Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαίνεται καλή συσκευή, μάλλον ήρθε ο καιρός να αντικαταστήσει το τίμιο Mi 8 που έχω πάνω από 2 χρόνια.

Αν κάποιος έκανε την ίδια μετάβαση δλδ από το Mi 8 στο Mi 11 lite θα είχε ενδιαφέρον να μας πει τις εντυπώσεις του. Έμενα προσωπικά με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα ταχύτητα - απόκριση - μπαταρία και οθόνη τελευταία και όχι τόσο οι φωτογραφίες.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με αυτά που θέλεις η συσκευή θα σε αφήσει πλήρως ευχαριστημένο. Θα λάβει και σύντομα λογικά το Miui 12.5 οπότε θα έχεις στα χέρια σου κάτι πραγματικά πολύ φρέσκο να σκαλίζεις ;) :)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή που το πήρα με Φλεβάρη ενημέρωση λειτουργούσε ετσι στα 10 δευτερόλεπτα.

 

Με Απριλίου λειτουργεί συνέχεια.

 

Προσωπικά προτιμούσα το πρώτο για αυτό και το έβαλα off πλέον.

 

Θα ήταν προτιμότερο να δίνει επιλογή όπως Sammy αν θες 10 δευτερόλεπτα η always on.

Ευχαριστώ! Αρα ήταν bug του miui που διορθώθηκε.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με αυτά που θέλεις η συσκευή θα σε αφήσει πλήρως ευχαριστημένο. Θα λάβει και σύντομα λογικά το Miui 12.5 οπότε θα έχεις στα χέρια σου κάτι πραγματικά πολύ φρέσκο να σκαλίζεις ;) :)
Έτσι πιστεύω και εγώ, απλώς έχει ανέβει αρκετά ο πήχης με το Mi 8 και πλέον τις "αργές" συσκευές δεν τις αντέχω. Anyway ευχαριστώ....θα περιμένω να πέσει λίγο η τιμή του κ μάλλον θα το χτυπήσω.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή συσκευή, να τη χαρείς και να γράφεις τις εντυπώσεις σου!

 

Η ασυμβατότητα με nova launcher στο 11άρι μακάρι να λυθεί, για να δούμε.

 

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στα gestures, σωστά;

 

Κατά τα άλλα μπορείς να το δουλέψεις με nova έχω την εντύπωση.

Ναι στα gestures αναφέρομαι που ειναι το Α και Ω κατ εμέ και από τα βαριά χαρτιά του Nova.

Δεν ξέρω βέβαια με eu developer rom αν εκεί λειτουργούν η ούτε και εκει.

 

 

Φαίνεται καλή συσκευή, μάλλον ήρθε ο καιρός να αντικαταστήσει το τίμιο Mi 8 που έχω πάνω από 2 χρόνια.

Αν κάποιος έκανε την ίδια μετάβαση δλδ από το Mi 8 στο Mi 11 lite θα είχε ενδιαφέρον να μας πει τις εντυπώσεις του. Έμενα προσωπικά με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα ταχύτητα - απόκριση - μπαταρία και οθόνη τελευταία και όχι τόσο οι φωτογραφίες.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα σε καλύψει και με το παραπάνω χωρίς κανένα δισταγμό σε αυτά που ζητάς!!

 

 

 

Ευχαριστώ! Αρα ήταν bug του miui που διορθώθηκε.

Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν bug η όχι πάντως αν κρίνω από την επιλογή στο αντίστοιχο μενού μάλλον το να λειτουργεί στα 10 δευτερόλεπτα ήταν το νορμάλ και το φυσιολογικά αντίθετο bug είναι αυτό που τώρα ισχύει :lol:

 

Δεν σε αφήνει επιλογή μη το τικαρεις συγκεκριμένη επιλογή έτσι είναι fixed άρα μάλλον αυτό που είπα ισχύει στην πράξη.

 

Sent from my Mi 11 Lite 5G using Tapatalk

f039a6732ce66ad77ff1139563d1917b.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν bug η όχι πάντως αν κρίνω από την επιλογή στο αντίστοιχο μενού μάλλον το να λειτουργεί στα 10 δευτερόλεπτα ήταν το νορμάλ και το φυσιολογικά αντίθετο bug είναι αυτό που τώρα ισχύει :lol:

 

Δεν σε αφήνει επιλογή μη το τικαρεις συγκεκριμένη επιλογή έτσι είναι fixed άρα μάλλον αυτό που είπα ισχύει στην πράξη

Θα έπρεπε να έχει περισσότερες επιλογές, όπως και στο oneui (samsung) που ανέφερες πριν. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να ακουμπάω το τηλέφωνο για να βλέπω αν έχω ειδοποιήσεις, ούτε να το έχω always on. Οπότε επιλέγω να είναι ανοικτό από τις 7 το πρωι μέχρι τις 12 το βράδυ:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλάβει τι έχει κάνει ο alextrela εδώ και καιρό αλλά κανείς δεν το πήρε γραμμή...

