Jump to content

My CB: Για του φίλους του myphone.gr στα 27 MHz


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 339
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χμ...πόσους θα βρεις ? ελάχιστους νομίζω,συν ότι μάλλον θα μιλάς εκτός νομίμων συχνοτήτων.
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλα τουλαχχιστον να ειναι 2-3 να μιλαμε ρε σει εχω βρει μια συχνοτητα που εχει σελιδα ειναι http://www.makedonia-hellas.tk αυτους ακουω ολο και μου λειπει να μιλισω λιγο απο τοτε που εγινε η παρελαση εχω να μιλησω!!!!!!!!!!!1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλα τουλαχχιστον να ειναι 2-3 να μιλαμε ρε σει εχω βρει μια συχνοτητα που εχει σελιδα ειναι http://www.makedonia-hellas.tk αυτους ακουω ολο και μου λειπει να μιλισω λιγο απο τοτε που εγινε η παρελαση εχω να μιλησω!!!!!!!!!!!1

χμ, δεν την γνώριζα την σελίδα. Τι "σύλλογος" :confused: είναι αυτός ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανένας από Πειραιά με CB βρε παιδιά μπας και κουτσομπολέψουμε τίποτε??

:worry:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Κανένας από Πειραιά με CB βρε παιδιά μπας και κουτσομπολέψουμε τίποτε??

:worry:

 

Κανάλι 13 και καλείς εκεί και οποίος απαντησει

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Για μεγάλα παιδιά που πιάνουν τα χέρια τους στις απλές ηλεκτρονικές κατασκευές η και όχι και σε συνδιασμό με 1 ζευγάρι pmr 500mw (τοσο βγάζουν τα νομιμα)και το ανάλογο λογισμικό μέσω PC μιλάω από την Καναπίτσα στην Florida στην κυριολεξία :).Για περισσότερα αναμένω να εκδηλώσετε ενδιαφέρον γιατί τώρα τον χειμώνα δε λέει να βγαίνουμε στις ταράτσες μπας και κάποιος φίλος απαντήσει.
Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλα παιδιά που πιάνουν τα χέρια τους στις απλές ηλεκτρονικές κατασκευές η και όχι και σε συνδιασμό με 1 ζευγάρι pmr 500mw (τοσο βγάζουν τα νομιμα)και το ανάλογο λογισμικό μέσω PC μιλάω από την Καναπίτσα στην Florida στην κυριολεξία :).Για περισσότερα αναμένω να εκδηλώσετε ενδιαφέρον γιατί τώρα τον χειμώνα δε λέει να βγαίνουμε στις ταράτσες μπας και κάποιος φίλος απαντήσει.

 

χμ, ενδιαφέρον ακούγεται...αν και εγώ έχω άδεια ραδιοερασιτέχνη...αλλά θα ήθελα να μάθω πως το κάνεις αυτό ! Σε στυλ echolink είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλα παιδιά που πιάνουν τα χέρια τους στις απλές ηλεκτρονικές κατασκευές η και όχι και σε συνδιασμό με 1 ζευγάρι pmr 500mw (τοσο βγάζουν τα νομιμα)και το ανάλογο λογισμικό μέσω PC μιλάω από την Καναπίτσα στην Florida στην κυριολεξία :).Για περισσότερα αναμένω να εκδηλώσετε ενδιαφέρον γιατί τώρα τον χειμώνα δε λέει να βγαίνουμε στις ταράτσες μπας και κάποιος φίλος απαντήσει.

 

Ενδιαφέρων....

