Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει τους φακούς επαφής Air Optix Aqua ανά ζευγάρι;;;;

 

http://www.alfalens.gr/product_info.php?products_id=66

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπόν,

Πήγα σήμερα σε ενα μαγαζί στην θεσσαλονίκη να πάρω φακούς διότι είχε πολύ καλές τιμές... Ρώτησα την καμπυλότητα τους και μου είπε ότι δεν έχουν...:blink: Στο κουτί τους δεν έγραφε καμπυλότητα, και η υπεύθυνη μου είπε οτι ποτέ κανένας πελάτης δεν είχε πρόβλημα με αυτούς, είναι σουηδικοί φακοί άριστης ποιότητας όπως μου είπε...επίσης λέει προσαρμόζονται σε όλα τα ματια κ τις καμπυλότητες ... Τι παίζει με αυτούς τους φακούς? Να τους πάρω ή οχι... Έχει αγοράσει κάποιος απο εσάς κάτι παρόμοιο...???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Domenico

 

Το να μην έχει μια μάρκα τουλάχιστον 2 version σε καμπυλότητες είναι μειονέκτημα, όχι πλεονέκτημα. Γενικώς το 80% των ανθρώπων βολεύονται με την ίδια καμπυλότητα... Άρα 80% θα είσαι ok... Τώρα τα "κανένας δεν είχε πρόβλημα", "σουδικοί άριστης ποιότητας", κλπ τα ακούω βερεσέ προσωπικά.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Το να μην έχει μια μάρκα τουλάχιστον 2 version σε καμπυλότητες είναι μειονέκτημα, όχι πλεονέκτημα. Γενικώς το 80% των ανθρώπων βολεύονται με την ίδια καμπυλότητα... Άρα 80% θα είσαι ok... Τώρα τα "κανένας δεν είχε πρόβλημα", "σουδικοί άριστης ποιότητας", κλπ τα ακούω βερεσέ προσωπικά.

 

Τους πήρα... Τους έχω εδώ κι ένα μήνα... Τους έχω σιχαθεί... φορούσα φακούς κάθε μέρα και τώρα φοράω μια φορά την εβδομάδα... Δεν με έχουν βολέψει... δεν μπορώ να τους βάλω για πολλές ώρες... Ίσως φταίει η υδροφιλία τους... έχουν μόνο 38%... Anyway, έτσι κι αλλιώς θα πάω οφθαλμίατρο σε 1 εβδομάδα και μάλλον θα παραγγείλω άλλους... Και την ατυχία μου ήταν κ 6μηνοι αυτοι... Δεν πειράζει μωρέ... Απλά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί δεν με βόλεψαν... Τελικά έγραφαν καμπυλότητα μέσα και ήταν στα μέτρα μου... Ποιος ξέρει τι παίχτηκε...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες βρήκα σε ένα site (eurolens.com) τους φακούς που φοράω Bausch & Lomb SofLens59 στα 15€/κουτί (κάθε κουτί έχει 6 φακούς μέσα) με δωρεάν μεταφορικά. Καλή η τιμή;

 

Επίσης απο εκεί είδα οτι αυτοί οι φακοί είναι για 1-2 εβδομάδες και όχι μηνιαίοι όπως μου είπαν και φοράω.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες βρήκα σε ένα site (eurolens.com) τους φακούς που φοράω Bausch & Lomb SofLens59 στα 15€/κουτί (κάθε κουτί έχει 6 φακούς μέσα) με δωρεάν μεταφορικά. Καλή η τιμή;

 

Επίσης απο εκεί είδα οτι αυτοί οι φακοί είναι για 1-2 εβδομάδες και όχι μηνιαίοι όπως μου είπαν και φοράω.

 

αυτο το εχουν πει και σε μενα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

πως οι ετησιοι δηλαδη ειναι ουσιαστικα για χρηση 6-8 μηνων,οι μηνιαοι για 2 εβδομαδες κτλ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παίδες βρήκα σε ένα site (eurolens.com) τους φακούς που φοράω Bausch & Lomb SofLens59 στα 15€/κουτί (κάθε κουτί έχει 6 φακούς μέσα) με δωρεάν μεταφορικά. Καλή η τιμή;

 

Επίσης απο εκεί είδα οτι αυτοί οι φακοί είναι για 1-2 εβδομάδες και όχι μηνιαίοι όπως μου είπαν και φοράω.

