Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia prepei na kanw tpt gia na diakopei i dsl mou twra pou ligei to in-a-box?

'h 8a ginei aytomata?mi plirwnw tsampa kalokairiatika afou 8a leipw..:worry:

 

όταν έκανες την αίτηση κάπου στο χαρτί ρώταγε τι θες να γίνει όταν λήξει να διακοπεί ή να συνεχιστεί σε αορίστου... αλλά αν δεν θυμάσαι πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτα

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακούστε φάση! Η γραμμή μου έχει ενεργοποιηθεί αλλά ο ΟΤΕ δεν ενημερωσε τη forthnet γι'αυτο! Πήρα τηλέφωνο στη forthnet και τους είπα ότι το modem λειτουργεί μια χαρά και αντί για "line down" μου βγάζει "connection established"! Μου έδωσαν μια demo σύνδεση για 3 μέρες μέχρι ο ΟΤΕ να τους ενημερώσει! Εν συντομία ΈΧΩ ADSL!!!!
 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε φάση! Η γραμμή μου έχει ενεργοποιηθεί αλλά ο ΟΤΕ δεν ενημερωσε τη forthnet γι'αυτο! Πήρα τηλέφωνο στη forthnet και τους είπα ότι το modem λειτουργεί μια χαρά και αντί για "line down" μου βγάζει "connection established"! Μου έδωσαν μια demo σύνδεση για 3 μέρες μέχρι ο ΟΤΕ να τους ενημερώσει! Εν συντομία ΈΧΩ ADSL!!!!

πρωτη φορα με dsl; καλως ηρθες...:ρ

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε φάση! Η γραμμή μου έχει ενεργοποιηθεί αλλά ο ΟΤΕ δεν ενημερωσε τη forthnet γι'αυτο! Πήρα τηλέφωνο στη forthnet και τους είπα ότι το modem λειτουργεί μια χαρά και αντί για "line down" μου βγάζει "connection established"! Μου έδωσαν μια demo σύνδεση για 3 μέρες μέχρι ο ΟΤΕ να τους ενημερώσει! Εν συντομία ΈΧΩ ADSL!!!!

 

kai mena etsi eixa ginei..to prwi mou edwsan demo gia mia vdomada kai to apogeyma mou ir8e sms me tous kwdikous tis kanonikis.. e gia na min paei xameni i demo tin edwsa se ena filo mou pou eixe grammi dsl alla tou eixe li3ei i sydromi!!:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

15/06/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

14/06/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

14/06/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ

13/06/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

ti egine?itan na mi paroun fora mallon :lol: lete na mou energopiisoun toulaxiston ti grammi avrio gia na exo adsl to savatokiriako?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να ήμουν απο τους τυχερούς της προσφοράς!

07/06/2006 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

 

05/06/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

 

02/06/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

http://img262.imageshack.us/img262/7971/pub68112179146481597828td2.png

------------------------------

Wii number: 3236 8718 1653 5956

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε φάση! Η γραμμή μου έχει ενεργοποιηθεί αλλά ο ΟΤΕ δεν ενημερωσε τη forthnet γι'αυτο! Πήρα τηλέφωνο στη forthnet και τους είπα ότι το modem λειτουργεί μια χαρά και αντί για "line down" μου βγάζει "connection established"! Μου έδωσαν μια demo σύνδεση για 3 μέρες μέχρι ο ΟΤΕ να τους ενημερώσει! Εν συντομία ΈΧΩ ADSL!!!!

 

Σε φίλο μου είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή από 25/4. H Forthnet του έστειλε τους κωδικούς... 4/5!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσας που ενεργοποιήθηκε η προσφορά που ξέρετε αν έχετε 512 ή 384 (άσχετα από το bandwith) ρωτάω σε θεωρητικό επίπεδο ?????

 

Η ταχύτητα συγχρονισμού του modem/router αναφέρεται στα συνδοδευτικά προγράμματα (για modem) ή στο web interface (για router).

