Jump to content

iOS 15


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

iOS-15--768x461.jpg

 

Η νέα έκδοση του λειτουργικού είναι συμβατή με τις παρακάτω συσκευές της Apple:

  • iPhone 13
  • iPhone 13 Mini
  • iPhone 13 Pro
  • iPhone 13 Pro Max
  • iPhone 12
  • iPhone 12 Mini
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro
  • iPhone 11 Pro Max
  • iPhone XS
  • iPhone XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone X
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 6S
  • iPhone 6S Plus
  • iPhone SE (first and second generation)
  • iPod Touch (seventh generation)

Όσον αφορά κάποια από τα νέα χαρακτηριστικά που φέρνει είναι:

  • Νέα FaceTime χαρακτηριστικά
  • Νέα Memoji
  • Συλλογές φωτογραφιών
  • Ανασχεδιασμένες ειδοποιήσεις
  • Χάρτες
  • Extensions
  • Ιδιωτικότητα
  • iCloud+
  • Hide My Email
  • Focus
  • Live Text
  • Το iOS 15 θα προσφέρει επιπλέον προστασία από την κλοπή. Θα επιτρέπει στους χρήστες να εντοπίζουν ένα χαμένο ή κλεμμένο iPhone, ακόμα κι αν σε αυτό έχει γίνει επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 15
  • Administrators

faceID.jpg

Πριν διεξαχθεί η μεγαλοπρεπής εκδήλωση της Apple “California Streaming”, υπήρχαν κάποιες εικασίες ότι η σειρά iPhone 13 θα φέρει μια νέα, βελτιωμένη γενιά Face ID. Η ελπίδα όλων ήταν ότι η αναγνώριση προσώπου θα λειτουργούσε καλύτερα με μάσκες και γυαλιά. Λοιπόν, δεν υπήρξαν τέτοιες βελτιώσεις, αλλά χάρη σε ένα νέο έγγραφο που κοινοποιήθηκε από το τμήμα υποστήριξης της Apple, γνωρίζουμε τώρα ότι το FaceID θα έχει τουλάχιστον πιο προηγμένη ασφάλεια με το iOS 15.

Η ενημέρωση βελτιώνει την ικανότητα του Face ID να διαπιστώνει εάν είστε πραγματικά εσείς μπροστά στους αισθητήρες και όχι μόνο μια εικόνα σας, που χρησιμοποιείται από κάποιον για να μπει στο τηλέφωνό σας. Φαίνεται ότι η Apple το είχε αναγνωρίσει ως ζήτημα και αποφάσισε να το αντιμετωπίσει. Ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίστηκε αυτό το ζήτημα ήταν προφανώς μέσω της “βελτίωσης των μοντέλων κατά της εξαπάτησης του Face ID”.

iphone13face.jpg

Είναι περίεργο, πάντως, ότι η τεχνολογία αναγνώρισης προσώπου της Apple δεν έλαβε άλλες βελτιώσεις. Ειδικά λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν υπάρχει εναλλακτικός τρόπος κλειδώματος όπως η χρήση Touch ID. Τουλάχιστον η εγκοπή στην οποία βρίσκεται το Face ID έγινε μικρότερη για πρώτη φορά από την κυκλοφορία του iPhone X το 2017.

 

Πηγή: iOS και iPadOS 15: Φέρνουν βελτιώσεις στην ασφάλεια του FaceID

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Πολλοί λένε ότι μεγαλώσανε τα μπεζελ στην οθόνη με την 15.1. Ισχύει κάτι τέτοιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε ότι μεγαλώσανε τα μπεζελ στην οθόνη με την 15.1. Ισχύει κάτι τέτοιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι όντως ισχύει


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
46 minutes ago, tsigo21 said:

Πολλοί λένε ότι μεγαλώσανε τα μπεζελ στην οθόνη με την 15.1. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Που το διάβασες αυτό;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Που το διάβασες αυτό;

Στο iphonehellas το γράφουν τα αλλα παιδιά. Δεν την έχω κατεβάσει ακόμα εγώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsigo21 said:

Πολλοί λένε ότι μεγαλώσανε τα μπεζελ στην οθόνη με την 15.1. Ισχύει κάτι τέτοιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι εννοείς μεγαλώσανε τα bezels;; 🤔 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μεγαλώσανε τα bezels;;  

Απ ότι λένε το μαύρο πλαίσιο γύρω από την οθόνη, έχει μεγαλώσει. Θα το διαπιστώσω σε λίγο και εγώ που θα περάσω την αναβάθμιση .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, athanaso77 said:

Ας ελπίζουμε να διορθώνει την κατανάλωση.

Δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Έχω περάσει από χθες την 15.1 και έχει όντως το θέμα με τα bezels. 

We reinvented the bezels. The best bezels ever, θα λέει το πνεύμα του θείου από ψηλά. 

Link to comment
Share on other sites

Καμία διαφορά δεν έχει η 15.1 με τη 15.0, τη 15.0.1, και τη 15.0.2!!

Ποια bezels μεγαλώσανε; Τι πάει να πει bezels στο software;

Όταν ήρθε το iOS 15 άλλαξε η σχεδιαστική φιλοσοφία. Και στα settings αντί να είναι από άκρη σε άκρη είναι στο κέντρο μέσα σε ένα πλαίσιο και κατηγοριοποιημένα.
Αισθητικά πολύ πιο όμορφο από το iOS 14.

Καμία οθόνη δεν έχει «χαθεί».

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, bill_viper said:

Καμία διαφορά δεν έχει η 15.1 με τη 15.0, τη 15.0.1, και τη 15.0.2!!

Ποια bezels μεγαλώσανε; Τι πάει να πει bezels στο software;

Όταν ήρθε το iOS 15 άλλαξε η σχεδιαστική φιλοσοφία. Και στα settings αντί να είναι από άκρη σε άκρη είναι στο κέντρο μέσα σε ένα πλαίσιο και κατηγοριοποιημένα.
Αισθητικά πολύ πιο όμορφο από το iOS 14.

Καμία οθόνη δεν έχει «χαθεί».

Αυτό ακριβώς. Δημιουργείται η εν λόγω ψευδαίσθηση επειδή άλλαξε η εμφάνιση στο settings και μπήκαν λίγο πιο μέσα οι επιλογές των ρυθμίσεων. Μέχρι εκεί. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Δημιουργείται η εν λόγω ψευδαίσθηση επειδή άλλαξε η εμφάνιση στο settings και μπήκαν λίγο πιο μέσα οι επιλογές των ρυθμίσεων. Μέχρι εκεί. 

Και στις φωτογραφίες-μηνύματα-email συμβαίνει το ίδιο. Μόνο εγώ τα βλέπω δηλαδή;


Sent from my iPhone 12 ProMax using Tapatalk Pro

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, hraklhs57 said:


Και στις φωτογραφίες-μηνύματα-email συμβαίνει το ίδιο. Μόνο εγώ τα βλέπω δηλαδή;


Sent from my iPhone 12 ProMax using Tapatalk Pro

Τι βλέπεις δηλαδή;  δεν κατάλαβα τι λες...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

H μικρότερη οθόνη επηρεάζει και τα apps. Φαίνεται με light theme.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στο IOS 15, κάποιους τους ενοχλεί η μείωση του οφέλιμου χώρου της οθόνης, λόγω αύξησης των περιθωρίων του λογισμικού (τα οποία κάποιοι τα ονομάζουν ως bezels). Νομίζω ότι οι περισσότεροι καταλαβαίνουμε σε τι αναφέρονται....

Τώρα επειδή το θέμα είναι αισθητικό , αλλά και ταυτόχρονα ουσιαστικό , υπάρχουν διαφορετικές απόψεις....

 

Όμως θεωρώ απολύτως δικαιολογημένο το παράπονο ,  είδικά αυτών που έχουν επιλέξει τις MAX εκδόσεις , για να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οφέλιμη οθόνη..... και τώρα βρίσκονται έστω και για λίγο , με μικρότερη (ακόμα και σαν αίσθηση)....

 

.

