Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

κοίτα ο καθένας δυσκολεύεται στην αρχή. Εγω αν και τους φοράω χρόνια δεν μπορώ χωρίς καθρέφτη ενώ τγνωστοί μου τους βάζουν άνετα οπουδήποτε. Η δική μου συμβουλή:

 

βάζω τον φακό πάνω στην άκρη της φάλαγγας του μέσου ή του δείκτη ανοίγω διάπλατα το μάτι μου και με την βοήθεια του καθρέφτη τον τοποθετώ ακριβώς πάνω στην ίριδα. Φοράω μηνιαίους φακούς. Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρα πρόσφατα φακούς επαφής.. Αλλά το θέμα ειναι ότι δυσκολεύομαι να τους βάλω..εχω κρατάω με τα δάκτυλα τα βλεφαρα αυτα και πάλι κλείνουν..2 φορές εχω πάει στην οπτικό να τους βάλω..δεν θέλω να παω και 3η, επίσης για να τους βγάλω πιέζω με τα 2 δάκτυλα από αριστερά και από δεξιά ώστε να τσακίσει ο φακός και να τον βγάλω..ειναι σωστό έτσι;;
τραβας το κατω βλέφαρο ελαφρα προς τα κατω και κοιτας προς τα πανω..ο φακος τοποθετειται στο "λευκο" του ματιου.

για να τον βγαλεις,γερνεις το κεφαλι προς τα κατω,κοιτας προς τα πανω(με το βλεμμα μονο) με υγρο δαχτυλα μεταφερεις τον φακο στο ασπρο του ματιου και τον βγαζεις.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τραβας το κατω βλέφαρο ελαφρα προς τα κατω και κοιτας προς τα πανω..ο φακος τοποθετειται στο "λευκο" του ματιου.

για να τον βγαλεις,γερνεις το κεφαλι προς τα κατω,κοιτας προς τα πανω(με το βλεμμα μονο) με υγρο δαχτυλα μεταφερεις τον φακο στο ασπρο του ματιου και τον βγαζεις.

 

καλα βασικα θεμα συνήθειας ειναι...εγω πια πολυκατεβαζω τα βλεφαρα ουτε κοιταω προς τα πανω...THEO_LEGEND να δεις που σε μερικες μερες θα τους βαζεις σε 5 δευρολεπτα....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω παντος να το φανταστω αυτο βρε παιδια!

Πως γινεται να μην σε ενοχλει κατι που εφαπτετε με το ματι σου τοσες ωρες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κοίτα ο καθένας δυσκολεύεται στην αρχή. Εγω αν και τους φοράω χρόνια δεν μπορώ χωρίς καθρέφτη ενώ τγνωστοί μου τους βάζουν άνετα οπουδήποτε. Η δική μου συμβουλή:

 

βάζω τον φακό πάνω στην άκρη της φάλαγγας του μέσου ή του δείκτη ανοίγω διάπλατα το μάτι μου και με την βοήθεια του καθρέφτη τον τοποθετώ ακριβώς πάνω στην ίριδα. Φοράω μηνιαίους φακούς. Ελπίζω να σε βοήθησα

 

Αυτό έκανα και εγώ αλλά δεν τα κατάφερα..νομίζω ειναι πιο δύσκολος και θέλει λίγο εμπειρία

τραβας το κατω βλέφαρο ελαφρα προς τα κατω και κοιτας προς τα πανω..ο φακος τοποθετειται στο "λευκο" του ματιου.

για να τον βγαλεις,γερνεις το κεφαλι προς τα κατω,κοιτας προς τα πανω(με το βλεμμα μονο) με υγρο δαχτυλα μεταφερεις τον φακο στο ασπρο του ματιου και τον βγαζεις.

τελικά αφού το πάλεψα τους έβαλα με αυτόν τον τροπο..ήταν πιο εύκολος..για να τους βγάλω δεν δοκίμασα ακόμα με τον τρόπο που λες

 

καλα βασικα θεμα συνήθειας ειναι...εγω πια πολυκατεβαζω τα βλεφαρα ουτε κοιταω προς τα πανω...THEO_LEGEND να δεις που σε μερικες μερες θα τους βαζεις σε 5 δευρολεπτα....;)
και γω αυτό πιστεύω..συνήθεια ειναι..το ελπίζω δηλαδή

 

Δεν μπορω παντος να το φανταστω αυτο βρε παιδια!

