Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

telika exw sindethei alla perimenw username kai password!!!iparxei kati san guest

mexri tote gia na dokimasw tin grammi mou???

den mporw kaigomai na dw pws paei!!!

 

pou na steilw mail gia na zitiso to username kai to pass?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

telika exw sindethei alla perimenw username kai password!!!iparxei kati san guest

mexri tote gia na dokimasw tin grammi mou???

den mporw kaigomai na dw pws paei!!!

 

pou na steilw mail gia na zitiso to username kai to pass?

 

Παρε ενα τηλ στη Forthnet και ζητα να στα δωσουνε.

Εγω ετσι εκανα γιατι αν περιμενα να μου τα στειλουν σωθηκα...

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Εκανες αλλαγη ταχυτητας προσφατα? Δεν υπαρχει καλη επικοινωνια μεταξυ modem - DSLAM.

 

Εγω με 512 HOL ειμαι σταθερα 50-55. Οταν θα διπλασιαστει θα δω τι γινεται...;)

oxi den ekana kati.

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

edw kai deka meres peripoy exw ayto to problima..an kai extes ekana kati ritmiseis sto speedjet alla pali den menei stathero..poio poli tin blepw tin doyleia gia kainoyrio router..

 

ase telika kai egw mia apo ta idia alla egw exw to linksys 354g kai edw kai 3 meres mou allazei synexos ip to gnwsto problhma me to parapanw montelo, twra giati stous 6 mhnes den mou to ekane kai mou to kanei edw kai 3 meres den kserw ti na pw! :/

 

katebasa to firmware tis forthnet to kanw master reset apo to linksys kanw connect paw dialegw to arxeio pataw update alla se 10sec peripou elege to ekane tin anabathmish ?e?.... (pou einai peripou ta 2 lepta pou thelei...)

mpenw sto modem mou meta pali tin idia ekdosh exw den mporw me tipota na to kanw anabathmish (pikra).....

 

phra thlefwno ksana stin forthnet lew to problhma pou exw me to modem mou leei se ligo tha sas kalesei o texnikos, meta apo ligo o texnikos sto thlefwno tou lew to problhma blepei sto logargiasmo mou posa connect kai disconnect eixa kai tromakse kai mou leei exei problhma to modem na to steilw na dokimasoun na to kanoun ekei anabathmish h na mou dwsoun ena allo modem.

alla egw otan to phra apo germano, phra adsl box kai ksexwrista to linksys twra gia na mou dwsoun allo den to pisteuw giati to phra extra, kai me to serial number tha to doun.

 

twra ebgala to linksys kai ebala to palio mou speedtouch kai eimai ok, se 3 wres kai 30 lepta katebasa 1GB kai kati kai ekana upload 300MB me torrent!!! (Special!!!) eimai me 2048 grammh alla to net mou einai 1024 :(, alla shmera ematha apo forthnet oti o ote tous eipe o ote oti ekane 2048 tin grammh mou (episima) kai logou fortou ergasias den mou ekanan to net mou sta 2048 h forthnet (ta neyra mou :p)

 

kai telos... an eixe kapios allos edw me to linksys to idio problhma na mhn mporei na to kanei anabathmish to modem opws lew parapanw?!

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

dike m k egw mia apo ta idia mallon katevazw girw sta 100 omws i grammi leei oti einai 2048....ti paizetai?

 

Σε ποια πολη εισαι? Μενεις κοντα στο καταστημα του ΟΤΕ? Ισως λογω αποστασης να εχεις απωλειες!

 

2048 βαζετε μεσω ΟΤΕ??? Τι λεμε τωρα, στην Ελλαδα αυτα ακομα ειναι ονειρα εκτος να εισαι διπλα στο DSLAM και παλι δεν ειμαι σιγουρος για την πληρη αποδοση ταχυτητας!!!

Link to comment
Share on other sites

Το "κουτακι" συνδεσης δεν εχει καμια σχεση εδω εκτος αν αλλαξες εξοπλισμο (modem/router) για τη συνδεση σου οποτε πιθανοτατα να επηρεαστηκαν οι ταχυτητες. Αφου εως και 512 ταχυτητα δεν ειχες προβληματα και τωρα εχεις παει να πει οτι εισαι σε οριακη καλωδιακη αποσταση απο το DSLAM της περιοχης σου. Το οριακα ισχυει για το 512. Οσο ανεβαινει η ταχυτητα ανεβαινει και το φασμα συχνοτητων μεσα απο το οποιο λαμβανεις και στελνεις δεδομενα και λογω της αποστασης δε μπορουν να περασουν ολες οι συχνοτητες της 1024! Ετσι μπορεις να χασεις και αυτες της 512 συνδεσης και να εχεις ακομα χαμηλοτερες ταχυτητες!

