Jump to content

Ταξίδι στο Μιλάνο


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέλη του μήνα πρέπει να πάω στη Νίκαια της Γαλλίας, και διάλεξα ως καλύτερη σχέση κόστους/διάρκειας ταξιδιού να πάω με αεροπλάνο ως το Μιλάνο και μετά με τρένο Νίκαια.

Θέλω να ρωτήσω όσους έχουν σχέση με την περιοχή (τόσους Ιταλόφωνους έχουμε στο φόρουμ, ελπίζω να ζει κανένας εκεί γύρω) αν ο σταθμός του τρένου στο Μιλάνο είναι πολύ μακριά από το αεροδρόμιο, και τι θα μπορούσα να κάνω στην πόλη στις 2,5 ώρες που θα έχω μέχρι να φύγει το τρένο, δεδομένου ότι θα έχω και 2 αρκετά μεγάλες βαλίτσες.

Ευχαριστώ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται σε ποιο αεροδρομιο θα πας. Αν πας Μαλπενσα, ειναι μακρυα απο την πολη αλλα εχει τρενο εξπρες που σε παει στο σταθμο. Μεχρι να παρεις βαλιτσες, να πας στο τρενο, να το παρεις και να κατεβεις στη πολη θα ροκανισεις το χρονο, αρα δεν εχεις χρονο για βολτες. Αν σε παει Μαλπενσα, ειναι κοντα στη πολη αλλα θελει ταξι. Με 2,5 ωρες κενο δεν νομιζω να εχεις περιθωριο και για βολτες. Ο σταθμος του τρενου ειναι στη πολη αλλα οχι στο κεντρο που λογικα θελεις να πας βολτες. Εχει μετρο αλλαδεν θα προλαβεις. Οσο για τις βαλιτσες, τις δινεις σε υπηρεσια φυλαξης.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται σε ποιο αεροδρομιο θα πας. Αν πας Μαλπενσα, ειναι μακρυα απο την πολη αλλα εχει τρενο εξπρες που σε παει στο σταθμο. Μεχρι να παρεις βαλιτσες, να πας στο τρενο, να το παρεις και να κατεβεις στη πολη θα ροκανισεις το χρονο, αρα δεν εχεις χρονο για βολτες. Αν σε παει Μαλπενσα, ειναι κοντα στη πολη αλλα θελει ταξι. Με 2,5 ωρες κενο δεν νομιζω να εχεις περιθωριο και για βολτες. Ο σταθμος του τρενου ειναι στη πολη αλλα οχι στο κεντρο που λογικα θελεις να πας βολτες. Εχει μετρο αλλαδεν θα προλαβεις. Οσο για τις βαλιτσες, τις δινεις σε υπηρεσια φυλαξης.

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Mαλπένσα θα πάω, αλλά όπως το έχεις γράψει με μπέρδεψες.

Είναι κοντά ή μακριά από την πόλη;

Ο σταθμός του τρένου λέγεται "Milano Centrale".

 

 

Eπίσης θα ήθελα κάποιος να μου πει ποιό είναι το αντίστοιχο site του http://www.infote.gr για να βρω το τηλέφωνο του cc των ιταλικών σιδηροδρόμων (ή αν το ξέρει να μου πει ποιό είναι το τηλέφωνό). Στο http://www.trenitalia.it έχει μόνο το νούμερο 892021, το οποίο δε μπορώ να καλέσω από Ελλάδα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aπο Μαλπενσα το "Μilano centrale" ειναι 50 λεπτα με το λεωφορειο που υπαρχει ειδικα γι'αυτη την διαδρομη και το εισητηριο κοστιζει 5.50 ευρω.(εαν θυμαμαι καλα).Παντως καπου εκει παιζει.

Λεωφορεια γι'αυτη την διαδρομη εχει καθε 20 λεπτα περιπου μπορει και λιγοτερο.

Το λεωφορειο θα σε αφησει εξω ακριβως απο τον σταθμο.

Εκιε που θα σε αφησει μπαινεις μεσα στο κτηριο και θα βγαλεις τα εισητηρια.

Μολις τα παρεις στα χερια σου θα τα επικυρωσεις στα μηχανηματα που υπαρχουν,και θα ανεβεις με τις κυλιομενες σκαλες στον επανω οροφο οπου υπαρχουν τα διαδρομοι με τα τρενα.

Θα δεις στον φωτεινο πινακα σε πιο θα ερθει το δικο σου, και μολις ερθει το τρενο μπαινεις και εισαι ετοιμος! ;)

 

 

 

Ο σταθμος των τρενων μια χαρα μεσα στην πολη ειναι, αλλα λογω του οτι το Μιλανο ειναι τεραστιο, για να πας στην περιοχη που εχει ενδιαφερν -μαγαζια,καθεδρικο ναο κτλ κτλ- δυσκολα θα προλαβεις με 2.5 ωρες και κενο και θα εισαι πολυ στο τρεξιμοα οποτε ψιλοαδικος κοπος.

Link to comment
Share on other sites

Aπο Μαλπενσα το "Μilano centrale" ειναι 50 λεπτα με το λεωφορειο που υπαρχει ειδικα γι'αυτη την διαδρομη και το εισητηριο κοστιζει 5.50 ευρω.(εαν θυμαμαι καλα).Παντως καπου εκει παιζει.

Λεωφορεια γι'αυτη την διαδρομη εχει καθε 20 λεπτα περιπου μπορει και λιγοτερο.

Το λεωφορειο θα σε αφησει εξω ακριβως απο τον σταθμο.

Εκιε που θα σε αφησει μπαινεις μεσα στο κτηριο και θα βγαλεις τα εισητηρια.

