Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασε το παρακάτω αρχείο και κατα πάσα πιθανότητα θα σε βοηθήσει.

http://www.freedrweb.com/cureit/

Επίσης προσπάθησε να πάρεις ένα backup έστω και τα μολυσμένα αρχεία, πρίν

κάνεις οποιαδήποτε προσπάθεια επανάκτησης-επιδιόρθωσης.

 

Δεν τα βλεπω καν τα αρχεια ...παρολο που ειναι στο φλασακι μεσα (το καταλαβα απο την χωρητικοτητα του)

Οσο για το αρχειο που λες ...δεν θελω antivirus αλλα επανακτηση των αρχειων

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν τα βλεπω καν τα αρχεια ...παρολο που ειναι στο φλασακι μεσα (το καταλαβα απο την χωρητικοτητα του)

Οσο για το αρχειο που λες ...δεν θελω antivirus αλλα επανακτηση των αρχειων

 

Kανε restore απ το vault,νομιζω ειναι History και εχει restore και restore as επιλογες ξαναβαλτα στο φλασακι...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Τονίζω ότι αυτά που θα αναφέρω δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά από όσο έψαξα δεν βρήκα κάποια σίγουρη λύση. Το μόνο που βρήκα είναι ότι πρόκειται για ιό που έχει ταλαιπωρήσει και βλάψει πολύ κόσμο...

 

Καταρχάς ακόμη και αν τα έκρυψε, δε θα μπορέσεις να τα δεις απλά εμφανίζοντας τα κρυφά αρχεία καθώς μπορεί να τα έχει χαρακτηρίσει και system.

Η μόνη λογική λύση που μπόρεσα να βρω είναι εδώ http://www.precisesecurity.com/qa/?p=1226 και συγκεκριμένα η παρακάτω.

Στη φάση που βρίσκεσαι εσύ (με τον ιό στο virus vault) δοκιμάζεις από το 3 και κάτω.

 

Its a virus/worm that infected you. This worm will duplicate all your folders and create an executable files with its name. The original folders will be hidden. To remove folders with .exe application follow these:

1. Install, update your antivirus application. I used Symantec and it found w32.sillyfdc

2. Delete all detected files. The .exe folder just removed. Now you need to do is show the original folders

3. Open File Manager

4. Go to top menu, Tools > Folder Options. Select View tab

5. Mark the “Show hidden files and folders.”

6. Go to Start > Run, type cmd at the OPEN: box, and press OK. This will show the DOS command prompt

7. Using My Computer, view the drive of hidden folders

8. Go to Command Prompt and type this to unhide all folders and files:

attrib e:\*.* /d /s -h -r -s

 

Where “e” is the drive where hidden folders resides

 

That should do it. It works for me.

 

Ξανατονίζω ότι δεν έχω δοκιμάσει κάτι, απλά η παραπάνω λύση φαίνεται λογική.

Αν κάτι πάει στραβά δε θα μπορέσω να βοηθήσω παραπάνω.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο το αρχείο, είναι antivirus αλλά δεν χρειάζεται εγκατάσταση, επίσης θα του πείς να σου "γιατρέψει" τα αρχεία που είναι στο φλασάκι, και μπορεί να στα επαναφέρει.

Επίσης μπορείς να δείς τα αρχεία και μέσα από live cd με ubuntu.

Διαχειριση ξενοδοχειου

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας! 'Εχω στο laptop το AVG FREE 2011 και χωρίς να πειράξω κάτι όταν έσβηνα τον Η/Υ έβγαλε μπλε οθόνη και έκανε επανεκκίνηση. Δεν δίνω σημασία και σε καποια στιγμή αργότερα κάνει το ίδιο πράγμα και όταν μπήκα στα windows το AVG έλεγε ότι δεν έχω προστασία. Πατούσα fix αλλά δεν έκανε τίποτα. Και όταν τέλος προσπάθησα να το απεγκαταστήσω έβγαζε σφάλμα και δεν διαγράφεται. Και μου λέει καθε 5 λεπτά να κάνω επανεκκίνηση για να εφαρμόσει το update και κάνω αλλά πάλι τα ίδια. Πως μπορώ να το διαγράψω για να βάλω το avira?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας! 'Εχω στο laptop το AVG FREE 2011 και χωρίς να πειράξω κάτι όταν έσβηνα τον Η/Υ έβγαλε μπλε οθόνη και έκανε επανεκκίνηση. Δεν δίνω σημασία και σε καποια στιγμή αργότερα κάνει το ίδιο πράγμα και όταν μπήκα στα windows το AVG έλεγε ότι δεν έχω προστασία. Πατούσα fix αλλά δεν έκανε τίποτα. Και όταν τέλος προσπάθησα να το απεγκαταστήσω έβγαζε σφάλμα και δεν διαγράφεται. Και μου λέει καθε 5 λεπτά να κάνω επανεκκίνηση για να εφαρμόσει το update και κάνω αλλά πάλι τα ίδια. Πως μπορώ να το διαγράψω για να βάλω το avira?

