Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα κινητά που γράφεις έχουν πολλές διαφορές και είναι τι θέλεις προσωπικά απο το κινητό σου,και ποιες ειναι οι κόκκινες γραμμές που βάζεις.(έμενα πχ όταν ενα κινητό έχει ips διαγράφεται)

οι μεγάλες διαφορές είναι στην οθόνη (ips-amoled) βάρος (218-157) κάμερα καλύτερη το 10t -μέγεθος-μπαταριά-cpu.

Αν δεν είσαι ψείρας στην κάμερα, το poco f3 στα 300 είναι μια καλή επιλογή.

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-mi-10t-pro,xiaomi-mi-11-lite-5g,xiaomi-poco-f3

 

Σε ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.plaisio.gr/xiaomi-mi-11-lite-128gb-5g-smartphone-gkri_3709957

 

Άκυρο. Είπες το απλό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εξαρτάται τι ψάχνεις και σε ποια χαρακτηριστικά εστιάζεις περισσότερο.

Προσωπικά μόλις πήρα το 11 lite 5g και χωρίς να το έχω σκαλίσει, δηλώνω ενθουσιασμένος από την εμφάνιση και το βάρος.

Εν ολίγοις, ότι αναφέρει ο φίλος alextrela στο πρώτο ποστ του νήματος, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Το κινητό όπως θα έπρεπε να είναι.

Απίστευτα λεπτό και αδιανόητα ελαφρύ για το μέγεθός του. Σε ότι αφορά την κάμερα, είμαι σίγουρος ότι με μία gcam, θα είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος.

Το 10Τ pro που αναφέρεις, δεν το κράτησα ούτε τρεις μέρες. Είναι η έννοια της παντόφλας. Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω.

Γενικά πάντως θεωρώ ότι τα μεγάλα και κυρίως βαριά κινητά, έχουν αρχίζει να κουράζουν πολλούς.

Σε όποιο κι αν καταλήξεις, εύχομαι να το ευχαριστηθείς.

 

Σε ευχαριστω.

Htc Desire, Htc One S, LG G2, LG G4, LG G6, LG V40, S21 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε μύτη και φρεσκαδουρα EU stable developer!!

Την κατέβαζω να περάσω!15f03a3ed427161d17772ce2039cc653.jpg

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ την πέρασα ως καθαρή εγκατάσταση τελικά διότι από miui 12 πήγαμε σε 12.5 μιας και major αναβάθμιση ήταν και ήθελα ξεκινήσω τη δουλεύω από καθαρή εγκατάσταση για ελάχιστο ποίηση μελλοντικών πιθανών θεμάτων.

 

Αυριο θα παραλάβω και τοποθετήσω και nilkin tempered glass για μεγαλύτερη προστασία οθόνης από την εργοστασιακή ζελατίνα. b17115ad6f28ab36c154fde467723957.jpgff051bf5a25d0ac2c9afb6f45937e175.jpg

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του πάντως, θεωρώ ότι είναι κάτω του μετρίου.

Χωρίς κάποια gcam, δε νομίζω ότι μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς.

Δεν ξέρω αν συμφωνείς.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάμερα σε συνθήκες ημέρας τραβάει καλές πχ παραλία, ηλιοβασίλεμα έχω βγάλει ωραίες όταν μπει σούρουπο εκεί χωλαίνει πολύ.

 

Εν μέρει λογικό να γίνουν συμβιβασμούς σε απόδοση κάμερα(ειναι και το light μοντέλο μην ξεχνάμε) εδώ το Mi 11 χωλαίνει που ούτε καν telephoto έχει και τιμή λανσάρισμα διπλάσια από το lite και μπαταρία χειρότερη από το light.

 

Γενικά σαν πακέτο συνολικά ειναι πολύ καλό σε πολλούς τομείς το μόνο μεμπτό η έλλειψη ois στη κάμερα θα βοηθούσε ειδικά όταν πέσει σούρουπο.

 

 

Μονο στο ultra έδωσε ότι καλύτερο μπορούσε.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.

Κάπως έτσι συνειδητοποιώ τι μαγικά έκαναν οι άνθρωποι με το Realme 7 Pro στον τομέα της κάμερας.

Μιλάμε για ένα κινητό των €200, το οποίο τραβάει απίστευτες φωτό, μέρα νύχτα.

 

Στα δικά μας τώρα. Εδώ δύο νυχτερινές με gcam.....

 

mXBuE6a.jpg

 

gdicy1F.jpg

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όταν το πρωτοπιασα στα χέρια μου, τα χρώματα μου φάνηκαν κάπως ξεθωριασμένα.

