Jump to content

Συνταγές μαγειρικής


valerio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπράβο cloud. :) Να δοκιμάσεις και τα τρουφάκια.

Μια φίλη που πήρε τη συνταγή, δεν πρόλαβε να πλάσει. Έφαγε το μίγμα μέσα από το μπωλ με το κουτάλι :lol: :lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ρε παιδια, αυτοι οι εργολαβοι τι ειναι;...εχουν σχεση με οικοδομες;...εγω γιατι δεν τους ξερω; :confused:

 

Κι αυτο το περιεργο το σαβουαγιάρ τι ειναι παλι; Το εχει μεσα η τιραμισου; Αυτη η καφε σκονη απο πανω μηπως;

 

(οπως καταλαβαινετε, τα γλυκα ξερω μονο να τα τρωω! :p)

Link to comment
Share on other sites

γλυκα μπισκοτακια ειναι!!πολυ νοστιμα!

τα σαβαγιαζ ειναι μαλακα μπισκοτακια παλι..εχο μια πανευκολη συνταγη με δαυτα αλλα 8α σου την πω αυριο!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια ζεσταίνουμε σε ένα κατσαρολάκι το γάλα, προσθέτουμε τον καφέ,

 

Έχεις μήπως ξεχάσει να βάλεις στα υλικά τον καφέ;Πόση ποσότητα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι με μαγειρική,

 

Γιατί μου κολλάνε τα μακαρόνια;

 

Ενώ τα βράζω κανονικά, τα στραγγίζω, μετά αν κρυώσουν λίγο κολλάνε μεταξύ τους. Τι να κάνω;

 

Και μια επιπλέον λύση: Αφού τα στραγγίξεις, τα ξαναβάζεις στην - χωρίς νερό, πλέον - κατσαρόλα και τους ρίχνεις λίγο βούτυρο. Ανακατεύεις λίγο και ύστερα το βούτυρο λιώνει και πάει παντού μόνο του. Βασικά είναι λίγο πιο ελαφρύ από το να ρίξεις λάδι, το οποίο μπορεί να δώσει λίγη παραπάνω μυρωδιά στα μακαρόνια. Επιπλέον, αν η σάλτσα σου έχει ήδη λάδι, μπορεί το πιάτο να γίνει λίγο βαρύ αν βάλεις και άλλο λάδι στα μακαρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου κολλάνε τα μακαρόνια;

 

Ενώ τα βράζω κανονικά, τα στραγγίζω, μετά αν κρυώσουν λίγο κολλάνε μεταξύ τους. Τι να κάνω;

 

 

Ένας σεφ μου είχε πει να βάζω λίγοοοοο λάδι μέσα στην κατσαρόλα με το νερό,πριν βάλω τα μακαρόνια.Είχε μεγάλο δίκιο.Δεν ξαναέβγαλα ποτέ σιαμαία μακαρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε κατι καρμποναρες που φτιαχνω ειμαι 24 ετων και πιστευω μαγειρευω αρκετα φαγητα για την ηλικια μου,οσο αναφορα τα ζυμαρικα στο τελος λιγο βουτηρακι στο σουρωτηρι και γινονται special στραγγιζει και το βουτηρο
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε κατι καρμποναρες που φτιαχνω ειμαι 24 ετων και πιστευω μαγειρευω αρκετα φαγητα για την ηλικια μου,οσο αναφορα τα ζυμαρικα στο τελος λιγο βουτηρακι στο σουρωτηρι και γινονται special στραγγιζει και το βουτηρο

 

 

συνταγή για καρμπονάρα, μπορούμε να έχουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 πακέτο σπαγγέτι ή άλλο ζυμαρικό

200 γρ. μπέικον ψιλοκομμένο

1 πακέτο κρέμα γάλακτος για μαγειρική

1 αβγό χτυπημένο

2 κ.σ. μαργαρίνη

αλάτι, πιπέρι

2 τομάτες πολτοποιημένες και 1 κ.γ. πάστα τομάτας

τυρί τριμμένο της αρεσκείας μας

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βράζουμε τα μακαρόνια με αρκετό αλάτι στο νερό. Τα αφήνουμε αλ τέντε. Σε ένα βαθύ τηγάνι βάζουμε τη μαργαρίνη να κάψει και τσιγαρίζουμε ελαφρά το μπέικον. Αφαιρούμε το μπέικον από το τηγάνι και βάζουμε στην ίδια μαργαρίνη την κρέμα γάλακτος ανακατεύοντας συνεχώς μέχρι να δέσει. Προσθέτουμε αλάτι, πιπέρι και το χτυπημένο αβγό αφού όμως έχουμε κλείσει την φωτιά. Ανακατεύουμε και ρίχνουμε το μίγμα μας στα μακαρόνια.