 

Μηπως εφαγες κανα trojan? τα συμπτωματα ειναι περιεργα,τεσπα δοκιμασε να εκκινησεις σε ασφαλη λειτουργεια να δεις τι γινετε και προσπαθησε να "σκοτωσεις" τα process του AVG για να το απεγκαταστησεις...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μπει σε ασφαλή λειτουργία και πήγα να το κάνω απεγκατάσταση αλλά πάλι βγάζει το ίδιο σφάλμα και δεν ολοκληρώνεται. Αυτό το procces τι ακριβώς είναι και πως θα το απεγκαταστήσω? Μπορείς να μου πεις ακριβώς τι πρέπει να κάνω γιατί δεν ξέρω πολλά για τα antivirus...
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μπει σε ασφαλή λειτουργία και πήγα να το κάνω απεγκατάσταση αλλά πάλι βγάζει το ίδιο σφάλμα και δεν ολοκληρώνεται. Αυτό το procces τι ακριβώς είναι και πως θα το απεγκαταστήσω? Μπορείς να μου πεις ακριβώς τι πρέπει να κάνω γιατί δεν ξέρω πολλά για τα antivirus...

 

Καταρχην τι windows εχεις?θα πατησεις control - alt - del ->εναρξη διαχειρησης εφαρμογων->διεργασιες και θα δεις τι τρεχει εκει στη λιστα καπου θα ειναι το προσες του AVG δεξι κλικ τελος διεργασιας ,επισης δες αν τρεχει τιποτα αλλο περιεργο...επισης(κανε αυτο καλυτερα απευθειας) δες εδω θα σε βοηθησει μαλλον

http://www.avg.com/eu-en/download-tools

Edited by bikos68
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Πολύ καλό το προγραμματάκι. Το εσβησε το AVG. Windows 7 εχω. Μου έκανε μια επανεκκίνηση και το έσβησε μια και καλή. Τώρα τι free antivirus να κατεβάσω. Το avira καλό είναι? Το avast και το AVG μου δημιουργησαν προβλήματα... οπότε δεν θα τα προτιμήσω.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Πολύ καλό το προγραμματάκι. Το εσβησε το AVG. Windows 7 εχω. Μου έκανε μια επανεκκίνηση και το έσβησε μια και καλή. Τώρα τι free antivirus να κατεβάσω. Το avira καλό είναι? Το avast και το AVG μου δημιουργησαν προβλήματα... οπότε δεν θα τα προτιμήσω.

 

Νασαι καλα, Avira με κλειστα ματια και μαλιστα το free edition, το δουλευω χρονια:)

και παντα προσεχτικα που μπαινεις στο internet γιατι κανενα δεν κανει θαυματα:D

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα και το εγκατέστησα! Καλό φαίνεται! Πάντως δεν ξέρω γιατί έφαγε αυτό το κόλλημα! facebook είμουν όταν το έπαθε. Τι να πω... Ευχαριστώ πολύ :D
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
έχεις κανένας πρόβλημα εδώ και λίγη ώρα με το avast?? ξαφνικά μου χτυπάει όλα τα sites ως malware και διακόπτει την σύνδεση...με restart δεν άλλαξε κάτι, οπότε προς το παρόν το έχω απενεργοποιημένο (και εννοείται ότι επισκέπτομαι μόνο γνωστά αξιόπιστα sites)
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τρεις φίλους μου.. οι δύο που το είχαν "αγόρασμενο" τους έβγαζε πρόβλημα κ δεν έμπαιναν πουθενά.. ο άλλος που το είχε αγόρασμενο έμπαινε κανονικά...!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

όντως Μάνο,thanks :) (και εγώ την free έχω πλέον)...τώρα με απενεργοπιημένο το web shield μπήκα στην σελίδα τους στο facebook και είδα ότι και άλλοι έχουν πρόβλημα και οφείλεται στο τελευταίο update των definitions...οπότε υπομονή να το διορθώσουν με νέο update...προσοχή μόνο που μπαίνετε με κλειστό το shield..:)

 

EDIT:

μόλις διορθώθηκε με την 110411-2...πάλι καλά..

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο μια φιλη. avast εχει στο λαπτοπ της.

της εμφανιζε warning σε ολα τα sites, μονο οταν εμπαινε απο chrome. με ie κανενα προβλημα.

σκαναραμε, καναμε, ραναμε, αλλα λυση δε βρεθηκε.