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το FRN network που σε συνδιασμο με κάθε λογής radios PMR, CB,FRN,VHF μιλάς με όλο τον κόσμο. Εγώ το έχω φτιάξει με PMR συνάντησα κάποιες δυσκολίες μεχρι να το σετάρω σωστά και να δουλέψει λόγω του οτι δεν ξέρω πολλά Αγγλικά αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμοίβει Ρίξτε μια ματιά πως λειτουργει.Σε πολλές Χώρες εκτός από Ελλάδα γίνεται χαμός εγώ μπαίνω από Κυπριακό Σερβερ σαν ΜΑΚ446 με το pmrκι μου και θα με βρείτε εκεί (μπαίνετε και με το pc για δοκιμή) και για ότι απορία έχετε θα βοηθήσω για να το αναπτύξουμε και να μεγαλώσει η παρέα μας

 

δείτε εδώ http://www.cyprus-server.net/radiogateways.htm Kατεβαστε το πρόγραμμα απο το FRN Network και δοκιμάστε να μιλήσουμε εσείς από το pc και εγώ από το pmr.Θα με βρέιτε στον κυπριακό server στο room Greek.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το FRN network που σε συνδιασμο με κάθε λογής radios PMR, CB,FRN,VHF μιλάς με όλο τον κόσμο. Εγώ το έχω φτιάξει με PMR συνάντησα κάποιες δυσκολίες μεχρι να το σετάρω σωστά και να δουλέψει λόγω του οτι δεν ξέρω πολλά Αγγλικά αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμοίβει Ρίξτε μια ματιά πως λειτουργει.Σε πολλές Χώρες εκτός από Ελλάδα γίνεται χαμός εγώ μπαίνω από Κυπριακό Σερβερ σαν ΜΑΚ446 με το pmrκι μου και θα με βρείτε εκεί (μπαίνετε και με το pc για δοκιμή) και για ότι απορία έχετε θα βοηθήσω για να το αναπτύξουμε και να μεγαλώσει η παρέα μας

 

δείτε εδώ http://www.cyprus-server.net/radiogateways.htm Kατεβαστε το πρόγραμμα απο το FRN Network και δοκιμάστε να μιλήσουμε εσείς από το pc και εγώ από το pmr.Θα με βρέιτε στον κυπριακό server στο room Greek.

από ότι καταλαβαίνω, αρχίσε να διαδίδεται μέσω ίντερνετ και το pmr...χμ, μάλιστα, ωραία φάση ακούγεται...αν και δεν έχω Pmr ίσως το δοκιμάσω όταν θα έχω χρόνο.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελείωσα το στήσιμο,περιοχή Ν.Ηράκλειο στην πολυκατοικία μου κοντά εκεί που γίνεται η λαίκη αγορά κάθε παρασκευή για τους γνωρίζοντες και το έχω ανοικτό τα απογεύματα μέσω κυπριακού σέρβερ οπως φαίνεται στις φωτό σαν MAK446 .Αν το στήσετε και εσείς στις περιοχές σας αναπτύσουμε το δίκτυο και μπορούμε να μιλάμε με τα πιεμαράκια μας η μέσω pc.Eίναι μια μορφή επικοινωνίας που ενώ σε άλλες χώρες έχει αναπτυχθεί εδώ στην Ελλάδα είμαστε πίσω. Εσεις ακόμα και μέσα από το αυτοκίνητο σας αν βρίσκεστε κοντά στην εμβέλειά μου στο κανάλι 6 και με υπότονο 20 μιλάμε η κάνετε ακρόαση σε συζητήσεις και συμμετέχετε με περιοχές οπως βλέπετε στις φωτό από όλο τον κόσμο.Επείσης αν σας αρέσουν τα μικρά διακριτικά pmrάκια στην φωτό είναι τα Alan 777 σε μαύρο η κόκκινο τα βρίσκω μούρλια.Οτι απορίες η βοήθεια από εδώ να τα λέμε με μεγάλη μου χαρά.Α!,Πείτε μου και την γνώμη σας για το στήσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στο Room Test του FRN κάνοντας Call από την δουλειά μου Λεωφ.Γαλατσίου στο ύψος Πατησίων στον Α΄όροφο μέ ενα G8 είχα απάντηση από την βάση μου στο Ν.Ηράκλειο δηλαδή έτσι όπως είναι στημένο ψηλά στον ιστό κάλυψα ακτίνα 4.5 χλμ περίπου και αυτό με υπότονο που κόβει εμβέλεια και μπάρα μπαταρίας στο μισό κατα την εκπομπή.Αυτό απο μέσα και κοντά στα γυάλινα παράθυρα του κτηρίου στο Γαλάτσι.Δεν το περίμενα μιας και δεν υπάρχει οπτική επαφή σε καμμιά περίπτωση αφού μεσολαβούν πολλά άλλα κτήρια. Αυτά σας τα γράφω μπας και δώσουμε νέα πνοή στην επικοινωνία μας μέσω pmr,cb,pc αντί να βγαίνουμε στις ταράτσες, βάρβαρο σπορ τώρα τον Χειμώνα.Το να δημιουργήσουμε δίκτυο μέσω Frn (τζάμπα είναι) εκτινάσει την εμβέλεια των λιλιπούτειων συσκευών μας σε όλη την γή! Δοκιμάστε το και μόνο με pc να τα λέμε :music:
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε το και μόνο με pc να τα λέμε :music:

