Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μην το ψαχνεις, η περιαγωγη ειναι πανακριβη ακομα.

Μολις μπεις γερμανια θα πας σ ενα μαγαζι και θα παρεις μια καρτοκινητη για να κανεις τη δουλεια σου. Θα βρεις και το πακετο ιντερνετ που θελεις.

Αν εχεις σμαρτφον (δεν μπορω να δω) δεν χρειαζεσαι στικ γιατι το λειτουργεις ως acces point.

Υπαρχουν πολλα πακετα κι εκει.

 

εχω το huawei u8650 δεν ξερω αν ειναι σμαρτφον,εαν ειναι εννοεις να παρω σιμ με νεο αριθμο απο την Γερμανια και να εχω και ιντερνετ?και πως το συνδεω με το λαπτοπ για να σερφαρω με το λαπτοπ χρησιμοποιωντας το κινητο ως μοντεμ?

και κατι αλλο,με περνει καποιος απο Ελλαδα οταν ειμαι Γερμανια αλλα δεν ξερει οτι ειμαι Γερμανια,θα βγαινει τηλεφωνητης και θα λεει οτι πρεπει να βαλεις κωδικο κτλ η γινονται ολα αυτοματα?

 

 

Edit:δοκιμασα με το κινητο να δινει ιντερνετ στο λαπτοπ και γινεται.συνδεσα το κινητο ασυρματα με το μοντεμ και μετα στο λαπτοπ με usb και εχει ιντερνετ το λαπτοπ.(εχω κλειστο το wireless του λαπτοπ)

Edited by mastorantza
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω το huawei u8650 δεν ξερω αν ειναι σμαρτφον,εαν ειναι εννοεις να παρω σιμ με νεο αριθμο απο την Γερμανια και να εχω και ιντερνετ?και πως το συνδεω με το λαπτοπ για να σερφαρω με το λαπτοπ χρησιμοποιωντας το κινητο ως μοντεμ?

και κατι αλλο,με περνει καποιος απο Ελλαδα οταν ειμαι Γερμανια αλλα δεν ξερει οτι ειμαι Γερμανια,θα βγαινει τηλεφωνητης και θα λεει οτι πρεπει να βαλεις κωδικο κτλ η γινονται ολα αυτοματα?

 

 

Edit:δοκιμασα με το κινητο να δινει ιντερνετ στο λαπτοπ και γινεται.συνδεσα το κινητο ασυρματα με το μοντεμ και μετα στο λαπτοπ με usb και εχει ιντερνετ το λαπτοπ.(εχω κλειστο το wireless του λαπτοπ)

 

όταν δέχεσαι μια κλήση εσύ πληρώνεις περίπου 9 λεπτά και αυτός που σε καλεί πληρώνει ότι θα πλήρωνε αν ήσουν στην Ελλάδα.

Όταν κάνεις μια κλήση πληρώνεις περίπου 30 λεπτά.

Νόμιζα ότι θα μείνεις λίγες μέρες αλλά κάνεις σαν να μετακομίζεις για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβώς τα λέει ο απο πάνω Φιλος.Ατουτη τη στιγμή είμαι εσθονια και το ίδιο ακριβώς ισχύει για όλη την ευρωζώνη.ΠΡΟΣΟΧΗ: αν τα τηλέφωνα σας διαρκούν φυσιολογικά χρονικά διαστήματα και δεν αποτελεί κάθε κλήση μια ερωτική εξομολόγηση ΜΗΝ βάλετε προγράμματα τύπου τραβελερ και πασπορτ γιατι το κόστος ειναι τεράστιο σε κάθε κλήση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

όταν δέχεσαι μια κλήση εσύ πληρώνεις περίπου 9 λεπτά και αυτός που σε καλεί πληρώνει ότι θα πλήρωνε αν ήσουν στην Ελλάδα.

Όταν κάνεις μια κλήση πληρώνεις περίπου 30 λεπτά.

Νόμιζα ότι θα μείνεις λίγες μέρες αλλά κάνεις σαν να μετακομίζεις για πάντα.

