Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω για την απαντηση

συνοψιζοντας απο οτι καταλαβα...:!:

 

 

1) εχω forthnet και μεταπιπτω σε otenet , ή και το αντιστροφο

και στις 2 περιπτωσεις δεν υπαρχει καθυστερηση, επι τοπου ή μετα απο κατι ωρες δινονται τα usernames και paswοrds

 

2) εχω tellas και μεταπιπτω σε vivodi (shared llu) (και το αντιστροφο),

περιμενω περιπου 20 μερες

 

3) εχω forthnet ή otenet και μεταπιπτω σε vivodi ή tellas(shared llu),

περιμενω 20 μερες

 

4) εχω vivodi (shared llu)και μεταπιπτω σε otenet ή σε forthnet,

περιμενω 20 μερες :confused: :confused: (?????????)

 

 

Y.Γ

Ειχα την εντυπωση :wacko: οτι αυτες οι καθυστερησεις ισχυουν στου παροχους με full llu (αγορασμενες γραμμες).

Στο shared llu εχω την εντυπωση οτι οι παροχοι πληρωνουν κανονικα ενοικιο στον οτε, οποτε τι fortnet τι vivodi?--> ιδια καθυστερηση...αν θελω να μπω στο δικτιο τους....

οπως και να χει μια επιβεβαιωση στα 1,2,3,4 με καλυπτει...

 

Για να μην μπερδεύεσαι.

 

Καθυστέρηση έχεις όταν γίνεται αίτηση για ενεργοποίηση γραμμής dsl.

 

Γραμμή μπορείς να έχει είτε ΟΤΕ είτε vivodi. Συνεπώς αν θες να πας από vivodi σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία, ή το αντίστροφο θα περιμένεις να ενεργοποιηθεί η γραμμή για 15 μέρες περίπου.

 

Άλλη περίπτωση π[ου μπορεί να περιμένεις:

Είσαι στον ΟΤΕ και έχεις έναν οποιοδήποτε isp, αλλά τον ΟΤΕ δεν τον πληρώνεις εσύ αλλά ο isp σου ( αυτό γίνεται με όλα τα προπληρωμένα πακέτα όπως adsl in a box... που πληρώνει η forthnet τον ΟΤΕ). Σε αυτή την περίπτωση για να πας σε άλλη εταιρία, πχ HOL θα πρέπει να γίνει διακοπή της γραμμής και μετά νέα αίτηση....

 

Αν πληρώνεις την γραμμή dsl εσύ ο ίδιος, και πληρώνεις ξεχωριστά τον isp, τότε μπορείς να αλλάζεις isp χωρίς να γίνεται διακοπή της γραμμή σου. Συνεπώς η αναμονή θα είναι πολύ μικρότερη (3 μέρες πιστεύω αρκούν).

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο. :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Εχω το πακετο on dsl kit 384 και ληγει στις 20/7. θελω να το διακοψω και να βαλω 512. γιατι πρεπει να περιμενω οπως μου ειπαν 5-12 εργασιμες μερες για την καταργηση και αλλες τοσες για την ενεργοποιηση ? μου φαινεται λιγο ακραίο...δηλαδη μετα τις 20/7 που θα ληξει αυτο θα ξαναεχω dsl απο σεπτέμβρη ?:blink: (ενδιαφερομαι παλι για το πακετο της οτενετ που διαφημιζεται με τα 82 ευρω για 4 μηνες)

Eχει να προτεινει κανεις καποια καλυτερη εναλλακτικη ?Επισης μου ειπαν οτι το πακετο αυτο στα 512 προσφερεται μονο με 12 μηνη συνδεση...Παντως στο κεντρο εξυπηρετησης αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος...δε βγαζεις ακρη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Εχω το πακετο on dsl kit 384 και ληγει στις 20/7. θελω να το διακοψω και να βαλω 512. γιατι πρεπει να περιμενω οπως μου ειπαν 5-12 εργασιμες μερες για την καταργηση και αλλες τοσες για την ενεργοποιηση ? μου φαινεται λιγο ακραίο...δηλαδη μετα τις 20/7 που θα ληξει αυτο θα ξαναεχω dsl απο σεπτέμβρη ?:blink: (ενδιαφερομαι παλι για το πακετο της οτενετ που διαφημιζεται με τα 82 ευρω για 4 μηνες)

Eχει να προτεινει κανεις καποια καλυτερη εναλλακτικη ?Επισης μου ειπαν οτι το πακετο αυτο στα 512 προσφερεται μονο με 12 μηνη συνδεση...Παντως στο κεντρο εξυπηρετησης αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος...δε βγαζεις ακρη!