Αγόρασε το Mi 11 Lite για να κάνει beta-testing σε miui & xiaomi για να δει αν θα τα "στάξει" για το mi 11 Ultra... :ninja:

Σωστό τον βρίσκω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει την συσκευή. Πολύ καλή αίσθηση κινητού και η σχέση μεγέθους με βάρος. Η μπαταρία πολύ χάλια. Ναι χάλια μετά βίας 24 ώρες αναμονή. O dialer της Google απλά απαράδεκτος. Όταν έχω δεδομένα κινητού και θέλω να κάνω hotspot στην συχνότητα 5G απλά ανοίγει και κλείνει. Μόνο στο 2,4G λειτουργεί.
Link to comment
Share on other sites

Για δική μου χρήση(όπως και όλα τα reviews που επίσης τονίζουν την πολύ υψηλή απόδοση μπαταρίας) ή μπαταρία είναι βράχος και σίγουρα βρίσκεται ανάμεσα στα κορυφαία που έχω δουλέψει τελευταία έτη και έχω δουλέψει μπόλικα με κορυφαίες αυτόνομες.

 

Άνετα βγάζω 6 ώρες σε 24 ώρες με υψηλή φωτεινότητα σεβαστό διάστημα και data πλοιοψηφια χρήση.

 

Ακόμα και με mi mix 3 με 3200 μπαταρία έβγαζα άνετα 1 και 1.5 ημέρα με 5-6 ώρες sot μικτή χρήση στο εξάμηνο είχα συσκευή (είτε με miui είτε με custom rom δούλευα)

 

Και μιλάμε για συσκευή 3ετια.

 

a707a3f63ad57b9ff14d781a8d7497ca.jpg085adb022338ac62cb6d674a782dfdfd.jpg66c10ffc83037c9eac1e0005886b5155.jpg

 

 

 

Έχω καταλάβει τι έχει κάνει ο alextrela εδώ και καιρό αλλά κανείς δεν το πήρε γραμμή...

 

Αγόρασε το Mi 11 Lite για να κάνει beta-testing σε miui & xiaomi για να δει αν θα τα "στάξει" για το mi 11 Ultra... :ninja:

 

Σωστό τον βρίσκω!

Μπα εξαιρετικά χλωμό μη πω απίθανο ασχοληθώ με 11 Ultra και αν το κάνω αυστηρά καμία προσφορά στυλ 850-900(που χλωμό το κόβω αν κρίνω από mi 10 pro που μόνιμα στα 900-1000 ήταν σχεδόν και 6-7 μήνες από κυκλοφορια του)

 

Μιλάμε πάντα για τιμή Amazon η από Ελλάδα με 2 έτη εγγύηση όχι σκρουτζομαγαζα η κινεζομαγαζα που δεν αγοράζω τέτοια αξίας συσκευή.

 

Άλλωστε δεν νομίζω μου δώσει το παραπάνω σε σχέση με s21 ultra snapdragon που δούλεψα κοντά μήνα.

 

Και με εκείνο έκανα την υπέρβαση και οικονομικά που 1 φορά συνεβει όχι στα στάνταρ μου

 

 

Sent from my Mi 11 Lite 5G using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει την συσκευή. Πολύ καλή αίσθηση κινητού και η σχέση μεγέθους με βάρος. Η μπαταρία πολύ χάλια. Ναι χάλια μετά βίας 24 ώρες αναμονή. O dialer της Google απλά απαράδεκτος. Όταν έχω δεδομένα κινητού και θέλω να κάνω hotspot στην συχνότητα 5G απλά ανοίγει και κλείνει. Μόνο στο 2,4G λειτουργεί.

Κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχει η μπαταρία σου. Σε αναμονή βγάζει 3 μέρες χαλαρά. Με μέτρια χρήση φόρτιση μέρα παρά μέρα και με έντονη χρήση 30+ ώρες. Ο dialer είναι ο γνωστός της xiomi ....μέτριος όπως στα περισσότερα τηλέφωνα της εταιρίας

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα σημερινά μου στατιστικά μπαταρία από πρωί που ξεκίνησα με 100% και πλοιοψηφια data χρήση.

