Jump to content

Facebook: Επενδύει πάνω από 1 δις. δολάρια σε δημιουργούς περιεχομένου


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Σπάει τον κουμπαρά και μοιράζει λεφτά" το Facebook, καθώς από χθες το απόγευμα, ο CEO της εταιρείας, Mark Zuckerberg ανακοίνωσε σε μια ανάρτηση ότι το Facebook θα επενδύσει περισσότερα από 1 δισεκατομμύριο δολάρια για να δώσει κίνητρα στους δημιουργούς να φτιάξουν εκ νέου περιεχόμενο για το Facebook και το Instagram. Η εταιρεία φαίνεται να καταβάλλει προσπάθειες για να κρατήσει τους δημιουργούς κοντά της και να προσελκύσει περισσότερους χρήστες στις πλατφόρμες.

 

Θέλουμε να δημιουργήσουμε τις καλύτερες πλατφόρμες για εκατομμύρια δημιουργούς για να κερδίσουν τα προς το ζην, οπότε δημιουργούμε νέα προγράμματα για να επενδύσουμε πάνω από 1 δισεκατομμύριο δολάρια ώστε ανταμείψουμε τους δημιουργούς για το εξαιρετικό περιεχόμενο που δημιουργούν στο Facebook και το Instagram έως το 2022. Η επένδυση σε δημιουργούς δεν είναι καινούργια για εμάς, αλλά είμαι ενθουσιασμένος που επεκτείνω αυτό το έργο με την πάροδο του χρόνου. Περισσότερες λεπτομέρειες σύντομα.

 

Το Newsroom του Facebook πρόσθεσε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την ανακοίνωση.

 

Αυτή η επένδυση θα περιλαμβάνει νέα προγράμματα μπόνους που πληρώνουν κατάλληλους δημιουργούς για την επίτευξη συγκεκριμένων ορόσημων όταν χρησιμοποιούν τα εργαλεία δημιουργικών και δημιουργίας εσόδων. Θα παράσχουμε επίσης χρηματοδότηση για τους δημιουργούς να παράγουν το περιεχόμενό τους. Στόχος μας είναι να βοηθήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερους δημιουργούς να βρουν βιώσιμη, μακροπρόθεσμη επιτυχία στις εφαρμογές μας.

 

Τα μπόνους είναι νέα και ένα νέο μέρος στην εφαρμογή Instagram θα φτάσει κάποια στιγμή αυτό το καλοκαίρι όπου μπορούν να δουν ποια μπόνους μπορούν να κερδίσουν. Προς το παρόν, τα μπόνους είναι διαθέσιμα σε δημιουργούς που εγγράφονται για να τοποθετήσουν διαφημίσεις στις streaming μεταδόσεις τους και τα μπόνους του Stars θα αρχίσουν να προσφέρονται σε μια επιλεγμένη ομάδα παικτών.

 

Ο πρώτος γύρος μπόνους για χρήστες Instagram θα προσφέρεται μόνο με πρόσκληση. Οι δημιουργοί έχουν κίνητρα να τοποθετούν διαφημίσεις IGTV στα βίντεό τους και μπορούν επίσης να κερδίσουν μπόνους, φτάνοντας στα ορόσημα σήματος σε live βίντεο. Ένα μπόνους για Reels θα ξεκινήσει το καλοκαίρι όπου οι δημιουργοί μπορούν να κερδίσουν μπόνους για την απόσπαση Reels.

 

Το Facebook και το Instagram έχουν αισθητές επιπτώσεις από την εκθετική ανάπτυξη του TikTok τα τελευταία χρόνια και η εταιρεία ελπίζει να κερδίσει μέρος της αφοσίωσης (και των διαφημιστικών εσόδων) ενθαρρύνοντας τους χρήστες να δημιουργήσουν πρωτότυπο περιεχόμενο για τις πλατφόρμες.

 

[via]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πορεία του πάλαι ποτέ ισχυρού κοινωνικού δικτύου είναι πλέον προδιαγεγραμμένη.

Και μάλιστα έχει προβλεφθεί με μαθηματικό τρόπο, εδώ και καιρό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχουν καταφέρει να φτιάξουν τόσα χρόνια τη βασική εφαρμογή του Facebook.. είναι ένα χάος με απίστευτα Bugs χωρίς αρχή και τέλος.. Τι να λέμε τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχουν καταφέρει να φτιάξουν τόσα χρόνια τη βασική εφαρμογή του Facebook.. είναι ένα χάος με απίστευτα Bugs χωρίς αρχή και τέλος.. Τι να λέμε τώρα.