 

Αλλαξε ο Μανωλιός κι εβαλε τα ρούχα του αλλιώς!!

Το μοντεμακι ΔΕΝ το αλλαξα. Του εκανα ομως μια αναβαθμισούλα του Φερμ-γουερ και δεν αλλαξε απολυτως τίποτα.

Και για να μην λες κοτσανες (διότι πραγματικά δεν ξέρεις τι σου γίνετε) σου λεω το εξης.

Με πήρε τηλεφωνο μια κοπελα απο το Τ/Κ της Φορθνετ και μου είπε ότι το πρόβλημα το κάνει ο ΟΤΕ.

Ο,τι δηλαδή, ναι μεν αναβαθμισε τις γραμμες αλλά όχι το εύρος ζώνης των γραμμών ώστε να δώσουν το 80-90% των αποδόσεων τους.

(το ποσοστό είναι δικη μου προσωπική γνωμη).

 

Κι ο,τι αυτό θα φτιαχτεί από τον ίδιο τον ΟΤΕ καπου στα μεσα Οκτωβριου.

 

Όσο για το φάσμα συχνοτήτων, σύγνωμη αλλά να γελάσω λίγο ( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

:wacko:

Θα μας τρελανεις!!!

το adsl λειτουργεί στις ίδιες συχνότητες σε όποιες ταχυτητες κι αν είναι. Απλά δες στο στο Πίνακα Ελέγχου της γραμμής.

Αυτό που σου προσφέρει την ταχύτητα είναι η αναβάθμιση που γίνετε (όποια κι αν είναι αυτή) στο DSLAM που προανέφερες από τον παροχέα.

Αν εγώ είχα γραμμη 2048 αλλά ο παροχέας μου δώσει συνδρομη 1024 δεν παει να πει οτι θα πιασω ταχύτητα 200kbps. Θα ποιάσω φυσικά της 1024.

 

Τα άλλα λόγια σου ειναι φτωχά.

Αν είμουν όπως οριακός στην απόσταση με 512 θα κατεβαζα με το μισό της ταχυτητάς αυτης. Δηλ., 20-25kbps. Ετσι δεν είναι;!

ΔΕν θα το γνωριζα απο τον Δεκεμβρη του 2004 που εβαλα γραμμη 384;

ΔΕΝ θα το γνωριζα πριν απο 6μηνες που την έκανα 512;

Ε;

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε τηλεφωνο μια κοπελα απο το Τ/Κ της Φορθνετ και μου είπε ότι το πρόβλημα το κάνει ο ΟΤΕ.

Ο,τι δηλαδή, ναι μεν αναβαθμισε τις γραμμες αλλά όχι το εύρος ζώνης των γραμμών ώστε να δώσουν το 80-90% των αποδόσεων τους.

(το ποσοστό είναι δικη μου προσωπική γνωμη).

 

Εχω μιλησει και για τις χωρητικοτητες το οτε παραπανω.Μπορεις να ανατρεξεις στο thread και να το δεις. Οταν ο ΟΤΕ τελειωσει και με την αναβαθμιση του BackBone τοτε θα δουμε την τοτε ταχυτητα σου και αν εγω δεν ξερω τι μου γινεται!

Επισης μην ξεχνας αγαπητε chris79 οτι εδω βρισκομαστε και απανταμε και συμπληρωνουμε τις γνωσεις μας. Αν εσυ τα γνωριζεις ολα ποιος ο λογος να μιλαμε για προβλημα ευρυζωνικοτητας.(Φιλικα παντα!!)

Link to comment
Share on other sites

pws ginetai na exw energopoiisei internet me forthnet me tin aitisi sta 2048 na exw grammi 2048 apo OTE alla i forthnet sto web na m leei oti exo 1024???ti pezei edw?????????

 

Επικοινωνησε με την forthnet για να το ξεκαθαρισεις γιατι ειναι δικο της θεμα αφου ο ΟΤΕ σου δινει 2mbps κυκλωμα και η forthnet 1.

 

H συνδρομη σου ειναι 1024 που με διπλασιασμο γινεται 2048 ή ειναι εξ αρχης 2048?

