Jump to content

Εγκατάλειψη μετά από επαφή οχημάτων.


DjTony
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ήξερα πως αλλιώς να γράψω τον τίτλο. Μου γρατζουνισε το πορτ μπαγαζ ένας έξω από σούπερ μάρκετ, τον περιμένω έρχεται, ναι λέει σε χτύπησα και; πλαστικό με πλαστικό χτύπησε και τι έγινε; τι τι έγινε του λέω, μου έχεις γρατζουνισει το πορτ μπαγαζ όλο σχεδόν. Ε και μου λέει; εγώ εντωμεταξύ μιλούσα με την ασφαλιστική, σιγά μη σου κάνω δήλωση λέει και απλά έφυγε. Εννοείται έχω πινακίδα και ένα μάρτυρα ότι όντως με είχε ακουμπήσει και υπήρχαν οι γρατζουνιές. Κανείς από τους δύο μας δεν είδε πως έγινε. Το παραδέχτηκε βέβαια ο άλλος. Το δήλωσα στην ασφαλιστική και θα το τρέξουν αυτοί λέει με τη νομική προστασία. Θα τον βρουν φαντάζομαι και θα τον καλέσει η ασφάλεια του λογικά. Αν αυτός δε το παραδεχθεί τι γίνεται; βγάζεις άκρη γενικά; είχε ποτέ κανείς παρόμοια περίπτωση;
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να κερδίσεις κάτι είναι να το τρέξει η νομική προστασία και εννοείται να πάει στο δικαστήριο να καταθέσει ο μάρτυρας. Αλλιώς ο λόγος σου εναντίων του δικού σου. Δε θα βγει αλλιώς τίποτα. Αν δεν έχεις νομική προστασία στην ασφάλεια δεν αξίζει να το τρέξεις γιατί τα δικαστικά έξοδα είναι αρκετά. Από την άλλη, αν ο άλλος ήταν ανασφαλοστος, τότε θα πρέπει να κάνει η εταιρία για εσένα αγωγή σε αυτόν τον ίδιο. Εννοείται ότι άμεσα μη περιμένεις τίποτα. Ίσως γίνει κάτι άμεσα αν πας σε καμία τροχαία και δεχτεί ο αστυνομικός (χωρίς να είναι υποχρεωμένος) να τον πάρει τηλέφωνο να του πει έλα να του κάνεις δήλωση γιατί θα το προχωρήσει νομικά. Αν εκεί ψαρώσει θα γλυτώσεις πολλά. Αν δε ψαρώσει μόνο νομικά και όταν τελειώσει το αστικό δικαστήριο. Απλά να ξέρεις όντως δεν είναι υποχρεωμένος να πάρει κανένα τηλέφωνο ο αστυνομικός. Και μιλάμε μόνο αν μπορεί να βρει το τηλέφωνο του σε καμία ασφαλιστική γιατί αλλιώς δε θα μπορεί να τον πάρει και να ήθελε. Edited by ^_NikitaS_^
Link to comment
Share on other sites

60+ είναι θεωρώ δύσκολο αλλά όχι απίθανο να είναι ανασφάλιστος. Βρέθηκε υλικό από κάμερα. Φαίνεται ξεκάθαρα το συμβάν. Θα πάει δικηγόρος της ασφαλιστικής μου να πάρει το υλικό και θα το τρέξουν.
Link to comment
Share on other sites

Με το που κατσει στο αυτοκίνητο του παίζεις το γροθίδι στη μύτη και φευγεις.Αυτό χρειάζονται τέτοιοι τύποι.

Τον πολιτισμό αφήστε τον για άλλες χώρες που η δικαιοσύνη λειτουργεί.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Με το που κατσει στο αυτοκίνητο του παίζεις το γροθίδι στη μύτη και φευγεις.Αυτό χρειάζονται τέτοιοι τύποι.