Πηγαίνοντας όμως από "προβολή" - "σχέδιο χρώματος", το έβγαλα από το αυτόματο και το έβαλα στο κορεσμένο.

Τώρα νομίζω ότι είναι μια χαρά.

 

Το μόνο αρνητικό που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής, πέρα από την κάμερα που όμως διορθώνεται με μια gcam, είμαι η φωτεινότητα της οθόνης. Πολύ αδύναμη ακόμα κι αν τη βάλεις στο τέρμα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όταν το πρωτοπιασα στα χέρια μου, τα χρώματα μου φάνηκαν κάπως ξεθωριασμένα.

 

Πηγαίνοντας όμως από "προβολή" - "σχέδιο χρώματος", το έβγαλα από το αυτόματο και το έβαλα στο κορεσμένο.

 

Τώρα νομίζω ότι είναι μια χαρά.

 

 

 

Το μόνο αρνητικό που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής, πέρα από την κάμερα που όμως διορθώνεται με μια gcam, είμαι η φωτεινότητα της οθόνης. Πολύ αδύναμη ακόμα κι αν τη βάλεις στο τέρμα.

Ποια gcam χρησιμοποιείς?

Μπορείς δώσεις link η και κάνα xml προφίλ.

 

Με τη φωτεινότητα προσωπικά την θεωρώ ικανοποιητικοτατη και δεν αντιμετωπίζω θέματα ακόμα και στην παραλία, σήμερα θα βγάλω το εργοστασιακό protector και βάλω γυαλί λογικά η αίσθηση θα ειναι πολύ καλύτερη, ίσως και βελτιωθεί περαιτέρω η ανάγνωσημοτητα.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Σκέφτομαι να το πάρω και με ενδιαφέρει να γράφει βίντεο 4k 60fps.

υπάρχει περίπτωση πχ με opencamera η με root να γίνει κάτι τέτοιο?

Για το f3 διαβάζω οτι ενω το υποστηρίζει ο επεξεργαστής δεν το υποστηρίζει ο φακός.

Μήπως και εδω παίζει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

Σκέφτομαι να το πάρω και με ενδιαφέρει να γράφει βίντεο 4k 60fps.

 

υπάρχει περίπτωση πχ με opencamera η με root να γίνει κάτι τέτοιο?

 

Για το f3 διαβάζω οτι ενω το υποστηρίζει ο επεξεργαστής δεν το υποστηρίζει ο φακός.

 

Μήπως και εδω παίζει κάτι τέτοιο?

Δεν έχω διαβάσει η ακούσει η να πέσει στην αντίληψη μου τέτοια απορία ούτε σε telegram ούτε xda.

Root είμαι αλλά δεν ξέρω αν μπορεί ενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία (πιθανό όχι λόγο hardware limitation)

GCam δεν δοκίμασα, ούτε έχω εγκαταστήσει για να τεστάρω, πάντως Open Camera αυτό μου βγάζει ως επιλογές σε video

dee4a32dc5d6b484687042da3cd9c5a5.jpg

 

Sent from my M2101K9C using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

αν επιλέξεις και εξαναγκασμενα 60fps τελικά θα τραβήξει 60 η θα ειναι τελικα 30, η θα κρασαρει,
Μόνο σε αυτό που έχω τικαρει τραβάει στο πάνω screenshot, στα 2 από πάνω και στο ένα από κάτω του όχι, βγάζει αυτό το μήνυμα.

 

Από την άλλη βλέπω η εφαρμογή πάνω από 6 μήνες έχει να αναβαθμιστεί.

9c8d1d8a7224d427cd7aed5be428703c.jpg

 

Edit : Βάζοντας την παρακάτω gcam έχει επιλογή forced 4k 60fps και τραβάει κανονικά.

 

14f7a5e4aa6ab74371b49648599d9c76.jpgb74fb41356ad89932aa5e452c6a28942.jpg803336a9cc4cb803fa4c1277727a1376.jpg6008b186720118431176b6379a777447.jpg

 

 

 

 

Sent from my M2101K9C using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Kατω δεξια ειναι πως επιλεγεις να βγαλεις βιντεο και κατω αριστερα το αποτελεσμα?

Αν ναι μπορεις να το ανοιξεις με καποιο αλλο προγραμμα που να σου επιβεβαιωνει και οτι τραβηξε με 60 frames?

Link to comment
Share on other sites

Kατω δεξια ειναι πως επιλεγεις να βγαλεις βιντεο και κατω αριστερα το αποτελεσμα?

