Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγάλε , δεν κολλήσαν μερικοί, ο ρούτερ κόλλησε:lol:

Τα μπέρδεψες!

den ftei to routeraki tis LinkSYS ala i karta tou pOTE pou stelni oti nane kanontas ton router na xazebi kai na kani terminate se olo ton kosmo iparxoun ekatomiria LinkSYS kai pezoun kanonika xoris na parousiazoun to sigkekrimeno problima mono stin ELADARAMAS (OTE) simbenoun auta gia auto i LinkSYS(Cisco) den ebgaze firmware

To LinkSYS ine apsogo kai to protino anepifilakta to thema ine na min pesis se elatomatiki karta kai akoma xirotera se otinane Dislam

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια ενα φιλαρακι θελει να βαλει dsl (περιοχη: χαλκιδα) και του προτεινα το dsl in a box της forthnet, αφου εχει μονο τη pstn γραμμη ως τωρα. Καλα εκανα? Λετε να τον πηρα στο λαιμο μου? Ακουω πολλους που αργουν να τους ενεργοποιησουν εως και μηνα, παιζει να κρατησει τοσο και σε αυτον? Αν εχετε κατι καλυτερο να μου προτεινετε...

:p Οποιος ξερει κατι να μιλησει τωρα αλλιως να σιωπησει για παντα!!! :X :p

I kathisterini e3artate apo tis poses imeres tha kani o OTE na energopiisi tin ADSL (apo 1 mera mexri 20) o opiodipote ISP theli to ligotero 10 lepta gia na tou etimasi to acc

Link to comment
Share on other sites

den ftei to routeraki tis LinkSYS ala i karta tou pOTE pou stelni oti nane kanontas ton router na xazebi kai na kani terminate se olo ton kosmo iparxoun ekatomiria LinkSYS kai pezoun kanonika xoris na parousiazoun to sigkekrimeno problima mono stin ELADARAMAS (OTE) simbenoun auta gia auto i LinkSYS(Cisco) den ebgaze firmware

To LinkSYS ine apsogo kai to protino anepifilakta to thema ine na min pesis se elatomatiki karta kai akoma xirotera se otinane Dislam

ki egw symfwnw apolyta gia tin poiotita tou linksys pou anaferesai alla kapoia pragmata me ypopsiazoun.....

1. ta synexh disconnect

2. i xyma topothetisi tou sto kouti tis forthnet

3. i ellipsi ellinikou manual

4. to gegonos oti exw anoiksei gyrw sta 10 paketakia adsl in a box plus kai ta ola ta routerakia einai psilo ews xontro gratzounismena....symperilamvanomenou kai tou dikou mou.

 

afta!

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

ki egw symfwnw apolyta gia tin poiotita tou linksys pou anaferesai alla kapoia pragmata me ypopsiazoun.....

1. ta synexh disconnect

2. i xyma topothetisi tou sto kouti tis forthnet

3. i ellipsi ellinikou manual

4. to gegonos oti exw anoiksei gyrw sta 10 paketakia adsl in a box plus kai ta ola ta routerakia einai psilo ews xontro gratzounismena....symperilamvanomenou kai tou dikou mou.

 

afta!

 

1. Disconnect, γίνονται και με άλλα modem, επειδή έχει πρόβημα η FORTHnet.

2. Τα modem τα παίρνει χοντρικά η FORTHnet χωρίς συσκευασία πιθανόν, και τα βάζει σε δική της συσκευασία. Από την στιγμή λοιπόν, που δεν είναι η κανονική τους συσκευασία, αλλά της FORTHnet η Linksys δεν τα φταίει.