Με 12 μηνη συμβαση δινουν το 512 αλλα σε τιμες 384;) για 2+2 μηνες και τους υπολοιπους 8 με 20.5 ευρω το μηνα.:)

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Shmera telika eftase h aithsh sth hol. Amhn! Steilan k ta xartia ston ote. Poses meres thelei akoma na perimenw k aytous? Xerei kaneis. A perasa k apo ton ote mia volta k moy eipan oti yparxoun 550 anoixtes portes!

Aurio kleinw 21 meres anamonhs gia energopoihsh kyklwmatos adsl.To lew gia to palikari pou endiaferete na agorasei hol broadband pack 500 opws phra k gw..

Link to comment
Share on other sites

Xeftila dhladh k skata sta moutra tous!Spiti an agoraza pio grhgora tha kana.An apodixtei k h 512 argh apo to diktyo tous tha parw anapodes!Btw sto site ths hol lene oti exei pr?othitei aithma ston OTE energopoihshs kyklwmatos apo 06-07. Telika to 30hmero de to glytwnw k einai gia gelia oloi tous. Vodia..
Link to comment
Share on other sites

Xeftila dhladh k skata sta moutra tous!Spiti an agoraza pio grhgora tha kana.An apodixtei k h 512 argh apo to diktyo tous tha parw anapodes!Btw sto site ths hol lene oti exei pr?othitei aithma ston OTE energopoihshs kyklwmatos apo 06-07. Telika to 30hmero de to glytwnw k einai gia gelia oloi tous. Vodia..

ετσι ειναι φιλε μου, εγω περιμενα 23 μερες και ημουν ευχαριστημενος. αλλοι περιμενουν μηνες...

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι φιλε μου, εγω περιμενα 23 μερες και ημουν ευχαριστημενος. αλλοι περιμενουν μηνες...

 

ir8e telika stis idies meres alla einai pio argh k apo replay!

 

plirosa 142 e gia 512 k exo 384 gamo ti psixi tous :X

Link to comment
Share on other sites

Δελτία Τύπου

 

 

Mbps σε τιμές Kbps;

Kι όμως είναι δυνατόν... μόνο από τη Vivodi

 

Εσείς είστε ακόμα στα... Kbps;

 

Ώρα να μπείτε στη... μεγάλη κατηγορία με τις νέες, απίστευτες προσφορές της Vivodi που σας παρέχουν το πιο γρήγορο, ευρυζωνικό σερφάρισμα στο Διαδίκτυο, στις πιο ανταγωνιστικές τιμές της αγοράς!

 

Απογειωθείτε στο Internet με:

 

* DSLcube στη super ταχύτητα των 2Mbps:

Αποκτήστε τον καινοτόμο κύβο της Vivodi, ανεβάζοντας την ταχύτητα από 512Kbps στα 2Mbps για το ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρείας και στο 1Mbps για το δίκτυο του ΟΤΕ σε όλη την Ελλάδα*.

Μόνο με 99 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ), για 5 μήνες!

Η προσφορά περιλαμβάνει εξοπλισμό modem /router και ενεργοποίηση ADSL.

 

*Επιλέγοντας ελάχιστη διάρκεια σύμβασης τους δώδεκα μήνες

Ισχύει για αιτήσεις ενεργοποίησης συνδρομών έως 31/8/2006

 

* Συνδέσεις στα 1Mbps και 2Μbps από 15 και 19 ευρώ αντίστοιχα το μήνα (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ):

Όλα πληρωμένα, απεριόριστη πρόσβαση για ασταμάτητο downloading στις υψηλότερες ταχύτητες, στις πραγματικά χαμηλότερες τιμές της αγοράς. Με το νέο τιμοκατάλογο προπληρωμένων ADSL συνδρομών της Vivodi, τα δεδομένα του broadband Internet αλλάζουν, για μια ακόμη φορά, τόσο για τους νέους όσο και για τους υφισταμένους συνδρομητές της εταιρείας που επιλέγουν να ανανεώσουν τη συνδρομή τους.

 

Ακολουθεί ενδεικτικός τιμοκατάλογος προπληρωμένων συνδρομών.

