Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα ενώ σε κάθε download μου ξεκινάει από 180kb/sec μετά πέφτει στα 60-70kb/sec.Από το μεσημέρι μέχρι στιγμής που κατεβάζω ούτε μία φορά δεν είδα να πηγαίνει πάνω από τα 80kb/sec.Τι παίζει;:worry:
Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι γενικο το προβλημα του οτε,πιστευω.

και εγω με Hol,απο το μεσημερι εως και τις 1 το βραδυ περιπου, το download σερνεται εδω και 3 μηνες σχεδον.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε αφήστε τη σύνδεση σας λίγο ήσυχη. Εσείς με τις δοκιμές δημιουργείτε πιο πολύ κίνηση από την κανονική. Σύνδεση μη εγγυημένης ταχύτητας είναι, θα έχει και τα πάνω κάτω της, ειδικά όπου το δίκτυο δεν έπαρκεί για πολλούς χρήστες. Και επίσης όταν αναφέρετε ένα πρόβλημα, μη ξεχνάτε να αναφέρετε και την περιοχή σας. Ο άλλος δηλώνει πρόβλημα στη ταχύτητα και στη περιοχή στο προφιλ λέει california... Πιάσε το αυγό και κούρευτο...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι γνωστή η αξιοπιστία των συστημάτων του ΟΤΕ έχω και γω βλάβη στη γραμμή μου!Δεν γίνεται συγχρονισμός...Αυτή τη στιγμή είμαι με Dial up (31.2 kbit/s):cry: !

Γνωρίζει κανείς πόσος είναι ο μέσος χρόνος αναμονής μέχρι να αφήσουν τον καφέ οι υπάλληλοι και να τη διορθώσουν; (εάν φυσικά γνωρίζουν πως)

Πως θα ζήσω χωρίς ADSL;:( Μπορώ να κάνω κάτι εγώ π.χ. να περνάω και να τους γίνω τσιμπούρι για να έρθουν γρήγορα;

 

 

NAI se ayto mporw na se katatopisw

gyro ston 1 mhna kai mhn kaneis to lathos na epanalambanese pernontas tous file se posous ypalilous tha xalaseis ton proino kafe diladi ti katastasi einai ayth

de tous lipase na tous xalas thn hsyxia tous ?

Na xanavazoun kafetiera meta gia parti sou :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει... Σε βλάβη που δηλώνεται στον ΟΤΕ στο 121 συνήθως ανταπροκρίνονται την επόμενη εργάσιμη.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα χτες ενεργοποιήθηκε το adsl και δεν έχω σταθερό...

 

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι γίνεται γιατί στο sagem μπορώ να μπω και το ασύρματο φαίνεται κανονικά στη λίστα ασύρματων δικτύων, αλλά δεν έχω δίκτυο...

 

Μάλλον φταίει η γραμμή, αλλά γιατί να χαλάσει με το που μπήκε το adsl; Θα έρθει τεχνικός λέει σε 2 μέρες...

 

Υ.Γ: Άσε που μου τη σπάει που εσύ έχεις πρόβλημα και σου λένε πάρε τον 4ψήφιο τάδε...λες και μπορείς να πάρεις τετραψήφιο από το κινητό....

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνδέθηκα όλα οκ.

Αλλά είναι πολύ αργή η σύνδεση μου... Παγκράτι σύνορα Βύρωνα...

 

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι με τα ports? έχω το sagem...

 

Δεν έχει ανέβει πάνω από 556ΚΒ/s και συνήθως κατεβάζω με 1.5 Mb/s....

:(

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει σε τι ταχύτητα συγχρονίζετε, αυτό περιορίζει το πόσο κατεβάζετε.

(το 121 παίζει από κινητό cosmote).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω αν ξερετε αν στον οτε η 24αρα κατεβαζει τερματικα....

 

Εχω 1mbps conn-x και θελω να βαλω 24αρα! Αν μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε....

αξιζει τον κοπο?:worry:

Link to comment
Share on other sites

πάρε στο 134 και πες τους να σου εκτιμήσουνε στα πόσα θα συγχρονίζεις με την 24άρα.

Η δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής σου τώρα (αν και μάλλον είσαι σε adsl πρώτης γεννιάς)

 

Μεγάλο :down: στον ΟΤΕ. Μου είχε τάξει πολυμηχάνημα σε νέα σύνδεση και δεν το έστειλε γιατί τελείωσε το απόθεμα λέει. Όμως το συμβόλαιο το έκλεισε...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κανείς για διαδικαστικό θέμα:

Έχω 1mbps conn-x με το ισχύον τιμολόγιο που υπάρχει. Υπάρχει αντίστοιχο με άλλο τιμολόγιο,φοιτητικό,μέσω της δράσης Δίοδος το οποίο όταν κάνεις σύνδεση προσφέρει κ εξοπλισμό και προπληρώνονται αν δε κάνω λάθος κάποιοι μήνες. Γίνεται απλά να κάνω μία αίτηση για να έχω το φοιτητικό τιμολόγιο, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, αλλά χωρίς να χρειάζεται να αγοράσω κ τον εξοπλισμό(ήδη έχω) και χωρίς να πρέπει να προπληρώσω κάποιους μήνες. Η μόνη αλλαγή δηλαδή είναι να μειωθεί ο λογαριασμός απο το κανονικό τιμολόγιο σε φοιτητικό.Γίνεται;;

