Jump to content

O πραγματικός αντίπαλος του Bionic A15 είναι το... MediaTek Dimensity 9000


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αιώνια διαμάχη επικρατεί ανάμεσα σε MediaTek και Qualcomm, ενώ μάλιστα οι δύο εταιρείες έκαναν σκληρές δηλώσεις η μία προς την άλλη για το ποιος τροφοδοτούσε τα περισσότερα τηλέφωνα στις ΗΠΑ το 4ο τρίμηνο του 2021 και ανεξάρτητα από το ποιος είχε δίκιο, ένα πράγμα είναι ξεκάθαρο: η MediaTek κάνει βήματα προόδου! Αυτή η εξέλιξη σίγουρα θα ενοχλήσει τους μεγάλους κατασκευαστές SoCs εκεί έξω και βλέποντας  τις μετρήσεις του Dimensity 9000 στο Geekbench 5 που δημοσιεύτηκαν στο Twitter από τον γνωστό Ice Universe, έχουν δίκιο κάποιοι που ανησυχούν τόσο έντονα!

Ανακοινώθηκε τον Νοέμβριο του 2021 και ναι, το Dimensity 9000 είναι το πιο ισχυρό chip που έφταιξε ποτέ η MediaTek. Είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με τη διαδικασία 4nm της TSMC, η οποία προφανώς του δίνει ένα πλεονέκτημα έναντι του Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 και του Samsung Exynos 2200 που βασίζονται και τα δύο στη διαδικασία 4nm της Samsung. Χρησιμοποιεί επίσης τη νέα αρχιτεκτονική v9 του Arm.
Θα “φορεθεί” πολύ φέτος ο επεξεργαστής της MediaTek!
Δεν έχουμε δει ακόμη τηλέφωνο που να τροφοδοτείται από το Dimensity 9000, αλλά αυτό θα μπορούσε να αλλάξει σύντομα, καθώς το Find X5 Pro Dimensity Editon της Oppo θα κυκλοφορήσει προς πώληση αργότερα αυτό το μήνα στην Κίνα και η Xiaomi επιβεβαίωσε επίσης ότι το Redmi K50 Pro Plus θα είναι εφοδιασμένο με το ίδιο SoC.
Για να μας δώσει μια ιδέα για την απόδοση του SoC, ο Ice Universe μοιράστηκε τις βαθμολογίες του στο Geekbench. Προφανώς είναι μια συσκευή Xiaomi, πιθανώς το Redmi K50 Pro Plus και κατάφερε να πάρει 1.309 βαθμούς στη δοκιμή ενός πυρήνα και 4.546 βαθμούς στη δοκιμή πολλαπλών πυρήνων.
Αν θελήσουμε να συγκρίνουμε το Galaxy S22 Ultra με Exynos 2200, πρέπει να θυμηθούμε πως αυτή η συσκευή έλαβε 1.157 και 3.307 βαθμούς στις δοκιμές μονού πυρήνα και πολλαπλών πυρήνων, αντίστοιχα. Το Google Tensor-fueled Pixel 6 Pro έλαβε 1.042 και 2.832 βαθμούς στην ίδια δοκιμή.
Το μόνο chip που είναι ακόμα μπροστά από το Dimensity 9000 είναι το A15 Bionic της Apple. Το iPhone 13 Pro Max, που διαθέτει τον συγκεκριμένο επεξεργαστή, έφτασε τα 1.734 και 4.818 σε δοκιμές μονού και πολλαπλών πυρήνων, αντίστοιχα.
Έτσι, με βάση αυτούς τους αριθμούς και μόνο, το Dimensity 9000 μπορεί σύντομα να γίνει ένα αγαπημένο chip από πολλούς κατασκευαστές. Είναι επίσης προφανώς φθηνότερος από τους premium επεξεργαστές της σειράς Snapdragon 8 της Qualcomm, οι οποίοι είναι συνήθως η καλύτερη επιλογή για τους προμηθευτές του Android, αλλά μάλλον αυτό δεν ισχύει για φέτος.
Ευτυχώς για την Qualcomm, οι ναυαρχίδες Dimensity 9000 δεν θα έρθουν στις ΗΠΑ επειδή το chip δεν υποστηρίζει mmWave 5G, αλλά το πιο ταπεινό Dimensity 8000 , που είναι αντίπαλος του Snapdragon 888, δεν περιορίζεται στην Κίνα.
[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ειναι αυτο το mmWave 5G που λετε οτι δεν υποστηριζει ο Dimensity 9000.

