Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο.κ., ευχαριστώ

Εχει και θεματακι με τα sms και την συμβολοσειρά... με τους 70 ελληνικούς χαρακτήρες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νεότερα από τους χρήστες της συσκευής υπάρχουν; Διόρθωσε κανείς τα χρώματα, το έκανε root; Συνεχίζει να λειτουργεί απρόσκοπτα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βουτήξει σε νερό θα χαλάσει, θα το πας στο πλαίσιο και θα σου πουν ότι πήρε υγρασία :lol:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Συμφοριτες χρειαζομαι την βοηθεια σας.Ειμαι κατοχος ενος mls iqtalk king και ειχα την ατυχια να μου σπασει η οθονη.. μηλισα και την mls και η τιμη για νεα οθονη ειναι λιγο τσιμπημενη!! οποτε σκεφτηκα μηπως ξερετε την αντιστοιχη κινεζικη συσκευη για να παρω μια φτηνη οθονη!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει και θεματακι με τα sms και την συμβολοσειρά... με τους 70 ελληνικούς χαρακτήρες.

Ούτε που το κατάλαβα μιας και δεν χρησιμοποιώ sms :D

 

Σήμερα το πρωί (5:00 περίπου ) ακούω το τηλέφωνο ότι έχει χαμηλή μπαταριά , χτες το είχα αφήσει με 44% (και περίμενα να βγάλω καμιά 3 μερούλες ακόμα μιας και με το 66% έβγαλα 5 μέρες και 6 ώρες ) προς έκπληξη βλέπω πως έχει 10% και μετά από μερικά δευτερόλεπτα 9% 8% κτλ κάνω έναν καθαρισμό αλλά εκεί κατεβαίνει το έβαλα για φόρτιση έκανα ένα restart ελπίζω να μην είναι τπτ σοβαρό και άπλα να είναι χάλια το software για την μπαταριά .

Link to comment
Share on other sites

τί γνώμη έχετε για το caterpillar b25; http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/kinita/dual-sim/Cat-B25.htm

 

Το είχε ξάδερφός μου αλλά το πήγε δύο φορές για σέρβις διότι δεν άκουγε καλά τον συνομιλητή, τελικά το γύρισε πίσω, ήταν σε εγγύηση και πήρε το Samsung B2710. Μπορεί να έτυχε σε ελαττωματικό

Link to comment
Share on other sites

Το είχε ξάδερφός μου αλλά το πήγε δύο φορές για σέρβις διότι δεν άκουγε καλά τον συνομιλητή, τελικά το γύρισε πίσω, ήταν σε εγγύηση και πήρε το Samsung B2710. Μπορεί να έτυχε σε ελαττωματικό

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία! Χρειάζομαι ενα ανθεκτικό, κατά προτίμηση 2καρτο, αλλά όχι απαραίτητο. Θυμάμαι το Β2100 ήταν ωραίο, αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ δεν το βρηκα σε κάποιο κατάστημα. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο άλλο;

 

edit - από ποιό κατάστημα το είχε αγοράσει το caterpillar; εαν θέλεις μου λες σε π.μ. (ευχαριστώ)

Edited by geocom
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε το βλέπεις λίγο διαφορετικά?

Δηλαδή ένα δικαρτο που παίρνει τη παρακάτω θήκη....

 

σε ευχαριστώ, αλλά τα προτιμώ εργοστασιακα

Link to comment
Share on other sites

Χθες όλο το βράδυ (9,5 ώρες περίπου) σερφάριζα με 3g σε σημείο που είχε πολύ καλή κάλυψη 2-3 μπάρες και είχε και 40% μπαταρία. όταν είσαι σε σημείο που δεν πιάνει καλά τότε τρώει περισσότερη μπαταρία.

 

Μπορεί κάποιος να το συγκρίνει με το παλιό του (το 3g δεν φαίνεται στις μπάρες να είναι πολύ ισχυρό με οποιαδήποτε εταιρία η θέση κάρτας sim).

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

sorry που αργησα να απαντησω. ζει και ειναι μια χαρα σαν κινητο. αξιζει καθε σεντς...