 

αυτο με ενδιαφερε πιο πολυ οταν με περνουν τηλεφωνο και βλεπω ειναι νορμαλ η τιμη.

 

φιλε panosss567 υπερβαλεις και ειρωνευεσαι με το να λες "Νόμιζα ότι θα μείνεις λίγες μέρες αλλά κάνεις σαν να μετακομίζεις για πάντα"

οταν εχεις στην Ελλαδα μαγαζι/πελατες και οικογενειες δεν πας ξεβρακωτος στα αγγουρια απο την στιγμη κιολας που δεν ξερω και καλα Αγγλικα.δεν παω διακοπες και να εχω ωρες ελευθερες.

να εισαι σιγουρος οτι αν πηγαινα για παντα το τελευταιο πραμα που θα με ενοιαζε ηταν το ιντερνετ και το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβώς τα λέει ο απο πάνω Φιλος.Ατουτη τη στιγμή είμαι εσθονια και το ίδιο ακριβώς ισχύει για όλη την ευρωζώνη.ΠΡΟΣΟΧΗ: αν τα τηλέφωνα σας διαρκούν φυσιολογικά χρονικά διαστήματα και δεν αποτελεί κάθε κλήση μια ερωτική εξομολόγηση ΜΗΝ βάλετε προγράμματα τύπου τραβελερ και πασπορτ γιατι το κόστος ειναι τεράστιο σε κάθε κλήση.

 

η κλησης θα ειναι του 2λεπτου αρα ειμαι οκ νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

 

φιλε panosss567 υπερβαλεις και ειρωνευεσαι με το να λες "Νόμιζα ότι θα μείνεις λίγες μέρες αλλά κάνεις σαν να μετακομίζεις για πάντα"

.

Συγνώμη αν σε έκανα να νοιώσεις άσχημα , ένα αστείο έκανα.

Θα ανέβω και εγώ την άλλη βδομάδα σε ποιά περιοχή πας?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν σε έκανα να νοιώσεις άσχημα , ένα αστείο έκανα.

Θα ανέβω και εγώ την άλλη βδομάδα σε ποιά περιοχή πας?

 

Dusseldorf για 10-15 μερες,θα ξυπναω 7 το πρωι και θα σχολναω βραδυ με μια σταση μεσημερι για φαγητο.

ηθελα πολυ να ειχα ελευθερες 2-3 μερες να κανω κανα βολταρακι αλλα δυστυχως δεν προλαβενω.

 

οσο για το ιντερνετ βρηκα την Γερμανικη vodafone και εχει προπληρωμενη καρτα σιμ 5GB γυρω στα 35ευρω,νομιζω ειναι μια χαρα και θα περισσεψει.

Link to comment
Share on other sites

Dusseldorf για 10-15 μερες,θα ξυπναω 7 το πρωι και θα σχολναω βραδυ με μια σταση μεσημερι για φαγητο.

ηθελα πολυ να ειχα ελευθερες 2-3 μερες να κανω κανα βολταρακι αλλα δυστυχως δεν προλαβενω.

 

οσο για το ιντερνετ βρηκα την Γερμανικη vodafone και εχει προπληρωμενη καρτα σιμ 5GB γυρω στα 35ευρω,νομιζω ειναι μια χαρα και θα περισσεψει.

 

ιντερνετ: εαν εκει που εισαι εχει wi-fi, θα χρησιμοποιεις το wi-fi (δε χρειαζεσαι προπληρωμενη καρτα)

ομιλία: οταν σε παιρνουν τηλ (στο ελληνικο νουμερο), θα ειναι σαν να παιρνουν στην ελλαδα. Εαν π.χ. σε παιρνω απο το q μου στο q σου (και εχω αγορασει λεπτα προς wind), θα αφαιρουνται απο τα λεπτα μου προς wind (σαν να παιρνω τηλ στην ελλαδα). Αυτο που εσυ θα χρεωνεσαι θα ειναι η ''χρεωση εισερχομενης κλησης σε περιαγωγη'', που στην ευρωπη ειναι περιπου 9 cents/λεπτο ομιλιας.