Μολις τα παρεις στα χερια σου θα τα επικυρωσεις στα μηχανηματα που υπαρχουν,και θα ανεβεις με τις κυλιομενες σκαλες στον επανω οροφο οπου υπαρχουν τα διαδρομοι με τα τρενα.

Θα δεις στον φωτεινο πινακα σε πιο θα ερθει το δικο σου, και μολις ερθει το τρενο μπαινεις και εισαι ετοιμος! ;)

 

 

 

Ο σταθμος των τρενων μια χαρα μεσα στην πολη ειναι, αλλα λογω του οτι το Μιλανο ειναι τεραστιο, για να πας στην περιοχη που εχει ενδιαφερν -μαγαζια,καθεδρικο ναο κτλ κτλ- δυσκολα θα προλαβεις με 2.5 ωρες και κενο και θα εισαι πολυ στο τρεξιμοα οποτε ψιλοαδικος κοπος.

Eυχαριστώ πολύ. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aπο Μαλπενσα το "Μilano centrale" ειναι 50 λεπτα με το λεωφορειο που υπαρχει ειδικα γι'αυτη την διαδρομη και το εισητηριο κοστιζει 5.50 ευρω.(εαν θυμαμαι καλα).Παντως καπου εκει παιζει.

Λεωφορεια γι'αυτη την διαδρομη εχει καθε 20 λεπτα περιπου μπορει και λιγοτερο.

Το λεωφορειο θα σε αφησει εξω ακριβως απο τον σταθμο.

Εκιε που θα σε αφησει μπαινεις μεσα στο κτηριο και θα βγαλεις τα εισητηρια.

Μολις τα παρεις στα χερια σου θα τα επικυρωσεις στα μηχανηματα που υπαρχουν,και θα ανεβεις με τις κυλιομενες σκαλες στον επανω οροφο οπου υπαρχουν τα διαδρομοι με τα τρενα.

Θα δεις στον φωτεινο πινακα σε πιο θα ερθει το δικο σου, και μολις ερθει το τρενο μπαινεις και εισαι ετοιμος! ;)

 

 

 

Ο σταθμος των τρενων μια χαρα μεσα στην πολη ειναι, αλλα λογω του οτι το Μιλανο ειναι τεραστιο, για να πας στην περιοχη που εχει ενδιαφερν -μαγαζια,καθεδρικο ναο κτλ κτλ- δυσκολα θα προλαβεις με 2.5 ωρες και κενο και θα εισαι πολυ στο τρεξιμοα οποτε ψιλοαδικος κοπος.

Έκανα λάθος. :O

Στο άλλο αεροδρόμιο του Μιλάνου (Linate) πηγαίνει η Αegean.

Aπό εκεί είναι εύκολη η μετάβαση στο σταθμό του τρένου;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λάθος. :O

Στο άλλο αεροδρόμιο του Μιλάνου (Linate) πηγαίνει η Αegean.

Aπό εκεί είναι εύκολη η μετάβαση στο σταθμό του τρένου;

 

Το ιδιο ευκολη οπως και απο το αλλο αεροδρομιο! ;)

Παλι εξω απο το αεροδρομιο υπαρχουν λεωφορεια που σε αφηνουν ακριβως εξω απο τον σταθμο των τρενων (ακριβως στην εισοδο).

Το εισητηριο δεν θυμαμαι ποσο κανει...Η το ιδιο ή φθηνοτερο...

Η αποσταση ειναι λιγο μικροτερη (30 με 40 λεπτα περιπου) και οπως και με το αλλο υπαρχουν συνεχεια λεωφορεια απο το Linate προς τον σταθμο και το αντιθετο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ευκολη οπως και απο το αλλο αεροδρομιο! ;)

Παλι εξω απο το αεροδρομιο υπαρχουν λεωφορεια που σε αφηνουν ακριβως εξω απο τον σταθμο των τρενων (ακριβως στην εισοδο).

Το εισητηριο δεν θυμαμαι ποσο κανει...Η το ιδιο ή φθηνοτερο...

Η αποσταση ειναι λιγο μικροτερη (30 με 40 λεπτα περιπου) και οπως και με το αλλο υπαρχουν συνεχεια λεωφορεια απο το Linate προς τον σταθμο και το αντιθετο. ;)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φιλε μου, να εισαι καλα και καλο ταξιδι σου ευχομαι! ;) :)
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδιά θα ταξιδέψω σε λίγες ημέρες για Μιλάνο.

Αν υπάρχουν οποιαδήποτε tips - προτασεις - ιδέες κλπ θα είναι εξαιρετικά ευπρόσδεκτα

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Για καφέ ή την καλύτερη σοκολάτα στο COVA bar και για φαγητό στο Biffi στη Scala του Μιλάνο, όπου θα φας το καλύτερο σπαγγέτι, μέσα σε μισό "κεφάλι" από παρμεζάνα ! Απλά ασύγκριτο;) ;)

Για καφέ επίσης στην Piazza του Duomo, χαζεύοντας αυτό το υπέροχο κατασκεύασμα, τον καθεδρικό ναό της πόλης.

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

'Αντε καλό ταξίδι Arky και όταν γυρίσεις πες μας τι παίζει με τις συγκοινωνίες και τα ξενοδοχεία εκέι, γιατί θέλω να πάω Monza το Σεπτέμβρη !
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έπαθα μια γκέλα με ένα ξενοδοχείο που είχα κλείσει μέσω Internet, κάνω το εξής: Ζητάω από ένα προκτορείο να μου προτείνει εκείνο 7-8 περίπου στην τιμή που θέλω, στην συνέχεια τα ψάχνω εγώ στo Internet και αυτό που διαλέγω μου το κλείνει το πρακτορείο.

Για το Μιλάνο έκλεισα αυτό:

Σε 10 ημέρες θα σου πω και εντυπώσεις!

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...