Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα. το εχω παρει το turbox g 580. δεν εχει το google play store και οταν το εγκατεστησα δεν το ανοιγε. με root λετε να γινει κατι?

 

Κανε root και κανε εγκατάσταση το play store εφαρμογη συστήματος και θα ειναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος, η μπαταρία βελτιώθηκε, μάλλον, εν πάση περιπτώσει δεν με ενοχλεί τόσο πια. Τα ghost touches συνεχίζουν με την ίδια συχνότητα.

 

Το θεωρώ πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά που έδωσα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω πρόβλημα με το σήμα. το χάνει συνέχεια και μετά αργεί να το βρει. έχω δοκιμάσει διαφορετικές κάρτες sim και το ίδιο πρόβλημα. Επίσης από χθες με κάνει και νερά στην φόρτιση. ενώ το συνδέω δεν φορτίζει ή θυμάται μετά από λίγο να ξεκινήσει και ξανα σταματάει..
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται με AOSP ("καθαρό" android) και χωρίς ρουτ . Μετά από λίγο ψάξιμο, κατάφερα να το ρουτάρω εύκολα χρησιμοποιώντας αυτό (password: geekbuying.com). Απλά το τρέχεις σε windows υπολογιστή, έχοντας συνδέσει το κινητό με debugging mode ενεργοποιημένο και πατάς "root".

 

Δοκίμασα το eroot όπου παραπέμπεις, βλέπει το κινητό, βγάζει το κουμπάκι, κάνει τη διαδικασία, κάνει αυτόματη επανεκκίνηση το τηλέφωνο, τσεκάρω το αποτέλεσμα με το Root Checker, τίποτα. Εσένα έχει ρουταριστεί κανονικά δλδ?

 

 

 

Κατά τα λοιπά, το τηλέφωνο είναι μια χαρά. Πιο αργό από ό,τι περίμενα σε ορισμένες φάσεις. Το δοκίμασα με Antutu τρεις φορές, την πρώτη έβγαλε ένα απαράδεκτο 11.200, τη δεύτερη ένα καλύτερο 12.300 και την τελευταία ένα αποδεκτό 13.900. Και όλα αυτά ενώ προηγουμένως έκλεινα εφαρμογής και καθάριζα τη μνήμη. Περίεργο.....

 

Το μόνο θεματάκι που είδα, πέραν της ταχύτητας, είναι ένα κάποιο bleed στη κάτω δεξιά γωνία της οθόνης, ορατό μόνο σε λευκές οθόνες (πχ στην εκκίνηση). Θαρρώ πως βελτιώθηκε λίγο με ελαφρύ ξέσφιγμα μιας πίσω βίδας, αλλά παραμένει (στη χρήση δεν το διαπιστώνω βέβαια, μόνο όταν το φόντο γίνεται εντελώς άσπρο). Επίσης η διαφάνεια με την οποία ήρθε (προεγκατεστημένη) δεν ήταν και απολύτως καλά περασμένη, αλλά αυτά είναι πταίσματα. Πάντως η οθόνη του εξαιρετική, και η μπαταρία, μια χαρά πηγαίνει μέχρι τώρα. Κόλλημα σε πληκτρολόγιο δεν παρατήρησα στον browser.

Edited by quintus
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο πριν αρκετούς μήνες για τη γυναίκα μου.

 

Το πρώτο 3ήμερο έδειχνε πολύ καλό. Μετά η αφή της οθόνης άρχισε να κάνει τρελά. Να μην ανταποκρίνεται, να βλέπει ghost touches κλπ. Το συγκεκριμένο είναι έκδοση με οθόνη όχι 960 αλλά 854. Κάπου διάβασα πως ίσως να παίζει ρόλο, και το υποπτεύομαι και ο ίδιος σοβαρά, γιατί όταν με τα πολλά κατορθώνω και φτάνω σε πεδίο να πληκτρολογήσω, συνήθως παίρνει το διπλανό από αριστερά γράμμα (σαν να λειτουργεί σε άλλη ανάλυση η οθόνη δλδ!). Έψαξα για ρομ, βρήκα 1-2 που φορτώνονται με flash tools, αλλά δεν είχα κάποια τύχη, απαιτείται να βγάλω τη μπαταρία και τότε όμως δεν βλέπει ο υπολογιστής τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται .

