Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πσσσςς!

Κινητάρα!

 

Ρε αρχηγέ, δουλευόμαστε?

Πετας κάποιες προδιαγραφές από ένα κινητό που δεν νομίζω να γνωρίζει κανεις, χωρίς LINK του πωλητή... εμείς, τι να σχολιάσουμε ακριβώς?

Υπάρχουν καμια 20αρία κινέζικες εταιρίες που βγάζουν μοντέλα πάνω από χρόνο και ακόμα, δεν είμαστε σίγουροι οτι αξίζουν, λες να μπορούμε να σου προτείνουμε το KINGELOΝ έτσι αβίαστα?

 

20 x 3 θες να πεις

 

AIGO Ainol Aipad Aiphone AirPhone Alcatel AMOI Ampe Asus AUX BBK Bedove BigCola BIRD BlackView Bluebo BML Carpad CDS CHANGHONG ChangJiang Chuwi Ciphone Coolpad Cube CUBOT DAMI Dapeng DAXIAN Doogee DOOV EKEN Elephone FAEA FeiTeng FIREFLY FLYING FreeLander GFIVE Gionee GooPad Goophone Gpad GPhone GreenOrange Haier Haipad Haipai HDC HEDY Hero HIKE Hilive HIPHONE Hisense HTC Huawei Hyundai IHD iHTC iNew iOcean Itouch IUNI JIAKE JXD K-touch KINGSING Kingzone Kiphone Lenovo LG Malata Meizu MFU Miz Mlais More fine Motorola Mpie MUCH Neken NEO Newman Newsmy NO.1 NOKLA Onda One Plus OPPO Pinphone Pioneer Pomp Ramos Runbo Sanpu Sciphone Sophone Star T-Smart Takee TCL Teclast Tengda THL Tian ji Tianhe Timmy Tooky Touch UBTEL Ulefone UMI Uniscope Utime VIVO VOTO VOWNEY Xiaobawang Xiaocai xiaolajiao xiaomi Xiaoxiaomi Yusun ZDX Zeontouch Zophone ZOPO ZTE

 

Ακόμη και το fastcardtech που φέρνει τόση πολύ σαβούρα, μάρκα Kingelon δεν έχει

Edited by Kamui
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ragamuffin21

Αυτό που θελουν να σου πουν τα παιδιά είναι ενα μεγάλο ΟΧΙ, δεν αξίζει. Με 130 ευρώ παρε το coolpad f1, xiaomi 1s, lenovo s660 και ενα σωρο αλλα κινητα της προκοπης, μην τα γραφω τωρα θα ξημερωσουμε. Βεβαια αυτη η μαρκα μπορει στο μελλον να βγει απο τις καλυτερες ποιος ξερει? αλλα τωρα δεν την ξερει η μανα της, οποτε μην ρισκαρεις για μενα.

Link to comment
Share on other sites

το λινκ ειναι αυτο http://www.everbuying.com/product556182.html

 

αν ηξερα δεν θα ρωτουσα για κινητα και θα πηγαινα να το ρωτησω, για αυτο και ανοιξα το θεμα...

 

δεν εχω θεμα να δωσω μεχρι 200 ευρω αλλα να παρω ενα καλο κινητο και απο γνωστες εταιριες, με ενδιαφερει μεγαλη διαρκεια η μπαταρια γρηγορο ιντερνετ και σχετικα μγαλη οθονη, κοντα στις 5 ιντσες αν γινεται... εχετε να μου πρωτεινετε κατι ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ragamuffin21

Αυτό που θελουν να σου πουν τα παιδιά είναι ενα μεγάλο ΟΧΙ, δεν αξίζει. Με 130 ευρώ παρε το coolpad f1, xiaomi 1s, lenovo s660 και ενα σωρο αλλα κινητα της προκοπης, μην τα γραφω τωρα θα ξημερωσουμε. Βεβαια αυτη η μαρκα μπορει στο μελλον να βγει απο τις καλυτερες ποιος ξερει? αλλα τωρα δεν την ξερει η μανα της, οποτε μην ρισκαρεις για μενα.

 

αυτο το coolpadf1 ειναι δοκιμασμενο καλο κινητο ? εχει σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα με το αλλο κινητο που εγραψα...