Link to comment
Share on other sites

oxxxx toso poli???plz GOD na mou to kanoun grigora!!!:cry: varieme poli re paides xwris adsl!!!twra to palevo me 56k modem fantazeste!!!pw kai mono pou to skeftomai m erxetai na paw na pidiksw apo kana gremo!!!ax afta ta adsl!!!einai kai gamo!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω μιλησει και για τις χωρητικοτητες το οτε παραπανω.Μπορεις να ανατρεξεις στο thread και να το δεις. Οταν ο ΟΤΕ τελειωσει και με την αναβαθμιση του BackBone τοτε θα δουμε την τοτε ταχυτητα σου και αν εγω δεν ξερω τι μου γινεται!

Επισης μην ξεχνας αγαπητε chris79 οτι εδω βρισκομαστε και απανταμε και συμπληρωνουμε τις γνωσεις μας. Αν εσυ τα γνωριζεις ολα ποιος ο λογος να μιλαμε για προβλημα ευρυζωνικοτητας.(Φιλικα παντα!!)

 

Για αρχή να ζητήσω συγγνωμη, αλλωστε τα χαριτολογώντας όλα.

Δευτερον, δεν ειπα οτι τα ξερω όλα. Απλα τα φανταζομαι τα πραγματα από την απλη σκοπιά του χρήστη ADSL κι όχι του τεχνικού.

Τρίτον, αυτά που είπα δεν ήταν τετελεσμένα.

Είπα αυτά που φανταζομουν πως θα ήταν και τα λογικά.

Αρα φαίνετε πως φανταστηκα λάθος. Ή λειψά.

Τεταρτον, εδώ πέρα μιλαμε για 2 διαφορετικά πράγματα.

α) Αναβαθμιση γραμμης και παροχής (γραμμη ΟΤΕ και συνδρομη ISP).

b) Αναβαθμιση του ευρους ζωνης (γνωστη κι ως Backbone?)

 

Συμπέρασμα.

Ναι, ο ΟΤΕ εκανε αυτό που έπρεπε. Την παροχή της διπλασίασης των γραμμών.

Όχι, ο ΟΤΕ δεν εκανε αυτό που έταξε. Την παροχή του 2σμου ταχύτητας.

Και εξηγούμε (οχι ομως και σε σενα προσωπικα).

Στο κεντρο που είναι η τηλεφωνική μου γραμμή έχει γίνει ο 2σμος.

Εγινε γνωστο στην εταιρια που είμαι συνδρομητης και έγιωε η συνδρομη διπλασια.

Όμως ΜΟΝΟ ΩΣ τιτλος παροχής. Όχι όμως και σαν υπηρεσία.

Κατι σαν τον....τέως Βασιλιά Κωνσταντίνο.

Ναι μεν είναι τέως αλλά κράτησε τον τίτλο!!

 

Με απλά λόγια.

Όσοι κι αν πουν ότι εγινε ο 2σμος ΄βασικά είναι στο ... μια απ' τα ίδια, διότι η ταχύτητα έμεινε ίδια απαράλλαχτη.

 

Τι κάνουμε τώρα;

Συνεχιζουμε να το παιζουμε κορόιδα διότι σε αντιθεση με τους άλλους Ευρωπαίους που μπορει να τους αναβαθμιζουν πραγματικά, εμείς θα έχουμε να λεμε ότι: "Να, έχουμε κι εμεις υψηλες γραμμες".

 

Πραγματικα, έτσι σκέφτομαι να κάνω και μια πρόταση σε όλους τους παροχείς.

Να αλλάξουν τον τίλτο όλων των συνδεσεων από 768, 1.- mbit ή ό,τι άλλο γράφει απάνω σε .... 1TB για να γυρνάμε μετά στους ξένους και να καυχιόμαστε κι ας ξέρουμε μετά πως κατεβάζουμε με.... γαϊδουρινή υπομονή με 30-40-50 kbps!

 

Αλλωστε απο ο,τι δείχνει το θέμα: σκοπός δεν είναι τι πραγματικά δείνεις αλλά τι πραγματικα δειΧνεις! (Ενα Χι η διαφορά, όπως στο Χ που βάζουμε για τη διαγραφή)

 

Μαύρο στον Μαυρογιαλούρο!

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησε με την forthnet για να το ξεκαθαρισεις γιατι ειναι δικο της θεμα αφου ο ΟΤΕ σου δινει 2mbps κυκλωμα και η forthnet 1.

