Jump to content

Το έξι ετών iPhone 6S θα λάβει το iOS 15!


one2377
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ότι δεν με ενδιαφέρουν τα iPhone δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα έκφρασω τη διαφωνία και αποδοκιμασία μου για την πολιτική των updates στα iPhone.

 

Εσύ μπορείς να το ονομάζεις σεβασμό στο πελάτη εγώ όμως ασέβεια και κοροϊδία.

 

Εσύ να τα λες "υποστήριξη" το εγώ το αντίθετο.

 

Προτιμώ να μου δώσει features που σηκώνουν τα νέα μοντέλα τώρα παρά να μου τα δώσει του χρόνου η μετά 2 έτη και αν είναι να αφήσει στην απ έξω 4+ ετών κινητών εννοείται προτιμώ το πρώτο και θα επικροτώ το δεύτερο.

 

Ας επικεντρωθεί δίνοντας την μόνη και μεγαλύτερη βαρύτητα συα 3-4 έτη μοντέλα παρά μεγαλύτερο χρονικό διάστημα υποστήριξη που όμως είναι λειψη και πετσοκομενη.

 

Λιγότερα μοντέλα καλύτερη υποστήριξη.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

Δεν νομιζω οτι εγραψα καπου οτι απαγορευεται να πεις την αποψη σου. Αυτο που τονισα ειναι οτι απο την στιγμη που κατι σε καποιον ειναι αδιαφορο,συνηθως τεινει να εχει περισσοτερο αρνητικη αποψη για οποιες μελλοντικες αλλαγες,παρα θετικη.

Να το θεσω πιο απλα,η πλειοψηφια του κοσμου που θαβει συνηθως τα iphone στα διαφορα θεματα/ειδησεις,ειναι αυτοι που τους ειναι αδιαφορα.

Αυτο φαινεται και στο τελευταιο που γραφεις το οποιο ειναι προφανως επιρροες απο το πως λειτουργει περισσοτερο ο κοσμος του Android,που οι εταιρειες πιο πολυ χρηματα βγαζουν απο το να σε αναγκαζουν να αγοραζεις πιο συντομα νεα ναυαρχιδα,παρα να σε κρατανε πελατη με μακροχρονια υποστηριξη.

 

Και δεν θυμαμαι να μιλησα για σεβασμο στον πελατη καπου.

Αυτο που τονισα ειναι οτι καλο ειναι να υπαρχει σαν επιλογη/δυνατοτητα για οποιον ενδιαφερεται(αρκει να μην ξεχναει τι συσκευη εχει)παρα να μην υπαρχει καθολου. Για hardware του 2015 μιλαμε.

Α και μην ξεχνιομαστε Alex,day one το Ios15,οχι μετα απο 1+χρονο οπως γινεται σε πολλες Android εταιρειες στα παλιοτερα μοντελα.

 

Και τελος,αντικειμενικα μιλωντας υποστηριξη λεγεται αυτο το πραγμα,και ας πιστευει ο καθενας προσωπικα για τον εαυτο του οτι θελει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως αφού οι παροχοι κινητής τηλεφωνίας εξωτερικό φθηνά τα δίνουν και η apple μαζί με τη Samsung οι μόνες έχουν την τόσο αγαστή συνεργασία με τους παροχους απ όπου αγοράζει ο κόσμος εξωτερικό πλοιοψηφια.

 

Σιγά μη δίνει ο κάθε Αμερικανός, Καναδός η Γερμανός 1000αρικα και 1500αρικα ακόμα και αν τα έχει.

 

 

Καλά πάρε εσύ τα 6 έτη και έλα πες μου την εμπειρία χρήσης μετά και μετά έλα στα φόρουμ να γράψεις και επιβραβεύσεις την κάθε apple διότι μόνο για εκει καταναλωνονται οι όποιες συζητήσεις για updates κλπ όταν η συσκευή θα σέρνεται η θα έχει πάρει πετσοκοσμα σε λειτουργίες, features, χαρακτηριστικά.

 

 

 

 

Το ότι δεν με ενδιαφέρουν τα iPhone δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα έκφρασω τη διαφωνία και αποδοκιμασία μου για την πολιτική των updates στα iPhone.

 

Εσύ μπορείς να το ονομάζεις σεβασμό στο πελάτη εγώ όμως ασέβεια και κοροϊδία.

 

Εσύ να τα λες "υποστήριξη" το εγώ το αντίθετο.

 

Προτιμώ να μου δώσει features που σηκώνουν τα νέα μοντέλα τώρα παρά να μου τα δώσει του χρόνου η μετά 2 έτη και αν είναι να αφήσει στην απ έξω 4+ ετών κινητών εννοείται προτιμώ το πρώτο και θα επικροτώ το δεύτερο.

 

Ας επικεντρωθεί δίνοντας την μόνη και μεγαλύτερη βαρύτητα συα 3-4 έτη μοντέλα παρά μεγαλύτερο χρονικό διάστημα υποστήριξη που όμως είναι λειψη και πετσοκομενη.

 

Λιγότερα μοντέλα καλύτερη υποστήριξη.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

Αλήθεια τώρα, είπαμε να είστε haters αλλά μην γελοιοποιείστε με αυτά που γράφετε ρε παιδιά!