Πολύ σωστά, γι αυτό και όταν είχα fb έμπαινα πάντα από browser.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, γι αυτό και όταν είχα fb έμπαινα πάντα από browser.
Τα ίδια και τώρα δεν έχει αλλάξει τίποτα.. Για να καταλάβεις αν βάλεις περσινή photo προφίλ η μία μερικούς μήνες πριν μέσα από την εφαρμογή δεν ανοίγει καν.. Δεν μπορείς ούτε εσύ ο ίδιος να κάνεις λαικ στον ίδιο σου τον εαυτό χαχαχαχα.. Και άπειρα ακόμη αλλά Bugs.. Η βαθμολογία της εφαρμογής κοντεύει να πέσει κάτω από δύο στο playstore..

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πέρα από αυτά, απέμειναν οι άνω των 50 να μαλώνουν για ο, τι μπορεί να φανταστεί κανείς, από πολιτική, αστρονομία, εμβόλια και αθλητικά.

Πραγματική παρακμή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και πέρα από αυτά, απέμειναν οι άνω των 50 να μαλώνουν για ο, τι μπορεί να φανταστεί κανείς, από πολιτική, αστρονομία, εμβόλια και αθλητικά.

 

Πραγματική παρακμή.

Ισχύει.. Μαλώνουν όλη μέρα όπως το είπες.. Με σχόλια απαράδεκτα βρισιές και ότι δεν μπορείς να φανταστείς.. Κανένα κοντρόλ πουθενά. Καμία σοβαρή κουβέντα κανένας σεβασμός απέναντι σε καλλιτέχνες με μεγάλη καριέρα και 1002 ακόμη. Μια ατελείωτη ξυνιλα και γκρίνια είναι πλέον το Facebook..

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς ούτε εσύ ο ίδιος να κάνεις λαικ στον ίδιο σου τον εαυτό χαχαχαχα..

 

Αυτό είναι ίσως από τα λίγα καλά.

 

Και πέρα από αυτά, απέμειναν οι άνω των 50 να μαλώνουν για ο, τι μπορεί να φανταστεί κανείς, από πολιτική, αστρονομία, εμβόλια και αθλητικά.

Πραγματική παρακμή.

 

Η παρακμή δεν είναι πως υπάρχουν γραμμένα αυτά σε έναν σέρβερ. Η παρακμή είναι πως είναι ο κόσμος πραγματικά έτσι. Ασχέτως ηλικίας.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ίσως από τα λίγα καλά.

 

 

 

Η παρακμή δεν είναι πως υπάρχουν γραμμένα αυτά σε έναν σέρβερ. Η παρακμή είναι πως είναι ο κόσμος πραγματικά έτσι. Ασχέτως ηλικίας.

 

αν τους πεις ομως να τους βαλουν "χερι" γιατι η κατασταση εχει ξεφυγει σου το γυρνανε μετα περι φασισμου χουντας και διαφορα αλλα χαριτωμένα !

ελευθερια δεν ειναι να βριζεις να κραζεις και να ισοπεδώνεις τα παντα και τους παντες ολη μερα !

η ελευθερία σταματαει οταν δεν σεβεσαι την αποψη του αλλου ! ειναι τραγικο πλεον το facebook ! ενα σκουπιδαριό ατελειωτο που ο καθενας νομιζει επειδη σχολιαζει/κραζει/φωναζει εκει μεσα οτι η αποψη του ειναι κατι και μετραει !

Link to comment
Share on other sites

αν τους πεις ομως να τους βαλουν "χερι" γιατι η κατασταση εχει ξεφυγει σου το γυρνανε μετα περι φασισμου χουντας και διαφορα αλλα χαριτωμένα !

ελευθερια δεν ειναι να βριζεις να κραζεις και να ισοπεδώνεις τα παντα και τους παντες ολη μερα !

η ελευθερία σταματαει οταν δεν σεβεσαι την αποψη του αλλου ! ειναι τραγικο πλεον το facebook ! ενα σκουπιδαριό ατελειωτο που ο καθενας νομιζει επειδη σχολιαζει/κραζει/φωναζει εκει μεσα οτι η αποψη του ειναι κατι και μετραει !