3. Και η Cisco δεν έχει manual, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή

4. Μήπως επειδή η FORTHnet επειδή τα παίρνει χοντρικά χωρίς συσκευασία, για να τα βάλει σε δικά της, στην εταιρεία που έχει αναθέσει να κάνει αυτήν την δουλειά δεν τα προσέχουν όπως θα έπρεπε;

Link to comment
Share on other sites

1. Disconnect, γίνονται και με άλλα modem, επειδή έχει πρόβημα η FORTHnet.

Disconnect δε γίνεται μόνο στη Φορθνετ ούτε μόνο σε συγκεκριμένα μόντεμ, ήμαρτον μην παραπληροφορείτε τον κόσμο. Δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα Boge, πολλοί το λένε. Και με ΧΟΛ γίνονται τα disconnect τις τελευταίες μέρες, συνήθως τα απογεύματα. Και όχι απλά disconnect, αλλά και χάσιμο της σύνδεσης για κανά μισάωρο. Οπότε δεν ευθύνεται η Φορθνετ.

Link to comment
Share on other sites

Disconnect δε γίνεται μόνο στη Φορθνετ ούτε μόνο σε συγκεκριμένα μόντεμ, ήμαρτον μην παραπληροφορείτε τον κόσμο. Δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα Boge, πολλοί το λένε. Και με ΧΟΛ γίνονται τα disconnect τις τελευταίες μέρες, συνήθως τα απογεύματα. Και όχι απλά disconnect, αλλά και χάσιμο της σύνδεσης για κανά μισάωρο. Οπότε δεν ευθύνεται η Φορθνετ.

 

Ότι έχει προβλήματα γενικά ο ΟΤΕ έχει και είχε, και θα έχει ακόμα.

Αλλά στην πλειοψηφία αυτόν τον καιρό,το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει η FORTHnet, λόγω προβλημάτων που έχει η ίδια.

Αυτό δεν αναιρεί το πρώτο που είπα, ότι σε ένα μικρό ποσοστό υπάρχουν προβλήματα και αλλού που δεν φταίει η FORTHnet.

Mimovg, για δες στην αντίστοιχη ενότητα της HOL που ανέφερες, φωνάζουν για αποσυνδέσεις στον ίδιο βαθμό όπως στην FORTHnet;

Υπάρχουν κάποια άτομα που το λένε, αλλα είναι μεμονωμένες περιπτώσεις, και για μένα έχει να κάνει με τα προβλήματα που παρουσιάζονται κατα καιρούς από τον ΟΤΕ.

Αντίστοιχα υπάρχουν και άλλοι που λένε ότι με το που γυρίσανε σε HOL, σταματήσανε οι αποσυνδέσεις, όλα τα προβλήματα σταματήσανε αμέσως, και αυτοί δεν είναι λίγοι.

Αυτό πως το εξηγείς, αφού δεν δέχεσαι ατην αποψή μου;

Στην Altec και Tellas επίσης γιατί δεν διαμαρτύρονται;

Link to comment
Share on other sites

1. Disconnect, γίνονται και με άλλα modem, επειδή έχει πρόβημα η FORTHnet.

2. Τα modem τα παίρνει χοντρικά η FORTHnet χωρίς συσκευασία πιθανόν, και τα βάζει σε δική της συσκευασία. Από την στιγμή λοιπόν, που δεν είναι η κανονική τους συσκευασία, αλλά της FORTHnet η Linksys δεν τα φταίει.

3. Και η Cisco δεν έχει manual, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή

4. Μήπως επειδή η FORTHnet επειδή τα παίρνει χοντρικά χωρίς συσκευασία, για να τα βάλει σε δικά της, στην εταιρεία που έχει αναθέσει να κάνει αυτήν την δουλειά δεν τα προσέχουν όπως θα έπρεπε;

δηλαδη τα παιρνει η φορθνετ κατευθειαν απο τη γραμμή παραγωγης......????και γι αυτο δεν εχουν κουτι? ελεος ρουτερς ειναι οχι σωβρακα!!!

 

το οτι μπορει να είναι εστω και ελαχιστα χρησιμοποιημενα δεν σας περναει καθολου απο το μυαλο?