Μας λες ότι είναι κοροιδια της Apple που δίνει 6 χρόνια υποστήριξης στα μοντέλα της και είναι καλύτερα στα android που δίνουν 2 ή 3 το πολύ!

Επίσης που ξέρεις ότι θα σερνονται τα κινητά; επειδή έτσι σε βολεύει να πιστεύεις; έγραψαν 3 πιο πάνω ότι είναι μια χαρά τα παλιά τους iphone και το επιβεβαιώνω κι εγώ που έχει η μάνα μου το 7.

Πραγματικά οκ να δεχτώ ότι δεν γουστάρεις την Apple,αλλά να κάνεις το άσπρο μαύρο επειδή έτσι σε βολεύει είναι γελοίο! H apple σε updates και υποστήριξη είναι έτη φωτός μπροστά από Android,πως να το κάνουμε τώρα;;;

Τέλος το αν παίρνουν ακριβά κινητά με συμβόλαια η όχι τι σχέση έχει με το θέμα μας; επίσης δεν είναι χαζές οι εταιρίες να τους δίνουν τζάμπα iphone, αν έδινες κι εσύ 60€ το μήνα πάγιο, iphone θα έπαιρνες. Τώρα που είσαι με την φοιτητική κάρτα παίρνεις xiaomi...

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστοι δίνουν 1000 ευρώ τα είπαμε πάνω, Samsung και Apple που μονοπωλούν τη high end κατηγορία οι πλοιοψηφια κόσμου μέσω παροχών τα παίρνει.

 

Μην κοιτάζουμε την ελλαδιτσα που δίνουν 1000αρικα ίσχνη μειοψηφία που δεν αποτελεί και καν μετρήσιμο μέγεθος στα νούμερα πωλήσεων κάνουν οι δύο τους συνολικα.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

Και στο εξωτερικο αγοραζουν ξεκλειδωτες συσκευες. Μπορει οχι το μεγαλυτερο μερος του κοσμου οταν μιλαμε για τετοια ποσα,αλλα μια χαρα αγοραζουν.

Επισης το οτι αγοραζει καποιος τις συσκευες αυτες μεσω παροχων και προγραμματων(που οντως ισχυει),δεν σημαινει οτι του το χαριζουν κυριολεκτικα το κινητο. Μια χαρα το πληρωνει κανονικα μεσω του ακριβοτερου προγραμματος που περιλαμβανεται αυτο.

 

Ετσι λειτουργουν πχ στο Αμερικα γιαυτο και εχουν και τοσες πολλες συνδρομες.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστοι δίνουν 1000 ευρώ τα είπαμε πάνω, Samsung και Apple που μονοπωλούν τη high end κατηγορία οι πλοιοψηφια κόσμου μέσω παροχών τα παίρνει.

 

Μην κοιτάζουμε την ελλαδιτσα που δίνουν 1000αρικα ίσχνη μειοψηφία που δεν αποτελεί και καν μετρήσιμο μέγεθος στα νούμερα πωλήσεων κάνουν οι δύο τους συνολικα.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Εσένα Alex σου είναι αδιάφορη η υποστήριξη επειδή αλλάζεις κινητό κάθε εξάμηνο η κάθε χρόνο. Δεν λέω, καλό να διαφωνούμε, αλλά ας μην νομίζουμε κιόλας ότι η γνώμη μας είναι ο κόσμος όλος.

 

Και προφανώς δεν είναι ο κόσμος όλος τα τεχνολογικά forums και blogs. Εκατομμύρια κόσμος εκεί έξω κρατάει τις συσκευές του τουλάχιστον 2 με 3 χρόνια εκεί εξω.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

iPad Air 2

 

Ξεκίνησε να πωλείται Οκτώβριο 2014.

Θα πάρει το iPad OS 15 τον Σεπτέμβριο του 2021 και μέχρι τον Σεπτεμβριο του 2022 όπου θα δημοσιευθεί το iPad OS 16.

 

 

8 έτη υποστήριξης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

το ιδιο εχβ και πλεον το εχω δωσει στο μικρο να βλεπει βιντακια (το εχει διαλυσει αμαξακια περναμε απο πανω χαχαχ) δουλευει οπως την πρωτη μερα ποθ το πηρα! αυτο το ipad ειναι σκυλι

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

Μας λες ότι είναι κοροιδια της Apple που δίνει 6 χρόνια υποστήριξης στα μοντέλα της και είναι καλύτερα στα android που δίνουν 2 ή 3 το πολύ!

 

Ο Alex ειναι στην κατηγορια ατομων που αλλαζουν πολυ συχνα τις συσκευες,αρα του κακοφαινεται ολο αυτο στα Iphone.

 

Σε tablets ομως που δεν εχει αναλογη διαθεση αλλαγης,αν τον ρωτησεις τι συσκευη εχει(οπως και οι περισσοτεροι),θα σου πει ipad.

 

Ειναι οπως το βλεπει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο Alex ειναι στην κατηγορια ατομων που αλλαζουν πολυ συχνα τις συσκευες,αρα του κακοφαινεται ολο αυτο στα Iphone.

 

Σε tablets ομως που δεν εχει αναλογη διαθεση αλλαγης,αν τον ρωτησεις τι συσκευη εχει(οπως και οι περισσοτεροι),θα σου πει ipad.

 

Ειναι οπως το βλεπει κανεις.

