Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Καμια σελιδα με καλες τιμες για φακους που να στελνει και Κυπρο εχουμε ?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε καμία περίπτωση δεν κάνει να κοιμάσαι με τους φακούς...!:!:

7. Mην κοιμάστε με τους φακούς

Γενικά δεν πρέπει να κοιμάστε με τους φακούς επαφής και αυτό ισχύει για τους περισσότερους τύπους. Στα καταστήματα οπτικών θα βρείτε φακούς ειδικούς για να μένουν στα μάτια σας και κατά τη διάρκεια του ύπνου, καλό όμως είναι να τους βγάζετε και αυτούς πριν κοιμηθείτε, γιατί ο φακός στερεί από το μάτι τη δυνατότητα να οξυγονώνεται καλά. Aκόμη, όταν τα μάτια είναι κλειστά, αυξάνεται η θερμοκρασία του και γίνεται εστία μολύνσεων.

 

Εγώ έχω τους Pure vision της Bausch and lomb . Αυτοί έχουν έγκριση να κοιμασαι μαζί τους έως και 30 νύχτες . δηλαδη να τους φοράς ένα μήνα συνεχόμενα. Εγώ τους βγάζω βέβαια τα βράδια για ασφάλεια. Αλλά πολλές φορές , σε πάρτυ, ξένα σπίτια κλπ έχω κοιμηθεί με αυτούς χωρίς πρόβλημα μέχρι και 5 μέρες σερί.

Φίλος μου τους φοραέι 30 μέρες σερί. Έχει να κανει και με το μάτι.

 

Εγώ τους πήρα επειδή πιο πριν μου χαν σπάσει τα νεύρα οι νορμαλ. Πήγαινα εκδρομή και δεν μπορούσα να κοιμηθώ στο πούλμαν κλπ.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά δεν θα έβγαζα τους φακούς για 1-2 ώρες ύπνου (αν και δεν κοιμάμαι ποτέ τα μεσημέρια).

Βέβαια, η δικαιολογία μου είναι ότι το Novasept θέλει ένα 6-ωρο να κάνει πλήρη καθαρισμό, οπότε αν τους βγάλω μεσημέρι θα μείνω μέχρι το βράδυ χωρίς φακούς... :D

 

Μπορείς να δοκιμάσεις άλλο υγρό φακων επαφής..Πχ εγώ χρησιμοποιώ το NovaSoft που γράφει για 5λεπτο καθαρισμό..Δοκίμασέ το..

 

Εγώ έχω τους Pure vision της Bausch and lomb . Αυτοί έχουν έγκριση να κοιμασαι μαζί τους έως και 30 νύχτες . δηλαδη να τους φοράς ένα μήνα συνεχόμενα. Εγώ τους βγάζω βέβαια τα βράδια για ασφάλεια. Αλλά πολλές φορές , σε πάρτυ, ξένα σπίτια κλπ έχω κοιμηθεί με αυτούς χωρίς πρόβλημα μέχρι και 5 μέρες σερί.

Φίλος μου τους φοραέι 30 μέρες σερί. Έχει να κανει και με το μάτι.

 

Εγώ τους πήρα επειδή πιο πριν μου χαν σπάσει τα νεύρα οι νορμαλ. Πήγαινα εκδρομή και δεν μπορούσα να κοιμηθώ στο πούλμαν κλπ.

 

Τους ίδιους είχα και εγώ κάποια εποχή..Πολύ εξυπηρετικό αυτό για τον ύπνο ειδικά αν ξεμείνεις σε κάποιο άλλο σπίτι...Πάντως αποδεδειγμένα καλό είναι να βγάζουμε τους φακούς για να ηρεμεί το μάτι.

 

thelw na agorasw fakous epafis xrwmatistous

exete na mou proteinetai kamia kali etaireia pou na deixnoun fusikoi oi fakoi?

:thanks:

 

Ανάλογα το χρώμα που θες πιστεύω ισχύει αυτό για το φυσικό χρώμα..Δλδ δεν μπορείς να πάρεις γαλάζιο και να μην δείχνει κάπως...Ρώτα καλύτερα έναν οπτικό..

 

Σε καμία περίπτωση δεν κάνει να κοιμάσαι με τους φακούς...!:!:

7. Mην κοιμάστε με τους φακούς

Γενικά δεν πρέπει να κοιμάστε με τους φακούς επαφής και αυτό ισχύει για τους περισσότερους τύπους. Στα καταστήματα οπτικών θα βρείτε φακούς ειδικούς για να μένουν στα μάτια σας και κατά τη διάρκεια του ύπνου, καλό όμως είναι να τους βγάζετε και αυτούς πριν κοιμηθείτε, γιατί ο φακός στερεί από το μάτι τη δυνατότητα να οξυγονώνεται καλά. Aκόμη, όταν τα μάτια είναι κλειστά, αυξάνεται η θερμοκρασία του και γίνεται εστία μολύνσεων.