Πως γινεται να μην σε ενοχλει κατι που εφαπτετε με το ματι σου τοσες ωρες...

 

Όχι ... Δεν νιώθεις τίποτα..φαντάσου ότι και γω που τους έβαλα πρώτη φορά δεν νιώθω τίποτα..και λένε ότι στην αρχή μπορεί κάτι να νιώθεις τις πρώτες μέρες αλλά μετά συνηθίζεις..εγώ τους συνηθίσα από την πρώτη μέρα... ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΉΘΕΙΑ.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι??? Εχω μεγαλο προβλημα με τα ματια μου καθως τους τρεις καλοκαιρινους μηνες ταλαιπωρουμαι με αλλεργικη επιπεφυκιτιδα και ειμαι καθημερινα με σταγονες και αλοιφες.. Προς το παρον φοραω γυαλια αλλα σκεφτομαι για φακους.. Υπαρχει περιπτωση να επιδεινωσουν την κατασταση???
''Απιστευτο,εσυ να λες αντιο ειναι απιστευτο, που παντοτε φοβοσουνα το αντιθετο, που ετρεμες μην φυγω ξαφνικα... Απιστευτο,εσυ να φευγεις πρωτος ειναι απιστευτο, να ξερεις ομως ειναι ανεπιτρεπτο και αν ακουω για θεατρο γενικα,θα σκεφτομαι εσενα ειδικα!!! '' Γιαννα Τερζη...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι??? Εχω μεγαλο προβλημα με τα ματια μου καθως τους τρεις καλοκαιρινους μηνες ταλαιπωρουμαι με αλλεργικη επιπεφυκιτιδα και ειμαι καθημερινα με σταγονες και αλοιφες.. Προς το παρον φοραω γυαλια αλλα σκεφτομαι για φακους.. Υπαρχει περιπτωση να επιδεινωσουν την κατασταση???

 

Καλύτερα να ρωτήσεις έναν οφθαλμίατρο..ειναι δύσκολη η κατάσταση αν έχεις αλλεργία

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τους συνηθίσα και τους βάζω σχετικά γρήγορα..

Απλά τώρα θα ήθελα να μου πείτε λίγο για την προετοιμασία..δηλαδή τον τρόπο καθαρισμού της θήκης..τον τρόπο καθαρισμού των φακών κάθε φορά που τους βάζεται βγάζεται και γενικά όλη την διαδικασία..

Ο τρόπος που μου πρότεινε η οπτικός εχω την εντύπωση ότι ειναι χρονοβόρος..ευχαριστώ εκ των προτέρων..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τους συνηθίσα και τους βάζω σχετικά γρήγορα..

Απλά τώρα θα ήθελα να μου πείτε λίγο για την προετοιμασία..δηλαδή τον τρόπο καθαρισμού της θήκης..τον τρόπο καθαρισμού των φακών κάθε φορά που τους βάζεται βγάζεται και γενικά όλη την διαδικασία..

Ο τρόπος που μου πρότεινε η οπτικός εχω την εντύπωση ότι ειναι χρονοβόρος..ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Όταν είναι να τους βγάλω ρίχνω λίγο υγρό στη θήκη τους και μετά τους τοποθετώ μέσα.Μετά ρίχνω και μερικές σταγόνες πάνω σε κάθε φακό για να καλυφθεί όλη η επιφάνεια του φακού με υγρό.Εγώ χρησιμοποιώ φακούς εδώ και ένα χρόνο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Δηλαδή είχα μία φορά αλλά έφταιγα εγώ.Ήταν να τους βάλω και ήμουν στο μπάνιο μπροστά στο καθρέφτη,έπλυνα τα χέρια μου και έκανα μια απότομη κίνηση και έπεσε λίγο υγρό νερού με σαπούνι στη θήκη των φακών.Μετά όταν έβαλα το φακό ένιωσα ένα απίστευτο τσούξιμο στο μάτι.Νόμιζα ότι θα τυφλωθώ μιλάμε.Τελικά τον έβγαλα τον έπλυνα με υγρό και τον ξανάβαλα και όλα οκ.:)