Αυτό το ενοχλητικό μήνυμα (''το android αναβαθμιζεται'')μετά απο κάθε boot της συσκευής και κάθε restart της σας έχει συμβεί ποτε ;

Το κινητό είναι ένα zte 955 ,με g.apps περασμένο και rooted απο τους κινέζους.Τι πρέπει να κάνω για να σταματήσει βρε παιδιά ;

Σας ευχαριστώ βεβαίως προκαταβολικά .

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το εχω στα χέρια μου σαν αίσθηση η συσκευή ειναι το κατι αλλο τοσο λεπτη που φοβάμαι μην φυγει απο το χερι δειχνει πολυτελες, οθονη σουπερ πολυ ωραια χρωματα ομαλη ανταπόκριση στις κινήσεις δεν ειδα λαγκαρισμα,wifi αρκετο καλο το μονο θεματακι ειναι η κάμερα δεν μπορω να πω οτι βγαζει πολυ καθαρες φωτο.Γενικα για 117 ευρω ειναι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται .

Αυτό το ενοχλητικό μήνυμα (''το android αναβαθμιζεται'')μετά απο κάθε boot της συσκευής και κάθε restart της σας έχει συμβεί ποτε ;

Το κινητό είναι ένα zte 955 ,με g.apps περασμένο και rooted απο τους κινέζους.Τι πρέπει να κάνω για να σταματήσει βρε παιδιά ;

Σας ευχαριστώ βεβαίως προκαταβολικά .

 

Αυτό μου το εκανε στο Zte V987 και δεν ηταν τιποτε άλλο από καποιο αρχειακι από το system file που δεν ειχε περαστει σωστα τοτε με την νεα ρομ [που μας ειχε δωσει o Bruno από το xda......και μαλιστα αν θυμαμαι καλα ειχε να κανει με το ''gallery.app'' googlαρε το η κοιταξε μηπως βρεις καποιο θεμα ανοιχτο το xda για το συγκεκριμενω τηλεφωνο και εκει υπαρχει καποιος που λει πως γινεται.......

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Γράφετε σε λάθος θέμα, για τα ZTE συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=125

 

Βρείτε τη συσκευή σας και απευθύνετε το πρόβλημά σας, δεν ανοίγουμε καινούργιο θέμα για κάθε απορία μας, φαντάζεσαι τι θα γινόταν εδώ μέσα αν κάναμε όλοι το ίδιο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δοκίμασα το eroot όπου παραπέμπεις, βλέπει το κινητό, βγάζει το κουμπάκι, κάνει τη διαδικασία, κάνει αυτόματη επανεκκίνηση το τηλέφωνο, τσεκάρω το αποτέλεσμα με το Root Checker, τίποτα. Εσένα έχει ρουταριστεί κανονικά δλδ?

 

Δοκίμασε και το root genius.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η MLS κυκλοφόρησε το νέο οικονομικό smartphone της MLS iQTalk Rock με Android 4.4 KitKat! Κοστίζει €169 και διαθέτει 4.5 ιντσών IPS οθόνη και τετραπύρηνο επεξεργαστή.

 

Απόσπασμα από το TechCommunity.GR:

Το MLS iQTalk Rock προσφέρει 4.5 ιντσών IPS LCD οθόνη κατασκευής One Glass Solution και ανάλυσης 480×854 pixels (218 ppi), τετραπύρηνο επεξεργαστή στα 1.3 GHz από την MediaTek (MT6582M), 1 GB RAM, 8 GB χωρητικότητα, 1650 mAh μπαταρία, 8 megapixel κάμερα με LED flash και αυτόματη εστίαση και 1.3 megapixel εμπρόσθια κάμερα. Το βάρος του είναι στα 140 γραμμάρια και το πιο καλό είναι πως τρέχει το Android 4.4 KitKat με όλες τις εφαρμογές της εταιρίας με έδρα στη Θεσσαλονίκη.