 

Εξαιρετική επίδοση θα έλεγα. 39cff2327a06951b7a0776e48d55b371.jpgf1bfa3569b1d6018e28cc76f17ebf5cd.jpg0b6854f3d0db33399938d9ea68bb1fc6.jpg

 

Sent from my Mi 11 Lite 5G using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα εχθές βράδυ την eu stable developer και θα δούμε πως θα πάει.

 

Γενικά πάντως πολύ πιο ανάλαφρη από προ εγκατεστημένες εφαρμογές σε Google και miui app/services σε σχέση με official stock rom αν και έκανα εξίσου επιπλέον debloat μέσω Magisk debloater να αφαιρέσω πράγματα που δεν γουστάρω και χρειάζομαι.

 

Πρώτη ειδοποιεί διαφορά ότι έχω carousel lockscreen magazine που δεν είχα σε stock rom(άγνωστο γιατί δεν είχα με stock-εκτός αν το είχα αφαιρέσει κατα λάθος στο debloat που έκανα)

 

Επίσης 3 finger swipe down gesture για τράβηγμα screenshot δουλεύει όπως οφείλει διότι για κάποιο άγνωστο λόγο σταμάτησε δουλεύει τελευταίες ημέρες σε stock rom(τι επανεκκίνηση, τι να αλλάξω σε άλλο τρόπο και γυρίσω σε 3 finger gesture, τίποτα δεν επανήλθε ποτέ)

 

Το always on display δουλεύει σε καλύτερο βαθμό από ότι με stock rom δηλαδή παρέχει και always on και 10 δευτερόλεπτα και schedule ρύθμιση, προσωπικά προτιμώ το δεύτερο με ένα single tap να βλέπω ειδοποίηση η ώρα, ποσοστό μπαταρία.

 

Έβαλα και adawey για διαφημίσεις και επιτέλους δουλεύει άψογα και αποτελεσματικά με όλα τα app είτε WiFi είτε data χρήση μιας και με adguard που είχα σε stock rom μου έκανε νερά πχ κάποια app να μην είχαν καν πρόσβαση σε Internet όπως Tapatalk η play store η αλλά εξίσου όταν είχα στο on το adguard (το pro lifetime app είχα όχι μέσω dns)

 

Τώρα μπαταρία θα κρίνω το βράδυ μιας και ξεκίνησα ημέρα από 100%5211c26c509261a3dc524825c9023248.jpgc93e4d9c38bc269cf3bebd0d9cddc520.jpg

 

04710dfba4ddeee98c738a205ada3cc2.jpg

 

 

Sent from my Mi 11 Lite 5G using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

έβγαλαν τα παιχνιδάκια στην Eu,όχι ρε συ,και τώρα πως θα περνάει η ώρα :p

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Αν τα έβγαλαν πες χαχαχα!!!

 

Βέβαια άφησαν κάτι υπόλοιπα στυλ mi browser, Mi notes,Mi cloud, Mi feedback που τα σουταρα manual με magisk debloater.

 

Google ελάχιστα είχε μόνο το Google app συν κάτι assistant που έβγαλα εξίσου. :lol:

 

Συντριπτική πλειοψηφία τα είχαν αφαιρέσει η ίδιοι out of the box :p

 

Πάντως μια 25αρια έξτρα έβγαλα σύνολο, το μισό σε σχέση με official stock rom, ε μια βελτίωση την έκαναν σαφώς, πρέπει να το αναγνωρίσω στη κοινότητα !!!

 

dfaa8d8a7882c6201f34962cfa351cec.jpg

 

Sent from my Mi 11 Lite 5G using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα άψογα με αυτονομία και με eu stable developer rom.

Από το πρωί ξεκίνησα με 100% και πλοιοψηφια data χρήση και υψηλή φωτεινότητα λόγο παρουσίας σε εξωτερικους χώρους.

 

Α ένα επιπλέον θετικό ότι έχει κανονικά double tap to sleep με stock launcher με την eu rom σε αντίθεση με stock που δεν έχει.

 

Βέβαια ένα αρνητικό που παραμείνει ότι εξακολουθουν τα gestures να μην δουλεύει με nova launcher.

 

Ελπίζω με την 12.5 να λυθεί αυτό προς το παρόν συνεχίζουμε με stock launcher. aa81cee35e019b0a7c57d84c1b0e4083.jpgaea55eeeb6429e37c0f89c4324e73dc8.jpg0d2520c10592790ed6426cc45ddf26ba.jpge6c0846e260a533d048ebb20a44d8803.jpg93208a13dcfd448e9d733be86c4f0c7c.jpg

 

Sent from my Mi 11 Lite 5G using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βγαλε ενα screenshot της ρομ που δουλευεις.. ευχαριστώ
Αυτή που βλέπεις κάτω, κατέβασμα και τρόπος εγκατάσταση στα παρακάτω link.