το βρηκα σε αυτη την εταιρια http://www.antelife.com/coolpad-f1-wcdma-version-mtk6592-octa-core-1-7ghz-5-0inch-ips-ogs-hd-gorilla-glass-screen-2gb-8gb-5-0mp-13-0mp-camera-gsm-smartphone-silver.html 127 ευρω , η υπαρχει καποια καλυτερη εταιρια να το αγορασω ?

Link to comment
Share on other sites

το λινκ ειναι αυτο http://www.everbuying.com/product556182.html

 

αν ηξερα δεν θα ρωτουσα για κινητα και θα πηγαινα να το ρωτησω, για αυτο και ανοιξα το θεμα...

 

δεν εχω θεμα να δωσω μεχρι 200 ευρω αλλα να παρω ενα καλο κινητο και απο γνωστες εταιριες, με ενδιαφερει μεγαλη διαρκεια η μπαταρια γρηγορο ιντερνετ και σχετικα μγαλη οθονη, κοντα στις 5 ιντσες αν γινεται... εχετε να μου πρωτεινετε κατι ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

αυτο το coolpadf1 ειναι δοκιμασμενο καλο κινητο ? εχει σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα με το αλλο κινητο που εγραψα...

το βρηκα σε αυτη την εταιρια http://www.antelife.com/coolpad-f1-wcdma-version-mtk6592-octa-core-1-7ghz-5-0inch-ips-ogs-hd-gorilla-glass-screen-2gb-8gb-5-0mp-13-0mp-camera-gsm-smartphone-silver.html 127 ευρω , η υπαρχει καποια καλυτερη εταιρια να το αγορασω ?

Καταρχην σαν συμβουλη θα σου προτεινα να μην βιαστεις να αγορασεις, να το ψαξεις πρωτα, γιατι τα κινητα ειναι πολλά και τα μαγαζια επίσης πολλά!!! Μερικα αξιοπιστα μαγαζια που δεν θα εχεις προβλημα ειναι το vickmall, minideal, to2c.com kai to merimobiles.com, υπαρχουν και αλλα πολλα αλλα εγω θα ελεγα αυτα. Μην κοιτας μονο specs, να κοιτας και η εταιρεια να ειναι αξιοπιστη και οσο το δυνατον πιο ποιοτικη. Απο εταιρειες, θα προτεινα να κοιταξεις, lenovo, xiaomi, coolpad, huawei, zopo, thl υπαρχουν και αλλες όμως. Υπαρχουυν αντιστοιχα θεματα εδω στο myphone. Οποτε ξεκινα να διαβασεις και βρες 3-4 ξερω γω που σου αρεσουν και εδω ειμαστε. :D

 

Υ.Γ : Καλωσηρθες στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σαν συμβουλη θα σου προτεινα να μην βιαστεις να αγορασεις, να το ψαξεις πρωτα, γιατι τα κινητα ειναι πολλά και τα μαγαζια επίσης πολλά!!! Μερικα αξιοπιστα μαγαζια που δεν θα εχεις προβλημα ειναι το vickmall, minideal, to2c.com kai to merimobiles.com, υπαρχουν και αλλα πολλα αλλα εγω θα ελεγα αυτα. Μην κοιτας μονο specs, να κοιτας και η εταιρεια να ειναι αξιοπιστη και οσο το δυνατον πιο ποιοτικη. Απο εταιρειες, θα προτεινα να κοιταξεις, lenovo, xiaomi, coolpad, huawei, zopo, thl υπαρχουν και αλλες όμως. Υπαρχουυν αντιστοιχα θεματα εδω στο myphone. Οποτε ξεκινα να διαβασεις και βρες 3-4 ξερω γω που σου αρεσουν και εδω ειμαστε. :D

 

Υ.Γ : Καλωσηρθες στο φορουμ.

 

Το Coolpad f1 με καλύπτει το θεμα ειναι να το αγορασω απο το εξωτερικο στα 130 ευρω περιπου, η απο ελλάδα στα 205 ευρω που μου δινει 5 χρονια γραπτή εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

το kingelon 9000 είναι η συσκευή το κινητό βγαίνει σε πολλές μάρκες όπως tengda s5 και διαφορά αλλά που δεν θυμάμαι έχει μάλλον ψεύτικη ραμ είναι 1gb και η μπαταρία του είναι 2800 όχι 3800

πάντως έχει 2 3 καλές Ρομ για το g9000 ανεξάρτητος την μάρκα...επειδή είναι φθηνή συσκευή και το έχουν πάρει αρκετοί.. πάντως όχι δεν λέει μην το πάρεις έχει αλλά γνωστά στα ίδια λεφτά και χαρακτηριστικά..