 

Οκ, κι εγώ αλλάζω κάθε χρόνο κινητό. Αυτό τι σχέση έχει με το αν είναι καλό ή κακό που προσφέρει η Apple 6 χρόνια updates? Εγώ μπορώ πολύ άνετα να πουλήσω το παλιό μου κινητό ή να το δώσω σε κάποιον συγγενή μου που δεν τον ενδιαφέρει να έχει το τελευταίο μοντέλο. Το που είναι κοροιδια δεν έχω καταλάβει. Έχω δώσει στη μάνα μου ένα iphone 7 και πάει σφαίρα. Αν προσπαθούσα να πουλήσω ή να της δώσω ένα android κινητό 5ετιας πόσο θα έπιανε ή πόσο ικανοποιημενη θα ήταν η μάνα μου;;;

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα, είπαμε να είστε haters αλλά μην γελοιοποιείστε με αυτά που γράφετε ρε παιδιά!

 

Μας λες ότι είναι κοροιδια της Apple που δίνει 6 χρόνια υποστήριξης στα μοντέλα της και είναι καλύτερα στα android που δίνουν 2 ή 3 το πολύ!

 

Επίσης που ξέρεις ότι θα σερνονται τα κινητά; επειδή έτσι σε βολεύει να πιστεύεις; έγραψαν 3 πιο πάνω ότι είναι μια χαρά τα παλιά τους iphone και το επιβεβαιώνω κι εγώ που έχει η μάνα μου το 7.

 

Πραγματικά οκ να δεχτώ ότι δεν γουστάρεις την Apple,αλλά να κάνεις το άσπρο μαύρο επειδή έτσι σε βολεύει είναι γελοίο! H apple σε updates και υποστήριξη είναι έτη φωτός μπροστά από Android,πως να το κάνουμε τώρα;;;

 

Τέλος το αν παίρνουν ακριβά κινητά με συμβόλαια η όχι τι σχέση έχει με το θέμα μας; επίσης δεν είναι χαζές οι εταιρίες να τους δίνουν τζάμπα iphone, αν έδινες κι εσύ 60€ το μήνα πάγιο, iphone θα έπαιρνες. Τώρα που είσαι με την φοιτητική κάρτα παίρνεις xiaomi...

6 χρόνια υποστήριξη σε τι??

Στο ότι θα λάβω τα μισά η και λιγότερα features, λειτουργίες.

Αυτό θεωρείς υποστήριξή με όλη τη σημασία της λέξης για να ξέρουμε τι μιλάμε δηλαδή.

 

Στα 3-4 έτη κλείνει ο κύκλος ζωής ενός smartphone εκεί θεωρώ ότι πρέπει επικεντρωθεί η υποστήριξη.

 

Τώρα αν κάποιος κρατά μετά 4ετια με γεια του με χαρά του αλλά αν αυτό σημαίνει ότι νεότερες συσκευές θα λάβουν πετσοκοσμα να μου λείπει.

 

Η να το πω αλλιώς να καταλάβεις αν θα έπρεπε να θυσιάσει κάπου ώστε τα νεότερα μοντέλα πάρουν καλύτερη και πληρέστερη υποστήριξη και αυτό να σήμαινε να κόψει στα 4+ φυσικά και θα το δεχόμουν.

 

Λιγότερα μοντέλα καλύτερη υποστήριξη ισχύει παντού όχι μόνο στο Android να λέμε αυτό και σε Apple την πάπια.

 

Γιατί πχ εγώ αν ειχα το iPhone X να μην έπαιρνα περισσότερα αν αυτό σήμαινε να κόψει από παλιότερα.

 

Εξοικονομεί πόρους, χρόνο και χρήμα από τερματισμο υποστήριξη προϊόντων που έχουν κλείσει κύκλο ζωής τους υπερ των νεότερων.

 

Αυτό λέω.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσένα Alex σου είναι αδιάφορη η υποστήριξη επειδή αλλάζεις κινητό κάθε εξάμηνο η κάθε χρόνο. Δεν λέω, καλό να διαφωνούμε, αλλά ας μην νομίζουμε κιόλας ότι η γνώμη μας είναι ο κόσμος όλος.

 

Και προφανώς δεν είναι ο κόσμος όλος τα τεχνολογικά forums και blogs. Εκατομμύρια κόσμος εκεί έξω κρατάει τις συσκευές του τουλάχιστον 2 με 3 χρόνια εκεί εξω.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

3-4 χοντρικά είναι λογικά το διάστημα κρατά συσκευη μέσος χρήστης, ε αυτό αρκεί για υποστήριξη.

 

Και θα μπορούσε αυτά τα 3-4 έτη να ήταν καλύτερη αυτό λέω.

 

 

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κι εγώ αλλάζω κάθε χρόνο κινητό. Αυτό τι σχέση έχει με το αν είναι καλό ή κακό που προσφέρει η Apple 6 χρόνια updates? Εγώ μπορώ πολύ άνετα να πουλήσω το παλιό μου κινητό ή να το δώσω σε κάποιον συγγενή μου που δεν τον ενδιαφέρει να έχει το τελευταίο μοντέλο. Το που είναι κοροιδια δεν έχω καταλάβει. Έχω δώσει στη μάνα μου ένα iphone 7 και πάει σφαίρα. Αν προσπαθούσα να πουλήσω ή να της δώσω ένα android κινητό 5ετιας πόσο θα έπιανε ή πόσο ικανοποιημενη θα ήταν η μάνα μου;;;

 

Πως δεν εχει σχεση??Οταν αλλαζεις πολυ συχνα συσκευες,γενικα δεν σε απασχολει το κομματι της υποστηριξης(αφου εχεις παντα την τελευταια).

