Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έτσι ακριβώς. Λειτουργεί σαν την cache του συστήματός σου, μόνο που τώρα αυτόν το ρόλο παίζει ο server της Forthnet, μιας και όλοι εμείς όσο είμαστε στο δίκτυο,περνάμε από αυτόν (τα sites).

Πάντως, δεν τα κατάφερα με το gmail. Εβαλα στις εξαιρέσεις το:

.gmail.com, mail.google.com

αλλά και πάλι προσπαθεί συνέχεια να κάνει λήψη χωρίς αποτέλεσμα όμως... :(

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

έτσι ακριβώς. Λειτουργεί σαν την cache του συστήματός σου, μόνο που τώρα αυτόν το ρόλο παίζει ο server της Forthnet, μιας και όλοι εμείς όσο είμαστε στο δίκτυο,περνάμε από αυτόν (τα sites).

Πάντως, δεν τα κατάφερα με το gmail. Εβαλα στις εξαιρέσεις το:

.gmail.com, mail.google.com

αλλά και πάλι προσπαθεί συνέχεια να κάνει λήψη χωρίς αποτέλεσμα όμως... :(

 

 

Εγω συνδεομαι κανονικοτατα μεσω proxy στο gmail.

 

Δοκιμασε (αν εχεις mozilla) στις ρυθμισεις proxy να τσεκαρεις το : use this proxy server for all protocols

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

εμενα ολα "παιζουν" με τις παρακατω ρυθμισεις:

 

http://img160.imageshack.us/img160/6599/mozillaproxysettingsyl4.th.jpg

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

 

εχω DSL και εχω συνδεσει το φιλτρο και πανω το τηλεφωνο αλλα συνεχιζει να ακουγονται κατι φουσ φουσ, οχι βεβαια τοσο εντονα χωρισ το φιλτρο. τι μπορω να κανω?

 

υπαρχει περιπτωση να συμβαινει κατι αλλο ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

emena sta 384 pou imoun den ekane fisima.tora sta 2048 oxi apla fisaei.bebaia auto ginete stin kentrikh grammi mono

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

emena sta 384 pou imoun den ekane fisima.tora sta 2048 oxi apla fisaei.bebaia auto ginete stin kentrikh grammi mono

 

Αδυναμο σημα και κακη αποδοση-λειτουργεια της γραμμης DSL!! Οσο αυξανουμε ταχυτητα σε συνδυασμο με την αποσταση απο το DSLAM (OTE) χανουμε ποιοτητα/ταχυτητα/σταθεροτητα! Αν παλι εισαι κοντα δε θα εχεις καλες καλωδιωσεις στην περιοχη σου οποτε ζητα απο τον ΟΤΕ να το κοιταξει ακομα και να σου αλλαξει γραμμη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε! Τι λες τώρα;! Πλάκα μας κάνεις;

Είχαμε 384 και δεν είχαμε πρόβλημα με μια Α απόσταση από το DSLAM και είχαμε κανονικές ταχύτητες.

Την κάναμε 512 και πάλι κανενα πρόβλημα, και τώρα που έχουμε 1024 υπάρχει πρόβλημα.

Ίδια απόσταση απο το DSLAM ίδιο καλώδιο, αναβαθμισμένο κουτάκι και έχουμε πρόβλημα ;!!

Καταλαβαίνεις τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Geia sas! Eimai sxetika kainourios kai den gnwrizw polla girw apo tis sindeseis ADSL. Sto site tis forthnet egrapsa ton arithmo tou tilefwnou mou kai mou evgale ta eksis:

25/09/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

21/09/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

14/09/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

11/09/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

07/09/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ

06/09/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

05/09/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

 

Tha ithela na rwtisw an tha kathisterisei poli akoma i energopoiisi tis sindesis mou giati oso ki an tous tilefwnisa kaneis de mou dinei mia apantisi. Oute sto 1242 mou eipan kati.Menw stin kallithea. Sas efxaristw polu!