 

Το κινητό είναι διαθέσιμο στο δίκτυο καταστημάτων ΓΕΡΜΑΝΟΣ με τιμή €169,90, σε λευκό, μαύρο και ροζ. Μαζί με το Rock δίνεται βάση στήριξης αυτοκινήτου και φορτιστής αυτοκινήτου.

 

Λέτε να αξίζει αυτό; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τι απ ολα να πρωτοαξιζει?Η αναλυση 854x480,η μπαταρια 1650mAh?Και 170 Eυρω για μια Κινεζικη (και οχι Ελληνικη) συσκευη που βρισκεις με 80 Ευρω στην χωρα κατασκευης της?

Ελληνικη θα ηταν αν κατασκευαζοταν στην χωρα μας.Ειναι τοσο Ελληνικη οσο τα Turbo X και οσο αν παρω εγω ενα iPhone και κολλησω απο πισω ενα αχλαδι και απο κατω γραψω arisPhone!Οσο Ελληνικα ειναι και τα κορυφαια ZER Phone!

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να έχεις πέσει σε κλώνο, δυστυχώς οι κινέζοι φτιάχνουν κλωνους κ από τα κινεζικα χαχα
Link to comment
Share on other sites

κανε dispute και ζητησε τα χρηματα σου πισω,ετσι η αλλοιως θα πληρωσεις για να το επιστρεψεις,τα χρηματα στα βαζουν μετα

 

Δεν παιρνεις τα χρηματα σου πισω ετσι απλα με ενα dispute. Μιας και το κινητο δουλευει κανονικα εκτος της καμερας, αφου τα αποδειξεις ολα αυτα με βιντεο και φωτογραφικο υλικο, με dispute θα γινει ενα partial refund. Γυρω στα 20%. Τριχες δλδ. Αν θες full refund το κινητο πρεπει να σταλει πισω και η διαδικασια θα προχωρησει παραλαβει πισω το αντικειμενο. Μου εχει τυχει καποιες φορες και εχω εμπειρια σε αυτο οτι θελετε ρωτατε

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως δουλεύει η ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου, όπως περιγράφεται στον αντίστοιχο οδηγό ;

 

Όχι, δες εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, το root genius δούλεψε!

 

Προχθές εκεί που το χρησιμοποιούσα (είχα ανοικτούς κανένα 20λεπτο τους χάρτες και κατέβαζε διαρκώς) η μπαταρία από το περίπου 30% πήγε στο 2% και έκλεισε.

Τη φόρτισα στο 100%, όλα καλά... δεν το ξαναέκανε. Ίσως που είναι αδούλευτη ακόμη?

Άλλο περίεργο δεν είδα πάντως.

 

Τη μέρα με χρήση λίγο πάνω του μετρίου ίσα που τη βγάζει πάντως, μέχρι στιγμής. Τώρα βέβαια είναι και πώς ορίζει ο καθένας το μέτρο και το μέτριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρόβλημα της μπαταρίας στο doogee dg800 το "διόρθωσα" σε αρκετά καλό επίπεδο με το Battery Caibration. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=el

 

Πρέπει να είναι rooted το κινητο. Αφήστε το να τελειώσει η μπαταρία τελείως. Μετά βάλτε το να φορτίσει και ανοίξτε την εφαρμογή. Μην πατήσετε τίποτα. Μόλις φτάσει 100% η μπαταρία θα κάνει μία μουσικούλα το πρόγραμμα. Μετά από 2 φορές που το έκανα πλέον το σκαλοπάτι είναι από 18% στο 0-3% (πριν ήταν 50-56%)

Edited by Kamui
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι πανέμορφο και έχει τα πάντα, αν ήξερα ότι βγάζει καλές φωτογραφίες θα το χτυπηγα αμέσως

απο φωτο ειναι αρκετες καλες ακομα και τη νυχτα

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα μερικές φωτογραφίες με iOcean X7 HD, αναβαθμισμένο στην επίσημη rom 24-6-14, τραβηγμένες με την ενσωματωμένη εφαρμογή (Mediatek camera application). Υπερικανοποιημένος!

https://www.sendspace.com/file/nyma44

 

Μακάρι να είχαμε φωτογραφίες από περισσότερα κινητά για σύγκριση και καλύτερες αγορές.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, βοήθησε.

