Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποτελέσματα το πρωί με forthnet.

 

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.97Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 419.42kb/

 

Με HOL

 

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.97Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 443.05kb/s

 

 

Να κάνω τώρα μια ερώτηση ;Αυτή η διαφορά ταχύτητας οφείλεται στο πρόβλημα της Forthnet ή εμένα δεν με πιάνει κάν το πρόβλημα και αυτές είναι οι ταχύτητες της Forthnet γενικότερα;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 58.16Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 327.84kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Αυτό από μένα με Altec και 384... σήμερα :O

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.26Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 333.81kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

forthnet 384 από μένα!

καλούτσικα

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.26Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 333.81kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

forthnet 384 από μένα!

καλούτσικα

 

Αν έχεις γραμμή 384 άριστα όντως! Αν η γραμμή σου είναι 512 δεν είναι και τόσο καλά αποτελέσματα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δίπλα στην Ιατρική μένω περίπου και επίσης και το δικό μου νούμερο αρχίζει από 748. :p Μήπως είμαστε και στην ίδια πολυκατοικία; :lol: Στο DSLAM Αμπελοκήπων ανήκεις. :D

 

Μικρός που είναι ο κόσμος :lol: άλλά να πάρει γιατί έτσι το μεγαλύτερο που έχω πιάσει ήταν 243 και το μικρότερο 46:mad: μια ολόκληρη μέρα δεν σηκωνόταν πάνω απο 63 και μου είπαν ότι το δήλωσαν βλάβη στον οτε και την επόμενη μέρα πήγε στο 200-243.

Η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχω πιάσει είναι 32 όταν κατέβαζα τον firefox...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Μικρός που είναι ο κόσμος :lol: άλλά να πάρει γιατί έτσι το μεγαλύτερο που έχω πιάσει ήταν 243 και το μικρότερο 46:mad: μια ολόκληρη μέρα δεν σηκωνόταν πάνω απο 63 και μου είπαν ότι το δήλωσαν βλάβη στον οτε και την επόμενη μέρα πήγε στο 200-243.

Η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχω πιάσει είναι 32 όταν κατέβαζα τον firefox...

Kάτι άλλο θα φταίει φίλε... Η περιοχή μας ευτυχώς δεν έχει προβλήματα. :X Εγώ πιάνω 40άρια στα τόρεντς και 50άρια σε direct. (512 γραμμή-384 συνδρομή και με ΧΟΛ και με Φορθ τα ίδια ακριβώς)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω χειρότερο από αυτό δεν γίνεται! Είμαι με 384kbps... Αίσχος:!: :!: :!:

 

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.02Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 188.64kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.36Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 170.62kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.36Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 168.64kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο ενα μηνα εναλλαγη μεταξυ 40ΚΒ/δευτ και 2,5ΚΒ/δευτ και μετα απο 0.7ΚΒ/δευτ ολο το Σαββατοκυριακο με την Forthnet 384 3+3, πηρα τηλ τη Tellas και σε 20 λεπτα μου ενεργοποιησαν τηλεφωνικως, χωρις πιστωτικη, μια 384 αοριστου χρονου με 14,95+ΦΠΑ το μηνα και ησυχασααααααα!!! Μου στοιχιζει 7 ευρω το μηνα πιο ακριβα απο το "κελεπουρι" της Forthnet αλλα η ηρεμια μου αξιζει πολυ παραπανω απο 7 ευρω το μηνα. Την κοβω και οποτε θελω!

 

Τα ίδια και εδώ με τους αλητήριους της Forthnet. Ολόκληρο το Σαββατοκύριακο πάρα πολλές περιοχές της Ελλάδος "έτρεχαν" με 0,5kilobytes/sec και άπειρα timeout ακόμα και στις ιστοσελίδες (ουσιαστικά, ήταν χωρίς καθόλου σύνδεση). Αυτή την στιγμή φορτώνω τις σελίδες του myphone χωρίς εικόνες (!!!), και πάλι κάνουν δύο-τρία λεπτά να εμφανιστούν.. θυμηθήκαμε τις εποχές των 9.6kilobit modems με αυτή την εταιρεία και τα χρονίζοντα επί 30 μέρες προβλήματά της.