 

H συνδρομη σου ειναι 1024 που με διπλασιασμο γινεται 2048 ή ειναι εξ αρχης 2048?

 

 

 

i grammi mou einai eksarxis 2048.....twra to vradi eftase sta 205kb/s :)

Link to comment
Share on other sites

i grammi mou einai eksarxis 2048.....twra to vradi eftase sta 205kb/s :)

 

kai egw ena bradi me grammh 2048 kai net 1024 eblepa stathero download sta 150kb/s konta kai sta test pou ekana kai apo forthnet eblepa 1.2mbps alla den htan gia polles wres :(

 

ase pou edw kai 4 ebdomades perimena ton ote na mou kanei ta 1024(pou to ekane apo 512) se 2048 kai mou edine h forthnet demo demo demo gia 4 ebdomades (ola tsampa :p) kai twra trith kai h forthnet tha mou kanei to net 2048 alo spasimo kai ayto :p...

giati den koboun to demo kai na mou dosoun kanonika 2048 den to katalabeno ayto!!! alla ok den eghne kai tipota....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιρνω στην εξυοηρετηση πελατων της Forthnet και ταλαιπωρουμαι (:O ) μηπως ξερεις κανεις τι καταληξη εχουν οι κωδικοι της;

 

Πχ της vivodi ειναι xxxx@dsl_service.vivodi

 

Σε τι τελειωνουν της Forthnet ; :confused:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιρνω στην εξυοηρετηση πελατων της Forthnet και ταλαιπωρουμαι (:O ) μηπως ξερεις κανεις τι καταληξη εχουν οι κωδικοι της;

 

Πχ της vivodi ειναι xxxx@dsl_service.vivodi

 

Σε τι τελειωνουν της Forthnet ; :confused:

 

@the.forthnet.gr ή

@thes.forthnet.gr

 

Το πρωτο κομματι ειναι οπως καταλαβες αναλογα με την περιοχη αλλα δεν ξερω για Θεσσαλονικη που εχεις ως περιοχη ποιο απο τα 2 ισχυει. Δοκιμασε τα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Xoris na 8elo na se apogohteuso:

Emena energopoih8hke shmera, me aithsh pou esteila me fax to apogeuma ths 30hs Augoustou. 4 ebdomades ka8ares dhladh.

 

4 βδομαδες;;:wacko:

Εμενα εκανε 4 μερες..:D

 

 

18/08/2006 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

17/08/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

16/08/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

14/08/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

Link to comment
Share on other sites

4 βδομαδες;;

 

Και μέσα στον 15αύγουστο βλέπω εσύ. Τυχερός!

 

Εγώ με τη δική μου σύνδεση απελπίστηκα με τη συμπλήρωση τριών εβδομάδων αναμονής και είπα να βάλω μέσο (έπρεπε να το είχα κάνει από την αρχή αλλά δεν φανταζόμουν τέτοια καθυστέρηση). Ακόμα και στο μέσο όμως του πήρε μία εβδομάδα για να τα καταφέρει! Ο λόγος, απ'ό,τι μου είπε, ήταν ο εξής: Στον ΟΤΕ στο Ν. Ηράκλειο δεν έχουν άτομο αυτή την περίοδο υπεύθυνο για ADSL και πηγαίνει απλά κάποιος κάθε τόσο από αλλού για να διεκπεραιώνει τις αιτήσεις! :wacko: :mad: :blink: :worry: :cry:

 

Εντωμεταξύ ο συγκεκριμένος (το μέσο) είναι μεγάλος φαν του ΟΤΕ (όπως οι περισσότεροι εργαζόμενοι εκεί) και ήδη μου έλεγε ότι θα φταίει η εταιρεία μου και όχι ο ΟΤΕ και ότι έπρεπε να βάλω Conn-X κλπ. κλπ. Αφού είδε όμως ο ίδιος ποιό ήταν το πρόβλημα και καθυστερούσε η ενεργοποίηση, μαζεύτηκε! :p

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μόλις σήμερα πήρα ένα ADSL In a Box Plus στα 1024. Από πλευράς ασφαλείας (ξέρετε, για να προστατεύσω τη σύνδεσή μου και τα δεδομένα μου, και για να μην μοιράζομαι τη σύνδεσή μου του Internet με όλη την οικοδομή, ή γενικότερα με την ευρύτερη γειτονιά μου), τι προγράμματα πρέπει να εγκαταστήσω, απο που θα τα βρω και τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ? PLS οδηγίες !!!!!!

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...