 

Γενικά ο κόσμος νομίζει ότι στην Δημοκρατία έχει "άπειρη" ελευθερία να πει και να κάνει οτιδήποτε, ακόμα και σε ιδιωτικό (ψηφιακό) χώρο. Το FB είναι όντως η μεγαλύτερη χωματερή του πλανήτη.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ο κόσμος νομίζει ότι στην Δημοκρατία έχει "άπειρη" ελευθερία να πει και να κάνει οτιδήποτε, ακόμα και σε ιδιωτικό (ψηφιακό) χώρο. Το FB είναι όντως η μεγαλύτερη χωματερή του πλανήτη.

συμφωνω σε ολα ! για αυτο και πεφτει συνεχως ..υπαρχει και μια πλευρα του κοσμου που ολη αυτη την καφριλα δεν την αντεχει

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το facebook υπάρχουν και ομάδες πολύ σοβαρές και για πολλά θέματα

αν δεν συμφωνείτε όπως εγώ με την πολιτική του face μην μπαινετε μέσα

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by Nagata
αφαιρέθηκαν περιττά σχόλια
Link to comment
Share on other sites

Έχω κόψει το fb εδώ και πάνω από 10 έτη. Θες το χάσιμο χρόνο, ο εθισμός του πριν δω ειδήσεις άνοιγα το fb να δω κανά νέο, θες το κομμάτι του stalking με έκαναν να το αφήσω. Το μόνο αρνητικό είναι ότι με αυτό εκοψα επαφές με άτομα που κάναμε παλιά παρέα.

 

Σίγουρα υπάρχουν και νορμάλ ομάδες αλλά θεωρώ ότι τα σκουπίδια όσο και να μη ψάχνεσαι θα τα βρεις μπροστά σου. Θες από φίλο, απλό φίλο φίλου κοκ.

 

Αλλά όπως υπάρχουν σκουπίδια και στο Twitter και γενικά σε διάφορες σελίδες, το μέσο δεν φταίει εξ ολοκλήρου.

 

Για το θέμα της εφαρμογής εγώ παλιά θυμάμαι chrome & fb και το pc πέθαινε.....

 

 

Το fb αν δεν είχε και το insta θα είχε πέσει περισσότερο. Για τα παιδιά δεν θεωρείται και προχωρημένο να είναι εκεί μαζί με τους γονείς και όλο το σόι στις επαφές....

Link to comment
Share on other sites

Αδιάφορη μου φαίνεται η ηλικιακή ομάδα που την βρίσκει με το FB και συμφωνώ με την άποψη "η σύγχρονη κοινωνία είναι το πρόβλημα". Όπως είπα και πριν, το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με το πως μένουν τα γραπτά τους σε έναν σέρβερ κάπου αλλά πως όντως υπάρχουν άτομα που είναι επικίνδυνοι για το σύνολο με τις απόψεις τους και τις πράξεις τους.

 

Το FB πάντως όπως είναι δομημένο δεν βοηθά στο να είναι σοβαρές οι ομάδες και οι σελίδες του.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αν μια κοινωνική εφαρμογή έχει σχεδόν όλο τον κόσμο πάνω της, ότι και δόμηση να έχει καταρρέει. Πόσο μάλλον όταν δεν ασχολούνται και τόσο με την εφαρμογή. Ενημερώνεται κάθε βδομάδα και το μόνο που αλλάζουν είναι τα νούμερα τις έκδοσης.

Πας να δεις τι άλλαξε και γράφει "δεν υπάρχουν πληροφορίες από τον προγραμματιστή" σχεδόν πάντα.

Εγώ το 2009 όταν μπήκα για πρώτη φορά στο Facebook είχε βαθμολογία πάνω από 4 και τώρα είναι 2.3, στα μισά δηλαδή.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το facebook υπάρχουν και ομάδες πολύ σοβαρές και για πολλά θέματα

αν δεν συμφωνείτε όπως εγώ με την πολιτική του face μην μπαινετε μέσα

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

θελεις να σου φερω λινκ εδω περα απο μεγαλες σελιδες εφημερίδων στο facebook που επεσα προσφατα και αφορούσαν αρθρα για την Madonna την Βισση η και την Britney Spears και το θεμα που ειχε πρόσφατα με το πατερα της και την κηδεμονία ?