 

Κι εγώ το ίδιο έπαθα με αυτό το site... βρήκα τους φακούς μου σε συσκευασία των 6, φθηνούς, αλλά ήταν για 2 εβδομάδες... Δεν ξέρω γιατί όμως... Δεν ξέρω αν είναι ίδιοι και απλά εδώ μας τους πουλάνε για μηνιαίους, ή αν είναι με διαφορετική διάρκεια χρήσης...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο έπαθα με αυτό το site... βρήκα τους φακούς μου σε συσκευασία των 6, φθηνούς, αλλά ήταν για 2 εβδομάδες... Δεν ξέρω γιατί όμως... Δεν ξέρω αν είναι ίδιοι και απλά εδώ μας τους πουλάνε για μηνιαίους, ή αν είναι με διαφορετική διάρκεια χρήσης...:blink:

 

Είδα στο site της εταιρίας οτι οι φακοί αυτοί (SoftLens59) είναι για 1-2 εβδομάδες απλά εδώ μας τους πουλάνε για μηνιαίους.

 

Επίσης, έβαλαν +6.5% στην τιμή ως μεταφορικά πλέον όπως μου είπαν. Απο εκεί λοιπόν μου βγαίνει 17€ το πακέτo ενώ αν τους αγοράσω απο εδώ 20€. Σιγά μην ασχοληθώ για 3€ διαφορά... :)

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο site της εταιρίας οτι οι φακοί αυτοί (SoftLens59) είναι για 1-2 εβδομάδες απλά εδώ μας τους πουλάνε για μηνιαίους.

 

Επίσης, έβαλαν +6.5% στην τιμή ως μεταφορικά πλέον όπως μου είπαν. Απο εκεί λοιπόν μου βγαίνει 17€ το πακέτω ενώ αν τους αγοράσω απο εδώ 20€. Σιγά μην ασχοληθώ για 3€ διαφορά... :)

 

Όντως, μην κάτσεις να ασχοληθείς για 3 ευρώ... Κι εγώ το έψαχνα για παραγγελία από το εξωτερικό αλλά τελικά κατέληξα και πάλι στην ελλαδίτσα...:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που φοράω Soflens Toric και τους πλήρωσα 100 ευρώ εδώ για 1 κουτί για κάθε μάτι, και έχουν 50$ έξω, είναι να ξαναπάρω από Ελλάδα;

 

Το πρόβλημα είναι ότι πήγα οφθαλμίατρο πριν 3-4 μήνες, τους φακούς μου τους έχει συστήσει ο οπτικός (πολύ καλό παιδί δεν λεω, αλλά τώρα που είδα τις τιμές έξω στους αστιγματικούς χάζεψα). Πως ακριβώς θα πάρω συνταγή που να λέει και βαθμούς και μάρκα; Πρέπει να συντονίσω τον οφθαλμίατρο με τον οπτικο; Ή μπορω (αφού φυσικά ξέρω τους βαθμούς μου) να τους πάρω από κάπου χωρίς συνταγή; Όχι τίποτα άλλο, αν είναι να ξαναδώσω 90 ευρώ στον οφθαλμιατρό άσε, ας τους ξαναπάρω από Ελλλάδα :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που φοράω Soflens Toric και τους πλήρωσα 100 ευρώ εδώ για 1 κουτί για κάθε μάτι, και έχουν 50$ έξω, είναι να ξαναπάρω από Ελλάδα;

 