δεν εψαξα ακομη να του βρω την 4.4.2 και καποιο recovery, αλλα θα το κανω αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω ένα κινέζικο smartphone ονομασίας MiXc G7108 και με χαρακτηριστικά από ΜΤΚ Droid tools

http://i58.tinypic.com/206leeq.jpg[/img]

To smartphone είναι rootαρισμένο με το Root Genius.

Tο πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να επιλέξω τα Ελληνικά ως γλώσσα μενου, αφού δεν υπάρχει στις διαθέσιμες γλώσσες. Δοκίμασα κάποιες εφαρμογές όπως localemore κτλ, αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Έτσι σκέφτηκα πως περνώντας μια καινούργια rom θα λυθεί το προβλημά μου.

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε στο πού θα βρώ συμβατή rom και με ποιό κριτήριο θα επιλέξω?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι διατεθιμένος να ρισκάρεις να μείνεις με τη συσκευή στο χέρι ή πολλά να μη λειτουργούν δοκίμασέ το. Το καλύτερο είναι να βρεις την επίσημη ρομ της συσκευής σου πριν κάνεις οτιδήποτε, αν και το βλέπω δύσκολο. Διαφορετικά χρειάζεται ψάξιμο, διάβασμα και να αντλήσεις όσες περισσότερες πληροφορίες για τη rom, τον kernel και τους drivers της συσκευής πριν το επιχειρήσεις. Δες εδώ για να πάρεις μια ιδέα για προβλήματα που μπορεί να προκύψουν, και ίσως λύσεις:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2447431&page=32

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχει πάρει ένας συνάδελφος στη δουλειά. Τα έλεγξα και όντως έχει 2 GB RAM. Μπορεί να μοιάζει με το Tengda , αλλά αυτό δεν είναι επειδή αναγκαστικά είναι το ίδιο τηλέφωνο,αλλά επειδή και τα δύο είναι Samsung Clones. Δεν είναι, λοιπόν, το ίδιο τηλέφωνο.

Από "μάτι" είναι όμορφο, οθόνη πολύ καλή και αρκετά φωτεινή και ο ίδιος είπε ότι πήγε διακοπές και έπιανε wifi σε σημείο που κανένας άλλος δεν έπιανε.

Μπαταρία αρκετά καλή.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. το εχω παρει το turbox g 580. δεν εχει το google play store και οταν το εγκατεστησα δεν το ανοιγε. με root λετε να γινει κατι?
Κατέβασε το FRAMAROOT.APK και πέρασέ το στην SD card ή στη μνήμη του τηλεφώνου. Χρησιμοποίηση κάποιον File Explorer. Εγώ χρησιμοποιώ τον ES file explorer. ``Τρέξε΄΄ το προγραμματάκι και στις επιλογές επέλεξε ``Barahir΄΄. Ναι στην εγκατάσταση του supersu και τέλος. Περιμένεις και ίσως να κάνει Reboot. Το τηλ. είναι έτοιμο root. Αν θες να το ελέγξεις χρησιμοποίησε το android checker για να δεις αν είναι ρουταρισμένο το κινήτό αν και δεν χρειάζεται. Βάζεις μετά ότι θες μέσα. Αν έχεις την καλοσύνη ή αν κάποιος ξέρει ένα link με το google play ας το στείλει. Όταν το είχα βρει και το δοκίμασα δούλευε μια χαρά. Τώρα δεν μπορώ να το ξαναβρώ......:mad:

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης πρόλαβα από τύχη μάλλον την έκδοση με τα 2 GB ram. Αν κάποιος ξέρει ``σίγουρα΄΄ ποιός κλώνος από κινέζικο κινητό είναι ας στείλει ένα link. Να βρούμε rom custom kit kat, ή rom 4.2.2 με άλλο kernel για overclock (ανεβαίνει μέχρι τα 2Ghz) αλλά έχω κολήσει.Το πήρα για να ``παίξω΄΄ μαζί του και τελικά παράτησα τα άλλα. Αν κανείς από την εταιρία που το φέρνει παρακολουθεί την συζήτηση και μπορεί να βοηθήσει θα τον ευχαριστούσαμε πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/turbo-x/Turbo-X-G580-Black-Q5S.htm

 

υπαρχουν περισσοτερες πληροφοριες γι' αυτο? ειναι δικαρτο? εχει google play? rootαρεται?