ADSLaccess + DSLnet Dynamic - Προπληρωμένα πακέτα

Tαχύτητα Shared LLU Full LLU AΡΥΣ

6 Μήνες

12 Μήνες 6 Μήνες 12 Μήνες 6 Μήνες 12 Μήνες

1024/256 109,00 € 179,00 € 139,00 € 209,00 € 199,00 € 269,00 €

2048/640 159,00 € 229,00 € 189,00 € 259,00 € - -

 

Οι τιμές περιλαμβάνουν Φ.Π.Α.

 

http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=418

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση. πειτε οτι εγω σπιτι μου δεν εχω τπτ ουτε γραμμες και θελω να βαλω adsl τι θα πληρωνω οταν λενε 24 ευρω adsl στα 512? μονο τα 24 ή συν 30 για τον οτε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει πολυ:

 

θελω μια συνδεση adsl σε "κουτι",δηλαδη να αγορασω το πακετο και να εχω adsl για καποιους μηνες χωρις να πληρωσω τιποτα επιπλεον στο οτε η οπουδηποτε αλλου και χωρις να δεσμευομαι να συνεχισω μετα την ληξη του πακετου.

 

απλα δηλαδη θελω να μαθω τις τελευταιες προσφορες που υπαρχουν.

 

δεν εχω εξοπλισμο και επισης δεν ενδιαφερει τοσο η ταχυτητα μου αρκει και 384.

 

ολα αυτα στην πολη :Ιωαννινα περιοχη:Αμπελόκηποι

 

 

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ψαχνω συνδεση για ενα τριμηνο, διοτι ακολουθει ο στρατός.., τι να διαλεξω;;
Link to comment
Share on other sites

εγω που ψαχνω συνδεση για ενα τριμηνο, διοτι ακολουθει ο στρατός.., τι να διαλεξω;;

Nα ψάξεις στο Πλαίσιο για το τρίμηνο Cube της Vivodi με 59€ στα 512.

Μπορείς να διακόψεις στους 3 μήνες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ολοι μου οι φιλοι εχουν παθει υστερια και παιρνουν ολοι μαζικα ondsl kit για την προσφορα του 1024 με 25 ευρω. Δηλαδη 2048 με 25 ευρω... καλα ειναι δε λεω αλλα εγω γιατι πιστευω οτι μετα την αναβαθμιση των γραμμων ΣΙΓΟΥΡΑ θα φθηνυνουν και αλλο οι μικροτερες ταχυτητες? (384 *2 , 512 *2 )

 

εχω αδικο λετε?

:X
Link to comment
Share on other sites

ολοι μου οι φιλοι εχουν παθει υστερια και παιρνουν ολοι μαζικα ondsl kit για την προσφορα του 1024 με 25 ευρω. Δηλαδη 2048 με 25 ευρω... καλα ειναι δε λεω αλλα εγω γιατι πιστευω οτι μετα την αναβαθμιση των γραμμων ΣΙΓΟΥΡΑ θα φθηνυνουν και αλλο οι μικροτερες ταχυτητες? (384 *2 , 512 *2 )

 

εχω αδικο λετε?

Kαι ποιός τους είπε ότι θα έχουν 2048 με 25€;

Άσε που είναι 26€. Η Forthnet δίνει με 25€, αλλά τρέχουν στον ΟΤΕ όλα τα πρόβατα... :down:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες ειμαι απο τους τυχερους σήμερα μπήκε 2048mb απο Vivodi!!!!:D :D Μου ερχεται να κλάψω απο ικανοποιηση:cry:

This shining city built of gold, a far cry from innocence,

There's more than meets the eye round here

Look to the waters of the deep.

A city of evil.

Link to comment
Share on other sites

έχω tellas 384 και πληρώνω τον ΟΤΕ ξεχωριστά, επομένως χωρίς δέσμευση...

ακούω τόσα και ρωτώ:

θέλοντας να κάνς χρήση των νέων ταχυτήτων που προσφέρονται (πάνω από 1 mb) τί με συμφέρει χωρίς να δεσμευθώ για πολύ χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Είχα την προσφορά της Vivodi (cube) 3+3, από τον Ιανουάριο και τώρα που έληξε μου'ρθε να πληρώσω για ένα μήνα για 512 € 57 περίπου!!!

Μήπως να την κάνω για αλλού? Θα'χω τα ίδια modem, routers etc. αν πάω αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να την κανεις για αλλου.. μπορεις με 229 ε να εχεις ταχυτητα 2048 για ενα χρονο.. 19 ε το μηνα βγαινει.. με llu vivodi αν καλυπτεται απο την περιοχη την οποια μενεις.. ειναι η καλυτερη προσφορα αυτην την στιγμη..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια, μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του σχετικα με την τιμολογηση του ΟΤΕ για την DSL μου?

