Jump to content

Dell Axim x51v


kplr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Axim x51 έχει περάσει εδώ και κάποιες μέρες bt qualification.

Οι διαφορές του από το x50v που μέχρι τώρα είναι γνωστές είναι η μνήμη του που θα είναι 64mb ram/256 mb rom

Επίσης όπως είναι φυσικό θα έχει Windows Mobile 2005.

 

Από κάποιες photos που έχουν κυκλοφορήσει και μάλλον είναι αληθινές (αφού η Dell είχε αναγκάσει το site που τις είχε πρωτοδημοσιεύσει να τις κατεβάσει) φαίνεται πως εξωτερικά είναι το ίδιο ακριβώς με το x50v.

Άρα υποθέτω πως δυστυχώς θα φοράει την ίδια 1100άρα μπαταρία..

http://x51v.blogspot.com/2005/09/pictures-of-axim-x51v.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα..Μιας και κυκκλοφόρησε το x51v με wm2005 νομίζω πως οι κάτοχοι του x50v δε θα αργήσουν να βάλουν την πρώτη Unofficial έκδοση wm2005 στο μηχανάκι τους.. Αρκεί κάποιος κάνει backup τη rom του x51v

 

Και ένα βήμα προς τα πίσω.. Έχει MS bluetooth drivers

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ενδιαφέρομαι να αγορασω το καινούργιο PDA της DELL x51v...Μήπως ξέρει κανει απο που είναι καλύτερα να το αγοράσω (εννοώντας καλύτερα εννοώ την τιμή)....? ευχριστω
Link to comment
Share on other sites

επειδη δε βλεπω η expansys να εχει ακομα αγγλικο unit, και επειδη ειναι και καραγκιοζηδες, θα σου προτεινα τους πολυ πιο τιμιους Γερμανους του handit που το εχουν ηδη σε stock:

http://www.handit.de/index.php?fuseaction=detail&katid=15&produktid=2987&PHPSESSID=ac8365bee54670f87ee9fb8f5f5555d1

Link to comment
Share on other sites

επειδη δε βλεπω η expansys να εχει ακομα αγγλικο unit, και επειδη ειναι και καραγκιοζηδες, θα σου προτεινα τους πολυ πιο τιμιους Γερμανους του handit που το εχουν ηδη σε stock:

http://www.handit.de/index.php?fuseaction=detail&katid=15&produktid=2987&PHPSESSID=ac8365bee54670f87ee9fb8f5f5555d1

 

Ετσι απο περιεργεια, γιατι ειναι "καραγκιοζηδες" η expansys ??

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια, γιατι ειναι "καραγκιοζηδες" η expansys ??

1. ανεβοκατεβαζουν τις τιμες οποτε θελουν και οσο θελουν (ενα απλο παραδειγμα σε αλλο thread ο geovass εχει screenshot απο το jasjar που απο 1029 το πηγαν 824 (-200 ευρω!!!), και αμεσως μετα απο μια μερα 1029 :lol: ), και εχω παρα πολλα παραδειγματα τετοιων απαραδεκτων σε μεγεθος σκαμπανεβασματων :mad:

2. Αυτο το τρικ πωλησεων για τις νεες συσκευες οτι δηθεν εχει διαθεσιμοτητα σε 7-6-5 μερες και ξαφνικά γίνεται μηνας, και εκει που ειναι παλι 7 μερες σε ενα λεπτο γινεται αμεσα διαθεσιμα 700 κομμάτια :w00t: πλεον εχει ξυνίσει και πλεον εχει κουρασει πολυ κοσμο, και εγω το θεωρω απατεωνια (προσφατο παραδειγμα το imate k-jam του οποίου η απατεωνια εφτασε εως και στο msmobiles) δες εδω!

 

και 3. βεβαια το οποιο το αξιολογει καθενας με την τσεπη του και ειναι υποκειμενικο και οχι αντικειμενικο οπως τα δυο προηγούμενα το expansys είναι πανακριβο. Προσφατα παραδειγματα παλι το Jasjar και το k-jam. Επειδη ειχε συμφωνια με την imate να πουλησει πρωτη παγκοσμιως τα δυο νεα imate, οι τιμες ηταν και ειναι εξωφρενικές. 1030 το jasjar, και θα πεσει γυρω στα 850 (η 824 που το ειχαν βαλει) οταν αρχισει να πωλειται ευρεως και απο αλλα eshops. Μια συγκριση με τις τιμες του handit.de, του mobilejoker.de θα σας πεισει.

 

Anyway, προσωπικη αποψη παντα, εγω με απατεωνες δε συνεργαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααααα.....!!!! Ειμαι πολυ χαρούμενος γιατι μολις αγορασα το PDA X51v...!!!! Το αγορασα τελικα απο το Αγγλικο e-bay....Μου κόστισε μαζί με τα μεταφορικα 405,72 € καινουργιο εννοειτε...Θα το εχο την αλλη εβδομαδα Ελλαδα...Ο τυπος εχει πολυ μεγαλο αριθμο θετικων FEEDBACK αρα θεωρειται εμπιστος...Σας στελνω το Link απο οπου το αγορασα μηπως θελει και καποιος αλλος να πάρει...Του τυπου του εχουν μεινει περιπου αλλα 6 με 7 μηχανακια....