Link to comment
Share on other sites

Ποία είναι η φθηνότερη χρέωση από Ελλάδα για Βέλγιο;; Δεν ενδιαφέρομαι για την λύση να στείλει κάποιος κάρτα από το Βέλγιο :)

 

P.S. Αν έχουν και οι δυο BASE αυτός που είναι στο Βέλγιο όταν καλεί τον άλλο στην Ελλάδα που έχει BASE δεν χρεώνετε τίποτα. Αυτός που είναι στην Ελλάδα δεν γνωρίζω πόσο χρεώνεται αλλά θα το μάθω τις επόμενες ημέρες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος καμία χρονοκάρτα που να σου προσφέρει οικονομική χρέωση για κλήσεις προς κινητά απο Ελλάδα - Βραζιλία? Έχω ακούσει για αρκετές αλλά δεν ξέρω ποια συμφέρει σε χρέωση, χρόνο ομιλίας αλλά και καλό σήμα..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από σταθερό θέλω να κάνω κλήσεις. Από κινητό χρεώνεται πάρα πολύ απ'όσο ξέρω( 3€/λεπτό ), ακόμα και εάν καλέσω στον Βραιλιάνικο αριθμό που έχει. Χρησιμοποιώ μια κάρτα εδώ και λίγες μέρες την Super Economy αλλά φοβάμαι ότι η χρέωση είναι υψηλή. Δεν υπάρχει σταθερό για να καλέσω γιατί είναι σε καράβι και έχει πιάσει κοντά στην Βραζιλία αυτή την στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Από σταθερό θέλω να κάνω κλήσεις. Από κινητό χρεώνεται πάρα πολύ απ'όσο ξέρω( 3€/λεπτό ), ακόμα και εάν καλέσω στον Βραιλιάνικο αριθμό που έχει. Χρησιμοποιώ μια κάρτα εδώ και λίγες μέρες την Super Economy αλλά φοβάμαι ότι η χρέωση είναι υψηλή. Δεν υπάρχει σταθερό για να καλέσω γιατί είναι σε καράβι και έχει πιάσει κοντά στην Βραζιλία αυτή την στιγμή.

 

Brazil κινητο βραζιλιας ομως, οχι roaming, 0,009€/1' συνολικα απο σταθερο με callback η απο υπολογιστη η κινητο. Αν εχεις φτηνοτερο αστο.

http://www.freevoipdeal.com

Link to comment
Share on other sites

Brazil κινητο βραζιλιας ομως, οχι roaming, 0,009€/1' συνολικα απο σταθερο με callback η απο υπολογιστη η κινητο. Αν εχεις φτηνοτερο αστο.

http://www.freevoipdeal.com

 

Τέτοια χρέωση σίγουρα δεν έχω με την κάρτα που χρησιμοποιώ τώρα. Απ'ότι έχω δει απο παρόμοιες χρονοκάρτες η χρέωση είναι περίπου 0,23€/1'. Έχει πάρει Brazil sim και μιλάμε. Συγνώμη αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί με αυτά, μπορώ να μπω στο site που ανεβασες και να καλώ απο εκει? Εαν δεν σε πειράζει, μπορείς να μου το αναλύσεις λιγάκι πως ακριβώς λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια χρέωση σίγουρα δεν έχω με την κάρτα που χρησιμοποιώ τώρα. Απ'ότι έχω δει απο παρόμοιες χρονοκάρτες η χρέωση είναι περίπου 0,23€/1'. Έχει πάρει Brazil sim και μιλάμε. Συγνώμη αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί με αυτά, μπορώ να μπω στο site που ανεβασες και να καλώ απο εκει? Εαν δεν σε πειράζει, μπορείς να μου το αναλύσεις λιγάκι πως ακριβώς λειτουργεί?

 

Εχεις σχέση με υπολογιστή? Εννοώ είσαι αρχάριος? Εχεις πιστωτική η paysafe

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, βρήκα πως λειτουργεί. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!

 

Οκ αν θέλεις βοήθεια μη διστάσεις να ζητήσεις.

