Jump to content

Sony PlayStation 3


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και "για εμάς" υπαρχει το VidZone με κολπο όμως :whistle::whistle::whistle:

 

Καλά πάντα υπάρχει η δυνατότητα να μπεις από proxy. Θα λειτουργεί σωστά όμως η θα "παίζουν" τα νεύρα μας;

 

@Demis_CY η υπηρεσία είναι διαθέσιμη για: Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία, Γερμανία και Αυστρία.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όλα απο κάπου πρέπει να αρχίσουν, έτσι και στο PS3, άρχισαν δειλά,δειλά να παρουσιάζονται οι πρώτες homebrew εφαρμογές.

 

Homebrew, είναι οι εφαρμογές που αναπτύσσονται εκτός της Sony και θεωρούνται παράνομες και μή αδειοδοτημένες.

 

Αν και η Sony δεν μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον κάποιου που γράφει εφαρμογές για το PS3 χωρίς την άδεια της, εν τούτης μπορεί να κλειδώνει την κονσόλα της επ αόριστον, χρησιμοποιώντας firmware upgrades (όπως κάνει με το PSP τα τελευταία χρόνια).

 

Στην αρχή ήταν μια απλή απόδειξη ότι το PS3 ξεκλείδωσε, με ένα πρόγραμμα Hello World.

 

Τώρα, η πρώτη homebrew εφαρμογή για το PS3,είναι ένα απλο παιγνίδι Pong.

 

Ο δρόμος για κάτι ποιο εξειδικευμένο και για παίξιμο backups όμως, είναι μακρύς και δύσκολος.

 

Για τις εξελίξεις θα σας κρατάμε ενήμερους.

XGamers.gr :)
Link to comment
Share on other sites

Aν κατεβασω μια ταινια blue ray απο το nternet και την γραψε σε ενα δισκακι θα μπορει να παιξει στο ps?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Aν κατεβασω μια ταινια blue ray απο το nternet και την γραψε σε ενα δισκακι θα μπορει να παιξει στο ps?

Φυσικα!Αφου εχει Blue Ray!

Φυσικα για να εχεις στο Xbox 360 blue ray πρεπει να πληρωσεις 120 ευρω!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα!Αφου εχει Blue Ray!

 

Όχι, το mkv που μπορεί να κατεβάσει κανείς δεν θα παίξει. Χρειάζεται μετατροπή και δε νομίζω ότι είναι πολύ εύκολο, ειδικά αν θέλει κανείς και υποτίτλους.

 

Φυσικα για να εχεις στο Xbox 360 blue ray πρεπει να πληρωσεις 120 ευρω!:lol:

 

Το έξτρα drive του 360 (α) δεν βγαίνει εδώ και 1,5 χρόνο περίπου και (β) δεν έπαιζε Blu-ray αλλά το κατηργημένο πια HD-DVD.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

για την μετατροπή του MKV και με υπότιλους, είναι πλέον παιχνιδάκι με το ConvertXToDVD
Link to comment
Share on other sites

για την μετατροπή του MKV και με υπότιλους, είναι πλέον παιχνιδάκι με το ConvertXToDVD

Το εχω δοκιμασει!

Δεν κανει τιποτα:!::(:X

Link to comment
Share on other sites

Aν κατεβασω μια ταινια blue ray απο το nternet και την γραψε σε ενα δισκακι θα μπορει να παιξει στο ps?

 

Όχι δεν θα μπορέσεις να την δεις. Δεν διαβάζει αντιγραμμένα Blu-Ray το PS3.

Μόνο αν τα κάνεις μετατροπή.

 

Επίσης, δεν διαβάζει τα .mkv αρχεία. Χρειάζονται επίσης μετατροπή ή αν τα δεις μέσω streaming από το PMS (Playstation Media Server).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα μπορέσεις να την δεις. Δεν διαβάζει αντιγραμμένα Blu-Ray το PS3.

Μόνο αν τα κάνεις μετατροπή.

 

Επίσης, δεν διαβάζει τα .mkv αρχεία. Χρειάζονται επίσης μετατροπή ή αν τα δεις μέσω streaming από το PMS (Playstation Media Server).