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε φάση! Η γραμμή μου έχει ενεργοποιηθεί αλλά ο ΟΤΕ δεν ενημερωσε τη forthnet γι'αυτο! Πήρα τηλέφωνο στη forthnet και τους είπα ότι το modem λειτουργεί μια χαρά και αντί για "line down" μου βγάζει "connection established"! Μου έδωσαν μια demo σύνδεση για 3 μέρες μέχρι ο ΟΤΕ να τους ενημερώσει! Εν συντομία ΈΧΩ ADSL!!!!
Σε φίλο μου είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή από 25/4. H Forthnet του έστειλε τους κωδικούς... 4/5!!!

 

Ακόμη δε μου έχουν στείλει τον κωδικό και πολύ φοβάμαι ότι θα μείνω χωρίς ADSL το σαββατοκύριακο...Αν πάρω τηλέφωνο λες να βγεί τίποτα?

 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δε μου έχουν στείλει τον κωδικό και πολύ φοβάμαι ότι θα μείνω χωρίς ADSL το σαββατοκύριακο...Αν πάρω τηλέφωνο λες να βγεί τίποτα?

θα βγει, ναι. πες τους οτι εχεις γραμμη αλλα δεν εχεις συνδρομη και μαλλον θα το κοιταξουν και θα σου στειλουν. για τσεκαρε το.;)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου σύνδεση την γραμή ο ΟΤΕ τότε ζήτα demo σύνδεση από την forthnet είναι για 3 μέρες άρα θα είσαι μια χαρα...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Αριθμός πρωτοκόλλου FORTHnet:

08/06/2006 αποστολη αιτησης με FΑΧ

15/06/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

16/06/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

και σε αναμονη για τα υπολυπα!!!!!:lol:

 

περιμενω και απο μερα σε μερα να καταργηση η dsl που ηδη εχω με την forthnet που κανονικα ληγει σε ενα μηνα!!!!

Η θα μπερδευτουν ολα μαζι:wacko: :!: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

περιμενω και απο μερα σε μερα να καταργηση η dsl που ηδη εχω με την forthnet που κανονικα ληγει σε ενα μηνα!!!!

Η θα μπερδευτουν ολα μαζι:wacko: :!: :wacko:

 

Ωχ... τους είπες να στην κόψουν για να βάλεις την προσφορά; Κι εγώ τους το είπα και με έστειλαν! Ελπίζω να τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ... τους είπες να στην κόψουν για να βάλεις την προσφορά; Κι εγώ τους το είπα και με έστειλαν! Ελπίζω να τα καταφέρεις!

ΕΓΩ τους ειπα "και καλα" οτι εχω προβλημα με της ταχυτητες και οτι μετακομιζω για να μου την κοψουν μετα απο 8 μερες τηλεφωνων και τελικα το δεχτηκαν και το στειλαν στον οτε να το κοψει!!!

αρκει πρωτα οι ¨"τεχνικοι οτε" νατην κοψουν και μετα να την ενεργοποιησουν!

θα δουμε! καλη επιτυχια και σε οποιον αλλον το "ρισκαρε"!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

15/06/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

 

14/06/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

 

14/06/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ

 

13/06/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

 

as doyme pote 8a ginei i syndesi mas.... apo tis 2/6 poy stal8ike to fax 13/6 kanane paralabi.... ap;oti eida kapios filos xairetai tin prosfora....

 

mporei na mas pei pws paei???? kaname kala pou tin epileksame?

 

eyxaristw...

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα συγχρονισμού του modem/router αναφέρεται στα συνδοδευτικά προγράμματα (για modem) ή στο web interface (για router).