Στα tablets ομως που δεν ισχυει αυτο,και εκει συνηθως τα κραταει καποιος για καιρο,εκει μια χαρα τον ενδιαφερει η υποστηριξη.

 

Μια απο τα ιδια ισχυουν και σε αυτο που περιγραφεις με το να δινονται οι παλιοτερες συσκευες σε συγγενεις και φιλους.

 

Γιαυτο εγραψα πιο πανω οτι ειναι οπως το βλεπει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Και στο εξωτερικο αγοραζουν ξεκλειδωτες συσκευες. Μπορει οχι το μεγαλυτερο μερος του κοσμου οταν μιλαμε για τετοια ποσα,αλλα μια χαρα αγοραζουν.

 

Επισης το οτι αγοραζει καποιος τις συσκευες αυτες μεσω παροχων και προγραμματων(που οντως ισχυει),δεν σημαινει οτι του το χαριζουν κυριολεκτικα το κινητο. Μια χαρα το πληρωνει κανονικα μεσω του ακριβοτερου προγραμματος που περιλαμβανεται αυτο.

 

 

 

Ετσι λειτουργουν πχ στο Αμερικα γιαυτο και εχουν και τοσες πολλες συνδρομες.

Γιατί είπα εγώ ότι τα χαρίζουν??

Η πραγματικότητα δεν είναι ότι τα παίρνουν μέσω παροχών κινητής??

 

Αλλιώς υπήρχε περίπτωση να φιγουράρει στη πρώτη θέση σε πωλήσεις τα iPhone πχ 11.

 

Υπήρχε περίπτωση να είχαν τόσες πωλήσεις συνολικά τα iPhone χωρίς τους παροχους??

 

Εγω σου λέω ούτε τα μισά.

 

Από κυκλοφορίας iPhone ή στενή σχέση συνεργασία μεταξύ παροχών και Apple είχε και έχει τεράστιο αντίκτυπο στην όποια επιτυχία της Apple.

 

Εκτός αν το αμφισβήτεις.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν εχει σχεση??Οταν αλλαζεις πολυ συχνα συσκευες,γενικα δεν σε απασχολει το κομματι της υποστηριξης(αφου εχεις παντα την τελευταια).

Στα tablets ομως που δεν ισχυει αυτο,και εκει συνηθως τα κραταει καποιος για καιρο,εκει μια χαρα τον ενδιαφερει η υποστηριξη.

 

Μια απο τα ιδια ισχυουν και σε αυτο που περιγραφεις με το να δινονται οι παλιοτερες συσκευες σε συγγενεις και φιλους.

 

Γιαυτο εγραψα πιο πανω οτι ειναι οπως το βλεπει κανεις.

 

Οκ, δέχομαι ότι αυτόν δεν τον ενδιαφέρουν τα 6 χρόνια υποστήριξης. Για ποιό λόγο όμως βγαίνει και κράζει την Apple δεν κατάλαβα, εκτός από το ότι είναι hater? Αυτόν μπορεί να μην τον ενδιαφέρουν τα updates, ενδιαφέρουν όμως κάτι εκατομμύρια άλλους!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν εχει σχεση??Οταν αλλαζεις πολυ συχνα συσκευες,γενικα δεν σε απασχολει το κομματι της υποστηριξης(αφου εχεις παντα την τελευταια).

 

Στα tablets ομως που δεν ισχυει αυτο,και εκει συνηθως τα κραταει καποιος για καιρο,εκει μια χαρα τον ενδιαφερει η υποστηριξη.

 

 

 

Μια απο τα ιδια ισχυουν και σε αυτο που περιγραφεις με το να δινονται οι παλιοτερες συσκευες σε συγγενεις και φιλους.

 

 

 

Γιαυτο εγραψα πιο πανω οτι ειναι οπως το βλεπει κανεις.

Μα ούτε και στα tablet τα παλιά θα πάρουν όλα τα features της νέας έκδοσης.

Όσο πιο παλιό ipad τόσο πιο λειψη και πετσόκομενη αναβάθμιση θα πάρουν.

 

Τι να κλασουν προϊόντα που έχει κλείσει ο κύκλος ζωής τους από hardware μεριά πχ με 2 και 3 ram.

 

Εδώ στα iPhone έπρεπε βάλει 6 με 12 σειρά για να έχει ομαλό και νορμάλ multitasking και διατήρηση εφαρμογών στο παρασκήνιο μια βασική και αυτονόητη λειτουργία και απόδοση σύγχρονης συσκευής που όφειλε να έχει τελευταία 4-5 έτη.

 

Και που δεν τα έχουν κανένα iPhone ή ipad προ 3-4 ετών.

 

Εγω μέχρι που πήρα το ipad pro με τα 4 ram το multitasking ήταν ανύπαρκτο πριν και διατήρηση εφαρμογών στο παρασκήνιο.

 

Το reload ήταν σοβαρό πρόβλημα.

 

Τι συζητάμε τώρα.

