Jump to content

Μετανάστευση


Fotisapple
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ. Είμαι 22 ετών και τώρα θα μπω στο 4ο έτος σπουδών μου, σπουδάζω οικονομικά και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στο Accounting and Finance . Προφανώς και δεν θέλω να μείνω εδώ στο μέλλον καθώς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην Ελλάδα και θέλω να πάω μπροστά στη ζωή μου. Έχω αποφασίσει να φυγω στο εξωτερικό ώστε να φτιάξω ένα καλύτερο μέλλον για εμένα και την μελλοντική οικογένεια μου. Οι χώρες που θέλω  να πάω είναι η Βρετανία και οι ΗΠΑ.

Θα ήθελε να με βοηθήσετε αν μπορείτε. Μεταξύ αυτών των 2 ποια είναι καλύτερη επιλογή για το επάγγελμα που θέλω;; Που είναι πιο εύκολο να πας σαν μετανάστης;; Από θέματα ποιότητας ζωής, εγκληματικότητας και αποδοχής προς του ξένους που είναι καλύτερα;; Τέλος ποια από αυτές τις 2 χώρες θεωρείτε πιο σταθερή / ασφαλή οικονομία;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όλων σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ γιατί θες να πας αποκλειστικά σε αυτές τις 2 χώρες που η μια είναι μακριά και εκτός Ευρώπης και η άλλη πανάκριβη και επίσης εκτός Ευρώπης;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στα 50 που έχω φτάσει χώρα σαν την Ελλάδα δεν θα βρεις, καλύτερα με λίγα να ζω σαν άνθρωπος εδώ στο νησί μου, παρά πολλά και σαν ζώων στο εξωτερικό. Έξω μπορεί να βγάζει πολλά αλλά όλα είναι πανάκριβα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να φύγεις να πάς όπου γουστάρεις, αλλα γιατί δε δίνεις μια ευκαιρία στην Ελλάδα να δεις πως θα πάνε τα πράγματα? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/8/2022 at 11:43 ΠΜ, Fotisapple said:

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ. Είμαι 22 ετών και τώρα θα μπω στο 4ο έτος σπουδών μου, σπουδάζω οικονομικά και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στο Accounting and Finance . Προφανώς και δεν θέλω να μείνω εδώ στο μέλλον καθώς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην Ελλάδα και θέλω να πάω μπροστά στη ζωή μου. Έχω αποφασίσει να φυγω στο εξωτερικό ώστε να φτιάξω ένα καλύτερο μέλλον για εμένα και την μελλοντική οικογένεια μου. Οι χώρες που θέλω  να πάω είναι η Βρετανία και οι ΗΠΑ.

Θα ήθελε να με βοηθήσετε αν μπορείτε. Μεταξύ αυτών των 2 ποια είναι καλύτερη επιλογή για το επάγγελμα που θέλω;; Που είναι πιο εύκολο να πας σαν μετανάστης;; Από θέματα ποιότητας ζωής, εγκληματικότητας και αποδοχής προς του ξένους που είναι καλύτερα;; Τέλος ποια από αυτές τις 2 χώρες θεωρείτε πιο σταθερή / ασφαλή οικονομία;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όλων σας.

 

Για εμενα που ειμαι 30, επειδη ημουν σαν εσενα, (να φυγω δλδ), με βοηθησε πρωτα να δω που μπορω να μεινω βαση των αναγκων μου που εχω σαν ανθρωπος. 
Εκανα ταξιδια και οπου εβλεπα οτι μου αρεσε εμενα 1 μηνα δοκιμαστικα σε bnb για να ζησω σαν ντοπιος και να δω τις δυσκολιες. (σαν τουριστας σχεδον παντου ωραια ειναι)
Μετα εβγαζα τις χωρες οπου ηθελα να μεινω και εβλεπα τι γινοταν απο δουλεια κλπ
Για Βρετανια που εχω παει ωραια μου φανηκε και για το Finance εχω ακουσει πολλες δουλειες να εχει, το θεμα ειναι αν σου αρεσει εσενα να μεινεις. Βασικα ειναι τι προτεραιοτητες εχεις, γιατι πχ επαγγελματικα νομιζω θα ειναι ωραια και αυτο καταλαβαινω οτι εχεις τωρα σαν προτεραιοτητα.
Γενικα ομως δοκιμασε πρωτα και μετα βλεπεις και επισης θα σε βοηθησει οσο μεγαλωνεις να μαθαινεις τον εαυτο σου και τι σου αρεσει. Μην πας ομως να κανεις απλα το μεταπτυχιακο στην Αγγλια στηριζομενος στη λογικη (οτι ειναι μια καλυτερη οικονομια, και εχει καλες σχολες αρα θα βρω σιγουρα καλη δουλεια με καλα χρηματα), είτε στηριζόμενος τι εκαναν οι αλλοι.
Βρες και χαραξε το δρομο σου 🙂

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι με το αρχικό ποστ δεν έχει απαντήσει εδώ και 2.5 βδομάδες.
Μάλλον δεν ξαναμπηκε να δει απαντήσεις.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Κοντά στα 50 που έχω φτάσει χώρα σαν την Ελλάδα δεν θα βρεις, καλύτερα με λίγα να ζω σαν άνθρωπος εδώ στο νησί μου, παρά πολλά και σαν ζώων στο εξωτερικό. Έξω μπορεί να βγάζει πολλά αλλά όλα είναι πανάκριβα.
Σαφώς και δεν ισχύουν αυτά που λες και μάλλον το αντίθετο θα γίνει έξω, όπου το κράτος στις περισσότερες χώρες δουλεύει σωστά.

Κρίμα που στα 50 σου φαίνεται να μην έχεις μάθει πολλά για τη ζωή στο εξωτερικό.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/8/2022 at 9:43 ΠΜ, junglist said:

Σαφώς και δεν ισχύουν αυτά που λες και μάλλον το αντίθετο θα γίνει έξω, όπου το κράτος στις περισσότερες χώρες δουλεύει σωστά.

που το κράτος στις περισσότερες χώρες δουλεύει καλυτερα.**
Οχι σωστα. Απλα καλυτερα.  
Δεν δουλευουν ολα τελεια στο "εξωτερικο" και ολα σκατα στην Ελλαδα.

Να φερω και ενα γενικο παραδειγμα;
Δες πως Τουρκοι και γενικα μουσουλμανοι γλεντανε το συστημα στη Γερμανια και δεν τους κουνιεται και κανεις. Ειναι η Γερμανια απο τα κρατη που εσυ λες οτι δουλευει σωστα;

Να φερω ενα ακομα πιο γενικο παραδειγμα;
Δες πως η """""""Ευρωπαικη Ενωση"""""" (την βαζω σε πολλα εισαγωγικα γιατι μονο ενωση δεν ειναι) αντιδρα "σωστα" σε αυτα που συμβαινουν γυρω μας σημερα.


Δεν λεω στον πιτσιρικα να μην παει εξωτερικο, καθε αλλο, τον παροτρυνω αλλα να μη νομιζει ή ξεγελαστει οτι καπου ολα δουλευουν σωστα. 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...