 

Μπορείς να μου το εξηγήσεις? Λίγο πιο απλά γιατί δεν κατάλαβα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου το εξηγήσεις? Λίγο πιο απλά γιατί δεν κατάλαβα. :blink:

 

Υποθέτω ότι έχεις το Crypto F200

> Οδηγίες Forthnet

 

> Σχετικό screenshot

 

"ADSL connection information"

 

Εαν έχεις ζητήσει γραμμή 512:

 

Receive Rate: πρέπει να γράφει κάτι κοντά σε 512 (ανάλογα με το DSLAM)

Transmit Rate: πρέπει να γράφει κάτι κοντά σε 128 (ανάλογα με το DSLAM)

 

Ενώ αν σε έχουν ενεργοποιήσει σε 384, προφανώς θα έγραφε κάτι κοντά σε 384 στο "Receive Rate".

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. :)

Link to comment
Share on other sites

15/06/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

 

14/06/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

 

14/06/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ

 

13/06/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

 

as doyme pote 8a ginei i syndesi mas.... apo tis 2/6 poy stal8ike to fax 13/6 kanane paralabi.... ap;oti eida kapios filos xairetai tin prosfora....

 

mporei na mas pei pws paei???? kaname kala pou tin epileksame?

 

eyxaristw...

 

Σ'εμένα μιλάς να υποθέσω??? Δες και κρίνε:

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.44Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 439.12kb/s

Από: http://speedtest.forthnet.gr/

http://img262.imageshack.us/img262/7971/pub68112179146481597828td2.png

------------------------------

Wii number: 3236 8718 1653 5956

Link to comment
Share on other sites

εμενα χθες μου αναψε σταθερα το λαμπακι του μοντεμ.εβαλα κατι κωδικους ενος φιλου και δουλεψαν κανονικα.

ομως η ταχυτητα συνδεσης ειναι 384 ενω ειχα ζητησει 512κ!!

στο adsl status της φορθνετ λεει οτι ειμαι ακομα σε τελικο σταδιο εξελιξης απο τον οτε.

 

μιλησα με φορθνετ(κατι πολυ δυσκολο στις μερες μας) και τελικα μου εδωσαν demo και μου επιβεβαιωσαν οτι εχουν ζητησει ενεργοποιηση 512κ στον οτε.

 

τι μπορει να παιζει και εμενα συγχρονιζει στα 384κ?

μηπως οτι ακομα δεν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια απο τον οτε?

 

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

εμενα χθες μου αναψε σταθερα το λαμπακι του μοντεμ.εβαλα κατι κωδικους ενος φιλου και δουλεψαν κανονικα.

ομως η ταχυτητα συνδεσης ειναι 384 ενω ειχα ζητησει 512κ!!

στο adsl status της φορθνετ λεει οτι ειμαι ακομα σε τελικο σταδιο εξελιξης απο τον οτε.

 

μιλησα με φορθνετ(κατι πολυ δυσκολο στις μερες μας) και τελικα μου εδωσαν demo και μου επιβεβαιωσαν οτι εχουν ζητησει ενεργοποιηση 512κ στον οτε.

 

τι μπορει να παιζει και εμενα συγχρονιζει στα 384κ?

μηπως οτι ακομα δεν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια απο τον οτε?

 

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

Όταν ενεργοποιηθεί επίσημα από τον ΟΤΕ, θα πάει στα 512.

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

16/06/2006 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

15/06/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

13/06/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

09/06/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

09/06/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ

08/06/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

 

Χτες ενεργοποιηθηκε, πηρα τηλεφωνο και μου εδωσαν demo συνδεση για μεχρι να στειλουν τους κανονικους κωδικους, αλλα χτες αργα τους εστειλαν με sms κι αυτους:lol:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος αυτόν τον καιρό που με forthnet 384, στα speedtests πιάνω το πολύ 45kbps? :worry:

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος αυτόν τον καιρό που με forthnet 384, στα speedtests πιάνω το πολύ 45kbps? :worry:

κατσε, 45 ονομαστικο ή πραγματικο;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικό. Το ονομαστικό από τις ιδιότητες του router είναι 448.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...