Jump to content

My CB: Για του φίλους του myphone.gr στα 27 MHz


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω :) ο πατερας μου ειχε πολυ καλο CB με ολες αυτες τις μαγκιες αλλα εγω δε το κατεχω πολυ το αθλημα τωρα μπαίνω στο τριπακι , οποτε πιστευω να το καταφερω :)

 

auto exw

http://www.northerntool.com/images/product/images/162200_lg.gif (mallon miazei)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 339
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

etsi opos to blepo fainetai kalo.

oposdipote mia kali keraia k pithanotata k ena pantoflaki 100Watts kai pistevo kati ginete. exi k megali simasia apo pu tha ekpempsis gia alexandrupoli. na su po to concept gia coverage pera apo attiki me endiaferi k mena alla prepi na mas milisi kapoios pio idikos min pame k petaxume tsampa lefta...

Link to comment
Share on other sites

etsi opos to blepo fainetai kalo.

oposdipote mia kali keraia k pithanotata k ena pantoflaki 100Watts kai pistevo kati ginete. exi k megali simasia apo pu tha ekpempsis gia alexandrupoli. na su po to concept gia coverage pera apo attiki me endiaferi k mena alla prepi na mas milisi kapoios pio idikos min pame k petaxume tsampa lefta...

 

 

File 8a rwtisw kai alla atoma kai 8a sou pw..:) einai pragmati endiaferon.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτησούλα .

Πως μπορώ να ρυθμίσω το CB μου ετσι ώστε να πιάνω Αλεξανδρούπολη απο την Αθήνα? τι κεραία? τι στήσιμο της κεραίας ? τι συχνότητα ? τι μπαντα?

 

σας ευχαριστώ

 

φιλε, sorry που στο λεω, απλα ξεχασέ το.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,

1. με μια κεραια ground plane ή 5/8 χωρις πηνια και traps ομως, αλλα πληρους μηκους,

2. με καποιο καλωδιο της προκοπης εφοσον προκειται για πανω απο εναν οροφο οπως το rg213

3. με την κεραια στο μεγαλυτερο δυνατον υψος

 

εχετε ολους τους παραγοντες προκειμενου το cb να αποδωσει τα μεγιστα.

Η συχνοτητα ομως αυτη αν και μπορει να επιτυχει αρκετα μακρινες επαφες οπως πχ Ιταλια, δεν μπορει να επιτυχει ενδιαμεσες! Λιγο-πολυ η συμπεριφορα σε αυτη την συχνοτητα ειναι αναλογη του vhf, σιγουρα θα ακουστειτε στην πολη σας και οπου "βλεπετε". Η μεγαλυτερη ισχυς σιγουρα κατι θα επιτυχει αλλα οχι σημαντικα πραγματα, μην παραμυθιαστειτε οτι με 100 ή 1000 watts θα μιλησετε με Αλεξανδρουπολη! Απλα δεν το επιτρεπει η διαδοση σε αυτη την συχνοτητα.

 

Eπησεις ολα τα ΑΜ μηχανηματα ειναι ιδια μεταξυ τους, ολα βγαζουν 4 watts και απλα τα καλυτερα εχουν καποιο φιλτρο παραπανω στον δεκτη οπως noice blanker.

 

Οι ενισχυτες που λενε 100 watts, εννοουν οτι θα βγαλουν μεγιστα 100watts σε ssb διαμορφωση και δεν θα τα δειτε ποτε αν εχετε ΑΜ μηχανημα.

 

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

αν και μας γειωνεις εχεις ενα δικιο...

 

μαλλον πρεπει να κατεβει σε μικροτερη συχνοτητα για τοσο μεγαλη αποσταση...

 

παιδια σας δινω το msn μου εγω μενω βαρκιζα οποτε θελετε να τεσταρουμε τα cb πειτε μου κατευθειαν εκει !!!

 

 

leonis_lj@hotmail.com

 

και αυριο οποιος μπορει πρωινα ή αργά τα βραδάκια...