 

Αλλά το πάθημα ας μας γίνει μάθημα. Πρώτον, τώρα γνωρίζουμε καλά την "σοβαρότητα" και την "αξιοπιστία" της Forthnet, που αρνούνταν επανειλημμένα την ίδια την ύπαρξη προβλήματος από τις 2 Ιανουαρίου που εμφανίστηκε. Και δεύτερον, γνωρίζουμε στο μέλλον να αποφεύγουμε μακροχρόνιες δεσμεύσεις με εταιρείες, όσο δελεαστικά και αν ακούγονται τα πακέτα τους. Καλύτερα αορίστου χρόνου, που μπορείς να τους στείλεις στον αγύριστο από την πρώτη στιγμή που αρχίσουν οι δυσλειτουργίες και η κοροϊδία, αντί να χάνεις την ηρεμία σου..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι έχουν πρόβλημα με τη forthnet στη Θεσσαλονίκη, και δυστυχώς είναι αρκετοί, ας κοιτάξουν το εξής: λόγω του προβλήματος της forthnet με τον bbras στην Θεσσαλονίκη, δρομολογεί μέρος των συνδέσεων σε bbras Αθηνών ή Λάρισας. Απ' το router ή με tracert τσεκάρετε σε ποιον bbras συνδέεστε ή καλύτερα δείτε την ΙΡ διεύθυνση. Αν αρχίζει από 19x συνδέεστε με τον bbras Θεσσαλονίκης που σέρνεται. Κάνετε επανεκκινήσεις στο μόντεμ μέχρι να πάρετε ΙΡ που να ξεκινά από 6x ή 2xx. Τα πράγματα βελτιώνονται αρκετά έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι έχουν πρόβλημα με τη forthnet στη Θεσσαλονίκη, και δυστυχώς είναι αρκετοί, ας κοιτάξουν το εξής: λόγω του προβλήματος της forthnet με τον bbras στην Θεσσαλονίκη, δρομολογεί μέρος των συνδέσεων σε bbras Αθηνών ή Λάρισας. Απ' το router ή με tracert τσεκάρετε σε ποιον bbras συνδέεστε ή καλύτερα δείτε την ΙΡ διεύθυνση. Αν αρχίζει από 19x συνδέεστε με τον bbras Θεσσαλονίκης που σέρνεται. Κάνετε επανεκκινήσεις στο μόντεμ μέχρι να πάρετε ΙΡ που να ξεκινά από 6x ή 2xx. Τα πράγματα βελτιώνονται αρκετά έτσι.

 

Το προέβλεψαν και αυτό οι μεγάλοι τεχνικάρες της Όπισθεν-νετ, και πλέον για άγνωστο λόγο κατευθύνουν τους χρήστες ορισμένων περιοχών αποκλειστικά στον υπό κατάρρευση BBRAS της Θεσσαλονίκης.. Με άλλα λόγια, δεν πιάνει πλέον ούτε η παράκαμψη. Αλλά αυτά συμβαίνουν όταν οι πελάτες μιας εταιρείας επί έναν μήνα επισημαίνουν άλυτα προβλήματα διασυνδεσιμότητας, και η εταιρεία σφυρίζει αδιάφορα (και ανεύθυνα)..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πριν από 2 ώρες έκανε 2 αποσυνδέσεις και συνδέθηκε με τον άθλιο bbras της Θεσσαλονίκης, αλλά το πάλεψα και μετά από 4-5 reset πήρα ΙΡ 62.1.xxx.xxx. Τι να πω, μας δουλεύουν εδώ κι ένα μήνα, μακάρι να διορθωθούν σύντομα τα πράγματα, αλλιώς το θέμα πάει να γίνει όπως παλιότερα της Vivodi.

 

 

Δεν έχεις forthnet? Δεν ξέρεις τι χάνεις... :rolleyes:

 

προφητικό σλόγκαν πάντως βγάλανε

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ομολογισω 1 χρονο που εχω forthnet η ταχυτητα μου δεν εχει κατεβει κατω απο 42κ .. Απο κορινθο..
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα ότι ανεβαίνει σιγά σιγά και με χαροποιεί ιδιαίτερα.

 

425kbps στο τελευταίο speedtest αλλά δεν θα ησυχάσω αν δε δώ μεγαλύτερες ταχύτητες από την HOL:rolleyes:

 

Λογικά θα τελειώσουν όλα σε μερικές ημέρες(ας ελπίσουμε όσο το δυνατον νωρίτερα).

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 116.69Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 423.39kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

 

kalo fenete alla den einai etsi ta pragmata...exo "fai" 3 disconnect mesa se 1h....:mad: :mad: :mad: o ote exei provlima stin Athina...to paradextike texnikos tous simera...erxete voithia apo eksoteriko...idomen....