 

http://voipratetracker.com/compare_rates?ct=brazil&period=week&country_select=Update

Eδώ για σύγκριση

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις σχέση με υπολογιστή? Εννοώ είσαι αρχάριος? Εχεις πιστωτική η paysafe

 

Δεν έχω πιστωτική η paysafe αλλά λογικά θα δημιουργήσω. Είναι έμπιστο το site σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πιστωτική η paysafe αλλά λογικά θα δημιουργήσω. Είναι έμπιστο το site σωστα?

 

Χρόνια τα χρησιμοποιώ αυτά. Εξαρτάται από τη χώρα η τιμή και τον provider...εχω γλυτώσει χιλιάδες €

Πιστωτική αστο αν δεν έχεις...καλύτερα paysafe στο ψιλικατζίδικο

http://www.cosmovoip.com/ Εδώ είναι το φτηνότερο. Καλύτερα αυτό.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια τα χρησιμοποιώ αυτά. Εξαρτάται από τη χώρα η τιμή και τον provider...εχω γλυτώσει χιλιάδες €

 

Και εγώ τώρα με βλέπω να πληρώνω πολλα. Επειδή δεν θέλω να φτιάξω πιστωτική, το paysafe που το βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τώρα με βλέπω να πληρώνω πολλα. Επειδή δεν θέλω να φτιάξω πιστωτική, το paysafe που το βρίσκω?

 

Σε όλα τα ψιλικατζίδιακα.

https://www.paysafecard.com/el-gr/buy/anazitisi-simeion-polisis/

Ρίξε μια ματιά. Βαλε την περιοχή σου στο κάτω μέρος.

Ακόμα και τώρα μπορεί να είναι ανοικτά. Καλύτερα να μιλάς από υπολογιστή.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ψιλικατζίδιακα.

https://www.paysafecard.com/el-gr/buy/anazitisi-simeion-polisis/

Ρίξε μια ματιά. Βαλε την περιοχή σου στο κάτω μέρος.

Ακόμα και τώρα μπορεί να είναι ανοικτά. Καλύτερα να μιλάς από υπολογιστή.

 

Ωραία, σ'ευχαριστώ. Απ'ότι είδα υπάρχουν 3 τρόποι για να επικοινωνήσεις. Μιας και ξέρεις κάτι παραπάνω ποιον τρόπο επικοινωνίας προτείνεις? Μέσω υπολογιστή, κινητού η σταθερού?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, σ'ευχαριστώ. Απ'ότι είδα υπάρχουν 3 τρόποι για να επικοινωνήσεις. Μιας και ξέρεις κάτι παραπάνω ποιον τρόπο επικοινωνίας προτείνεις? Μέσω υπολογιστή, κινητού η σταθερού?

 

Καλύτερα από υπολογιστή....Μετά από σμαρτφον με την εφαρμογή, Μετά από στάθερο με callback, μετά από κινητό με callback. Μετά τπτ.

Πρέπει να κάνει επιβεβαίωση τα τηλέφωνά σου για callback....η έστω ένα τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα από υπολογιστή....Μετά από σμαρτφον με την εφαρμογή, Μετά από στάθερο με callback, μετά από κινητό με callback. Μετά τπτ.

Πρέπει να κάνει επιβεβαίωση τα τηλέφωνά σου για callback....η έστω ένα τηλ.

 

Ωραία. Σίγουρα λοιπόν θα προσπαθήσω απο υπολογιστή. Αν δεν κάνω λάθος στο site που μου εστειλες μόνο το πρόγραμμα χρειάζεται να κατεβάσω, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Σίγουρα λοιπόν θα προσπαθήσω απο υπολογιστή. Αν δεν κάνω λάθος στο site που μου εστειλες μόνο το πρόγραμμα χρειάζεται να κατεβάσω, σωστά?

 

Ναι και να κάνεις εγγραφή και να επιβεβαιώσεις τηλέφωνα και να βάλεις τ αληθινά σου στοιχεία στον κατάλογο και να βάλεις κωδικούς και να βάλεις λεφτά και να βλέπεις την κίνησή σου και άλλα μερκά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...