 

οσες φορες εχω μιλησει παντως με γλυφαδα ειχα ενα μικρο προβληματακι λογω γουβας στην στο city plaza αλλα οκ λογικα μιλαμε χαλαρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μαλλον εμεις οι δυοθα την κανουμε την δοκιμη :) να σου πω..καποιοι μου ειπαν οτι μπορω να πιασω Αλεξανδρουπολη με Amplifier στα 50mhz ισχυει ?
Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω μαλλον το αντιθετο θες δηλαδη χαμηλοτερη συχνοτητα. πχ οι συχνοτητες απο 2 ως 10 MHz ειναι για long distance απλα θες αδεια κ μαλακιες τετοιες. παντωςνα σου πω ετσι οπως ειναι τωρα το cb καντο μονο αν εχεις ενα στανταρ ατομο πανω να μιλατε. εδω μιλαμε οτι στοcb μονο νταλικες ακους στο 17 το πρωι ισα να μαθαινεις αν εχει καιρο κινιση μπλοκα κτλ... καεις δε μπαινει πια...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδια το καναλι 27 τι συχνοτητα ειναι

εμενα παιρνει τη συχνοτητα σε μορφή χχχ.χχχ

παρακαλω απαντηστε

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

καλησπερα κι απο μενα .

εχω ενα cobra 29 ltd το οποιο ειχα να χρησημοποιησω καμια 10αρια χρονια ...

τωρα που αποφασισα να το ενεργοποιησω παλι διαπιστωσα πως κατι δεν παει καλα ...

ξερει κανεις που ειναι η αντιπροσωπια ή που μπορω να το δωσω για σερβις ????

ευχαριστω ..

περιοχη ανω γλυφαδα

Link to comment
Share on other sites

φιλε δυστυχως δεν εχω ιδεα απο σερβις δοκιμασε το ραδιο κατουμα κεντρο κ τον βενιερη κατι θα ξερουνε. μιας κ μενεις γλυφαδα να ξερεις εγω μεχρι περιπου την φρουτεμπορικη πιανω! αρα αν το στησεις στειλς μου... leonis_lj@hotmail.com

 

για την ωρα ειμαστε ελαχιστοι κ ακομη δεν οργανωνεται η φαση ηδη στο site δε γραφει κανεις... αλλα οκ θα οργανωθουμε!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενημερώνω ότι ξήλωσα την κεραία γιατι την είχα σε κάγκελο και για λίγες μέρες δεν θα είμαι διαθέσιμος να τεστάρουμε τα cb. πάντως πήρα έναν ιστό και θα την σηκώσω πολύ ψηλά και θα πιάνω καλύτερα ελπίζω. έχει κανείς ιδέα αν το απλό καλώδιο σηκώνει πολλά watt και μέχρι πόσα?
Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν πως εχει αντιπροσωποια η cobra καπου αλλα δεν ξεραν οδο περιοχη οποτε δωρο αδωρο ..

παλιοτερα (πολυ παλιοτερα 89 -90 ) ειχα μιλησει απο τερψιθεα κακια σκαλα !!! δεν το πιστευα !!:blink:

Link to comment
Share on other sites

από τερψιθέα κακιά σκάλα... σου φαίνεται πολύ αλλά να ξέρεις αν το δεις google earth ευθεία παιζει να μην ειναι 30 χμ. ειδικα αν εχει κ ssb πανω το μηχανημα σου και καλη κεραια θα πιανεις τον θεο!

 

οταν στησεις το μηχανημα σου και εισαι ετοιμος για τεστ πες μου αν κ λογικα απο βαρκιζα που μενω με κρυβει το βουνο με ενα φιλαρακι που μενει αργυρουπολη ειχαμε προβλημα λογω υμητου... αλλα πχ πιανω πειραια κ καματερο που ειναι καμια σχεση! λοιπον περιμενω να αρχισουνε τα τεσταρισματα παιδες γιατι ολο μονος μου μιλαω στο cb!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πωπω παιδια σκετη απογοητευση το φορουμ μονο εγω μπενω εδω μεσα και μονο ενα παιδι εχω γνωρισει που να μιλαει για cb ... :( :cry: :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...