Το πρόβλημα είναι ότι πήγα οφθαλμίατρο πριν 3-4 μήνες, τους φακούς μου τους έχει συστήσει ο οπτικός (πολύ καλό παιδί δεν λεω, αλλά τώρα που είδα τις τιμές έξω στους αστιγματικούς χάζεψα). Πως ακριβώς θα πάρω συνταγή που να λέει και βαθμούς και μάρκα; Πρέπει να συντονίσω τον οφθαλμίατρο με τον οπτικο; Ή μπορω (αφού φυσικά ξέρω τους βαθμούς μου) να τους πάρω από κάπου χωρίς συνταγή; Όχι τίποτα άλλο, αν είναι να ξαναδώσω 90 ευρώ στον οφθαλμιατρό άσε, ας τους ξαναπάρω από Ελλλάδα :P

 

Δεν παίζουν ρόλο μόνο οι βαθμοί... Αν ξέρεις και την καμπυλότητα και την διάμετρο σου τότε οκ... Μπορείς να παραγγείλεις από εξωτερικό... Αλλά αν δεν τα ξέρεις τότε υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι από τα βασικά πράγματα για σωστή χρήση φακών... Επίσης αν έχεις κρατήσει τα κουτάκια των προηγούμενων φακών σου γράφει επάνω την καμπυλότητα και την διάμετρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετα απο προταση του sovjohn αγορασα απο το http://www.visiondirect.co.uk δυο κουτια φακους acuvue oasys με 40.15 λιρες δηλαδη ουτε 48 Ευρω. Στο καταστημα που τους αγοραζω θα μου κοστιζαν 66 Ευρω :X Το καλυτερο ειναι οτι τους παρηγγειλα Δευτερα πρωι και Τεταρτη τους ειχα στα χερια μου με το ταχυδρομειο :wacko:

 

Συνιστω να επιλεξετε σαν νομισμα τις Αγγλικες λιρες γιατι με τα Ευρω πεφτει λιγο κλεψιμο στην ισοτιμια απο το site.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Ειμαι 16 χρονων και χρησιμοποιω απο τα 15 τους φακους baush&lomb soflens 59,σκεφτομαι να δοκιμασω χρωματιστους φακους τους freshlook colorblends που χρησιμοποιει και ενας φιλος μου, σε αποχρωση του μπλε.Τα ματια μου ειναι ανοιχτο καφε θα μου πηγαινει το μπλε χρωμα ή θα υπαρξουν χρωματικες παραλαγες που θα εχουν δραματικα αποτελεσματα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας!Ειμαι 16 χρονων και χρησιμοποιω απο τα 15 τους φακους baush&lomb soflens 59,σκεφτομαι να δοκιμασω χρωματιστους φακους τους freshlook colorblends που χρησιμοποιει και ενας φιλος μου, σε αποχρωση του μπλε.Τα ματια μου ειναι ανοιχτο καφε θα μου πηγαινει το μπλε χρωμα ή θα υπαρξουν χρωματικες παραλαγες που θα εχουν δραματικα αποτελεσματα?

 

Λοιπόν κι εγώ μετά απο χρήση φακών επαφής κάποια στιγμή σκέφτηκα να δοκιμάσω χρωματιστούς. Πιστεύω οι πιο αληθοφανής είναι οι πράσινοι και οι μελί μάρκας freshlook colorblends. Το μπλε είναι "κάπως" ψεύτικο ρε παιδί μου. Καλύτερα να πας να δοκιμάσεις κάποια χρώματα εκεί και να επιλέξεις πιο σίγουρα για το τι σου πηγαίνει. Η συγκεκριμένη εταιρία έβγαλε πρόσφατα τρεις νέες αποχρώσεις που μου φάνηκαν αξιόλογες. Απλά όπως σου είπα, οι μπλε φακοί σε καστανά μάτια δείχνουν ξένοι και πολλές φορές κάνουν μπαμ ότι είναι ψεύτικοι. Πειραματίσου με διάφορα χρώματα και επιλέγεις τι σου πηγαίνει καλύτερα. Αν και πιστεύω γρήγορα θα γυρίσεις στους διάφανους φακούς λόγο κόστους. Οι έγχρωμοι είναι πολύ ακριβοί!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