 

 

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

6 χρόνια υποστήριξη σε τι??

 

3-4 χοντρικά είναι λογικά το διάστημα κρατά συσκευη μέσος χρήστης, ε αυτό αρκεί για υποστήριξη.

 

Και θα μπορούσε αυτά τα 3-4 έτη να ήταν καλύτερη αυτό λέω.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

3-4χρονια εαν την εχεις αγορασει day one παντα.

Εαν αγορασες μια συσκευη μετα απο 1-2χρονια(λογω κοστους)και θες να την κρατησεις 3-4 οπως λες και εσυ,ποσο βγαινει τελικα η διαρκεια ζωης της συσκευης??? Δεν πιστευω να κανεις το λαθος και να νομιζεις οτι την πλειοψηφια του κοσμου την ενδιαφερει μονο το latest and greatest.

 

Ειπαμε οι εταιρειες σε Android θελουν απο σενα σαν καταναλωτη να αγοραζεις τις νεες τους συσκευες γιατι απο αυτα βγαζουν τα περισσοτερα χρηματα(κατι παραπανω ξερουν Samsung και Χιαομι που καθε χρονο κυκλοφορουν ποσα μοντελα).

 

Η Apple απο την αλλη βγαζει πολλα χρηματα ακομα και αν εισαι με παλιοτερη συσκευη λογω App Store οπως και bluetooth συσκευες που συνδεονται με αυτες οπως Airpods/beats,Apple Watch και παει λεγοντας.

Δεν προσφερει δηλαδη υποστηριξη στα παλιοτερα μοντελα,επειδη αγαπαει τον κοσμο,αλλα γιατι εχει μεγαλυτερο οφελος απο αυτο σε σχεση με τις υπολοιπες εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

3-4χρονια εαν την εχεις αγορασει day one παντα.

 

Εαν αγορασες μια συσκευη μετα απο 1-2χρονια(λογω κοστους)και θες να την κρατησεις 3-4 οπως λες και εσυ,ποσο βγαινει τελικα η διαρκεια ζωης της συσκευης??? Δεν πιστευω να κανεις το λαθος και να νομιζεις οτι την πλειοψηφια του κοσμου την ενδιαφερει μονο το latest and greatest.

 

 

 

Ειπαμε οι εταιρειες σε Android θελουν απο σενα σαν καταναλωτη να αγοραζεις τις νεες τους συσκευες γιατι απο αυτα βγαζουν τα περισσοτερα χρηματα(κατι παραπανω ξερουν Samsung και Χιαομι που καθε χρονο κυκλοφορουν ποσα μοντελα).

 

 

 

Η Apple απο την αλλη βγαζει πολλα χρηματα ακομα και αν εισαι με παλιοτερη συσκευη λογω App Store οπως και bluetooth συσκευες που συνδεονται με αυτες οπως Airpods/beats,Apple Watch και παει λεγοντας.

 

Δεν προσφερει δηλαδη υποστηριξη στα παλιοτερα μοντελα,επειδη αγαπαει τον κοσμο,αλλα γιατι εχει μεγαλυτερο οφελος απο αυτο σε σχεση με τις υπολοιπες εταιρειες.

 

Η εταιρία όμως την ενδιαφέρει να πουλαει το latest and greatest άλλωστε και ο καταναλωτής αυτό κάνει μέσω των παροχών κινητής του δίνεται η ευκαιρία πάρει το νέο η έστω το προηγούμενο με 2 έτη συμβόλαιο μεσω των προγραμμάτων κινητής τηλεφωνίας

 

Μονο χαζός θα χαρακτήριζα κάποιον που ενώ έχει αυτή την δυνατότητα, να πάει πάρει 2 η 3 ετών μοντέλο δίνοντας 1000αρικο για να λέει μετά " μα θα έχω υποστήριξη άλλα 3 έτη" και αυτή πετσόκομενη και λειψη προφανώς.

 

Μεγαλύτερη βλακεια από αυτό δεν έχει και δεν νομίζω το κάνουν παρά ελάχιστοι.

 

Και το 6s προφανώς δεν είναι μόνο αυτό που θα πάρει πετσόκομενη αναβάθμιση αλλά και 7 και 8 σειρά για να μην νομίζουμε ότι τα πιο νεότερα θα πάρουν τα ίδια features, λειτουργίες όπως 11 η 12 σειρά.

 

 

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

6 χρόνια υποστήριξη σε τι??

Στο ότι θα λάβω τα μισά η και λιγότερα features, λειτουργίες.

 

υποστήριξη σημαίνει ότι κάτι αναβαθμίζεται με την πάροδο του χρόνου.

αν το iPadOS έχει 10 νέα features πχ και το παλιο iPad δεν μπορει να τα παρει ολα (λογο hardware) τοτε θα παρει τα μισα,

θα πάρει όμως όλα τα bugfixes και τα security fixes που ειναι πολυ συμαντικο

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

υποστήριξη σημαίνει ότι κάτι αναβαθμίζεται με την πάροδο του χρόνου.

 

αν το iPadOS έχει 10 νέα features πχ και το παλιο iPad δεν μπορει να τα παρει ολα (λογο hardware) τοτε θα παρει τα μισα,

 

θα πάρει όμως όλα τα bugfixes και τα security fixes που ειναι πολυ συμαντικο

Δεν αλλάζει κάτι, το πετσοκοσμα είναι πετσοκοσμα πως να το κάνουμε.