 

http://cgi.ebay.co.uk/New-Dell-Axim-X51v-PDA-Pocket-Handheld-PC-X51-v-no-x50v_W0QQitemZ5820563939QQcategoryZ72400QQrdZ1QQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

Να ευχεσαι να μην περασεις τελωνειο μιας και η αποστολη γινεται μεσω ΗΠΑ.

 

 

Φιλικα

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Ναι οντως...Εαν περασει απο τελωνειο θα ειναι καταστροφικα για μενα...Θα μου φτασει ο κουκος για αιδονι...!!!!! Τον ρωτησα ομως τον τυπο για αυτο, και με διαβεβαιωσε πως δεν θα περασει...Επισεις βρηκα και αλλον εναν Ελληνα μεσω του feedback που αγορασε απο αυτον το Χ50 της Dell και μου ειπε πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα και οτι ο τυπος ειναι ενταξει...Εξαλου το αναφερει και στην αγγελια του..."Χωρις Τελωνειο"...Ας ελπισουμε πως ολα θα πανε καλα....Παντως τι γνωμη εχετε...? Τελικα το αγορασα σε καλη τιμη η οχι...? Τι πιστευετε....?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερααααα.....!!!! Ειμαι πολυ χαρούμενος γιατι μολις αγορασα το PDA X51v...!!!! Το αγορασα τελικα απο το Αγγλικο e-bay....Μου κόστισε μαζί με τα μεταφορικα 405,72 € καινουργιο εννοειτε...Θα το εχο την αλλη εβδομαδα Ελλαδα...Ο τυπος εχει πολυ μεγαλο αριθμο θετικων FEEDBACK αρα θεωρειται εμπιστος...Σας στελνω το Link απο οπου το αγορασα μηπως θελει και καποιος αλλος να πάρει...Του τυπου του εχουν μεινει περιπου αλλα 6 με 7 μηχανακια....

 

http://cgi.ebay.co.uk/New-Dell-Axim-X51v-PDA-Pocket-Handheld-PC-X51-v-no-x50v_W0QQitemZ5820563939QQcategoryZ72400QQrdZ1QQcmdZViewItem

Telika to pires? Me to telewnio ti egine? Me poio tropo plirwses?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρόβλημα μου το παρουσίασε 2 φορές απο τις 4-11-2005 που το εχώ.

Το πρόβλημα είναι το εξής.

Κλείνω το PDA (full shutdown, οχι απλά suspend) και όταν μετά απο μερικές ώρες προσπαθώ να το ανοίξω για να το χρησιμοποιήσω, απλά δέν ανοίγει γιατί η μπαταρία του είναι νεκρή-ξεσουμισμένη, δέν υπάρχει ιχνος mA. Επίσης η μπαταρία αλλά και το PDA είναι πάρα πολύ ζεστά πράγμα που σημαίνει ότι δουλέυει στο μέγιστο ενώ θα έπρεπε να μήν δουλεύει (η οθόνη του είναι όντως σβηστή και δεν ανταποκρίνεται σε κανένα πλήκτρο).

Λοιπόν τι λέτε, bug των WinMobile 5 ή hardware problem??????????

'Εχει τύχει σε κανέναν άλλον?????

 

Αναμένω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις βαλει κανενα προγραμματακι που δεν κλεινει ουτε με το full shutdown;
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις βαλει κανενα προγραμματακι που δεν κλεινει ουτε με το full shutdown;

ΟΧΙ.

Μου το εκανε και μετα από HARD RESET τελείως καθαρό χωρίς να βάλω άλλο πρόγραμμα....

Στην αρχή υποπτεύθηκα προγράμματα που χρησιμοποιούν GPS, όπως OziExplorer και Destinator, αλλά δεν έχω μόνιμο GPS (πχ Compact Flash).

Έχεις καμιά ιδέα για το τι πρόγραμμα μπορεί να το κρατά σε λειτουργία?????

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βρέθηκε μία ακρα με βάση πληροφορίες απο το forum tis DELL

 

 

"

Dell is releasing a ROM flash by Nov. 24 where you may download the same from http://www.support.dell.com and that is suppose to resolve all these issues that you mentioned.

 

The above was from my session with Dell tech support

 

Original post by captpackrat

 

These appear to be the Big Five WM5-related problems. All appear to be software related, as they occur with both the X51 and the X50 upgraded to WM5, and were never present in the original X50 OS.

 

1. Leaving an SD or CF card in the unit drains the battery, even with it powered off. Leaving both cards in drains it twice as fast as one.

 

2. Leaving a CF card in the unit may cause it to disappear when the unit is powered on. Restoring the card requires a soft-reset.

 

3. Leaving an SD card in the unit may cause it not to turn on at all if the battery is below about 85%. Removing the card allows the unit to turn on normally.

 

4. Frequent error messages regarding GWES.EXE, a core Windows file that handles the graphic user interface. Disabling Error Reporting will prevent this annoying message, but the errors probably still occur.

 

5. Setting the unit in the cradle with it turned off may result in the so-called "White Screen of Death"; the screen turns on solid white and the unit becomes totally unresponsive. A soft-reset is required.

"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ούτε εγώ είχα κανένα πρόβλημα εμένα μου κόστισε 390€ και σε 3 μέρες το είχα στα χέρια μου. Φοβερό το Dellaki!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

.

 

Αξίζει να το αγοράσει κάποιος έναντι του qtek 9090 (από τη στιγμή που η δυνατότητα GSM δεν είναι κριτήριο αγοράς) ;

 

Τι λέτε;

 

.

Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...