Link to comment
Share on other sites

Οκ..βασικα να πω τι μου είπε..όταν τους βγάζω από τη θήκη τους βάζω στην παλάμη και τους καθαρίζω με λίγο υγρό τρίβοντας τους.. τους φοράω... τοτε καθαρίζω τη θήκη με το υγρό, και περιμένω να στεγνώσει και μετά κλείνω τα καπάκια..όταν τους βγάζω από τα μάτια τοτε καθαρίζω με το υγρό τη θήκη με μετά τη γεμίζω με το υγρό για να βάλω τους φακούς..

Μπορώ να παραβλέψω κάτι από αυτα;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Οκ..βασικα να πω τι μου είπε..όταν τους βγάζω από τη θήκη τους βάζω στην παλάμη και τους καθαρίζω με λίγο υγρό τρίβοντας τους.. τους φοράω... τοτε καθαρίζω τη θήκη με το υγρό, και περιμένω να στεγνώσει και μετά κλείνω τα καπάκια..όταν τους βγάζω από τα μάτια τοτε καθαρίζω με το υγρό τη θήκη με μετά τη γεμίζω με το υγρό για να βάλω τους φακούς..

Μπορώ να παραβλέψω κάτι από αυτα;;;;

 

Aπό όλα αυτά αυτό που δεν κάνω είναι ότι δεν περιμένω να στεγνώσει η θήκη.:worry: Θέμα συνήθειας είναι οι φακοί.Πάντως μετά από 6 χρόνια που φοράω φακούς,ενώ τους βάζω αμέσως όταν τους βγάζω μου παίρνει μερικά λεπτά.Στην αρχή βέβαια για να τους βγάλω μου έπαιρνε και μισάωρο.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αν κραταω τους μηνιαιους φακους μεγαλυτερο διαστημα απο ενα μηνα τι μπορει να παθω; Δηλαδη περαν καμιας πιθανης μολυνσης παιζει κατι αλλο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κραταω τους μηνιαιους φακους μεγαλυτερο διαστημα απο ενα μηνα τι μπορει να παθω; Δηλαδη περαν καμιας πιθανης μολυνσης παιζει κατι αλλο;

 

Θα σε ενοχλουν καθε φορα που τους φορας και καποιες φορες θα αρχιζουν τα ματια σου να κοκκινιζουν...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Poses wres tous forate tous fakous? Exw akousei oti den prepei na tous foras panw apo 8 me 10 wres.. Egw sinithws to ksepernaw vevaia, malista orismenes fores kata poly (olokliri ti mera).. Foraw etisious fakous..
Link to comment
Share on other sites

αναλογα..παλια τους φορουσα σχεδον ολη μερα..

τωρα αραια και που.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχω,αλλα τους φοραω μονο οταν παιζω μπαλα ( ουτε καν στις προπονησεις, :P )

 

Eγω τους φοραω απο την ωρα που ξυπναω μεχρι την ωρα να κοιμηθω.....καμια φορα οταν ειμαι πολυ κουρασμενος τους φοραω ακομα οταν κοιμαμαι και τους βγαζω την επομενη μερα πριν κοιμηθω....το ξερω οτι δεν ειναι καλο καποια στιγμη επαθα και μολυνση αλλα εφτυχως δεν ηταν κατι σημαντικο...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Eγω τους φοραω απο την ωρα που ξυπναω μεχρι την ωρα να κοιμηθω.....καμια φορα οταν ειμαι πολυ κουρασμενος τους φοραω ακομα οταν κοιμαμαι και τους βγαζω την επομενη μερα πριν κοιμηθω....το ξερω οτι δεν ειναι καλο καποια στιγμη επαθα και μολυνση αλλα εφτυχως δεν ηταν κατι σημαντικο...