Link to comment
Share on other sites

hello..έχω γραμμή 768 και μπαίνω με forthnet netkey..χρησμοποιώ το jetspeed 520 μια ειναι συνδεδεμενο μια πεφτει και ουτω καθε εξης..να αλλαξω router ή κάτι αλλο???
angeldust
Link to comment
Share on other sites

hello..έχω γραμμή 768 και μπαίνω με forthnet netkey..χρησμοποιώ το jetspeed 520 μια ειναι συνδεδεμενο μια πεφτει και ουτω καθε εξης..να αλλαξω router ή κάτι αλλο???

 

 

gia shmera mono les swsta??

shmera kai mena mou to ekane ayto xanontan to shma apo to net enw h adsl h grammh htan ok meta apo merika deytera ok to net meta apo ligo ksana ekane xaza!!!, kai eimai Serres esy apo salonica konta eimaste prepei na eixe problhma.

NEXT

mou anoiksan akoma mia porta kai eghna 2048 h grammh htan ok alla den empena net oute prasino na eimai ok oute kokkino to net, htan off synexos sto modem mou!! phra forthnet klp apo ekei eimoun mia xara, mou elegan na perimenw kalhtera mexri kyriakh(paraskeyh apogeyma ayto) mpas kai ftiaksei (apo mono tou?) tespa, an oxi na parw thlefwno kai na to dwsoun ston ote blabh.

paraskeyh apogeuma kai meta tipota, sabbato tipota kyriakh ta idia pernw thlefwno tou lew na to dwsoun bgabh ston ote, giati ektos apo to linksys modem ebala kai ena speedtouch modem pou exw sthn akrh(gia kalo kai gia kako!) ta idia kai me ayto, mou leei h kopela sto thlefwno miso lepto paralalw na dw kati, blepei kai mou leei oti ekanan kati(den kserw ti!!!) apo forthnet nomizw twra gia serres? salonica? alla twra teliosan, kai oti kai merika alla atoma exoun to idio problhma kai tous eipan na ta bazoun blabh gia ote.

deytera meshmeri 14:00 h wra htan ok alla ekane tis diakopes pou eipa sto net, twra pios exei to problhma h forthnet h o ote????? :mad:

are ti trabame..., kai telos....

twra pou grafw den to ida na to kanei, gia ksana des to prwi kai meta kai pes mas.

Link to comment
Share on other sites

παντωσ εγω παιδια δεν ξερω ποση αποσταση εχω απο το DSLAM αλλα το φουσ φουσ υπαρχει.

και δεν ξερω τι να κανω

 

τι λετε

 

Για αυτο το φύσιμα που λες όταν γύρισα απο τις διακοπες ήταν έντονο και σε μενα.

Εχει όμως, εδώ και αρκετές ημέρες, ελλατωθεί σημαντικά. Τόσο ώστε να μην ακούγετε καθόλου.

 

Τελικά τους έσπασα τα νεύρα:

Your message

 

To: internet-support@forthnet.gr

Subject: Download Speed Test Result

Sent: Sat, 23 Sep 2006 15:13:23 +0300

 

was deleted without being read on Tue, 26 Sep 2006 10:37:57 +0300

 

Τελευταίες μετρήσεις

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.46Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 525.10kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.46Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 553.86kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Link to comment
Share on other sites

re pedia oriste!!!!

 

26/09/2006 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

25/09/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ

21/09/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ

14/09/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ

12/09/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

12/09/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ

11/09/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

 

kai egw perno kanonika til xwris spliter p simainei oti den m tin exei energopoiisei o OTE alla egw plirwnw kanonika!!!!!!!

aaa kai i forthnet den m exei steilei oute username oute password!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω γραμμη dsl 384 και θελω να κανω νεα συνδρομη 2048!!Ποσο μου κοστιζει αυτη η μετατροπη της γραμμης???