ATHLON 64 3200+ 2150MHz / ASUS K8V DELUXE / ATI 9800 PRO 128MB /1GB PC3200 MUSHKIN 2.2.2 / 120 SEAGATE SATA 7200rpm / LG17"FLATRON .................................... :X
Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε rbs τι το θέλεις το aDSL,δεν έχεις 3g;:p

Ακόμα στο Βόλο σέρνεταιιιι!!!! Και τονίζω: παλιότερα δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα.πριν λίγη ώρα πληροφορήθηκα ότι το DSL της forthnet δε λειτουργεί καθόλου στο κέντρο ενώ σε άλλες περιοχές(Ν.Δημητριάδα,Άναυρος και γενικότερα πάνω από Κωσταντά που πέφτουν σε άλλο DSLAM) δεν έχουν πρόβλημα...Τις πταίει και βασανιζόμαστε τόσο πολύ στο κέντρο του Βόλου;;; εν τω μεταξύ έχει φάει κάτι βρισίδια η forthnet τον τελευταίο καιρό...άπαξ και φταίει ο ΟΤΕ θα γίνει ο χαμός! Αποζημίωση σε μετρητά θέλω...:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Home, sweet home... :p Καλώς ήλθα πάλι στην Φορθνετ. Μετά από 5 μήνες περίπου στην ΧΟΛ λόγω ΡΑΜ επιστρέφω στα γνωστά λημέρια. Και παραθέτω τα τεστ για τις ταχύτητες και από το τεστ της Φορθνετ και από testmy.net. Υπενθυμίζω έχω 512 γραμμή από ΟΤΕ και 384 συνδρομή.

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 112.68Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 434.08kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.21Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 416.13kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.04Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 436.06kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

 

Your connection is: 383 Kbps (about 0.4 Mbps)

You downloaded at: 47 kB/s

Your TRuSPEED: ^info^ 410 Kbps :: 50 kB/s (7% overhead factored)

Bottom Line: You are running: 7 times faster than 56K and can download 1 megabyte in 21.79 second(s)

Diagnosis: ^info^ Looks Great : 7.28 % faster than the average for host (forthnet.gr)

 

Λυσσάξανε πολλοί να φάνε την Φορθνετ ακόμα και στην Αθήνα. Κανένα απολύτως πρόβλημα, οι ταχύτητες μη σας πω είναι καλύτερες και από ΧΟΛ. Είπαμε πρόβλημα υφίσταται μόνο στη Βόρειο Ελλάδα. (το λέω για πολλούς Αθηναίους που θεωρούν την Φορθνετ ρίσκο για αγορά)

 

Να σας πω και κάτι άλλο όσοι έχετε πρόβλημα; Γιατί δεν πουλάτε την σύνδεσή σας σε κάποιον που θα τη χρειάζεται; Και εσείς μετά πηγαίνετε αλλού. Λίγο πιο χαμηλή τιμή από όσο την αγοράσατε. Έτσι και εσείς θα είστε ευχαριστημένοι και δεν θα γκρινιάζετε (δικαιολογημένα) και ο αγοραστής (από εκεί που δεν υπάρχουν προβλήματα) θα είναι ευχαριστημένος γιατί θα αγοράσει σε λίγο χαμηλότερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε πρόβλημα υφίσταται μόνο στη Βόρειο Ελλάδα.

 

Είσαι σύγουρος για αυτό;

Πως εξηγείς σε περιοχές στην Αθήνα, που δεν πάει καλά, μόλις δοκιμάζουν από άλλη εταιρεία, δεν υπάρχει πρόβλημα με την άλλη;

Υποθέτω από την ώρα που έχει το μηνυμά σου, ότι έκανες το test ξημερώματα.

Τέτοια ώρα ακόμα και στην Β. Ελλάδα, σε περιοχές προβληματικές, πάει πολύ καλύτερα.

Μακάρι, το test να έχει εξίσου τα ίδια αποτελέσματα και την ημέρα, ώρες αιχμής (10:00 έως νωρίς απόγευμα περίπου), και όχι το βράδυ μόνο, όπου οι εταιρείες είναι κλειστές οι περισσότερες, πολλοί κοιμούνται, και γενικά τα κυκλώματα είναι άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχθές έκανα ένα τέστ σε προβληματική περιοχή της Β.Ελλάδας σε ώρα αιχμής στον server της Forthnet και τα αποτελέσματα έδειξαν 425kbps.

Δεν είναι κι άσχημα , αλλά δεν είναι 440kbps που έπιασα αμέσως μετά με την HOL.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι κυρίως στην Β. Ελλάδα, και παρουσιάζεται και στην υπόλοιπη Ελλάδα (όχι πάντα, γι'αυτό κάποιοι έχουν καλές ταχύτητες).