 

Πανεύκολη η διαδικασία.

 

https://xiaomi.eu/community/threads/miui-12-0-12-1-12-2-12-5-stable-release.56191/

https://xiaomi.eu/community/threads/guide-venus-star-mars-how-to-install-xiaomi-eu-rom-for-xiaomi-mi11-pro-ultra.59486/

f7ccc74d8060e6c13d4ff99c56539737.jpg

 

Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγορασμένο από Ελληνικό μεγάλο κατάστημα. Προσωπικά το βρήκα καταπληκτικό ως συσκευή αφού συνδυάζει τα περισσότερα πράγματα με μαζεμένο μέγεθος, λεπτό και μικρό βάρος. Πραγματικά μου είχε λείψει μια τέτοια συσκευή. Ταυτόχρονα βρήκα τον SD 780G πραγματικά τερατάκι που ίσως και να τον υποτιμά το 7 μπροστά από το όνομα του.

 

Παρακάτω το δικό μου αναλυτικό review.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το review ωραίο πολύ αναλυτικό. Αυτό στο κομμάτι της θερμοκρασίας με προβληματίζει λίγο. Ίσως με κανένα παιχνιδάκι το καλοκαίρι να ανεβαίνει αρκετά....
Link to comment
Share on other sites

Ααα φτούυυ ξέχασα να το βάλω στο review… Το screenshot που για πλάκα μετά από λίγο μου έβγαζε στην κάμερα ότι Ναι μεν λειτουργεί κανονικά αλλά δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το led για φως εξαιτίας υπερθέρμανσης (η κάμερα βέβαια δούλευε σταθερά χωρίς πρόβλημα) αλλά να το κάνω να βγάλει το συγκεκριμένο μήνυμα ήταν κάτι το πολύ πολύ εύκολο.
Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε Άλεξ τρελέ !!!

ξέρεις πόσα συνολικά έχει τελικά η στοκ αν αφαιρέσουμε τα google apps, μόνο τα miui apps δηλ?

και κάτι άλλο:αν ξεζιπαρεις την ρομ και αφαιρέσεις ότι δεν θέλεις και την ξανά ζιπαρεις και την φλασαρεις θυμάμαι παλαιότερα δούλευε μια χαρά ....μιλάω πάντα για την custom.eu

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε Άλεξ τρελέ !!!

ξέρεις πόσα συνολικά έχει τελικά η στοκ αν αφαιρέσουμε τα google apps, μόνο τα miui apps δηλ?

και κάτι άλλο:αν ξεζιπαρεις την ρομ και αφαιρέσεις ότι δεν θέλεις και την ξανά ζιπαρεις και την φλασαρεις θυμάμαι παλαιότερα δούλευε μια χαρά ....μιλάω πάντα για την custom.eu

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς νούμερο πάντως αν αφαιρέσουμε τα Google σχεδόν στο μισό μειώνονται το σύνολο των υπολοίπων δηλαδή miui(αυτα που αφαίρεσα στην eu ειναι τα ίδια που υπάρχουν και στην stock δηλαδή τα 22 πρώτα είναι miui όπως βλέπεις)

 

Εννοείται στη stock περισσότερα miui έχει από τα 22 σε eu αφαίρεσα.

 

Αν φλασαρεις αναβάθμιση την eu από πάνω από την υπάρχουσα σαν dirty upgrade δηλαδή δεν επαναφερονται αυτά που έχεις αφαιρέσει από πριν.

 

Ως έχει μένεις δεν μπαίνεις διαδικασία να αφαιρείς πάλι.

 

Όπως συμβαίνει με όλες τις custom aosp /Los rom σε dirty upgrade.

 

86c7e294664411545bc6416bf3cf0fa5.jpg

 

Στο μόνο φοβάμαι αφαιρέσω ειναι το security center μην επηρεάσει αρνητικά τη συσκευή πχ ακόμα και τα στατιστικά μπαταρία από εκεί βγαίνουν.

 

 

Sent from my Mi 11 Lite 5G using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις πρόβλημα ξανά κατεβαζεις το apk

τώρα επειδη εγώ λέω λόγια μη σε πάρω στο λαιμό μου

στην custom Eu φλασαρες και vendor πάλι η απλά πέρασες custom recovery και φλασαρες την ρομ κατ'ευθειαν?

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα

Άψογες εντυπώσεις για αρχή

Σίγουρα πολύ ανώτερο από το poco x3 pro το οποίο και αυτό παρά πολύ τίμιο για τα χρήματα που ζητάει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...