 

 

 

Edited by Techfreak
Link to comment
Share on other sites


Και στις φωτογραφίες-μηνύματα-email συμβαίνει το ίδιο. Μόνο εγώ τα βλέπω δηλαδή;


Sent from my iPhone 12 ProMax using Tapatalk Pro


Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στο παραπάνω τρίπτυχο.

Φωτογραφίες, φαίνονται από άκρη σε άκρη τα thumbnails.

Μηνύματα εξίσου το ίδιο.

Gmail που μόλις τσέκαρα από άκρη σε άκρη τα mails.

H μικρότερη οθόνη επηρεάζει και τα apps. Φαίνεται με light theme.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ποια apps επηρεάζει; Γιατί με light theme σε 12 Pro Max και με 100+ apps δε βλέπω ουδεμία διαφορά. Τα περισσότερα εκ των οποίων είναι τα δημοφιλέστερα που έχουμε σχεδόν όλοι μας.

Το θέμα είναι ότι στο IOS 15, κάποιους τους ενοχλεί η μείωση του οφέλιμου χώρου της οθόνης, λόγω αύξησης των περιθωρίων του λογισμικού (τα οποία κάποιοι τα ονομάζουν ως bezels). Νομίζω ότι οι περισσότεροι καταλαβαίνουμε σε τι αναφέρονται....
Τώρα επειδή το θέμα είναι αισθητικό , αλλά και ταυτόχρονα ουσιαστικό , υπάρχουν πολλές απόψεις....
 
Όμως θεωρώ απολύτως δικαιολογημένο το παράπονο ,  είδικά αυτών που έχουν επιλέξει τις MAX εκδόσεις , για να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οφέλιμη οθόνη..... και τώρα βρίσκονται έστω και για λίγο , με μικρότερη (ακόμα και σαν αίσθηση)....
 
.
 
 
 


Το ξαναλέμε, μα ΔΕΝ υπάρχει καμία μείωση του ωφέλιμου χώρου της οθόνης.

Στο iOS 14 έπιαναν τα settings από άκρη σε άκρη αλλά με στοίχιση στα αριστερά με αποτέλεσμα να μην είναι aligned και όλη η δεξιά πλευρά να είναι άδεια.

Στο iOS 15 τα κατηγοριοποιήσανε μέσα σε πλαίσια, έγιναν τα texts center aligned κι έτσι έχουμε ένα πολύ καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. Με τον κενό χώρο που υπάρχει στο iOS 14 μόνο στα δεξιά τώρα να έχει μοιραστεί ισόποσα στις δύο πλευρές.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Techfreak said:

Το θέμα είναι ότι στο IOS 15, κάποιους τους ενοχλεί η μείωση του οφέλιμου χώρου της οθόνης, λόγω αύξησης των περιθωρίων του λογισμικού (τα οποία κάποιοι τα ονομάζουν ως bezels). Νομίζω ότι οι περισσότεροι καταλαβαίνουμε σε τι αναφέρονται....

Τώρα επειδή το θέμα είναι αισθητικό , αλλά και ταυτόχρονα ουσιαστικό , υπάρχουν πολλές απόψεις....

 

Όμως θεωρώ απολύτως δικαιολογημένο το παράπονο ,  είδικά αυτών που έχουν επιλέξει τις MAX εκδόσεις , για να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οφέλιμη οθόνη..... και τώρα βρίσκονται έστω και για λίγο , με μικρότερη (ακόμα και σαν αίσθηση)....

 

.

 

 

 

Μπορείς να στείλεις ένα screenshot για το τι ακριβώς εννοείς;  ποιός ωφέλιμος χώρος μειώθηκε και από που;  πραγματικά δεν καταλαβαίνω καθόλου τι λες...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται στα screenshot. Εγώ το βλέπω σε σχέση με το tempered glass ποσό πιο μέσα είναι περιμετρικά η οθόνη. Μπορεί να μην έκατσε καλά η οθόνη η μπορεί να είναι απλά ένα bug που επηρεάζει κάποιες συσκευές. Υπομονή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, YpNoS said:

Δε φαίνεται στα screenshot. Εγώ το βλέπω σε σχέση με το tempered glass ποσό πιο μέσα είναι περιμετρικά η οθόνη. Μπορεί να μην έκατσε καλά η οθόνη η μπορεί να είναι απλά ένα bug που επηρεάζει κάποιες συσκευές. Υπομονή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οκ, κανε ένα πείραμα για να καταλάβεις αν κάτι από αυτά συμβαίνει. Δες το κινητό σου με σβηστη οθόνη ώστε να καταλάβεις που τελειώνει η οθόνη (φαίνεται όταν είναι σβηστη γιατί η οθόνη φαίνεται γκρι και τα bezels μαυρα). Μετά άναψε την οθόνη και θα δεις ότι ανάβει όλη και δεν αφήνει περιθώρια που είναι σβηστη! Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω για να καταλάβεις αλλά δοκίμασε το...

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, koutsis said:

Οκ, κανε ένα πείραμα για να καταλάβεις αν κάτι από αυτά συμβαίνει. Δες το κινητό σου με σβηστη οθόνη ώστε να καταλάβεις που τελειώνει η οθόνη (φαίνεται όταν είναι σβηστη γιατί η οθόνη φαίνεται γκρι και τα bezels μαυρα). Μετά άναψε την οθόνη και θα δεις ότι ανάβει όλη και δεν αφήνει περιθώρια που είναι σβηστη! Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω για να καταλάβεις αλλά δοκίμασε το...

 

Όλο το θέμα έχει να κάνει με το ΓΚΡΙ που αναφέρεσε... Κάποιο το θέλουν να ξεκινάει η απεικόνιση του λογισμικού , τουλάχιστον στα SETTINGS , αμέσως μετά το μαύρο (bezels)......

 

Σε κάποιες μάλιστα εικόνες που έχω δει , αυτη η μείωση, έχει αποτέλεσμα να φαίνονται μικρότερα και  τα fonts στα SETTINGS....

 

Μείωση , στον εν λόγω μενού υπάρχει αντικειμενικά .........., κάποιους τους ενοχλεί , κάποιοι δεν έχουν πρόβλημα .........

 

.

 

 

Edited by Techfreak
Link to comment
Share on other sites

 

Παραθέτω ενδεικτικά τα παρακάτω στιγμιότυπα τα οποία έχω δανειστεί από διπλανό φόρουμ.

1bb030bb347efe35b746d1f6de1b38c6.thumb.jpg.fff1b4e3eebec56c9ce0bcaced81e4e0.jpg54e796b0c60fd5ee754b569c141034a4.thumb.jpg.9e69f7f0958f5c181cef5680a232955d.jpg

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bill_viper said:



Το ξαναλέμε, μα ΔΕΝ υπάρχει καμία μείωση του ωφέλιμου χώρου της οθόνης.

Στο iOS 14 έπιαναν τα settings από άκρη σε άκρη αλλά με στοίχιση στα αριστερά με αποτέλεσμα να μην είναι aligned και όλη η δεξιά πλευρά να είναι άδεια.

Στο iOS 15 τα κατηγοριοποιήσανε μέσα σε πλαίσια, έγιναν τα texts center aligned κι έτσι έχουμε ένα πολύ καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. Με τον κενό χώρο που υπάρχει στο iOS 14 μόνο στα δεξιά τώρα να έχει μοιραστεί ισόποσα στις δύο πλευρές.

 

 

Νομίζω το ίδιο λέμε , αλλά με άλλα λόγια.....

Βάζοντας πλαίσιο, όπως λες,  στο ΙΟΣ15 , στο μενου SETTINGS, οφέλειμος χώρος κειμένου, μειώθηκε από αριστερα και από δεξιά.

Όπως λες πρίν το κείμενο ήταν alligned αριστερά, αλλά ιδανικά μπορούσε να φτάσει μέχρι τέρμα στα δεξιά bezels.

 

ΤΕΣΠΑ.επειδή σε ένα βαθμό είναι και αισθητικό το θέμα, είναι διαφορετικές οι απόψεις.

 

Edited by Techfreak
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...