Επειδή έχει μπουκώσει όλη η Β. Ελλάδα, στέλνουν στα κυκλώματα της Αθήνας κίνηση και από Β. Ελλάδα, με αποτέλεσμα, τα κυκλώματα Αθήνας να μην αντέχουν και να μπουκώνουν και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σύγουρος για αυτό;

Πως εξηγείς σε περιοχές στην Αθήνα, που δεν πάει καλά, μόλις δοκιμάζουν από άλλη εταιρεία, δεν υπάρχει πρόβλημα με την άλλη;

Υποθέτω από την ώρα που έχει το μηνυμά σου, ότι έκανες το test ξημερώματα.

Τέτοια ώρα ακόμα και στην Β. Ελλάδα, σε περιοχές προβληματικές, πάει πολύ καλύτερα.

Μακάρι, το test να έχει εξίσου τα ίδια αποτελέσματα και την ημέρα, ώρες αιχμής (10:00 έως νωρίς απόγευμα περίπου), και όχι το βράδυ μόνο, όπου οι εταιρείες είναι κλειστές οι περισσότερες, πολλοί κοιμούνται, και γενικά τα κυκλώματα είναι άδεια.

Πάρτε και σε ώρα αιχμής. Μόλις τώρα το έκανα.

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 112.85Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 412.10kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 112.34Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 426.90kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.01Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 431.74kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

 

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 377 Kbps about 0.4 Mbps (tested with 1013 kB)

Download Speed is:: 46 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server2)

Test Time:: Mon Jan 30 2006 12:41:45 GMT+0200

Bottom Line:: 7X faster than 56K 1MB download in 22.26 sec

Diagnosis: Looks Great : 5.6 % faster than the average for host (forthnet.gr)

Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-GMA5S401N

Μια χαρά καλύτερα κι από το βράδυ (τρόπος του λέγειν). :p Γιαυτό μην ακούτε τον καθένα ότι υπάρχουν προβλήματα. Εξάλλου εγώ το είχα διαπιστώσει και με την ντέμο που πήρα. Επίσης άλλη παραπληροφόρηση: Οι ντέμο είναι ακριβώς ίδιες με τις κανονικές συνδέσεις. Δε πουλάνε βιτρίνα. Αυτό είδα εγώ. Ό,τι κατέβαζα με ντέμο, κατεβάζω και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και σε ώρα αιχμής. Μόλις τώρα το έκανα.

 

 

Μια χαρά καλύτερα κι από το βράδυ (τρόπος του λέγειν). :p Γιαυτό μην ακούτε τον καθένα ότι υπάρχουν προβλήματα. Εξάλλου εγώ το είχα διαπιστώσει και με την ντέμο που πήρα. Επίσης άλλη παραπληροφόρηση: Οι ντέμο είναι ακριβώς ίδιες με τις κανονικές συνδέσεις. Δε πουλάνε βιτρίνα. Αυτό είδα εγώ. Ό,τι κατέβαζα με ντέμο, κατεβάζω και τώρα.

FORTHNET FOR EVER...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/forthnet_forever.JPG

Link to comment
Share on other sites

Λυσσάξανε πολλοί να φάνε την Φορθνετ ακόμα και στην Αθήνα. Κανένα απολύτως πρόβλημα, οι ταχύτητες μη σας πω είναι καλύτερες και από ΧΟΛ. Είπαμε πρόβλημα υφίσταται μόνο στη Βόρειο Ελλάδα. (το λέω για πολλούς Αθηναίους που θεωρούν την Φορθνετ ρίσκο για αγορά)

 

Να σας πω και κάτι άλλο όσοι έχετε πρόβλημα; Γιατί δεν πουλάτε την σύνδεσή σας σε κάποιον που θα τη χρειάζεται; Και εσείς μετά πηγαίνετε αλλού. Λίγο πιο χαμηλή τιμή από όσο την αγοράσατε. Έτσι και εσείς θα είστε ευχαριστημένοι και δεν θα γκρινιάζετε (δικαιολογημένα) και ο αγοραστής (από εκεί που δεν υπάρχουν προβλήματα) θα είναι ευχαριστημένος γιατί θα αγοράσει σε λίγο χαμηλότερη τιμή.

Επειδή δεν αντιμετωπίζεις εσύ κανένα πρόβλημα, δε σημαίνει πως είναι όλα καλά, ακόμα και στην Αθήνα...

 

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.53Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 302.90kb/s

 

Πάμε καλά σήμερα :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...