 

Αν ναι μπορεις να το ανοιξεις με καποιο αλλο προγραμμα που να σου επιβεβαιωνει και οτι τραβηξε με 60 frames?

Σε Android μόνο με solid explorer το επιβεβαιώνει από όπου βλέπεις σε screenshot το δεξιά screenshot( το αριστερά screenshot ειναι από κάμερα app η επιλογή) δοκίμασα άλλα 3-4 file manager τόσα αναλυτικά πληροφορίες δεν είχε.

 

Το έβαλα στο laptop και το επιβεβαιωνουν BS.Player και VLC Player, άρα 60fps 1000% εγγυημένα.

 

 

 

f3af770bf9c3263a997f115c0be3c5f4.jpg9356cf429db87e86eaad237748cc1436.jpg

 

Τράβηξα και δεύτερο μόλις και αυτό 60fps 4k.

 

 

bfbc7298da550126c16912923d103ab9.jpg

c624d8c24d99d1364e625d7721813da5.jpg36c9e597b049e26c546b7504e929628d.jpg

 

 

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η μπαταρία τελικά πως πάει ??? μιας και τα 4250 θεωρούνται λίγα ,
Η μπαταρία ειναι πολύ καλή σίγουρα την κατατάσσω στις 5 κορυφαίες δούλεψα τελευταία έτη.(P30 pro, s21 ultra snapdragon, Mate 10 pro, Vivo Nex, Mi 10 pro)

Λίγη θα ήταν η χωρητικότητά αν είχε καμία 2k ανάλυση οθόνη και 120hz.

 

Στα 90 με 1080 είναι άριστη.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε σκέψεις για την αγορά του συγκεκριμένου μοντέλου αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους 1-2 πράγματα πριν προχωρήσω σε αγορά.

1) 'Εχει δοκιμάσει κάποιος αν λειτουργεί το vowifi της cosmote? Είναι απαραίτητη προϋπόθεση το επόμενο μου κινητό να έχει vowifi και επειδή δεν είναι "επίσημα" στη λίστα της cosmote, τουλάχιστον ακόμα, λέω μήπως έχει δοκιμαστεί απο κάποιον.

2) Κατά τη γνώμη σας αξίζει η υπέρβαση σε αυτό έναντι του redmi note 10 pro? Κ δεν αναφέρομαι στο 5g, έτσι κ αλλιώς είναι νωρίς ακόμα, γενικά σαν εμπειρία χρήσης. Διαβάζω για το rn10pro αρκετά θεματάκια για αισθητήρες, aod 10sec κτλ.

3) Προβλήματα υπερθέρμανσης αντιμετωπίσατε?

Link to comment
Share on other sites

Περασα εχθές Pixel Experience Plus και λέω πλέον να αφήσω miui στην άκρη.

 

Είναι σε erlier stage development έχει 3-4 bug αλλά οκ φαντάζομαι γρήγορα θα λυθούν μιας και βλέπω ο developer το έχει πάρει ζεστά.

 

Κατά τα άλλα το όλο περιβάλλον του vanilla Android μου ειναι πιο οικείο και θελκτικο στο μάτι και σε χρήση και αλληλεπιδραση με τη συσκευή.

 

 

 

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε σκέψεις για την αγορά του συγκεκριμένου μοντέλου αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους 1-2 πράγματα πριν προχωρήσω σε αγορά.

 

1) 'Εχει δοκιμάσει κάποιος αν λειτουργεί το vowifi της cosmote? Είναι απαραίτητη προϋπόθεση το επόμενο μου κινητό να έχει vowifi και επειδή δεν είναι "επίσημα" στη λίστα της cosmote, τουλάχιστον ακόμα, λέω μήπως έχει δοκιμαστεί απο κάποιον.

 

2) Κατά τη γνώμη σας αξίζει η υπέρβαση σε αυτό έναντι του redmi note 10 pro? Κ δεν αναφέρομαι στο 5g, έτσι κ αλλιώς είναι νωρίς ακόμα, γενικά σαν εμπειρία χρήσης. Διαβάζω για το rn10pro αρκετά θεματάκια για αισθητήρες, aod 10sec κτλ.

 

3) Προβλήματα υπερθέρμανσης αντιμετωπίσατε?

 

Για το 2 θεωρώ ότι το Mi 11 5g υπερτερεί πέρα από 5g support αλλά και λόγο βάρος, πάχος εμφάνιση εξίσου.

Επίσης επειδή έχω δουλέψει συσκευές με selfie στο κέντρο της οθόνης και στα πλάγια θεωρώ στο δεύτερο είναι πιο διακριτικό στο μάτι και λιγότερο ενοχλεί η αποσπά τη προσοχή.