 

Ασφαλείας μπορούσε δώσει και χώρια απλά μάλλον τις βγαίνει πιο αποδοτικά να το δώσει μέσω OS upgrade και αυτό κάνει αλλά δεν αναιρεί αυτό που λέω ότι η αναβάθμιση, υποστήριξη είναι λειψη.

 

Άμα έχει κλείσει ο κύκλος ζωής προϊόντος και λόγο ξεπερασμένο hardware Δεν θα γινόταν και διαφορετικά.

 

Ένα ipad η iPhone με soc 4ετια και 2 η 3 ram τι να πρώτο εκμετάλλευση να γίνει από πλευρά software

 

Μια τρύπα στο νερό.

 

Τα βασικά να κάνει κάνα texting κάνα YouTube κάνα browsing και αυτό όχι να ανοίγεις καρτέλες δύο δύο ή και να εσείς κάτι άλλο από πίσω.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε και στα tablet τα παλιά θα πάρουν όλα τα features της νέας έκδοσης.

Όσο πιο παλιό ipad τόσο πιο λειψη και πετσόκομενη αναβάθμιση θα πάρουν.

 

Τι να κλασουν προϊόντα που έχει κλείσει ο κύκλος ζωής τους από hardware μεριά πχ με 2 και 3 ram.

 

Εδώ στα iPhone έπρεπε βάλει 6 με 12 σειρά για να έχει ομαλό και νορμάλ multitasking.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

Ας μεινουν με την τωρινη εκδοση ρε Alex,τι συγκρινουμε τωρα?

 

Δηλαδη ακομα και να μην περασει καποιος το Ios15,αλλα να μεινει στο 14,ειναι λιγο που εχει 5χρονια day one υποστηριξη στην συσκευη του οπως στο 6s του θεματος??

 

Ακομα πιο εντονο ειναι αυτο στα tablets που εκει και αν η Apple παιζει μπαλα μονη της,κυριως λογω της υποστηριξης. Γιατι το tablet δεν ειναι οπως τα κινητα που τα βαριεσαι(γενικα μιλωντας)και τον αλλο μηνα μπορει να το αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ας μεινουν με την τωρινη εκδοση ρε Alex,τι συγκρινουμε τωρα?

 

 

 

Δηλαδη ακομα και να μην περασει καποιος το Ios15,αλλα να μεινει στο 14,ειναι λιγο που εχει 5χρονια day one υποστηριξη στην συσκευη του οπως στο 6s του θεματος??

 

 

 

Ακομα πιο εντονο ειναι αυτο στα tablets που εκει και αν η Apple παιζει μπαλα μονη της,κυριως λογω της υποστηριξης. Γιατι το tablet δεν ειναι οπως τα κινητα που τα βαριεσαι(γενικα μιλωντας)και τον αλλο μηνα μπορει να το αλλαξεις.

Θεωρώ ότι στα 3-4 έτη η αναβάθμιση OS ενός τεχνολογικά mobile προϊόντος φτάνει στο pick του.

 

Από εκεί και πέρα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Χάνει το νόημα του.

 

Τώρα αν ο άλλος θέλει και 6 και 10 έτη το κράτα δεν σημαίνει ότι η εταιρία να μην πάει μπροστά και να δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στα νεότερα.

 

Γιατί πχ εγώ υποθετικά με iPhone X 3 έτη συσκευή να μην μπορούσα πάρω περισσότερα τώρα μερικά εκ των οποίων θα τα πάρω ενδεχομένως μετά από 1 - 2 ετη??

 

Απλά να τα πάρω με καθυστέρηση 1-2 έτη για να λέω ότι με υποστηρίζει η εταιρία 5 έτη ??

 

Και γιατί να περιμένω 5 η 6 έτη??

 

 

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι, το πετσοκοσμα είναι πετσοκοσμα πως να το κάνουμε.

 

Ασφαλείας μπορούσε δώσει και χώρια απλά μάλλον τις βγαίνει πιο αποδοτικά να το δώσει μέσω OS upgrade και αυτό κάνει αλλά δεν αναιρεί αυτό που λέω ότι η αναβάθμιση, υποστήριξη είναι λειψη.

 

Άμα έχει κλείσει ο κύκλος ζωής προϊόντος και λόγο ξεπερασμένο hardware Δεν θα γινόταν και διαφορετικά.

 

Ένα ipad η iPhone με soc 4ετια και 2 η 3 ram τι να πρώτο εκμετάλλευση να γίνει από πλευρά software

 

Μια τρύπα στο νερό.

 

Τα βασικά να κάνει κάνα texting κάνα YouTube κάνα browsing και αυτό όχι να ανοίγεις καρτέλες δύο δύο ή και να εσείς κάτι άλλο από πίσω.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου! Λογικό δεν είναι τα features να είναι πετσοκομενα σε hardware 6ετιας; οι λειτουργίες θα είναι αυτές που επιτρέπει το hardware. αυτό αναιρεί ότι θα πάρουν όμως αναβάθμιση 6 χρόνια μετά; δηλαδή αν το έκανε αυτό η Samsung ή η xiaomi θα τους εκραζες κι αυτούς; εδώ ανακοίνωσε η Samsung ότι θα δίνει 3 αντί για 2 χρόνια updates και έγινε πάρτυ! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπεις το αρνητικό...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι, το πετσοκοσμα είναι πετσοκοσμα πως να το κάνουμε.