Τον πολιτισμό αφήστε τον για άλλες χώρες που η δικαιοσύνη λειτουργεί.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

+1000 ειδικά αν δεν έχει μάρτυρες χώνεις μια γερή να πέσει κάτω τουλάχιστον έτσι ξεπληρώνει την ζιμια και την μαγκιά του, και αντε να αποδείξει μετά ότι εσύ του την έχωσες
Link to comment
Share on other sites

Αν βρω τα στοιχεία του κάτι έχω στο μυαλό μου, εννοώ αν γίνει η δήλωση τελικά και έχω τα στοιχεία του εννοείται θα τον επισκεφτώ αφού έχει γίνει η δουλειά μου εννοείται, με δύο τρεις φίλους μου, χωρίς να τον ακουμπήσουμε ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ, ίσα ίσα να κάνει τσισα του. Μου αρκεί, αφού έχει γίνει η δουλειά μου βέβαια. Αύριο πρωί έρχεται από την ασφαλιστική μου να καταγράψουν το συμβάν και θα το τρέξουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα που το συζητάμε αν τυχόν έχει κανείς άκρη να βρω τηλέφωνο και διεύθυνση του με την πινακίδα που την έχω εννοείται, ας μου στείλει ένα PM. Εννοείται θα μείνει μεταξύ μας και θα το εκτιμήσω δέοντος

Link to comment
Share on other sites

Ο ασφαλιστής σου μπορεί να σου δώσει την διεύθυνση του.

 

Μου είπε δε μπορεί, έχω ήδη μιλήσει. Δεν θέλει να ανακατευτεί προφανώς. Για αυτό αν έχει κάποιος κάποια άκρη, ας κάνει το καλό...

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε δε μπορεί, έχω ήδη μιλήσει. Δεν θέλει να ανακατευτεί προφανώς. Για αυτό αν έχει κάποιος κάποια άκρη, ας κάνει το καλό...

 

A ok.γιατι εμένα πριν χρόνια μου τα είχε βρει όλα τα στοιχεία από την πινακίδα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνουν πλέον στοιχεία, γιατί μπορεί να βρεθούν κατηγορούμενοι με την νομοθεσία και το gdpr.

Σκέψου οτι είχαν παρκάρει μπροστά από είσοδο πάρκινγκ πολυκατοικίας και είδαμε στο πλαϊνό τζάμι τα παλιά αυτοκόλλητα θήκες με την ασφάλεια μέσα.

Πήραμε την ασφαλιστική του, δώσαμε πινακίδα και μάρκα, και ενω είδαν ότι ήταν ασφαλισμενος σε αυτούς, τους είπαμε "πάρτε τηλ τον πελάτη σας ότι ενοχλεί εδώ που έχει παρκάρει, για να μην φωνάξουμε την τροχαία".

Η απάντηση ήταν ότι απαγορεύεται λόγω gdpr και έτσι ήρθε η τροχαία κ του έκοψαν κλήση για παράνομο παρκάρισμα και αφαίρεση πινακίδων γιατί είχε ανέβει στο πεζοδρόμιο.

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνουν πλέον στοιχεία, γιατί μπορεί να βρεθούν κατηγορούμενοι με την νομοθεσία και το gdpr.

Σκέψου οτι είχαν παρκάρει μπροστά από είσοδο πάρκινγκ πολυκατοικίας και είδαμε στο πλαϊνό τζάμι τα παλιά αυτοκόλλητα θήκες με την ασφάλεια μέσα.

Πήραμε την ασφαλιστική του, δώσαμε πινακίδα και μάρκα, και ενω είδαν ότι ήταν ασφαλισμενος σε αυτούς, τους είπαμε "πάρτε τηλ τον πελάτη σας ότι ενοχλεί εδώ που έχει παρκάρει, για να μην φωνάξουμε την τροχαία".

Η απάντηση ήταν ότι απαγορεύεται λόγω gdpr και έτσι ήρθε η τροχαία κ του έκοψαν κλήση για παράνομο παρκάρισμα και αφαίρεση πινακίδων γιατί είχε ανέβει στο πεζοδρόμιο.