 

Το soc 780 είναι εξίσου βαρυνουσα σημάδια αφού cpu-gpu ειναι χαώδης η απόσταση με 732g άρα είναι πιο future proof τηλέφωνο.

 

Για το 3 όχι κανένα θέμα με θερμοκρασίες.

 

Για το 1 wind έχω και γενικά δεν κάνω χρήση vo WiFi η volte.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

0e0f79ca0f3bac3149865177bf2596d6.jpgdbae0d0d688dd3d88fe05f09f3341156.jpg37499bdea0b56db83c769f1ee49dfdde.jpg219a8ce0a4b7a25b6504f0cf7855ec4a.jpgde3f4ac071dab78b85dcae04be1e8fa6.jpg334853fb818cc8c4b0f38464dea83d3d.jpg359c4a153c4d9ecde62d3cd40ed90059.jpg

74aa2cbe1c0eada543ae1b4ac79e1acd.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Σκέφτομαι να το πάρω και με ενδιαφέρει να γράφει βίντεο 4k 60fps.

υπάρχει περίπτωση πχ με opencamera η με root να γίνει κάτι τέτοιο?

Για το f3 διαβάζω οτι ενω το υποστηρίζει ο επεξεργαστής δεν το υποστηρίζει ο φακός.

Μήπως και εδω παίζει κάτι τέτοιο?

 

Στο F3 με Gcam τραβάει 4k/60 με stabilization, δοκιμασμένο από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάποιο link για την τελευταία Gcam?
https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-bsg/f/dl34/

 

Αυτη χρησιμοποιώ, από ίδιο link ανανεώνεται κάθε φορά όταν βγαίνει νέα έκδοση.

 

Την πρώτη κατεβάζεις πάντα που λέει snap

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο με την τελευταία (πιστεύω) έκδοση 12.5.1.0

Όταν κάνω κλήσεις μέσο Bluetooth δηλαδή η οθόνη είναι μπροστά μου είτε στο αυτοκίνητο είτε στο γραφείο, τότε η οθόνη ανάβει για 5-10sec μετά σβήνει για 5-10sec και αυτό συμβαίνει για όλη την διάρκεια της κλήσης, τώρα αν της βάλω μάσκα (δηλαδή κλείσω με κάτι) τον αισθητήρα εγγύτητας τότε η οθόνη παραμένει κλειστεί. :confused:

Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο με την τελευταία (πιστεύω) έκδοση 12.5.1.0

 

Όταν κάνω κλήσεις μέσο Bluetooth δηλαδή η οθόνη είναι μπροστά μου είτε στο αυτοκίνητο είτε στο γραφείο, τότε η οθόνη ανάβει για 5-10sec μετά σβήνει για 5-10sec και αυτό συμβαίνει για όλη την διάρκεια της κλήσης, τώρα αν της βάλω μάσκα (δηλαδή κλείσω με κάτι) τον αισθητήρα εγγύτητας τότε η οθόνη παραμένει κλειστεί. :confused:

 

Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

Μάλλον θέμα της rom σου ειναι.

 

Εγω με PE Plus η οθόνη παραμένει ανοιχτή βάση της ρύθμισης που έχω βάλει στις ρυθμίσεις οθόνης μετά από πόσα δευτερόλεπτα να σβήνει η οθόνη.

Πχ αν έχω βάλει να σβήνει στα 15 η 30 δεύτερα η 1 λεπτό τόσο παραμένει ανοιχτή η οθόνη ενώ μιλάς και η συσκευή σου όχι στο αυτί αλλά μπροστά σου, στο χέρι ή σε σταθερή επιφάνεια.

 

Αν πατήσεις power button την ώρα μιλάς η double tap to wake ξανά ανάβει μόνο τότε πάλι για το ίδιο χρονικό διάστημα έχεις ρυθμίσει την οθόνη να σβήνει από ρυθμίσεις οθόνης.

 

Χωρίς να αναβοσβήνει από μόνη της αφού έχει κλείσει αν δεν πατήσεις εσύ power button η dt2w.

 

Έτσι μου κάνει και σε OnePlus, ακριβώς με ίδιο τρόπο δουλεύει.

 

Σε miui έχω καιρό δουλέψω και δεν θυμάμαι πως δουλεύει, πάντως εγώ φορούσα eu stable developer όχι official stock rom.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται με προεγκατεστημένη ζελατίνα για προστασία οθόνης όπως σε άλλα μοντέλα; Αν δεν κάνω λάθος άκουσα έναν reviewer να λέει πως αυτό που παρουσίαζε δεν είχε περασμένη προστασία.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...