Τώρα όλα είναι μια χαρά. Σαν να φορτίζει πιο αργά κάπως η μπαταρία, αλλά κρατάει σίγουρα περισσότερο και δίχως απότομες πτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το eroot όπου παραπέμπεις, βλέπει το κινητό, βγάζει το κουμπάκι, κάνει τη διαδικασία, κάνει αυτόματη επανεκκίνηση το τηλέφωνο, τσεκάρω το αποτέλεσμα με το Root Checker, τίποτα. Εσένα έχει ρουταριστεί κανονικά δλδ?

 

ναι, με εκείνο το eroot το έκανα και έγινε κανονικά. Απ' ότι βλέπω τα κατάφερες και αλλιώς οπότε όλα καλά!

 

Στο antutu X εμένα με έβγαλε κάτι παραπάνω από 14000 απ' ότι θυμάμαι με την πρώτη.

 

Ήμουν έτοιμος να δοκιμάσω και εγώ το battery calibration, αλλά μετά το factory reset η μπαταρία συμπεριφερόταν πολύ καλύτερα, οπότε το άφησα προς το παρόν, μέχρι να ξανακάνει "νερά"...

Link to comment
Share on other sites

http://g01.s.alicdn.com/kf/HT16e0hFFVdXXagOFbXZ/205969430/HT16e0hFFVdXXagOFbXZ.jpg

 

Infrared Remote Control Sample

http://www.fastcardtech.com/images/upload/Flash/VID_20131115_133713%2000_00_15-00_00_24.swf

Specs:

 

5.1" inch capacitive 10-Point Multi Touch Screen

 

Display: 720x1280 pixel HD resolution, IPS-Display

 

CPU: MTK6592 octa-core @1.7GHz

 

GPU: Mali 450-MP

 

Android 4.4.2 (maybe 4.2.x Jelly Bean?)

 

1GB RAM / 8GB of internal memory / TF-card support

 

Quadband, unlocked, 3G / UMTS / HSDPA+ / WCDMA

 

Wifi, Bluetooth, GPS, A-GPS, g-sensor, proximity sensor, light sensor, heart rate sensor (?), notification LED

 

Waterproof ?

 

OTG - USB on the go

 

Air Gesture Control

 

Double Tap to wake up

 

IR-Remote Control feature

 

Main Camera: 16MP output (??MP real??) ,autofocus, LED flash, F2.4

 

Front Camera: 2MP output (??MP real??), F2.4

 

Single Sim - (micro sim card)

 

Samsung Galaxy S5 Clone? ;-)

Please don't test the "waterproof" feature on purpose, you'll never know if it will work!!!

 

 

Edited by valanths
Link to comment
Share on other sites

Οτι πιο ομορφο και στυλατο εχω δει σε οικονομικο ΜΤΚ6582.Δειχνει για κινητο αξιας 300 Ευρω και πανω.

MTK6582,1GB ram,8GB rom,οθονη 5'' HD αναλυσης,καμερες 13MP και 2MP,μπαταρια 2200mAh και φυσικα 2SIM,Ελληνικα και Android 4.2

http://www.minideal.net/media/wysiwyg/IMG_0854.jpg

http://www.minideal.net/media/wysiwyg/IMG_0855.jpg

http://www.minideal.net/media/wysiwyg/IMG_0856.JPG

http://www.minideal.net/media/wysiwyg/IMG_0857.JPG

http://www.minideal.net/media/wysiwyg/IMG_0864.jpg

 

Στα 115$

http://www.minideal.net/wico-s3-smartphone-android-4-2-mtk6582-1-3ghz-5-9mm-ultra-thin-5-0-hd-screen.html

 

 

Hands on

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...