Jump to content

Προβλήματα με την κατανάλωση μπαταρίας του Galaxy S21 Ultra


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθαρά και μόνο αν εξετάσουμε το hardware, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το Galaxy S21 Ultra της Samsung είναι μια εξαιρετική συσκευή. Ωστόσο, φαίνεται ότι το λογισμικό που τρέχει προκαλεί κάποια προβλήματα. Συγκεκριμένα, άφορούν την κατανάλωση ενέργειας, όπως αποκαλύπτεται από πολλές αναφορές χρηστών που δημοσιεύτηκαν πρόσφατα στους XDA.

 

Σύμφωνα με τις αναφορές, η εφαρμογή κάμερας εξαντλεί την μπαταρία όταν το τηλέφωνο είναι αδρανές και ο χρήστης απλά περπατάει. Όταν το τηλέφωνο απλώς βρίσκεται σε ένα τραπέζι, δεν συμβαίνει τίποτα. Η αιτία φαίνεται να είναι η εφαρμογή κάμερας, η οποία ξυπνά τη συσκευή κάθε φορά που εντοπίζεται κίνηση. Τα αποτελέσματα είναι ήπια έως σοβαρά και μάλλον θα εμφανιστεί απλά τυχαία σε μερικούς ιδιοκτήτες του τηλεφώνου.

 

Για παράδειγμα, ένας χρήστης ανέφερε εξάντληση μπαταρίας 21% με συνολικά μόνο 15 λεπτά λειτουργία οθόνης και επτά ώρες αδράνειας. Δυστυχώς, το πρόβλημα είναι ότι η ανίχνευση αυτού του προβλήματος με την κανονική οθόνη στατιστικών μπαταριών είναι αδύνατη. Παρ΄ όλα αυτά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί η δωρεάν εφαρμογή GSam Battery Monitor για τον εντοπισμό αυτού του ζητήματος.

 

Αυτήν τη στιγμή, δεν υπάρχει επίσημη επιδιόρθωση και η Samsung πρέπει να βρει μια λύση σύντομα.

 

Με λίγα λόγια, οι αναφορές κρίνουν ως ένοχο το OIS antishake σύστημα και πιστεύουμε ότι εάν φταίει πράγματι αυτό, θα υπάρξει σχετικό update.

 

[via]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω το τηλεφωνο το εχω σε θηκη πανω στη ζωνη μου. και περπαταω συνεχεια κλπ. δεν εχω καμμια περιεργη καταναλωση. Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...