 

-------

Tapa

ok για αυτο ανεφερα οτι εμενα πριν λιγα χρονια το εκανε.τωρα αλλαξαν τα πραγματα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μηχανή της Interamerican, κατέγραψε το συμβάν και αύριο μιλάω με διακανονιστή της εταιρείας μου να του πω τι στοιχεία έχω πως θα κινηθούμε και θα κληθεί ο άλλος να κάνει δήλωση. Σε περίπτωση που δεν κάνει δήλωση τον κυνηγάει η νομική μου προστασία. Αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μηχανή της Interamerican, κατέγραψε το συμβάν και αύριο μιλάω με διακανονιστή της εταιρείας μου να του πω τι στοιχεία έχω πως θα κινηθούμε και θα κληθεί ο άλλος να κάνει δήλωση. Σε περίπτωση που δεν κάνει δήλωση τον κυνηγάει η νομική μου προστασία. Αυτό.

 

Να σε κατατοπισω λιγο σχετικα.

αφου περασουν καποιες μερες που εχεις καλεσει εσυ την ασφαλιστικη τους και δεν εχει κανει δηλωση αυτος μπορεις να κινησεις τις νομιμες διαδικασιες.Να εχεις υποψη οτι επιτηδες ζητανε να παει το οχημα συνεργειο και περναει εμπειρογνωμονας και το φωτογραφιζει.Εσυ πρεπει να μαζεψεις ολα τα τιμολογια επισκευης ή προτιμολογια.Βασιζονται κυριως οτι ειναι μικρη η ζημια και κανενας δεν ασχολειται με δικαστηρια.Η δικη μου η νομικη προστασια ηθελε ζημια πανω απο 500€ για να κινηθει..

Link to comment
Share on other sites

Να σε κατατοπισω λιγο σχετικα.

αφου περασουν καποιες μερες που εχεις καλεσει εσυ την ασφαλιστικη τους και δεν εχει κανει δηλωση αυτος μπορεις να κινησεις τις νομιμες διαδικασιες.Να εχεις υποψη οτι επιτηδες ζητανε να παει το οχημα συνεργειο και περναει εμπειρογνωμονας και το φωτογραφιζει.Εσυ πρεπει να μαζεψεις ολα τα τιμολογια επισκευης ή προτιμολογια.Βασιζονται κυριως οτι ειναι μικρη η ζημια και κανενας δεν ασχολειται με δικαστηρια.Η δικη μου η νομικη προστασια ηθελε ζημια πανω απο 500€ για να κινηθει..

 

και να μείνει το άλλο σκουπίδι ατιμώρητο? χίλιες φορές αμάξι για πρεσσα αλλά να εχω την ευχαρίστηση να τον σαπίσω στο ξύλο να ειναι παράλυτος μετά

Link to comment
Share on other sites

και να μείνει το άλλο σκουπίδι ατιμώρητο? χίλιες φορές αμάξι για πρεσσα αλλά να εχω την ευχαρίστηση να τον σαπίσω στο ξύλο να ειναι παράλυτος μετά

 

Άσχετα αν τους αξίζει δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γενικά. Έχω ένα παιδί και περιμένω και δεύτερο. Όμως με τις συμπεριφορές αυτές είναι μια λεπτή κλωστή το να γίνει η λάθος κίνηση από μεριάς μας και να πάμε φυλακή για κάτι τέτοιους ανεγκέφαλους..

Link to comment
Share on other sites

Ο νοήμων άνθρωπος σκέφτεται δίπλα και τριπλά πριν κάνει κίνηση. Ειδικά αν υπάρχει από πίσω οικογένεια.

 

Ο ανεγκεφαλος πράττει άμεσα και είναι 50-50 αν υποστεί συνέπειες ή όχι. Κοινως ή την γλυτώνει ή πληρώνει.

 

 

Ντισκλειμερ: δεν αναφέρομαι σε κανέναν συμφορουμιτη, την γνώμη μου λέω απλά ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...