 

αστα κ εγω ολη μερα τους φοραω!

μονο αργα το βραδυ τους βγαζω.

αλλα τι να κανω,δεν αντεχω τα γυαλια!! :(

οταν κοιμασαι ομως μην τους φορας,τουλαχιστον αποφυγε το!

ειναι αρκετα επικινδυνο!

Link to comment
Share on other sites

οταν κοιμασαι ομως μην τους φορας,τουλαχιστον αποφυγε το!

ειναι αρκετα επικινδυνο!

 

Δηλαδή;;;; τι μπορεί να πάθεις;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;;;; τι μπορεί να πάθεις;;

 

ετσι οπως ειναι το ματι κλειστο κ δεν το ελεγχεις μπορει να σου παει πισω απο το ματι! :cry:

επισης δεν ειναι καλο γιατι ετσι δεν τους βγαζεις ποτε κ το ματι ποτε δεν ξεκουραζεται.

η οφθαλμιατρος μου μου εχει πει οτι αν τους φορας συνεχεια μπορει να παθεις κατι(δε θυμαμαι πως το λενε)κ μετα να μην μπορεις να κανεις εγχειρηση.κ οταν ελεγε να συνεχεια εννουσε ολη τη μερα..φαντασου τη νυχτα!

Link to comment
Share on other sites

αστα κ εγω ολη μερα τους φοραω!

μονο αργα το βραδυ τους βγαζω.

αλλα τι να κανω,δεν αντεχω τα γυαλια!! :(

οταν κοιμασαι ομως μην τους φορας,τουλαχιστον αποφυγε το!

ειναι αρκετα επικινδυνο!

 

και εγω δεν αντεχω τα γυαλια γιατι οταν τα φοραω ολοι μου λενε οτι ειμαι 14αρων ενω οταν φοραω τους φακους με περνανε για 19αρι....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως ειναι το ματι κλειστο κ δεν το ελεγχεις μπορει να σου παει πισω απο το ματι! :cry:

επισης δεν ειναι καλο γιατι ετσι δεν τους βγαζεις ποτε κ το ματι ποτε δεν ξεκουραζεται.

η οφθαλμιατρος μου μου εχει πει οτι αν τους φορας συνεχεια μπορει να παθεις κατι(δε θυμαμαι πως το λενε)κ μετα να μην μπορεις να κανεις εγχειρηση.κ οταν ελεγε να συνεχεια εννουσε ολη τη μερα..φαντασου τη νυχτα!

 

Συν ότι μπορεί να μην ανοίγουν τα μάτια σου... το έπαθε ο κολλητός μου που φιλοξενούσα σπίτι μου και φρίκαρα :blink:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως ειναι το ματι κλειστο κ δεν το ελεγχεις μπορει να σου παει πισω απο το ματι! :cry:

 

Αν πάει πίσω από το μάτι..δεν μπορεί να έρθει μπροστά πάλι;;;; εμένα την πρώτη φορά ξεχάστηκα και ετριψα το μάτι και ο φακός πήγε προς να πάνω..δεν τον έβλεπα..προσπάθησα αρκετή ώρα και τελικά είδα λίγο την άκρη και τον έπιασα

Συν ότι μπορεί να μην ανοίγουν τα μάτια σου... το έπαθε ο κολλητός μου που φιλοξενούσα σπίτι μου και φρίκαρα :blink:

 

Πως γίνεται να μην ανοίγουν;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως ειναι το ματι κλειστο κ δεν το ελεγχεις μπορει να σου παει πισω απο το ματι! :cry:

Ο φακός δεν μπορεί να πάει "πίσω από το μάτι". :lol:

Το πολύ πολύ, αν τρίψεις το μάτι και τσαλακωθεί ο φακός, να διπλώσει και να μαζευτεί στην άκρη του ματιού.

 

Το καταλαβαίνεις αμέσως γιατί αρχίζει και σε ενοχλεί έντοντα, και απλώς ψάχνεις να τον εντοπίσεις τραβόντας τα βλέφαρα μέχρι να δεις που έχει χωθεί... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...