 

Ασφαλείας μπορούσε δώσει και χώρια απλά μάλλον τις βγαίνει πιο αποδοτικά να το δώσει μέσω OS upgrade και αυτό κάνει αλλά δεν αναιρεί αυτό που λέω ότι η αναβάθμιση, υποστήριξη είναι λειψη.

 

Άμα έχει κλείσει ο κύκλος ζωής προϊόντος και λόγο ξεπερασμένο hardware Δεν θα γινόταν και διαφορετικά.

 

Ένα ipad η iPhone με soc 4ετια και 2 η 3 ram τι να πρώτο εκμετάλλευση να γίνει από πλευρά software

 

Μια τρύπα στο νερό.

 

Τα βασικά να κάνει κάνα texting κάνα YouTube κάνα browsing και αυτό όχι να ανοίγεις καρτέλες δύο δύο ή και να εσείς κάτι άλλο από πίσω.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

Πετσόκομα ξεπετσόκομα, το να υποστηρίζει το προϊόν όσο μπορεί και αντέχει το ίδιο, αυτό μόνο καλό είναι. Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους.

Ένα σωρό άτομα ξέρω με παλιές συσκευές, ακόμη και galaxy S7 και Xperia XZ1, οι οποίες μόνο στα βαριά παιχνίδια ψιλοκολλάνε. Δε νομίζω να τους χάλαγε να έχουν την καινούρια εμφάνιση, ενημερώσεις ασφαλείας και ίσως κάποια νέα χαρακτηριστικά.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι στα 3-4 έτη η αναβάθμιση OS ενός τεχνολογικά mobile προϊόντος φτάνει στο pick του.

 

Από εκεί και πέρα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Χάνει το νόημα του.

 

Τώρα αν ο άλλος θέλει και 6 και 10 έτη το κράτα δεν σημαίνει ότι η εταιρία να μην πάει μπροστά και να δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στα νεότερα.

 

Γιατί πχ εγώ υποθετικά με iPhone X 3 έτη συσκευή να μην μπορούσα πάρω περισσότερα τώρα μερικά εκ των οποίων θα τα πάρω ενδεχομένως μετά από 1 - 2 ετη??

 

Απλά να τα πάρω με καθυστέρηση 1-2 έτη για να λέω ότι με υποστηρίζει η εταιρία 5 έτη ??

 

Και γιατί να περιμένω 5 η 6 έτη??

 

 

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

Καμία σχέση δεν έχει αυτό που λες. αλήθεια πιστεύεις ότι η Apple θα κόψει features από το iPhone 13 επειδή θα δώσει update για το 7? Που κολλάει το ένα με το άλλο; πραγματικά δεν βγάζω νόημα με τη σκέψη σου.

Η Apple θα βάλει στο νέο ios αυτά που θέλει να βάλει για τα καινούργια μοντέλα άσχετα με το.τι θα βάλει στο 7 ή στο 8!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου! Λογικό δεν είναι τα features να είναι πετσοκομενα σε hardware 6ετιας; οι λειτουργίες θα είναι αυτές που επιτρέπει το hardware. αυτό αναιρεί ότι θα πάρουν όμως αναβάθμιση 6 χρόνια μετά; δηλαδή αν το έκανε αυτό η Samsung ή η xiaomi θα τους εκραζες κι αυτούς; εδώ ανακοίνωσε η Samsung ότι θα δίνει 3 αντί για 2 χρόνια updates και έγινε πάρτυ! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπεις το αρνητικό...
Για αυτό λέω ότι ο κύκλος ζωής προϊόντος πρέπει στα 3-4 έτη τερματίζεται διότι το software δεν θα μπορεί εκμεταλλευεται το υπάρχον hardware.

 

Εκτος αν προτιμότερο η λογική βρε αναβάθμιση ας είναι και ότι είναι και χίλια ευχαριστώ να λέμε.

 

Το ίδιο για όλους και σε Android μεριά.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι στα 3-4 έτη η αναβάθμιση OS ενός τεχνολογικά mobile προϊόντος φτάνει στο pick του.

 

Από εκεί και πέρα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Χάνει το νόημα του.

 

Τώρα αν ο άλλος θέλει και 6 και 10 έτη το κράτα δεν σημαίνει ότι η εταιρία να μην πάει μπροστά και να δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στα νεότερα.

 

Γιατί πχ εγώ υποθετικά με iPhone X 3 έτη συσκευή να μην μπορούσα πάρω περισσότερα τώρα μερικά εκ των οποίων θα τα πάρω ενδεχομένως μετά από 1 - 2 ετη??

 

Απλά να τα πάρω με καθυστέρηση 1-2 έτη για να λέω ότι με υποστηρίζει η εταιρία 5 έτη ??

 

Και γιατί να περιμένω 5 η 6 έτη??

 

 

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

Alex,και το ios15 που θα παρει το Iphone 6s δεν θα το κανει Iphone 11 ή 12. Το hardware του κινητου δεν προκειται να αλλαξει.

Τα 2gb ram που εχει η συσκευη προφανως θα συνεχισουν να εχουν τους οποιους περιορισμους.