 

Αυτοί οι φακοί νομίζω είναι για τον νυχτερινό ύπνο...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις άλλο υγρό φακων επαφής..Πχ εγώ χρησιμοποιώ το NovaSoft που γράφει για 5λεπτο καθαρισμό..Δοκίμασέ το..

Έχω δοκιμάσει, άλλωστε αρχικά χρησιμοποιούσα το γνωστό Renu, και γενικά δεν με ικανοποιούσε το αποτέλεσμα. Θεωρώ το καθάρισμα από πιο δραστικά διαλύμματα όπως το Novasept πιο καλό. Τουλάχιστον εγώ αυτή την εντύπωση έχω αποκομμίσει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πως εαν εχεις πχ μυωπία -5 βαθμους και θες φακους επαφης πρέπει να υπολογιζεις 0,25 βαθμους λιγότερα στους φακους, αληθευει?

Δηλαδη εγω πχ θα πρεπει να παρω φακους με -4,75.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πως εαν εχεις πχ μυωπία -5 βαθμους και θες φακους επαφης πρέπει να υπολογιζεις 0,25 βαθμους λιγότερα στους φακους, αληθευει?

Δηλαδη εγω πχ θα πρεπει να παρω φακους με -4,75.

Ισχυει, κι αυτο συμβαινει νομιζω γιατι οι φακοι ειναι πανω στο ματι. Η' κατι τετοιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω αγοράσει 3 φορές. Very nice prices.

Κάνουν 2-3 εβδομάδες συνήθως και όχι δεν έχω πληρώσει τελωνεία.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

αγορασα απο αυστρια

baush and lomb μυωπιας+χρωμα(καστανους) 6μηνους ή εννιαμηνους δεν θυμαμαι,για 68ε!!

τεραστια διαφορα στην τιμη με εδω!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

απο το lens.com εχω ψωνισει 5 φορες κανενα προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Φοράω γυαλιά με βαθμούς Δ 4.75 και Α 5.25.

Πήγα σε άλλον οφθαλμίατρο και μου έδωσε συνταγή Δ 4.25 και Α 4.75.

 

Μου λέει, καλύτερα μισό βαθμό κάτω για να είναι πιο ξεκούραστα τα γυαλιά όταν είσαι στον υπολογιστή και γενικά στο διάβασμα.

Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο? Μακρινά θα βλέπω καλά?

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει, καλύτερα μισό βαθμό κάτω για να είναι πιο ξεκούραστα τα γυαλιά όταν είσαι στον υπολογιστή και γενικά στο διάβασμα.

Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο? Μακρινά θα βλέπω καλά?

Βασικά, επειδή αρχικά και εμένα τους φακούς μου τους έδωσε μισό βαθμό κάτω, τελικά θεωρώ ότι είναι χαζομάρα αυτό. Αργότερα που αγόρασα ίδιου βαθμού φακούς δεν είδα την παραμικρή διαφορά στο θέμα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Φοράω γυαλιά με βαθμούς Δ 4.75 και Α 5.25.

Πήγα σε άλλον οφθαλμίατρο και μου έδωσε συνταγή Δ 4.25 και Α 4.75.

 

Μου λέει, καλύτερα μισό βαθμό κάτω για να είναι πιο ξεκούραστα τα γυαλιά όταν είσαι στον υπολογιστή και γενικά στο διάβασμα.

Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο? Μακρινά θα βλέπω καλά?

και σε μενα το ειχαν κανει παλιοτερα.

ΔΕΝ ειμαστε οφθαλμιατροι για να γνωριζουμε αν ειναι καλο ή οχι:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι με 0.5 βαθμούς λιγότερο στους φακούς των γυαλιών θα υπάρχει πρόβλημα στα μακρινά αντικείμενα?

 

Μήπως προσπαθώντας να διορθώσουμε τη μυωπία οι οφθαλμίατροι μας δίνουν συνταγές που ξεπερνούν το 100% της κανονικής όρασης?

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους! λοιπόν εγώ έχω μόνο αστιγματισμό 1.75 στο δεξί και 2.75 στο αριστερό.. μηνιαίοι βγαίνουνε? δεν έχω βάλει ποτέ φακούς αλλά βαρέθηκα τα γυαλιά....
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι με 0.5 βαθμούς λιγότερο στους φακούς των γυαλιών θα υπάρχει πρόβλημα στα μακρινά αντικείμενα?

 

Μήπως προσπαθώντας να διορθώσουμε τη μυωπία οι οφθαλμίατροι μας δίνουν συνταγές που ξεπερνούν το 100% της κανονικής όρασης?