χρησιμοποιω τους baush&lomb αλλα στο ενα ματι ο φακος μετατοπιζεται μετα απο 2-3 ωρες χρησης...μηπως ξετετε για ποιο λογο?1,5 βαθμους εχω κ στα δυο...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, χρησιμοποιούσα για 2 μήνες (2 μηνιαίους) φακούς. 1,25 μυωπία και στα 2 μάτια. Τώρα σκέφτομαι να ξαναχρησιμοποιήσω μιας που πήρα και γυαλιά ηλίου. Το καλό είναι οτι το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο. Βλέπω καλά και σκέτος αλλά δε βλέπω καλά λεπτομέρειες. Όμως, αλλιώς είναι να βλέπεις αψεγάδιαστα ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

χρησιμοποιω τους baush&lomb αλλα στο ενα ματι ο φακος μετατοπιζεται μετα απο 2-3 ωρες χρησης...μηπως ξετετε για ποιο λογο?1,5 βαθμους εχω κ στα δυο...

 

μάλλον είναι λάθος καμπυλότητα απο αυτήν που πρέπει να φοράς. Σου έχει δώσει συνταγή φακών ο οφθαλμίατρος σου πριν τους αγοράσεις?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είναι λάθος καμπυλότητα απο αυτήν που πρέπει να φοράς. Σου έχει δώσει συνταγή φακών ο οφθαλμίατρος σου πριν τους αγοράσεις?

 

Ναι μου ειχε δωσει εδω κ εναμισι χρονο που φοραω φακους αλλα δεν θυμαμαι τα νουμερα...αυτο το κανει μονο στο αριστερο ματι....το δεξι δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου ειχε δωσει εδω κ εναμισι χρονο που φοραω φακους αλλα δεν θυμαμαι τα νουμερα...αυτο το κανει μονο στο αριστερο ματι....το δεξι δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα

 

έχεις αλλάξει μάρκα φακών απο αυτήν που φορούσεις στην αρχή, που ήταν αγορασμένη με το χαρτί του γιατρού? και αυτό στο κάνει απο τότε που ξεκίνησες να φοράς φακούς ή τώρα πρόσφατα?

Link to comment
Share on other sites

έχεις αλλάξει μάρκα φακών απο αυτήν που φορούσεις στην αρχή, που ήταν αγορασμένη με το χαρτί του γιατρού? και αυτό στο κάνει απο τότε που ξεκίνησες να φοράς φακούς ή τώρα πρόσφατα?

 

Ναι εχω αλλαξει μαρκα αλλα αυτο μ το κανει εδω κ 2 μηνες περιπου.κ παλι δεν μ το κανει αμεσως μολις τους φοραω αλλα μετα απο 3-4 ωρες ..δεν ξερω τι μπορει να ειναι....

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω αλλαξει μαρκα αλλα αυτο μ το κανει εδω κ 2 μηνες περιπου.κ παλι δεν μ το κανει αμεσως μολις τους φοραω αλλα μετα απο 3-4 ωρες ..δεν ξερω τι μπορει να ειναι....

 

αν άλλαξες μάρκα τότε μπορεί η καινούρια να μην έχει ίδια καμπυλότητα με την παλιά... Εμένα μου ακούγεται ή θέμα καμπυλότητας, ή θέμα υδοροφιλίας.... Ποιους bausch and lomb χρησιμοποιείς τώρα, και ποιούς φακούς χρησιμοποιούσες πριν μπας και μπορέσω να σου απαντήσω στα σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

αν άλλαξες μάρκα τότε μπορεί η καινούρια να μην έχει ίδια καμπυλότητα με την παλιά... Εμένα μου ακούγεται ή θέμα καμπυλότητας, ή θέμα υδοροφιλίας.... Ποιους bausch and lomb χρησιμοποιείς τώρα, και ποιούς φακούς χρησιμοποιούσες πριν μπας και μπορέσω να σου απαντήσω στα σίγουρα...