 

 

 

 

απο οσο ξερω ομως η καρμποναρα δεν εχει κρεμαγαλακτος...λετε να κανω καρμποναρα μαιμου?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

1 πακέτο σπαγγέτι ή άλλο ζυμαρικό

200 γρ. μπέικον ψιλοκομμένο

1 πακέτο κρέμα γάλακτος για μαγειρική

1 αβγό χτυπημένο

2 κ.σ. μαργαρίνη

αλάτι, πιπέρι

2 τομάτες πολτοποιημένες και 1 κ.γ. πάστα τομάτας

τυρί τριμμένο της αρεσκείας μας

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βράζουμε τα μακαρόνια με αρκετό αλάτι στο νερό. Τα αφήνουμε αλ τέντε. Σε ένα βαθύ τηγάνι βάζουμε τη μαργαρίνη να κάψει και τσιγαρίζουμε ελαφρά το μπέικον. Αφαιρούμε το μπέικον από το τηγάνι και βάζουμε στην ίδια μαργαρίνη την κρέμα γάλακτος ανακατεύοντας συνεχώς μέχρι να δέσει. Προσθέτουμε αλάτι, πιπέρι και το χτυπημένο αβγό αφού όμως έχουμε κλείσει την φωτιά. Ανακατεύουμε και ρίχνουμε το μίγμα μας στα μακαρόνια.

 

 

 

 

απο οσο ξερω ομως η καρμποναρα δεν εχει κρεμαγαλακτος...λετε να κανω καρμποναρα μαιμου?

 

 

Άντε καλέ που δεν έχει κρέμα γάλακτος. Έχει και παραέχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η οριτζιναλ συνταγη δεν εχει!!ουτε κρεμα γαλακτος ουτε μανιταρια..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Tην προηγούμενη βδομάδα έβλεπα τον Μαμαλάκη που έκανε καρμπονάρα στην Ιταλία, αντί για μπέικον χρησιμοποίησε ένα κομμάτι λαρδί, κρέμα γάλακτος δεν έβαλε (μην ξεχνάτε ότι την έτρωγαν ανθρακωρύχοι, που λεφτά για κρέμες...) αλλά αυγά που τα έριξε πάνω από τα μακαρόνια.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

δατς μαι ποιντ!!!

η κανονικη συνταγη ειναι με αυγα!αν 8ελετε 8α σας την δωσω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

η οριτζιναλ συνταγη δεν εχει!!ουτε κρεμα γαλακτος ουτε μανιταρια..

 

 

Ας μην έχει η ορίτζιναλ.Εμένα μ' αρέσει με κρέμα γάλακτος, κι ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκτελω την ιδια συνταγη που ειπωθηκε πιο πανω μονο που δεν βαζω αυγο και αν δεν εχω ζαμπον η μπεικον βαζω απλα κασερι οταν ζεστενεται η κρεμα γαλακτος και ανακατεβω μην κολησει το τυρι επισης παει και λιγο πιπερακι δινει ωραια γευση, το ζαμπον και το μπεικον οταν τσιγαριζονται δινουν τελεια γευση παντως viva italia
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Κανείς συνταγή για μακαρόνια Pesto και σούπα μινεστρόνε???

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Σάλτσα πέστο

 

4 σκελίδες σκόρδου

φυλλαράκια βασιλικού

100 γρ. φρεσκοτριμμένη παρμεζάνα

150 ml Παρθένο Ελαιόλαδο

αλάτι & φρεσκοτριμμένο πιπέρι

 

 

Σε ένα μικρό γουδί, λιώστε το σκόρδο σε πουρέ μαζί με 1 πρέζα αλάτι (ή χρησιμοποιήστε μπλέντερ).

Προσθέστε το βασιλικό και χτυπήστε τα μέχρι να ομογενοποιηθούν. Προσθέστε την παρμεζάνα, μετά σιγά-σιγά το λάδι σε συνεχή ροή, ανακατεύοντας συνεχώς με το γουδοχέρι.

Δουλέψτε τη σάλτσα μέχρι να γίνει πολτός.