θελεις να διαβασουμε μαζι τα σχολια απο κατω ? γιατι εγω επαθα Σ Ο Κ ! χαρακτηρισμούς απίστευτους τοσο για τις madonna/βιοσση οσο και για την britney επειδη η photo στο αρθρο ηταν sexy ! θελεις να σου φερω λινκ για την κοπελα με το βιτριόλι που η αλλη η τρελη εκαψε πέρυσι τι εγραφαν απο κατω ? επειδη η κοπελα απλα εκανε ταξίδια με την παρεα της (το καλα σε εκανε και σε εκαψε ειναι το "λαιτ" ) ! και δεν το παω καν σε θεματα εμβολιο κτλ ! και ελα μετα αφου τα διαβασουμε να μιλησουμε τι σημαινει ρατσισμος μισογυνισμος κομπλεξ κατωτερότητας και οτι αλλο θες !

σε ομαδες ειμαι μελος και εγω ..ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ με πολυ κοσμο και με σοβαρες κουβεντες ..οι ομαδες ομως λειτουργουν ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ..υπαρχει έλεγχος! MODERATOR ADMINISTRATOR κτλ ! πρόσβαλλες τον αλλο? μια δυο τρεις εξω ! (και εκει μετα παλι κραζουν για φασισμο κτλ οσοι τρωνε μπαν )! αλλα στο συνολο του το facebook δεν λειτουργει ετσι ..ειναι χωματερη πλεον με τον καθενα να λεει οτι θελει απο το πρωι μεχρι το βραδυ! και χωρις να σβήνονται πλεον ουτε οι βρισιες !

τελος ειναι γεγονος οτι εχει μεινει η γενια μου εκει μεσα στο μεγαλυτερο ποσοστο 40 50 και βαλε ! τα μικρα οι νεότεροι το εχουν γυρισει στο τικ τοκ, instagram κτλ !

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

θελεις να σου φερω λινκ εδω περα απο μεγαλες σελιδες εφημερίδων στο facebook που επεσα προσφατα και αφορούσαν αρθρα για την Madonna την Βισση η και την Britney Spears και το θεμα που ειχε πρόσφατα με το πατερα της και την κηδεμονία ?

θελεις να διαβασουμε μαζι τα σχολια απο κατω ? γιατι εγω επαθα Σ Ο Κ ! απο τα ψοφήστε παλιογριες (τα πιο λαιτ για τις 2 πρωτες) μεχρι χαρακτηρισμούς απίστευτους για την britney επειδη η photo στο αρθρο ηταν sexy ! θελεις να σου φερω λινκ για την κοπελα με το βιτριόλι που η αλλη η τρελη εκαψε πέρυσι τι εγραφαν απο κατω ? επειδη η κοπελα απλα εκανε ταξίδια με την παρεα της (το καλα σε εκανε και σε εκαψε ειναι το "λαιτ" ) ! και δεν το παω καν σε θεματα εμβολιο κτλ ! και ελα μετα αφου τα διαβασουμε να μιλησουμε τι σημαινει ρατσισμος μισογυνισμος κομπλεξ κατωτερότητας και οτι αλλο θες !

σε ομαδες ειμαι μελος και εγω ..ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ με πολυ κοσμο και με σοβαρες κουβεντες ..οι ομαδες ομως λειτουργουν ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ..υπαρχει έλεγχος! MODERATOR ADMINISTRATOR κτλ ! πρόσβαλλες τον αλλο? μια δυο τρεις εξω ! (και εκει μετα παλι κραζουν για φασισμο κτλ οσοι τρωνε μπαν )! αλλα στο συνολο του το facebook δεν λειτουργει ετσι ..ειναι χωματερη πλεον με τον καθενα να λεει οτι θελει απο το πρωι μεχρι το βραδυ! και χωρις να σβήνονται πλεον ουτε οι βρισιες !

τελος ειναι γεγονος οτι εχει μεινει η γενια μου εκει μεσα στο μεγαλυτερο ποσοστο 40 50 και βαλε ! τα μικρα οι νεότεροι το εχουν γυρισει στο τικ τοκ, instagram κτλ !

Συμφωνώ... Τα είπες όλα!

Τα περισσότερα είναι μη σοβαρά!