 

Εχω ADSL over ISDN και πληρωνω:

 

ΤΕΛ.ISDN2 ΒΑΣ. ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗΣ..................... 31,80 +ΦΠΑ

ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ (Π1)............... 31,80 +ΦΠΑ

ΟΤΕΝΕΤ-ΟnDSL Home Μηνιαιο Τελος.............. 37,80 +ΦΠΑ

Συνολο....................................................... 101,40 +ΦΠΑ

 

Πληρωνω δηλαδη 50-κατι ευρω το μηνα για 384! :cry:

 

Προφανως μπορω να καταργησω την ISDN και να την κανω PSTN αλλα θα κερδισω κατι ετσι? Απ' οτι ξερω για την μετατροπη και μονο θα με χρεωσουν καποια λεφτα.

 

Μηπως με καποια αλλη εταιρεια θα μου ερχεται "σημαντικα" πιο φτηνα?

Θελω ομως να εχω και την ευκολια που εχω τωρα του ενος λογαριασμου (τηλεφωνο και ιντερνετ) και να μην τρεχω στην τραπεζα να το πληρωνω καθε μηνα. ;)

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο φιλε μου τοσα λεφτα δεν καταλαβαινω.. πεταμενα λεφτα δινεις και δεν καταλαβαινω τον λογο... Παρε ενα προπληρωμενο πακετακι να ησυχασεις..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του σχετικα με την τιμολογηση του ΟΤΕ για την DSL μου?

 

Εχω ADSL over ISDN και πληρωνω:

 

ΤΕΛ.ISDN2 ΒΑΣ. ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗΣ..................... 31,80 +ΦΠΑ

ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ (Π1)............... 31,80 +ΦΠΑ

ΟΤΕΝΕΤ-ΟnDSL Home Μηνιαιο Τελος.............. 37,80 +ΦΠΑ

Συνολο....................................................... 101,40 +ΦΠΑ

 

Πληρωνω δηλαδη 50-κατι ευρω το μηνα για 384! :cry:

 

Προφανως μπορω να καταργησω την ISDN και να την κανω PSTN αλλα θα κερδισω κατι ετσι? Απ' οτι ξερω για την μετατροπη και μονο θα με χρεωσουν καποια λεφτα.

 

Μηπως με καποια αλλη εταιρεια θα μου ερχεται "σημαντικα" πιο φτηνα?

Θελω ομως να εχω και την ευκολια που εχω τωρα του ενος λογαριασμου (τηλεφωνο και ιντερνετ) και να μην τρεχω στην τραπεζα να το πληρωνω καθε μηνα. ;)

 

Ευχαριστω

 

Κατ' αρχήν τα 31,80 + ΦΠΑ τα πληρώνεις για να έχεις τηλέφωνο (ISDN στην περίπτωσή σου). Θα τα πλήρωνες ακόμη κι αν δεν είχες ιδέα τι εστί internet.

 

Για το internet πληρώνεις περίπου €41,5 το μήνα με τον ΦΠΑ και είναι όντως πολλά. Εγώ πληρώνω περίπου €29 με την HOL. Αν θέλεις να κόψεις κάπως τα έξοδά σου χωρίς να έχεις να πληρώνεις διπλούς λογαριασμούς, θα πρέπει να ξεχάσεις τις συνδρομές αορίστου χρόνου (οι οποίες κατά κανόνα είναι πιο ακριβές) και να κινηθείς σε προπληρωμένες. Εγώ από το 1999 παίρνω προπληρωμένες και όταν τελειώνουν ξανακάνω μια έρευνα αγοράς και παίρνω την καλύτερη προσφορά. Αυτή τη στιγμή έχω HOL 12μηνη με 12 μήνες δώρο (σύνολο 2 χρόνια δηλαδή).

 

Βέβαια υπάρχει το ρίσκο με τις μεγάλης χρονικής διάρκειας συνδρομές να πέσουν πολύ οι τιμές και εσύ να καταλήξεις να πληρώνεις περισσότερα, αλλά μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει ποτέ και συνολικά είμαι κατά πολύ κερδισμένος. Πρέπει να προσέχεις η προσφορά να είναι πραγματική προσφορά και να είναι στο βασικό πακέτο (π.χ. 384/128). Δεν δεσμεύεσαι δηλαδή για 2 χρόνια για γραμμή 1024, γιατί οι τιμές θα πέσουν πολύ και είναι σίγουρο ότι θα την πατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...