Η αυτονομια της συσκευης που day one ηταν στην καλυτερη μετρια και κατω,θα συνεχισει να ειναι κακη ακομα και νεα μπαταρια να βαλεις.

Η καμερα επισης θα συνεχισει να μην ειναι καλη και παει λεγοντας.

 

Με λιγα λογια το γεγονος οτι το iphone 6s πχ θα συνεχισει να υποστηριζεται,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν σοβαρα κινητρα για καποιον να αναβαθμισει την συσκευη του.

 

Τα ιδια ισχυουν και για το iphone x που αναφερεις. Τα περισσοτερα στην συσκευη τα παιρνεις απο την αλλαγη του hardware(νεωτερο μοντελο)και οχι απο την καθε μεγαλη αναβαθμιση.

 

Τα μεγιστα της συσκευης σου τα παιρνεις οταν πρωτο κυκλοφορει η συσκευη. Την αγοραζεις με βαση αυτα που σου προσφερει σημερα,και οχι τι θα σου προσφερει μετα απο 4πχ χρονια σε αναβαθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση δεν έχει αυτό που λες. αλήθεια πιστεύεις ότι η Apple θα κόψει features από το iPhone 13 επειδή θα δώσει update για το 7? Που κολλάει το ένα με το άλλο; πραγματικά δεν βγάζω νόημα με τη σκέψη σου.

 

Η Apple θα βάλει στο νέο ios αυτά που θέλει να βάλει για τα καινούργια μοντέλα άσχετα με το.τι θα βάλει στο 7 ή στο 8!

Όχι πιστεύω ότι δεν θα δώσει η θα δώσει αργά κάτι που θα μπορούσε δώσει νωρίτερα.

 

Στα 3-4 φτάνει στο pick του ή όποια μέγιστη υποστήριξη, μετά δεν έχει νόημα απλά για να λέμε ότι παρέχει 5-6 με πετσοκοσμα να κυριαρχεί.

 

 

 

 

Alex,και το ios15 που θα παρει το Iphone 6s δεν θα το κανει Iphone 11 ή 12. Το hardware του κινητου δεν προκειται να αλλαξει.

 

Τα 2gb ram που εχει η συσκευη προφανως θα συνεχισουν να εχουν τους οποιους περιορισμους.

 

Η αυτονομια της συσκευης που day one ηταν στην καλυτερη μετρια και κατω,θα συνεχισει να ειναι κακη ακομα και νεα μπαταρια να βαλεις.

 

Η καμερα επισης θα συνεχισει να μην ειναι καλη και παει λεγοντας.

 

 

 

Με λιγα λογια το γεγονος οτι το iphone 6s πχ θα συνεχισει να υποστηριζεται,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν σοβαρα κινητρα για καποιον να αναβαθμισει την συσκευη του.

 

 

 

Τα ιδια ισχυουν και για το iphone x που αναφερεις. Τα περισσοτερα στην συσκευη τα παιρνεις απο την αλλαγη του hardware(νεωτερο μοντελο)και οχι απο την καθε μεγαλη αναβαθμιση.

 

 

 

Τα μεγιστα της συσκευης σου τα παιρνεις οταν πρωτο κυκλοφορει η συσκευη. Την αγοραζεις με βαση αυτα που σου προσφερει σημερα,και οχι τι θα σου προσφερει μετα απο 4πχ χρονια σε αναβαθμισεις.

 

 

 

[/color]Άρα έρχεσαι στα λόγια μου και στο σκεπτικό μου.

 

Το να λέω ότι έχω το 6s η 7 η 8 και ότι θα έχω υποστήριξη 5 η 6 έτη με περιορισμένο αντίκρισμα λόγο και παλαιότητας hardware χάνεται το νόημα και μια τρύπα στο νερό.

 

Ο καταναλωτής θα πρέπει πάρει νέο hardware συσκευή 1 έτους το πολύ για να μπορεί γίνει εκμετάλλευση του software που του δίνει η εταιρία και πχ μια 3ετια να την εκμεταλλευεται στο pick του.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι πιστεύω ότι δεν θα δώσει η θα δώσει αργά κάτι που θα μπορούσε δώσει νωρίτερα.

 

Στα 3-4 φτάνει στο pick του ή όποια μέγιστη υποστήριξη, μετά δεν έχει νόημα απλά για να λέμε ότι παρέχει 5-6 με πετσοκοσμα να κυριαρχεί.

 

 

 

 

 

 

 

 

[/color]Άρα έρχεσαι στα λόγια μου και στο σκεπτικό μου.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

 

Το τι πιστεύεις εσύ είναι εντελώς διαφορετικό από την πραγματικότητα! Είναι δυνατόν μια εταιρία σαν την Apple που βρίσκεται στην κορυφη αυτή τη στιγμή και όλοι περιμένουν να δουν το καινούργιο ios να κόβει επίτηδες features από την καινούργια έκδοση; για ποιο λόγο ακριβώς; αφού έτσι κι αλλιώς οποία νέα features δεν είναι συμβατά, δεν θα μπουν στα παλιά κινητά της. Γενικά δεν βγάζουν και πολύ νόημα αυτά που λες. Φαίνεσαι σαν κάποιος που απλά δεν χωνευει την Apple και θέλει να την κράζει χωρίς λογική...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...