 

συμφωνοι disconnects γινονται παντου αλλα ειναι τυχαιο οτι στα περισσοτερα σχετικα φορουμς υπαρχει απειρα θεματα με τιτλο wag354g και disconnects?????

και οσον αφορα την τριτη παραπομπή σου εγω δεν εβγαλα κανενα τετοιο συμπερασμα!

 

αυτά

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τα παιρνει η φορθνετ κατευθειαν απο τη γραμμή παραγωγης......????και γι αυτο δεν εχουν κουτι? ελεος ρουτερς ειναι οχι σωβρακα!!!

Υπάρχουν συσκευασίες bulk.

Δηλαδή, στην συγκεκριμένης περίπτωση, αφού η FORTHnet δεν θα χρησιμοποιήσει την αρχική συσκευασία, δεν υπάρχει λόγος, να τα πάρει με αυτήν, να την πληρώσει και να την πετάξει.

Τα παίρνει λίγο πιο φτηνά, ακριβώς επειδή δεν έχουν συσκευασία, παρα μόνο είναι σε σακουλάκια, και μετά τα βάζει σε όποια συσκευασία θέλει.

Αυτό γίνεται σε πολλά περιφερειακά.

Τώρα αν είναι μεταχειρισμένα δεν γνωρίζω.

Τo VoIP PAP, που έχω, έχει πάνω ημερομηνία, μήπως και αυτά έχουν καμια ημερομηνία πουθενά;

 

συμφωνοι disconnects γινονται παντου αλλα ειναι τυχαιο οτι στα περισσοτερα σχετικα φορουμς υπαρχει απειρα θεματα με τιτλο wag354g και disconnects?????

 

Και σε άλλη προιόντα της Linksys ακούω παράπονα, παρ' όλο που από πίσω είναι η Cisco.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τα παιρνει η φορθνετ κατευθειαν απο τη γραμμή παραγωγης......????και γι αυτο δεν εχουν κουτι? ελεος ρουτερς ειναι οχι σωβρακα!!!

 

το οτι μπορει να είναι εστω και ελαχιστα χρησιμοποιημενα δεν σας περναει καθολου απο το μυαλο?

 

συμφωνοι disconnects γινονται παντου αλλα ειναι τυχαιο οτι στα περισσοτερα σχετικα φορουμς υπαρχει απειρα θεματα με τιτλο wag354g και disconnects?????

και οσον αφορα την τριτη παραπομπή σου εγω δεν εβγαλα κανενα τετοιο συμπερασμα!

 

αυτά

 

Θέματα έχουν ανοιχτεί επίσης για δυσλειτουργία του 3com wireless router με κάποια intracom dslam.Στην ασύρματη μεταδωση δεδομένων, κάποια πακέτα χάνονται με αποτέλεσμα να εμφανίζεται κώδικας μερικές φορές αντί για σελίδα και άλλα ευτράπελα.

Αυτό συμβαίνει, όχι επειδή έχει κάποιο πρόβλημα o router, αλλά πολύ απλά επειδη έχει πρόβλημα ή είναι ιδιότροπο το dslam.

Το ίδιο προφανώς θα συμβαίνει και με τον router της Linksys.

Κι όμως, κάποιοι έχουν αναφέρει ότι με την νέα FW , πάει πολύ καλύτερα με λιγότερα Disconnects.

 

Όπως και νά'χει, εμείς πρέπει να κοιτάξουμε τι λειτουργεί και τι όχι στο σπίτι μας.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει προβλήματα γενικά ο ΟΤΕ έχει και είχε, και θα έχει ακόμα.

Αλλά στην πλειοψηφία αυτόν τον καιρό,το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει η FORTHnet, λόγω προβλημάτων που έχει η ίδια.

Αυτό δεν αναιρεί το πρώτο που είπα, ότι σε ένα μικρό ποσοστό υπάρχουν προβλήματα και αλλού που δεν φταίει η FORTHnet.