Κοιταξε φιλε 0,5 βαθμοι λιγοτεροι ειναι αρκετοι για να εχεις μια ελαφρια αισθηση οτι εν βλεπεις καλα σε αρκετα μακτινες αποστασεις. 0.25 λιγοτερο ειναι συνηθως κατι που δεν αντιλαμβανομαστε

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τους φιλους που εχουν αγορασει απο το lens.com:

Μηπως θυμαστε με τι ταχυδρομικη εταιρεια σας ειχαν στειλει τους φακους επαφης?

Στο site λιγο πριν κανω την παραγγελια ελεγε οτι το δεμα θα σταλει με USPS αλλα τωρα που το εστειλαν γραφουν οτι χρησιμοποιησαν FEDEX mail service...:mad:

 

Το προβλημα ειναι οτι εχω ακουσει οτι με FEDEX,DHL κτλ δεν γλιτωνεις σχεδον ποτε το τελωνειο, σε αντιθεση με την USPS..

 

Με τι εταιρεια σας τους ειχαν στειλει εσας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το lens.com, πάντως το http://www.lensdiscounters.com που ανέφερα χρόνια πριν ότι χρησιμοποιώ (και ακόμα αυτό χρησιμοποιώ), είναι εξαιρετικό...

 

α) Στέλνει με USPS

β) Έχει τις καλύτερες τιμές που έχω δει και

γ) Έχει καλό customer service...

 

γεια σε όλους! λοιπόν εγώ έχω μόνο αστιγματισμό 1.75 στο δεξί και 2.75 στο αριστερό.. μηνιαίοι βγαίνουνε? δεν έχω βάλει ποτέ φακούς αλλά βαρέθηκα τα γυαλιά....

 

Ναι, σίγουρα βγαίνουν, είναι οι σειρές "Toric" των διάφορων εταιριών...Αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες αν έχεις 0 μυωπία -κανονικά τους δίνουν συνδυαστικούς για μυωπία + αστιγματισμό-. Πιστεύω μπορείς να παραγγείλεις με 0.00 μυωπία + μόνο τον αστιγματισμό πάνω. Γύρω στα 25-35$ το κουτάκι με τους 6 φακούς. (από Αμερική).

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αστιγματισμό 0,50 στο αριστερό και 0,75 στο δεξί μάτι.Βλέπω και χωρίς γυαλιά αλλά κουράζονται τα μάτια μου και τα γυαλιά μου τα ξεχνάω συνέχεια.Να βάλω φακούς επαφής ή να προσπαθώ να μην ξεχνάω τα γυαλιά μου;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Έχω αστιγματισμό 0,50 στο αριστερό και 0,75 στο δεξί μάτι.Βλέπω και χωρίς γυαλιά αλλά κουράζονται τα μάτια μου και τα γυαλιά μου τα ξεχνάω συνέχεια.Να βάλω φακούς επαφής ή να προσπαθώ να μην ξεχνάω τα γυαλιά μου;:worry:

Καλύτερα να ρωτήσεις τον οφθαλμίατρό σου.Πάντως είσαι λίγο μικρός για να αρχίσεις να φοράς φακούς από τώρα.Το σημαντικό είναι να μην νιώθεις τα μάτια σου να κουράζοντα γιατί τότε ότι έχεις θα αρχίσει να αυξάνεται(αστιγματιμός,μυωπία κλπ).Εγώ πάντως δεν θα έβαζα φακούς αν είχα λίγο αστιγματισμό μόνο.Καλύτερα είναι να έχεις ένα ζευγάρι γυαλιά και να τα φοράς όποτε νιώθεις ότι τα μάτια σου κουράζονται.

Εγώ έβαλα φακούς στα 17 μου αλλά είχα πολύ μυωπία και φορούσα γυαλιά από το δημοτικό.Είχαν πραγματικά αρχίσει να με ενοχλούν τα γυαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αστιγματισμό 0,50 στο αριστερό και 0,75 στο δεξί μάτι.Βλέπω και χωρίς γυαλιά αλλά κουράζονται τα μάτια μου και τα γυαλιά μου τα ξεχνάω συνέχεια.Να βάλω φακούς επαφής ή να προσπαθώ να μην ξεχνάω τα γυαλιά μου;:worry:

 

δεν είναι κ τοσο δύσκολο να μάθεις να μην ξεχνάς τα γυαλιά σου!

τώρα αν θες να βάλεις φακούς κ για άλλους λόγους,οκ,αν κ έχεις μάλλον λίγους βαθμούς οπότε καλύτερα να περιμένεις,δεν υπάρχει λόγος ακόμα!

(υπάρχουν κ φακοί για αστιγματισμό?)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...