 

Δίκαρτο και δουλεύει μια χαρά. Root γίνεται με το framaroot σε 5 λεπτά. Google play δουλεύει. Στην παρέα έχουμε ήδη 2. Για πληροφορίες αναλυτικές άσε μήνυμα εδώ και θα φτιάξω ένα κειμενάκι αναλυτικό με τα στοιχεία του κινητού. Ας του δώσουμε μια ευκαιρία. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα και τρέχει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

το κινητό αυτό το πήρα πριν δυο μήνες (με τα 2gb ram) από το site dealsmachine , έχω κάνει αρκετές παραγγελίες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. πάμε στο κινητό τώρα! είναι άψογο , δε μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. το σύγκρινα με το s4 του αδερφού μου και δεν υστερούσε σε τίποτα! στο antutu (αν εχει καμιά σημασία) έβγαλε σκορ 28.100 . το μόνο ψεγάδι που βρήκα είναι ότι δεν κρατάει αρκετά η μπαταρία αν και γράφει ότι έχει 3800 ah, δηλαδή με μέση χρήση κρατάει μια μέρα.

ήθελα να παραγγείλω ένα ακόμα αλλά δεν το έχουν πλέον με τα 2 gb ram.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα το πρωί κατέβασε το update 1.0.18.00 μετά την αναβάθμιση εμφανιζόταν ένα παράθυρο που έλεγε "unfortunately, the process com.android.systemul has stopped." και δεν έφευγε με τίποτα.

 

Αναγκαστικώς κατέβασα τα 700mb της 1.0.14.00 τα έριξα σε μια sd και μετά έκανα από την αρχή την διαδικασία αλλά μια από τα ίδια.

 

Το πρόβλημα διορθώθηκε αφού πέρασα πάλι την 1.0.14.00 μετά έκανα wipe επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και μετά πάλι εγκατέστησα την 1.0.18.00 και όλα έπαιξαν μια χαρά.

 

Μεγάλη βλακια αυτό. Πρέπει να επαναφερείς το τηλέφωνο από την αρχή. Στην 1.0.14.00 που είχα κάνει ΟΝ ΤΗΕ AIR δεν είχε βγάλει κανένα πρόβλημα.

 

Δεν μπορώ να βρω changelog αλλά σίγουρα πρόσθεσαν από όσο είδα παγκόσμιο ρολόι όταν κατεβάσεις το πινακακι από πάνω προς τα κάτω και πρόσθεσαν ρυθμίσεις για το active cover μέσα στις ρυθμίσεις όπου ακόμα η ευρώπη δεν το έχει δει.... Θα δω πως παίζει και η κάμερα και θα κάνω update το post μου.

 

Έκανα post και στο επίσημο community όπου απαντούν χρήστες των προϊόντων acer. Το συμπέρασμα είναι ότι το wipe το θέλει .....

http://community.acer.com/t5/Smartphones/Acer-liquid-e700-v1-0-18-00-upsate-with-problems-and-there-is-no/td-p/292790

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

τελικα το πηρε κανενας??

να μας πει εντυπωσεις..

εδω το εχει φθηνα.. http://www.1949deal.com/blackview-crown-mtk6592-octa-core-1-7ghz-android-4-4-smartphone-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-hd-ips-screen-3g-otg-black.html

αξιζει..???

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρει και το εχω σχεδον ενα μηνα.Κατασκευη πολυ καλη.Ηχος δυνατος.αποτελεσμα αντουτου ιξ 31860.Οθονη πολυ καλη.Η μπαταρια με χρηση κινητου και μονο 3 ημερες ανετα.Για χρηση υπολογιστη και παιχνιδομηχανης 7 ωρες.Υπαρχει υποστηριξη αναβαθμισης.Υπαρχουν 3 ρομ εως τωρα.Το ψαχνω για το gps ποια ρομ ειναι καλυτερη.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...