Mimovg, για δες στην αντίστοιχη ενότητα της HOL που ανέφερες, φωνάζουν για αποσυνδέσεις στον ίδιο βαθμό όπως στην FORTHnet;

Υπάρχουν κάποια άτομα που το λένε, αλλα είναι μεμονωμένες περιπτώσεις, και για μένα έχει να κάνει με τα προβλήματα που παρουσιάζονται κατα καιρούς από τον ΟΤΕ.

Αντίστοιχα υπάρχουν και άλλοι που λένε ότι με το που γυρίσανε σε HOL, σταματήσανε οι αποσυνδέσεις, όλα τα προβλήματα σταματήσανε αμέσως, και αυτοί δεν είναι λίγοι.

Αυτό πως το εξηγείς, αφού δεν δέχεσαι ατην αποψή μου;

Στην Altec και Tellas επίσης γιατί δεν διαμαρτύρονται;

Έχω ιδίαν άποψη για Φορθνετ/ΧΟΛ γι'αυτό και επιμένω. Ό,τι γινόταν με τη μία γινόταν την ίδια στιγμή και με την άλλη. Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι είχα ντέμο Φορθνετ τη στιγμή που είχα ταυτόχρονα και ΧΟΛ.

 

Αλτεκ και Τελάς έχει μια μικρή μειοψηφία, δε συμφέρουν γιαυτό και δε συζητάμε πλέον γιαυτές πολύ. Ο ανταγωνισμός είναι μεταξύ Φορθνετ και ΧΟΛ (κυρίως) και μετά έπονται ΟΤΕνετ και Βιβόντι. Οι υπόλοιπες απέχουν πολύ. Αυτό εισπράττω εγώ τουλάχιστον διαβάζοντας στα διάφορα φόρουμς.

Link to comment
Share on other sites

Αλτεκ και Τελάς έχει μια μικρή μειοψηφία, δε συμφέρουν γιαυτό και δε συζητάμε πλέον γιαυτές πολύ. Ο ανταγωνισμός είναι μεταξύ Φορθνετ και ΧΟΛ (κυρίως) και μετά έπονται ΟΤΕνετ και Βιβόντι. Οι υπόλοιπες απέχουν πολύ. Αυτό εισπράττω εγώ τουλάχιστον διαβάζοντας στα διάφορα φόρουμς.

Εγώ πάντως με ALTEC εδώ και μια βδομάδα δεν έχω χάσει την IP.

Φίλος με forthnet την έχανε καθε 10 λεπτά χθες που μιλούσαμε...:mad:

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε 2 μέρες έχω dsl από forthnet και έχω φρικάρει...22-25kb/s το μεσημέρι και 17-19kb/s το βράδυ (μου λένε ότι φταίει ο οτε) κάθε 3 και λίγο τρώω disconects (please όποιος ξέρει να μου πει που να βρω το τελευταίο firmware για το linksys wag354g isdn) και να μην τα πολυλογώ από χθες προσπαθώ να κατεβάσω ένα αρχείο 320mb ακόμα δεν τα έχω καταφέρει... την μια 100mb την άλλη 150mb την άλλη 200mb μέχρι να φάω το disconect...γίνετε να πω σε κάποιον γνωστό μου στον οτε να μου αλλάξει dslam? δεν την παλεύω άλλο :mad: :blink: btw...και μένα χιλιογρατζούνιστο είναι το linksys....
Link to comment
Share on other sites

μιλάμε 2 μέρες έχω dsl από forthnet και έχω φρικάρει...22-25kb/s το μεσημέρι και 17-19kb/s το βράδυ (μου λένε ότι φταίει ο οτε) κάθε 3 και λίγο τρώω disconects (please όποιος ξέρει να μου πει που να βρω το τελευταίο firmware για το linksys wag354g isdn) και να μην τα πολυλογώ από χθες προσπαθώ να κατεβάσω ένα αρχείο 320mb ακόμα δεν τα έχω καταφέρει... την μια 100mb την άλλη 150mb την άλλη 200mb μέχρι να φάω το disconect...γίνετε να πω σε κάποιον γνωστό μου στον οτε να μου αλλάξει dslam? δεν την παλεύω άλλο :mad: :blink: btw...και μένα χιλιογρατζούνιστο είναι το linksys....