τελικα την αφησα να σερφαρει με ie :lol:

 

εσεις δοκιμασατε με αλλους browsers και εμφανιζε το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε και σ' εμένα με την νεώτερη ανανέωση, όσο για τους φυλλομετρητές και με ie δεν έμπαινε π.χ. στο facebook...:worry:

Τέλος καλό, όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το free avg antivirus,και το ad-aware.

Exω απενεργοποιηση,αν αυτο απενεργοποιει,2 επιλογες που εχουν να κανουν με την antivirus engine του ad-aware,και σταματησε να μου λεει στο κεντρο ασφαλειας οτι πανω απο 1 antivirus ειναι ενεργα.

Πλεον αναφερει οτι πολλα προγραμματα,avg,ad-aware,windows defender ειναι ενεργοποιημενα για υποκλοπες.

Ερχονται σε αντιπαραθεση μεταξυ του αυτα τα προγραμματα?Μηπως καποιο δεν χρειαζετε τελικα?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δωρεάν εργαλείο που ελέγχει τον υπολογιστή του χρήστη για ιούς και κακόβουλο λογισμικό χωρίς να χρειάζεται εγκατάσταση, κυκλοφόρησε η Microsoft. Το Microsoft Safety Scanner (MSS) έχει μέγεθος περίπου 64ΜΒ και περιλαμβάνει μια πλήρη βάση με όλες τις απαραίτητες ενημερώσεις. Μάλιστα, το εργαλείο μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για 10 ημέρες μετά την εγκατάστασή του, μετά το πέρας των οποίων ο χρήστης θα πρέπει να το κατεβάσει ξανά.

 

Με αυτό τον τρόπο η Μicrosoft επιχειρεί να διασφαλίσει ότι η βάση του θα είναι πάντοτε ενημερωμένη με όλες τις τελευταίες απειλές που κυκλοφορούν. Καθώς το MSS δεν χρειάζεται εγκατάσταση μπορεί να τρέξει απευθείας από USB stick, ενώ διαθέτει εκδόσεις τόσο 32bit όσο και 64bit. Παρόλα αυτά, για την εκτέλεσή του είναι απαραίτητα τα δικαιώματα διαχειριστή, ενώ χρήσιμο είναι να σημειωθεί πως δεν επηρεάζει το antivirus που είναι ήδη εγκατεστημένο στο σύστημα.

 

Ο χρήστης μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε τρεις διαφορετικούς τρόπους ελέγχου (γρήγορο, πλήρη και παραμετροποιημένο από τον χρήστη). Σύμφωνα με την AV-Test, η απόδοση του MSS μπορεί να συγκριθεί με αυτή του Microsoft Security Essentials 2.0, ενώ η Microsoft διευκρινίζει πως το εργαλείο δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αντικαταστήσει ένα κανονικό πρόγραμμα antivirus, αλλά λειτουργεί περισσότερο ως συμπλήρωμά του.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως χαζή η ερώτηση μου αλλά θα την κάνω. Αν αγοράσω τώρα το 2011 μια έκδοση του Norton antivirus του 2010 και την εγκαταστήσω στον Η/Υ, θα κάνει ενημέρωση για νέους ιούς για έναν χρόνο από την στιγμή που θα την εγκαταστήσω; Δηλαδή παρόλο που έχουμε 2011 η έκδοση του 2010 θα μπορεί να κάνει ενημέρωση για νέους ιούς ή δεν θα μπορεί; Έχω το Norton 360 του 2010 και λόγο οικονομικής στενότητας λέω να το αντικαταστήσω με το Norton antivirus του 2010 αντί για το Norton antivirus του 2011. Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν το κάνω αυτό;
.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως χαζή η ερώτηση μου αλλά θα την κάνω. Αν αγοράσω τώρα το 2011 μια έκδοση του Norton antivirus του 2010 και την εγκαταστήσω στον Η/Υ, θα κάνει ενημέρωση για νέους ιούς για έναν χρόνο από την στιγμή που θα την εγκαταστήσω; Δηλαδή παρόλο που έχουμε 2011 η έκδοση του 2010 θα μπορεί να κάνει ενημέρωση για νέους ιούς ή δεν θα μπορεί; Έχω το Norton 360 του 2010 και λόγο οικονομικής στενότητας λέω να το αντικαταστήσω με το Norton antivirus του 2010 αντί για το Norton antivirus του 2011. Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν το κάνω αυτό;

 

Οταν έχουμε οικονομική στενότητα δεν αλλάζουμε antivirus. Μιά χαρά δουλεύει και το παλιό. Οποια έκδοση και να έχεις πάντα αυτή ενημερώνεται αυτόματα με τις τελευταίες ενημερώσεις που βγάζει η εταιρεία.(Εφ΄όσον βέβαια δεν έχει λήξει η χρονική περίοδος λειτουργίας του antivirus).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...