Kαποιες οδηγιες για το πως κανω το PMS;

Link to comment
Share on other sites

για την μετατροπή του MKV και με υπότιλους, είναι πλέον παιχνιδάκι με το ConvertXToDVD

 

Δεν το μετατρέπει σε DVD-video?

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα μπορέσεις να την δεις. Δεν διαβάζει αντιγραμμένα Blu-Ray το PS3.

Μόνο αν τα κάνεις μετατροπή.

 

Επίσης, δεν διαβάζει τα .mkv αρχεία. Χρειάζονται επίσης μετατροπή ή αν τα δεις μέσω streaming από το PMS (Playstation Media Server).

 

Tι εννοεις να κανω μετατροπη?η ταινεια θα ειναι blue ray και κλα..

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξερει κανεις γιατι ενω το ps ειναι κλειστο(απο το χειριστηριο)συνεχιζει να λειτουργει(αναβει ενα πρασινο φωτακι στο usb κοντα κ δουλευει ο ανεμιστηρας)?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κλείνει κλείσε το απο τον διακόπτη. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές αλλά είναι μια λύση. Εμένα μια φορά είχε αργήσει να κλείσει για κανενα 5λεπτο αλλά μετα λεσβησε κανονικά απο μόνο του. Μάλλον είχε φάει κάποιο μικρό κόλλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις γιατι ενω το ps ειναι κλειστο(απο το χειριστηριο)συνεχιζει να λειτουργει(αναβει ενα πρασινο φωτακι στο usb κοντα κ δουλευει ο ανεμιστηρας)?

 

Υποθέτω πως πρέπει να κάνεις αυτό:

 

1. Επιλέξτε http://manuals.playstation.net/document/gr/ps3/current/imgs/cmn/in_remortset.gif (Remote Play Settings) από το http://manuals.playstation.net/document/gr/ps3/current/imgs/cmn/in_setting.gif (Settings) στο κεντρικό μενού.

2. Επιλέξτε [Remote Start] > [Off].

 

About remote start.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι σιγουρος οτι παταω turn off console και αναβει το κοκκινο αντι του πρασινου φωτακ-ιου..τυχαιο το ειδα χθες οτι δουλευεο το ανεμιστηρακι..DeJaVu θα το δοκιμασω...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις γιατι ενω το ps ειναι κλειστο(απο το χειριστηριο)συνεχιζει να λειτουργει(αναβει ενα πρασινο φωτακι στο usb κοντα κ δουλευει ο ανεμιστηρας)?

 

Ναι ειμαι σιγουρος οτι παταω turn off console και αναβει το κοκκινο αντι του πρασινου φωτακ-ιου..τυχαιο το ειδα χθες οτι δουλευεο το ανεμιστηρακι..DeJaVu θα το δοκιμασω...

 

Είχες πει ότι ανάβει πράσινο φωτάκι.Τελικά το πράσινο ανάβει η το κόκκινο???Και αυτό δίπλα στην USB είναι ένα πορτοκαλί,του σκληρού(τουλάχιστον στο δικό μου 60 GB,δεν ξέρω αν στα άλλα αλλάζει).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχες πει ότι ανάβει πράσινο φωτάκι.Τελικά το πράσινο ανάβει η το κόκκινο???Και αυτό δίπλα στην USB είναι ένα πορτοκαλί,του σκληρού(τουλάχιστον στο δικό μου 60 GB,δεν ξέρω αν στα άλλα αλλάζει).

 

Δίπλα στις USB υπάρχει το πορτοκαλί (HDD) και το πράσινο (internet). Προφανώς αναφέρεται σε αυτό το πράσινο.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σε καλή τιμή το PS3 με τα 40GB αλλά το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι το region code είναι το 1. Διάβασα από το πρωί πολλές σελίδες από το παρόν θέμα (αδύνατο όμως να τις διαβάσω όλες) και θα ήθελα την βοηθειά σας γι'αυτό και παραθέτω παρακάτω μερικές σκέψεις-ερωτήματα. Αν είμαι εκτός θέματος ή υπάρχει αλλού κατάλληλο θέμα ενημερώστε με.

 

1) Μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα με τα παιχνίδια είτε αγοράζοντας τα στη φυσική τους μορφή είτε κατεβάζοντας τα ηλεκτρονικά από internet stores γιατί είναι region free.