Edited by akatamakata
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια συγγνωμη δεν το ηξερα.Μηπως εχουμε καμια ενημερωση απο την ομαδα διαχειρισης πανω στο θεμα που με απασχολει;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ενδιαφερομαι να το αγορασω, ηθελα να βεβαιωθω οτι ειναι συμβατο με τις συχνοτητες της κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα. Ετσι δεν ειναι;

 

Στα χαρακτηριστικα λεει: "2G:GSM850/900/1800/1900MHz; 3G:WCDMA850/2100MHz"

Edited by tommycr7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έκανα πειράματα (δεν είναι η πρώτη φορα βασικά, αλλά δεν μου 'χει ξανατύχει), flashαρα cwm το οποίο δεν ήταν για το κινητό μου και έκανα μ...! Έχασα το IMEI. Οπότε δεν έχω τηλέφωνο, πάρα ένα phablet 5"....

 

Ξέρει κανείς τρόπο να το ξαναπεράσω/ξεμπλοκάρω??

 

Δυστυχώς δεν είχα εγκαταστήσει το app για να το αποθηκεύσω...

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έκανα πειράματα (δεν είναι η πρώτη φορα βασικά, αλλά δεν μου 'χει ξανατύχει), flashαρα cwm το οποίο δεν ήταν για το κινητό μου και έκανα μ...! Έχασα το IMEI. Οπότε δεν έχω τηλέφωνο, πάρα ένα phablet 5"....

 

Ξέρει κανείς τρόπο να το ξαναπεράσω/ξεμπλοκάρω??

 

Δυστυχώς δεν είχα εγκαταστήσει το app για να το αποθηκεύσω...

Σεν ειναι τιποτα μην αγχωνεσαι μιας και ολοι το εχουμε παθει........

Καταρχην παρε στυλο και γραψε τα 2 IMEI σε χαρτι, θα τα βρεις επανω στο κουτι του γραμμενα η βγαζοντας την μπαταρια του τηλεφωνου μεσα στην ετικετα (ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ)

Μετα google it υπαρχουν ενα σωρο εργαλεια για να το ξαναγραψεις στην συσκευη σου!

https://www.google.gr/search?q=how+to+write+imei+on+a+smartphone&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&channel=np&source=hp&gfe_rd=cr&ei=M5zvU5i6Ec6o8weGk4KgDg

Δεν θυμαμαι αν το κανει και το mobile uncle tools ....

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που «παίζω» (και κάθε φορά βουτάω όλο και πιό βαθιά), είμαι οκ!!

Σ' ευχαριστώ πολύ συνονόματε και γείτονα!

Δοκιμάζω τώρα... ;-)

 

Και χρόνια πολλά για χθες!

 

Δεν κατάφερα τίποτα φίλε μου... δοκίμασα πολλούς τρόπους, αλλά δεν μπορώ να βρω τη σωστή έκδοση Baseband. Ακόμη και στο needrom έχουν ανεβάσει μόνο την V.4.8 και 5.3. Εγώ χρειάζομαι την V6.

 

Μόλις έστειλα e-mail στην AMOI...

 

Η φάση είναι πως είχα κάνει backup του IMEI μέσα από Mobileuncle (στην internal, καθώς και στην ext-sd____δεν το θυμόμουν), αλλά δεν μου δούλεψε!

Δοκίμασα μόλις να το «γράψω» και με MTK Droid Root & Tools v2.5.3............nothing!

 

Μάλλον θα δοκιμάσω να εγκαταστλησω τη ROM με Baseband V4.8 του needrom.

 

Να και ένα χρήσιμο link που βρήκα πριν λίγο! : http://androidxda.com/smart-phone-flash-tool

Λέει (για τη δική μου συσκευή δεν κατάφερα προς το παρόν να κατεβάσω κάτι) πως έχει τις original ΡΟΜ για τα κινητά.

