Jump to content

Το Apple Pay παραβιάζει τις ανταγωνιστικές πρακτικές mobile wallets σύμφωνα με την ΕΕ


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πολλοστή φορά ο αμερικανικός γίγαντας Apple βρίσκεται στο στόχαστρο των αρμόδιων αντιμονοπωλιακών αρχών της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και τώρα κρίνεται μη θεμιτός ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το σύστημα ανέπαφων πληρωμών NFC.

Η Κομισιόν κατηγορεί ευθέως την Apple κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης στον κλάδο των ψηφιακών πορτοφολιών και στις υπηρεσίες iOS, εμποδίζει την πρόσβαση ανταγωνιστών της στο σύστημα ανέπαφων επαφών και επιβάλει στους χρήστες των κινητών της να προτιμούν μονάχα την υπηρεσία Apple Pay.
Η επιτροπή θα προτείνει να ανοίξει το Apple Pay σε τρίτους και σίγουρα κάτι τέτοιο θα προβληματίσει την εταιρεία από το Cupertino. Σύμφωνα με την εκτελεστική αντιπρόεδρο της ΕΕ Margrethe Vestager, η Επίτροπος ανταγωνισμού λέει: “Η Apple έχει δημιουργήσει ένα κλειστό οικοσύστημα γύρω από τις συσκευές της και το λειτουργικό της σύστημα. Η Apple ελέγχει τις πύλες σε αυτό το οικοσύστημα, θέτοντας τους κανόνες του παιχνιδιού για όποιον θέλει να προσεγγίσει καταναλωτές χρησιμοποιώντας συσκευές Apple.”
Αν και αυτό είναι σίγουρα αλήθεια, κάτι παρόμοιο μπορεί να ειπωθεί και για άλλα ψηφιακή wallets κινητών όπως το Google Pay ή το Samsung Pay, αν και η λύση πληρωμής μέσω κινητού της Google λειτουργεί σε πολλές συσκευές με Android. Η Apple σχολίασε ότι “θα συνεχίσει να συνεργάζεται με την Επιτροπή για να διασφαλίσει ότι οι ευρωπαίοι καταναλωτές έχουν πρόσβαση στην επιλογή πληρωμής της επιλογής τους σε ένα ασφαλές περιβάλλον”.
[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕ να αφήσει την Apple στην ησυχία της μα οτι φτιάχνει λειτουργεί μια χαρά ευκολα για όλους τους χρήστες των κινητών της.
Αν θέλαμε κάτι αλλο θα πηγαίναμε αλλού.
Καραγκιόζηδες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bullshit^3

To κράξιμο που έχουν φάει σε όλα τα ειδησεογραφικά-τεχνολογικά sites καθώς και απευθείας η Vestager στο λογαριασμό της στο Twitter δε λέγεται!!

https://twitter.com/vestager/status/1521076314421497856

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλουν από την Apple?
Ένα ανοιχτό λογισμικό να έχουν πρόσβαση όλοι στην τελική?

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μας εχει σπασει τα νευρα αυτη η Ε.Ε. και δεν ειμαι καν υποστηρικτης apple. Αλλα ελεος ρε συ, τι ακριβως θελει? Πραγματικη διαδοχος της (E)USSR

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gdimitris said:

Μας εχει σπασει τα νευρα αυτη η Ε.Ε. και δεν ειμαι καν υποστηρικτης apple. Αλλα ελεος ρε συ, τι ακριβως θελει? Πραγματικη διαδοχος της (E)USSR

Αν τα χάριζε τα κινητά θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι?

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει η Ε.Ε?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αν τα χάριζε τα κινητά θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι?
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει η Ε.Ε?

Ξύλο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...