 

2) Τα DVD (π.χ. από video club) όλα ή στο συνολό τους δεν μπορούν να αναπαραχθούν γιατί λόγω region code2 (και μάλλον στο hardware) δεν υποστηρίζονται από την συσκευή μου.

 

3) Ταινίες που θέλω να αρχίζω να κατεβάζω από internet (torrent) και θα τις εγγράφω σε δισκάκι δεν θα μπορούν να αναπαραχθούν μετά στο PS3 ή θα αλλοιωθεί η ποιότητα οπότε δε λέει.

 

4)Το blu-ray που με ενδιαφέρει πάρα πολύ μάλλον δεν θα μπορεί να παίξει τις ταινίες του εμπορίου παρά ίσως ένα ποσοστό της τάξης του 70%. Μήπως υπάρχει και εδώ η δυνατότητα να αφαιρέσουμε το region code (που εδώ μάλλον είναι στο software του PS3) μέσω κάποιας διαδικασίας και ποιάς;

 

5) Μπορώ να γράψω με κάποιον τρόπο τηλεοπτικό πρόγραμμα στο σκληρό δίσκο και μετά να το μεταφέρω στο PC όπου εκεί θα το εγγράψω σε DVD;

 

6) Μπορώ γενικότερα το περιεχόμενο του σκληρού δίσκου να το μεταφέρω στο PC;

 

Γενικά με ενδιαφέρει η χρήση του PS3 ως Games vs Blu-Ray σε αναλογία 60%-40%. Παρακαλώ τα φώτα σας.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει από ένα κατάστημα Seven.Έδωσα 400 ευρώ πήρα την κονσόλα με 1 τηλεχειριστήριο δώρο και για ένα χρόνο μπορώ να πάρω όποια ταινία,παιχνίδι θέλω για όσο χρόνο θέλω όμως αυτό ισχυεί για ένα χρόνο
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στο Ps3 έχω αφήσει μέσα λίγες φωτό, τραγούδια, σωσμένα παιχνίδια και 3 κατεβασμένα από το Store της Sony τα οποία δεν είναι πάνω από 5-6 GB σύνολο. Ο σκληρός δίσκος είναι 40GB και μου δείχνει ότι έχει 0 υπόλοιπο, ότι και να σβύσω όμως δείχνει μηδέν. Λες και υπάρχει κάπου ένας κάδος ανακύκλωσης γεμάτος. Το μόνο που σκεύτομαι είναι format αλλιώς δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. (Θέλω να κάνω εγκατάσταση το Red Alert και δεν έχω ούτε 50 MB που χρειάζονται ελεύθερα)
Link to comment
Share on other sites

Κάνε Back-Up τα saves σου και κάνε format τότε για να μην τα χάσεις.

----------------------------------------------------------------------------------------

Στο "Install other OS" δεν μπορούμε να βάλουμε MAC OS Χ;Και αυτό Σύστημα Διαχείρησης είναι!

----------------------------------------------------------------------------------------

Έχει κανείς PSN για να τον προσθέσω αν θέλει;

----------------------------------------------------------------------------------------

Η Ελλάδα στο μπάσκετ των νέων σε λίγα δευτερόλεπτα θα πάρει το Χρυσό!!!:w00t::clap::respect:

Link to comment
Share on other sites

Κάρτες με PSN credits για την Ευρώπη

 

Σκέφτηκα ότι μπορεί να ενδιαφέρει μερικούς εδώ, μάλλον θα ξεκινήσουν να πωλούνται τον Οκτώβριο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ps3 έχω αφήσει μέσα λίγες φωτό, τραγούδια, σωσμένα παιχνίδια και 3 κατεβασμένα από το Store της Sony τα οποία δεν είναι πάνω από 5-6 GB σύνολο. Ο σκληρός δίσκος είναι 40GB και μου δείχνει ότι έχει 0 υπόλοιπο, ότι και να σβύσω όμως δείχνει μηδέν. Λες και υπάρχει κάπου ένας κάδος ανακύκλωσης γεμάτος. Το μόνο που σκεύτομαι είναι format αλλιώς δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. (Θέλω να κάνω εγκατάσταση το Red Alert και δεν έχω ούτε 50 MB που χρειάζονται ελεύθερα)

 

Bluray ταινίες βλέπεις ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...