Η εφαρμογή έχει πάνω από 5 δις λήψεις. Τι περιμέναμε; Να είναι όλοι σοβαροί;

Edited by Nagata

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

το facebook ειναι η πρωτη εφαρμογη/πρωτο σελιδοδεικτη που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι. Εχει πτωση στη νεολαια(δε χρειαζεται να γραψω λεπτομερειες) λογω tiktok.

Ο Μαρκ τωρα μας λεει να ασχοληθουμε με το Campus οσοι ειμαστε φοιτητες :lol: Κοινως, ξαναγυριζει στις οργανωμενες κοινοτητες των πανεπιστημιων οπως οταν ξεκινησε.:lol:

 

οσον αφορα τον κοσμο ειναι αναμενομενο το hate. Οτι γινεται στο ιντερνετ, ετσι γινεται και εκτος ιντερνετ. Στον δρομο, στο σουπερμαρκετ κλπ παντου υπαρχει ο Ελληναρας που "φοραει παντελονια" και "αμα σου δωσω μια".

Link to comment
Share on other sites

θελεις να σου φερω λινκ εδω περα απο μεγαλες σελιδες εφημερίδων στο facebook που επεσα προσφατα και αφορούσαν αρθρα για την Madonna την Βισση η και την Britney Spears και το θεμα που ειχε πρόσφατα με το πατερα της και την κηδεμονία ?

 

θελεις να διαβασουμε μαζι τα σχολια απο κατω ? γιατι εγω επαθα Σ Ο Κ ! χαρακτηρισμούς απίστευτους τοσο για τις madonna/βιοσση οσο και για την britney επειδη η photo στο αρθρο ηταν sexy ! θελεις να σου φερω λινκ για την κοπελα με το βιτριόλι που η αλλη η τρελη εκαψε πέρυσι τι εγραφαν απο κατω ? επειδη η κοπελα απλα εκανε ταξίδια με την παρεα της (το καλα σε εκανε και σε εκαψε ειναι το "λαιτ" ) ! και δεν το παω καν σε θεματα εμβολιο κτλ ! και ελα μετα αφου τα διαβασουμε να μιλησουμε τι σημαινει ρατσισμος μισογυνισμος κομπλεξ κατωτερότητας και οτι αλλο θες !

 

σε ομαδες ειμαι μελος και εγω ..ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ με πολυ κοσμο και με σοβαρες κουβεντες ..οι ομαδες ομως λειτουργουν ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ..υπαρχει έλεγχος! MODERATOR ADMINISTRATOR κτλ ! πρόσβαλλες τον αλλο? μια δυο τρεις εξω ! (και εκει μετα παλι κραζουν για φασισμο κτλ οσοι τρωνε μπαν )! αλλα στο συνολο του το facebook δεν λειτουργει ετσι ..ειναι χωματερη πλεον με τον καθενα να λεει οτι θελει απο το πρωι μεχρι το βραδυ! και χωρις να σβήνονται πλεον ουτε οι βρισιες !

 

τελος ειναι γεγονος οτι εχει μεινει η γενια μου εκει μεσα στο μεγαλυτερο ποσοστο 40 50 και βαλε ! τα μικρα οι νεότεροι το εχουν γυρισει στο τικ τοκ, instagram κτλ !

η επιλογή είναι δική σου τι διαβάζεις .....

τι να τα κάνω τα links?θέλεις να σε στείλω αδιαβαστο στο dark web ....χαχα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το facebook ειναι η πρωτη εφαρμογη/πρωτο σελιδοδεικτη που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι. Εχει πτωση στη νεολαια(δε χρειαζεται να γραψω λεπτομερειες) λογω tiktok.

Ο Μαρκ τωρα μας λεει να ασχοληθουμε με το Campus οσοι ειμαστε φοιτητες :lol: Κοινως, ξαναγυριζει στις οργανωμενες κοινοτητες των πανεπιστημιων οπως οταν ξεκινησε.:lol:

 

οσον αφορα τον κοσμο ειναι αναμενομενο το hate. Οτι γινεται στο ιντερνετ, ετσι γινεται και εκτος ιντερνετ. Στον δρομο, στο σουπερμαρκετ κλπ παντου υπαρχει ο Ελληναρας που "φοραει παντελονια" και "αμα σου δωσω μια".

Δεν ανοίγει το λινκ...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...