στις επισημες σελιδες του κατασκευαστη και wikipedia, μπορουμε να διαβασουμε οτι εχει 5G. To SoC 8000 και το 9000 εχουν ιδιες δυνατοτητες στο gsm modem συμφωνα με τις επισημες σελιδες

https://www.mediatek.com/products/products/smartphones-2/mediatek-dimensity-9000

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_MediaTek_systems-on-chip#Dimensity_9000

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση "δεν ξερω τι ειναι αυτο το mmWave 5G .... " σε σχεση με το σκετο 5G δεν εχει ακομα βρει απαντηση. Εγω νομιζω οτι ειναι το ιδιο πραγμα. Εαν εχω δικιο, τοτε γιατι αυτη η παραπληροφορηση ?

Link to comment
Share on other sites

Quote
What is the difference between 5G and mmWave 5G?
Sub-6GHz 5G is essential for blanket coverage and bandwidth, while mmWave offers higher speeds over shorter distances. As such, mmWave deployments are limited to short distances, such as a few streets, and areas that benefit most from extreme high bandwidth, such as stadiums and city centers.

οπως μπορουμε να διαβασουμε η διαφορα ειναι μονο σε καλυτερες ταχυτητες λιγα στενα απο την κεραια κινητης - εαν ειμαστε. Πρακτικα, μηπως να κανουμε ολοι μετακομιση ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lneam said:

οπως μπορουμε να διαβασουμε η διαφορα ειναι μονο σε καλυτερες ταχυτητες λιγα στενα απο την κεραια κινητης - εαν ειμαστε. Πρακτικα, μηπως να κανουμε ολοι μετακομιση ?

Στις ΗΠΑ δεν θα πιάνει 5G αν δεν έχει mmWave5G. Εγώ αυτό κατάλαβα! 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, evris2013 said:

Στις ΗΠΑ δεν θα πιάνει 5G αν δεν έχει mmWave5G. Εγώ αυτό κατάλαβα! 

δηλαδη, μερικα εκατομμυρια καταναλωτες (σε αυτη την χωρα τουλαχιστον) που εχουν αγορασει smartphones που υποστηριζει το παλιο συστημα 5G, σημερα πρεπει να πεταξουν τις συσκευες τους ? Ωραια αποψη εχεις.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, lneam said:

δηλαδη, μερικα εκατομμυρια καταναλωτες (σε αυτη την χωρα τουλαχιστον) που εχουν αγορασει smartphones που υποστηριζει το παλιο συστημα 5G, σημερα πρεπει να πεταξουν τις συσκευες τους ? Ωραια αποψη εχεις.

Δεν την έχω εγώ, οι Αμερικάνοι την έχουν. Για να μην δέχονται τον συγκεκριμένο επεξεργαστή στη χώρα τους. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, evris2013 said:

Στις ΗΠΑ δεν θα πιάνει 5G αν δεν έχει mmWave5G. Εγώ αυτό κατάλαβα! 

 

4 minutes ago, evris2013 said:

Δεν την έχω εγώ, οι Αμερικάνοι την έχουν. Για να μην δέχονται τον συγκεκριμένο επεξεργαστή στη χώρα τους. 

μαλλον κατι δεν παει καλα .....

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το link

https://www.notebookcheck.net/New-Apple-iPhone-SE-2022-teardown-reveals-happy-truth-about-the-battery-capacity.609368.0.html

υπαρχει αυτο το κειμενο

Quote

the new iPhone SE to connect to 5G, although this at the sub-6 GHz level rather than with faster mmWave 5G networks.

μιας και η συσκευη αυτη ειναι απο Αμερικανους για Αμερικανους (τουλαχιστον), τωρα υπαρχουν περισσοτερες αποδειξεις σε αυτα που ειπα ή βρηκα στα προηγουμενα ποστ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...