Ποσο θα πληρωνω καθε μηνα περιπου γιατι ειδα στην forthnet οτι για ενα χρονο μπορω να εχω με 25 ευρω??Σε αυτη την τιμη ειναι και o isp και το παγιο γραμμης??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε! Τι λες τώρα;! Πλάκα μας κάνεις;

Είχαμε 384 και δεν είχαμε πρόβλημα με μια Α απόσταση από το DSLAM και είχαμε κανονικές ταχύτητες.

Την κάναμε 512 και πάλι κανενα πρόβλημα, και τώρα που έχουμε 1024 υπάρχει πρόβλημα.

Ίδια απόσταση απο το DSLAM ίδιο καλώδιο, αναβαθμισμένο κουτάκι και έχουμε πρόβλημα ;!!

Καταλαβαίνεις τι λες;

 

Το "κουτακι" συνδεσης δεν εχει καμια σχεση εδω εκτος αν αλλαξες εξοπλισμο (modem/router) για τη συνδεση σου οποτε πιθανοτατα να επηρεαστηκαν οι ταχυτητες. Αφου εως και 512 ταχυτητα δεν ειχες προβληματα και τωρα εχεις παει να πει οτι εισαι σε οριακη καλωδιακη αποσταση απο το DSLAM της περιοχης σου. Το οριακα ισχυει για το 512. Οσο ανεβαινει η ταχυτητα ανεβαινει και το φασμα συχνοτητων μεσα απο το οποιο λαμβανεις και στελνεις δεδομενα και λογω της αποστασης δε μπορουν να περασουν ολες οι συχνοτητες της 1024! Ετσι μπορεις να χασεις και αυτες της 512 συνδεσης και να εχεις ακομα χαμηλοτερες ταχυτητες!

Link to comment
Share on other sites

Το "κουτακι" συνδεσης δεν εχει καμια σχεση εδω εκτος αν αλλαξες εξοπλισμο (modem/router) για τη συνδεση σου οποτε πιθανοτατα να επηρεαστηκαν οι ταχυτητες. Αφου εως και 512 ταχυτητα δεν ειχες προβληματα και τωρα εχεις παει να πει οτι εισαι σε οριακη καλωδιακη αποσταση απο το DSLAM της περιοχης σου. Το οριακα ισχυει για το 512. Οσο ανεβαινει η ταχυτητα ανεβαινει και το φασμα συχνοτητων μεσα απο το οποιο λαμβανεις και στελνεις δεδομενα και λογω της αποστασης δε μπορουν να περασουν ολες οι συχνοτητες της 1024! Ετσι μπορεις να χασεις και αυτες της 512 συνδεσης και να εχεις ακομα χαμηλοτερες ταχυτητες!

esi pou den exeis problima sta posa katebazeis?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

esi pou den exeis problima sta posa katebazeis?

k kati allo tora teleutaia den sigxronizei grigora to modem thelei pano apo 2 lepta.ti ftaiei?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

k kati allo tora teleutaia den sigxronizei grigora to modem thelei pano apo 2 lepta.ti ftaiei?

 

Εκανες αλλαγη ταχυτητας προσφατα? Δεν υπαρχει καλη επικοινωνια μεταξυ modem - DSLAM.

 

Εγω με 512 HOL ειμαι σταθερα 50-55. Οταν θα διπλασιαστει θα δω τι γινεται...;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω γραμμη dsl 384 και θελω να κανω νεα συνδρομη 2048!!Ποσο μου κοστιζει αυτη η μετατροπη της γραμμης???

Ποσο θα πληρωνω καθε μηνα περιπου γιατι ειδα στην forthnet οτι για ενα χρονο μπορω να εχω με 25 ευρω??Σε αυτη την τιμη ειναι και o isp και το παγιο γραμμης??

 

Ειναι ολα πληρωμενα και η γραμμη και ο isp!!! Μεχρι τωρα πληρωνες ξεχωριστα γραμμη και ξεχωριστα isp? Αν ναι πρεπει πρωτα να κανεις αιτηση διακοπης ΑΡΥΣ 384 στον οτε και μετα να αγορασεις το πακετο της forthnet που τα περιλαμβανει ολα!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...