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1202797#post1202797

 

Απλά ένα ποστ χαρακτηριστικό. Και οι δύο έχουν προβλήματα. Μόλις ξαναμπήκα με την DSL Μου (HOL 384) μετά από σχεδόν 40λεπτά disconnect. Άρα δεν φταίει ούτε η Φορθνετ ούτε η ΧΟΛ. Ή για να το πω διαφορετικά φταίνε και οι δύο και μάλιστα ταυτόχρονα; :blink: Οπότε μάλλον ο ΟΤΕ φταίει... Έχω άδικο να σκέφτομαι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε 2 μέρες έχω dsl από forthnet και έχω φρικάρει...22-25kb/s το μεσημέρι και 17-19kb/s το βράδυ (μου λένε ότι φταίει ο οτε) κάθε 3 και λίγο τρώω disconects (please όποιος ξέρει να μου πει που να βρω το τελευταίο firmware για το linksys wag354g isdn) και να μην τα πολυλογώ από χθες προσπαθώ να κατεβάσω ένα αρχείο 320mb ακόμα δεν τα έχω καταφέρει... την μια 100mb την άλλη 150mb την άλλη 200mb μέχρι να φάω το disconect...γίνετε να πω σε κάποιον γνωστό μου στον οτε να μου αλλάξει dslam? δεν την παλεύω άλλο :mad: :blink: btw...και μένα χιλιογρατζούνιστο είναι το linksys....

 

 

Καλα μην ακους οτι για ολα φταιει ο ΟΤΕ. Φταει και ο ΟΤΕ. Αλλα ειπαμε. Εβγαλαν και ανακοινωση η ανθρωποι δηλαδη για να μην τσακωνομαστε ποιος φταει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=96741

 

Το ρουτερακι ειναι μια χαρα. Περασε την τελευταια firmware και βαλε PPPoE στα settings. Εμενα δεν μου εχει ξανακανει disconnect. Απλα εχει πεσει πολυ η ταχυτητα τις τελευταιες 2 εβδομαδες.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απεναντίας κανένα πρόβλημα. Από server του download.com κατεβάζω με 45Kb/sec και από torrent 25-30kb/sec. Not bad at all...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απεναντίας κανένα πρόβλημα. Από server του download.com κατεβάζω με 45Kb/sec και από torrent 25-30kb/sec. Not bad at all...

DSLAM Αμπελοκήπων ανήκεις 7th; Η γραμμή σου είναι 384 ή 512;

Link to comment
Share on other sites

Γραμμή 384 ΟΤΕ, συνδρομή 384. Δυστυχώς δε θυμάμαι σε ποιο DSLAM είμαι και αυτή τη στιγμή δε μπορώ να βρω τη λίστα που το είχα δει...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

τέλος δεν την παλεύω άλλο...αποκλείετε να υπάρχει μέσα σε αυτό το Forum άνθρωπος πιο γκαντέμης από μένα...

1)τόσα προβλήματα από dsl

2)σαν να μην μας έφταιγαν οι Οτετζήδες έχουμε τώρα και τους Δεητζήδες...στο 85% ήταν όταν έκανε ένα κόλπο η Δεη και μας αναβόσβησε τα φώτα... αφήστε δε ότι κατέβαζα με το υπέρογκο 25kb/s ...που να ξανακάτσει τέτοια φάση? :mad: (αυτό το αρχείο προσπαθώ να το κατεβάσω από χθές αλλά τζήφος...ΔΕΗ,ΟΤΕ όλα έχουν βαλθεί να με καταστρέψουν)

3) ο μικρός μου αδερφός έκαστε ένα κλοτσίδι στο pc από τα νεύρα του και του έφυγε μια κάρτα modem...με αποτέλεσμα 500σφάλματα και όλες οι συσκευές PCI να είναι dead... ευτυχός έβγαλα το modem και έστρωσε...