Αλατοπιπερώστε.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σούπα Μινεστρόνε

 

1 λίτρο (4 φλιτζάνια) νερό

1 καρότο, κομμένο σε κυβάκια

1 κολοκύθι, κομμένο σε κυβάκια

1 μεγάλη ώριμη ντομάτα, ολόκληρη (ή σε ροδέλες)

2 κουταλιές της σούπας αρακά

1 πατάτα, κομμένη σε κυβάκια

1 κουταλιά της σούπας μαϊντανό

1 κουταλιά της σούπας ρίγανη

3 κουταλιές της σούπας κοφτό μακαρονάκι

3 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο

αλάτι & πιπέρι

τριμμένο τυρί, για το σερβίρισμα

 

 

Βάζεις σε μια κατσαρόλα το νερό με το αλάτι. Προσθέτεις τα λαχανικά, όπως τα έχεις κόψει, τα μυρωδκά, την ντομάτα, τον αρακά και αλατοπίπερο. Βράζεις για 10 λεπτά περίπου.

Ρίχνεις το μακαρονάκι.

Βράζεις για 15 λεπτά ακόμη μέχρι να βεβαιωθείς ότι και το μακαρονάκι είναι έτοιμο. Προς το τέλος ρίχνεις και το λάδι.

Βγάζεις την ντομάτα με μια κουτάλα και την πιέζεις με τη ράχη ενός πιρουνιού να βγουν οι χυμοί της. Ρίχνεις τους χυμούς της ντομάτας μέσα στη σούπα και την υπόλοιπη την πετάς.

Προσθέτεις και το τυρί.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σούπα Μινεστρόνε

 

1 λίτρο (4 φλιτζάνια) νερό

1 καρότο, κομμένο σε κυβάκια

1 κολοκύθι, κομμένο σε κυβάκια

1 μεγάλη ώριμη ντομάτα, ολόκληρη (ή σε ροδέλες)

2 κουταλιές της σούπας αρακά

1 πατάτα, κομμένη σε κυβάκια

1 κουταλιά της σούπας μαϊντανό

1 κουταλιά της σούπας ρίγανη

3 κουταλιές της σούπας κοφτό μακαρονάκι

3 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο

αλάτι & πιπέρι

τριμμένο τυρί, για το σερβίρισμα

 

 

Βάζεις σε μια κατσαρόλα το νερό με το αλάτι. Προσθέτεις τα λαχανικά, όπως τα έχεις κόψει, τα μυρωδκά, την ντομάτα, τον αρακά και αλατοπίπερο. Βράζεις για 10 λεπτά περίπου.

Ρίχνεις το μακαρονάκι.

Βράζεις για 15 λεπτά ακόμη μέχρι να βεβαιωθείς ότι και το μακαρονάκι είναι έτοιμο. Προς το τέλος ρίχνεις και το λάδι.

Βγάζεις την ντομάτα με μια κουτάλα και την πιέζεις με τη ράχη ενός πιρουνιού να βγουν οι χυμοί της. Ρίχνεις τους χυμούς της ντομάτας μέσα στη σούπα και την υπόλοιπη την πετάς.

Προσθέτεις και το τυρί.

 

Θα με πείτε ανικοκύρευτη, αλλά δεν θα σας παρεξηγήσω. Προκειμένου να κάνω όλη αυτή τη φασαρία, παίρνω τις έτοιμες μινεστρόνε της Knor, τις οποίες λατρεύω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν νομίζω ότι θα έκανα τόση φασαρία για να φτιάξω σούπα!

Αλλά για παστίτσιο τόση φασαρία και ακόμη περισσότερη! Δεν με πειράζει καθόλου :food: :food:

Εντάξει, και με κοκκινιστό συμβιβάζομαι :food:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ποιος η ποια απο δω χρησιμοποιει ζαχαρη στα φαγητα της του? εδω να σας δω τι μαγειρες ειστε στην ουσια η ζαχαρη χρησιμοποιειται ελαχιστη για να κοψει την ξυνιλα της κοκκινης σαλτσας
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

ποιος η ποια απο δω χρησιμοποιει ζαχαρη στα φαγητα της του? εδω να σας δω τι μαγειρες ειστε στην ουσια η ζαχαρη χρησιμοποιειται ελαχιστη για να κοψει την ξυνιλα της κοκκινης σαλτσας

 

Όταν όμως η κόκκινη σάλτσα προέρχεται από φρέσκιες ντομάτες :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποιος η ποια απο δω χρησιμοποιει ζαχαρη στα φαγητα της του? εδω να σας δω τι μαγειρες ειστε στην ουσια η ζαχαρη χρησιμοποιειται ελαχιστη για να κοψει την ξυνιλα της κοκκινης σαλτσας

kai pou mas eides ti egine? :p:p

εγω που χρησιμοποιω και μελι σε μερικες συνταγεε κερδιζω τπτ?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...