου είπε ότι δεν μπορώ να τουσ πάρω απο οπτικό κέντρο μπορεί κάποιος να μου την γνώμη του ; και εαν το έχει κάνει έτσι και παίρνει φακούς μονο απο οφθαλμιατρο το θέμα ειναι ότι άμα πληρώνω κάθε φορά 30ευρώ επίσκεψη συν το κόστος των φακών δεν με συμφέρει οικονομικά.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω πωσ και πωσ να ξανά βαλω φακούς μετά το πρόβλημα με το έλκοσ που έπαθα στο ένα μάτι και μετά κολλυριο για 1μισή μηνα και ούτε μου είπε ότι πρέπει να περάσουν 2 μήνες για ξανά φορέσω. Ευτυχώς πλησιάζουμε στa μέσα του ιουλίου όποτε μισή μήνας έμεινε και απο 1η αυγούστου επιτέλους ξανά φοράω. Τέλος πάντων εχω μπέρδευτει διότι εγώ πήρα τουσ purevision 2 αλλά δεν γράφουν hd επάνω ειναι οι ίδιοι ;. Ή όχι ; το κουτάκι απο τότε που το πήρα δεν το εχω ανοίξει διότι πήρα για εχω φακούς αλλά τελικa έπαθα το έλκοσ και δεν τουσ χρησιμοποίησα καθολου. Έχει δοκιμάσει κανένας τουσ purevision 2; να μας πει εντυπώσεις ; επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής μου είπε η οφθαλμιατρος μου ότι εαν θέλεις να δεις καλύτερη διάφορα με τουσ φακούς να έρθεις να σου κανω εφαρμογή εγώ τουσ δικούς μου φακούς που εφαρμόζω και το σπαστικο ειναι ότι εαν πάω και δω διάφορα και άνεση καλύτερη με αυτούς που εχω τώρα θα πρέπει να την πληρώνω επίσκεψη για να παίρνω τουσ φακούς μου διότι μου είπε ότι δεν μπορώ να τουσ πάρω απο οπτικό κέντρο μπορεί κάποιος να μου την γνώμη του ; και εαν το έχει κάνει έτσι και παίρνει φακούς μονο απο οφθαλμιατρο το θέμα ειναι ότι άμα πληρώνω κάθε φορά 30ευρώ επίσκεψη συν το κόστος των φακών δεν με συμφέρει οικονομικά.

Για τους purevision έχουμε μιλήσει 3 πόστ πιο πάνω.

 

Για τους ειδικούς φακούς του οφθαλμίατρου, συνήθως όπου ακούω για "ειδικά" προιόντα που τους προμηθεύουν μόνο "ειδικοί dealers", κρατάω μεγάλες επιφυλάξεις...

Ειδικά σε κάποια προιόντα που λένε οτι έχουν -και καλά- δημιουργηθεί "σε συνεργασία με τη NASA" και παίζουν με τη νοημοσύνη μας.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για τους purevision έχουμε μιλήσει 3 πόστ πιο πάνω.

 

Λες να μην το διάβασα; Η διαφορά είναι ότι δεν φαίνονται στο μάτι; Αν ναι σιγά το πλεονέκτημα. Γράψε 2 λόγια παραπάνω.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λες να μην το διάβασα; Η διαφορά είναι ότι δεν φαίνονται στο μάτι; Αν ναι σιγά το πλεονέκτημα. Γράψε 2 λόγια παραπάνω.

Απευθυνόμουν στον JOHNMEGARYTHMOS...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...