Κατεβάζω για το Lenovo P770 ;-)

Edited by Vassilis_u8800

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι σταματησε το ενδιαφερον για μια τοσο εξιολογη οπως φανηκε στην αρχη, συσκευη! Κριμα. Αν εχει παραλαβει καποιος ας δωσε καποιες επιπλεον πληροφοριες.
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχει λιγες μερες που εχω αγορασει το HTM H9500+ (το οποιο ειναι και rooted) και καθως ειμαι λιγο νεος στα android κινεζικα κινητα εχω 2-3 αποριες... εχω ριξει αρκετο ψαξιμο και δεν εχω βρει κατι παρομοιο στο φορουμ για αυτο και ανοιξα καινουργιο θεμα.

Κατ αρχας ηθελα να ρωτησω πως βαζω σαν ηχο κλησης ενα δικο μου Mp3 τραγουδι που εχω περασει στο κινητο γιατι οταν παω ρυθμισεις δεν μου βρισκει τπτ αλλο περα απο τους προκαθορισμενους ηχους του κινητου...

δευτερον αναρωτιομουνα πως μπορω να αλλαξω το κειμενακι της lock screen που λεει Life companion και να βαλω ενα δικο μου κειμενακι...

και τριτον αν μπορειτε να μου προτεινετε καμια καλη εφαρμογη για να σκοτωνει τις διεργασιες και να μην μου τρωνε την ραμ και την μπαταρια... (εχω δοκιμασει κανα δυο οπως το battery doctor, το all in one toolbox και το cleanmaster αλλα δεν κανουν καλη δουλεια γιατι δεν "σκοτωνουν" μονιμα τις διεργασιες)

Σορρυ για το μεγαλο κειμενο και ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια :)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

1. Device - προφίλ ήχου - γενικές - ήχος κλήσης φωνητικής κλήσης και βρίσκεις το mp3 σου.

2.Δεν το έχω αλλάξει

3. Το clear master

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Κάνανε το συγκεκριμένο κινητό δώρο στην αρραβωνιαστικιά μου και όπως βλέπω εδώ η συσκευή έφευγε από Κίνα με μπαταρία των 2.000 mAh και με Google Play.

Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να καταφέρουμε να βρούμε και να του περάσουμε:

1. Tην "κινέζικη" ROM για να έχουμε και Google Play;

2. Mπαταρία μεγαλύτερη από τα 1.500 mAh που δίνει το Πλαίσιο;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα.. Μήπως σου είναι εύκολο να μας πεις και πως έκανες το root γιατί εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη ??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα.. Μήπως σου είναι εύκολο να μας πεις και πως έκανες το root γιατί εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη ??

 

Δοκίμασε αυτό... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397498

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βλεπω οτι σταματησε το ενδιαφερον για μια τοσο εξιολογη οπως φανηκε στην αρχη, συσκευη! Κριμα. Αν εχει παραλαβει καποιος ας δωσε καποιες επιπλεον πληροφοριες.

 

Wico S3 hand-on

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Μήπως σου είναι εύκολο να μας πεις και πως έκανες το root γιατί εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη ??

Το root το έκανα πολύ εύκολα με το Kingo Android Root.

Δυστυχώς δεν έχω πια την συσκευή για να βοηθήσω περισσότερο.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο.Ποσο το πηρες και απο που?

ευχαριστω

το πηρα απο antelife γιατι ηταν το μονο που το ειχε για δυκτια ευρωπαικα. μου βγηκε λιγο κατω απο 199 δολαρια

 

απο τοτε που ενεργοποιησα το προγραμματακι για εξοικονομηση μπαταριας απο 23 επεσε στο 19% σε τρεις ωρες. για να δουμε

 

πρωτη φορτιση σημερα.

το εβγαλα απο την πριζα 7,45 με λιγο σκαλισμα και κανενα 20 λεπτο wifi και 5 λεπτα τηλ

ειναι στο 80%

 

Λοιπον μπαταρια μια μερα. Gps αργησε την πρωτη φορα κανενα λεπτο. Τωρα κλειδωνει σε δυο δευτερα μεσα στο σπιτι.

 

μετα απο σταναχωρια μιας μερα μιας και το μπρικαρα φλασαροντας ******* ρομ. και αφου εχασα και τα imei και επρεπε να διαβασω απο την αρχη πως θα κανω εγκατασταση μεσω recovery και αφου με τιποτα δεν γινοταν root. τελικα καταφερα περασα και την 4,4,3.

 

προς το παρων ολα δουλευουν οπως πριν . το σκορ στο antutu ανεβηκε και τρεχει καλυτερα απο την βαρια rom που ειχε

 

και με κλεαν 28

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...