4) αυτό είναι από τα άγραφα:

 

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.37Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 109.49kb/s :blink:

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Α ρε αθάνατο dial up θα σου ξανάρθω...

 

Αυτή την στιγμή το browsing είναι ένας ψυχολογικός πόλεμος...

δεν πιστεύετε στα μάτια σας? δείτε αυτό τότε:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/510691

 

5) ξέρω γω τι άλλο ακόμα να με αποτελειώσει ? ίσως να με πατήσει κανά αμάξι να ισυχάσω :/

Link to comment
Share on other sites

Eγώ συνεχώς πέφτω.

Τώρα με είχε εκτός για 30λεπτο περίπου.

10 φορές το έκανα reset το router,αλλά τίποτα.

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα όλη τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

τέλος δεν την παλεύω άλλο...αποκλείετε να υπάρχει μέσα σε αυτό το Forum άνθρωπος πιο γκαντέμης από μένα...

1)τόσα προβλήματα από dsl

2)σαν να μην μας έφταιγαν οι Οτετζήδες έχουμε τώρα και τους Δεητζήδες...στο 85% ήταν όταν έκανε ένα κόλπο η Δεη και μας αναβόσβησε τα φώτα... αφήστε δε ότι κατέβαζα με το υπέρογκο 25kb/s ...που να ξανακάτσει τέτοια φάση? :mad: (αυτό το αρχείο προσπαθώ να το κατεβάσω από χθές αλλά τζήφος...ΔΕΗ,ΟΤΕ όλα έχουν βαλθεί να με καταστρέψουν)

3) ο μικρός μου αδερφός έκαστε ένα κλοτσίδι στο pc από τα νεύρα του και του έφυγε μια κάρτα modem...με αποτέλεσμα 500σφάλματα και όλες οι συσκευές PCI να είναι dead... ευτυχός έβγαλα το modem και έστρωσε...

4) αυτό είναι από τα άγραφα:

 

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.37Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 109.49kb/s :blink:

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Α ρε αθάνατο dial up θα σου ξανάρθω...

 

Αυτή την στιγμή το browsing είναι ένας ψυχολογικός πόλεμος...

δεν πιστεύετε στα μάτια σας? δείτε αυτό τότε:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/510691

 

5) ξέρω γω τι άλλο ακόμα να με αποτελειώσει ? ίσως να με πατήσει κανά αμάξι να ισυχάσω :/

@phonekiller με τέτοιο όνομα κι εσύ ρε φίλε, περίμενες να πας καλύτερα από ταχύτητες; :lol: Joke, να σοβαρευτούμε. :X

 

Βοήθησέ μας λίγο, πες μας περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

@phonekiller με τέτοιο όνομα κι εσύ ρε φίλε, περίμενες να πας καλύτερα από ταχύτητες; :lol: Joke, να σοβαρευτούμε. :X

 

Βοήθησέ μας λίγο, πες μας περιοχή.

Ηράκλειο Κρήτης dslam Κνωσσού...

μπορώ άραγε να ζητήσω αλλαγή dslam?

Link to comment
Share on other sites

Ηράκλειο Κρήτης dslam Κνωσσού...

μπορώ άραγε να ζητήσω αλλαγή dslam?

Όχι δε γίνεται αυτό που λες. Τους έχεις κάνει παράπονα; Τι σου απαντάνε; Άλλοι στην περιοχή έχουν το ίδιο πρόβλημα; Έχεις ρωτήσει κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...