 

Τωρα χρησιμοποιω τους sollens59 (hilafilcon B)...στην αρχη επαιρνα απο το καταστημα αυτους π ειχε τους εφτιαχνε αυτος αλλα ηταν σκληροι κ με κουραζαν γι αυτο κ αλλαξα...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Τωρα χρησιμοποιω τους sollens59 (hilafilcon B)...στην αρχη επαιρνα απο το καταστημα αυτους π ειχε τους εφτιαχνε αυτος αλλα ηταν σκληροι κ με κουραζαν γι αυτο κ αλλαξα...

 

άρα μάλλον το πρόβλημα είναι στην καμπυλότητα... Οι sollens59 είναι μαλακοί φακοί, καμιά σχέση με τους ημίσκληρους. Άποψη μου είναι να επισκεφτείς τον οφθαλμίατρο σου για έναν έλεγχο και με σιγουριά θα σου προτείνει φακούς κατάλληλους για τα μάτια σου. Επίσης αν μένεις αθήνα ή θεσσαλονίκη αυτόν τον έλεγχο μπορούν να στον κάνουν δωρεάν και στα οptical papadiamantopoulos... Κι εγώ όταν πήρα πρώτη φορά φακούς τους είχα αγοράσει δίχως συνταγή γιατρού γιατί έπρεπε να φύγω ταξίδι και δεν προλάβαινα να κλείσω ραντεβού. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω λάθος καμπυλότητα και μετά απο 2-3 ώρες οι φακοί να μετατοπίζονται μέσα στο μάτι μου και να νιώθω την ανάγκη να τους βγάλω. Το πολύ να τους φόρεσα 10 φορές απο 3 ώρες την κάθε φορά. Τους έβγαζα στον δρόμο να φανταστείς απο την ενόχληση. Απο τότε χρησιμοποιώ φακούς με συνταγή γιατρού και ούτε που τους καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

άρα μάλλον το πρόβλημα είναι στην καμπυλότητα... Οι sollens59 είναι μαλακοί φακοί, καμιά σχέση με τους ημίσκληρους. Άποψη μου είναι να επισκεφτείς τον οφθαλμίατρο σου για έναν έλεγχο και με σιγουριά θα σου προτείνει φακούς κατάλληλους για τα μάτια σου. Επίσης αν μένεις αθήνα ή θεσσαλονίκη αυτόν τον έλεγχο μπορούν να στον κάνουν δωρεάν και στα οptical papadiamantopoulos... Κι εγώ όταν πήρα πρώτη φορά φακούς τους είχα αγοράσει δίχως συνταγή γιατρού γιατί έπρεπε να φύγω ταξίδι και δεν προλάβαινα να κλείσω ραντεβού. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω λάθος καμπυλότητα και μετά απο 2-3 ώρες οι φακοί να μετατοπίζονται μέσα στο μάτι μου και να νιώθω την ανάγκη να τους βγάλω. Το πολύ να τους φόρεσα 10 φορές απο 3 ώρες την κάθε φορά. Τους έβγαζα στον δρόμο να φανταστείς απο την ενόχληση. Απο τότε χρησιμοποιώ φακούς με συνταγή γιατρού και ούτε που τους καταλαβαίνω...

 

Οκ φιλε μ σε ευχαριστω πολυ!οχι δν μενω αθηνα αλλα η θεσσαλονικη ειναι σχετικα κοντα μ :D θα κλεισω κ εγω ραντεβου να δουμε τι παιζει..το περιεργο ειναι οτι το κανει μονο στο ενα ματι...στο δε δεξι κ 3 μερες να τους φοραω δεν τους παιρνω χαμπαρι...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε μ σε ευχαριστω πολυ!οχι δν μενω αθηνα αλλα η θεσσαλονικη ειναι σχετικα κοντα μ :D θα κλεισω κ εγω ραντεβου να δουμε τι παιζει..το περιεργο ειναι οτι το κανει μονο στο ενα ματι...στο δε δεξι κ 3 μερες να τους φοραω δεν τους παιρνω χαμπαρι...

 

δεν είναι καθόλου περίεργο... και μένα στο ένα μάτι τις έκανε τις βλακείες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
εχω 1 βαθμο μυοπια σε καθε ματι. γνωριζει κανεις αν υπαρχουν φακοι επαφης για τοσους λιγους βαθμους???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...