 

Μακάρι, γιατί αυτές οι συσκευές μπορούν να κάνουν πολλά (αν και μικρά) και με όσο το δυνατόν πιο 'νόμιμο' τρόπο...θα είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Νομίζω μιας και η συζήτησή μας εξακολουθει να βρίσκεται σε εξέλιξη καλό θα ήταν να μεταφερθεί στο θέμα PMR 446mhz Radios που βλέπω ότι υπάρχει και δεν έχει γραφτεί κάτι από την εποχή του Παλαμίδα :lol:.Κύριε Διαχειριστά τι λέτε?:music:Εγω εξακολουθώ και κάνω ακρόαση σαν ΜΑΚ446 στον Κυπριακό Σέρβερ στο Room Greek.Αντε και στον δικό μας να ευχηθώ.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μιας και η συζήτησή μας εξακολουθει να βρίσκεται σε εξέλιξη καλό θα ήταν να μεταφερθεί στο θέμα PMR 446mhz Radios που βλέπω ότι υπάρχει και δεν έχει γραφτεί κάτι από την εποχή του Παλαμίδα :lol:.Κύριε Διαχειριστά τι λέτε?:music:Εγω εξακολουθώ και κάνω ακρόαση σαν ΜΑΚ446 στον Κυπριακό Σέρβερ στο Room Greek.Αντε και στον δικό μας να ευχηθώ.

 

:confused:

 

να μεταφερθεί;

 

άλλ pmr, άλλο cb...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλο τα Pmr446 άλλο τα CB.Για να αποκτήσεις νόμιμα cb πρέπει να τα δηλώσεις σε κάποιο ΙΧ να πληρώσεις και το κάτιτίς στο κράτος και αφορούν εκπομπή στα 27ΜΗΖ με μεγαλύτερη ισχύ ενώ με τα pmr μιλάς στα 446Mhz είναι ελεύθερα φορητά radios με ενσωματωμένη μικρότερη κεραία που δεν επιτρέπεται να την αλλάξεις αλλά είναι χωρίς τέλη και δήλωση στην Νομαρχία.;).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα, πλην ομωσ εχω στα χερια μου το μηχανημα του τιτλου και θα ηθελα να το δουλεψω για επικοινωνια με εν cb που εχω στο αυτοκινητο. τι κεραι να βαλω για τι δεν εχει? κανενα manual υπαρχει να ψαχτω λιγο? τι δυνατότητεσ εχει? μπορει να εχω επικοινωνια με φορητο μηχανημα? ευχαριστω για το χρονο σας. ασ εχω καμια απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

ωραίο φαίνεται. Μπορείς να βάλεις μια απλή κάθετη κεραία για τους 27mhz...τις δυνατότητες του πρέπει να τις ψάξεις στο νετ..δεν βρήκα πολλά με μια γρήγορη ματιά.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
μπα, ψόφια πράγματα...η κινητή τηλεφωνία έχει τραβήξει τους πάντες...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...