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κανείς για διαδικαστικό θέμα:

Έχω 1mbps conn-x με το ισχύον τιμολόγιο που υπάρχει. Υπάρχει αντίστοιχο με άλλο τιμολόγιο,φοιτητικό,μέσω της δράσης Δίοδος το οποίο όταν κάνεις σύνδεση προσφέρει κ εξοπλισμό και προπληρώνονται αν δε κάνω λάθος κάποιοι μήνες. Γίνεται απλά να κάνω μία αίτηση για να έχω το φοιτητικό τιμολόγιο, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, αλλά χωρίς να χρειάζεται να αγοράσω κ τον εξοπλισμό(ήδη έχω) και χωρίς να πρέπει να προπληρώσω κάποιους μήνες. Η μόνη αλλαγή δηλαδή είναι να μειωθεί ο λογαριασμός απο το κανονικό τιμολόγιο σε φοιτητικό.Γίνεται;;

 

Γιατι δεν παιρνεις το 134?:)Μαλλον απο εκει μπορεις να μαθεις στα σιγουρα.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κανείς για διαδικαστικό θέμα:

Έχω 1mbps conn-x με το ισχύον τιμολόγιο που υπάρχει. Υπάρχει αντίστοιχο με άλλο τιμολόγιο,φοιτητικό,μέσω της δράσης Δίοδος το οποίο όταν κάνεις σύνδεση προσφέρει κ εξοπλισμό και προπληρώνονται αν δε κάνω λάθος κάποιοι μήνες. Γίνεται απλά να κάνω μία αίτηση για να έχω το φοιτητικό τιμολόγιο, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, αλλά χωρίς να χρειάζεται να αγοράσω κ τον εξοπλισμό(ήδη έχω) και χωρίς να πρέπει να προπληρώσω κάποιους μήνες. Η μόνη αλλαγή δηλαδή είναι να μειωθεί ο λογαριασμός απο το κανονικό τιμολόγιο σε φοιτητικό.Γίνεται;;

 

134 ..............

Link to comment
Share on other sites

Στην Κυψελη, κοντα στην πλατεια Καναρη, εχω προβλημα χρονισμου στα 8 Mbps, το προβλημα ξεκινησε την Κυριακη 15/2, στην αρχη ειχα χαμηλο SNR Margin γυρω στο 11 αλλα εμπαινα (με κλειδωμενη ονομαστικη 8192 Kbits/sec), κατοπιν δεν καταφερνε να κλειδωσει στην ονομαστικη του αλλα πιο χαμηλα γυρω στα 7200 η και χειροτερα γυρω στα 6500, κατοπιν το SNR επεσε κι αλλο γυρω στο 9 και εκει χαθηκε το τοπι , αργοτερα την ιδια μερα μια εμπαινε και μια οχι, το αποκορυφωμα ηταν το πρωι της δευτερας οταν το SNR εφτασε το 6 απο εκει και υστερα: 4 στις 5 προσπαθειες να κανει connection και δεν τα καταφερνε, (ουτε IP εβγαζε, εχω δυναμικο IP οχι σταθερο, ουτε Subnet Mask, ουτε Gateway ουτε DNS server ουτε τιποτε. Ταυτοχρονα πολλα παρασιτα εμφανιστηκαν στην τηλεφωνια (εμφανιζονταν και παλαιοτερα αλλα οχι τοσα πολλα). Το Attenuation ειναι καλο γυρω στο 25, ειμαι 1,5 χλμ απο το κεντρο του ΟΤΕ περιπου. Εχει κανεις παρομοιο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Εντόπισε μήπως κανείς πρόβλημα στο δίκτυο στην Καβάλα; Εδώ και 4 μέρες, το μεσημέρι, η ταχύτητα πέφτει σε τραγικά επίπεδα. Θέλει μισό λεπτό για να ανοίξει μια σχετικά ελαφριά σελίδα!
.
Link to comment
Share on other sites

Θέλει μισό λεπτό για να ανοίξει μια σχετικά ελαφριά σελίδα!

Εμένα προχθές στη Κέρκυρα έκανε γύρω στα 30-45 δευτερόλεπτα για να μου ανοίξει το Google!:down::chair:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυθηκε το σοβαρο προβλημα που υπηρχε στην γραμμη,

συνεργειο απο τον ΟΤΕ ηρθε και "καθαρισε" την συγκεκριμενη (μονο; ) αφου τα παρασιτα και ο θορυβος ηταν κατι παραπανω απο αντιληπτα. "Φυσημα" απο θορυβο υποβαθρου τωρα υπαρχει ακομη ομως (αν τα αντιλαμβανομαι σωστα) το SNR Margin βελτιωθηκε στο 12 (καμμια σχεση με τα 20 στο down οταν ειχα 4Μb/sec αλλα παλι καλα) με αποτελεσμα να μην μπερδευει το Ιντερνετ και η ονομαστικη ταχυτητα κλειδωσε ξανα στο 8192 Κb/sec και ανεβασμα 381. (η πραγματικη ταχυτητα ειναι γυρω στο 6900 download και 322 upload).

Αυτα προς το παρον, να δουμε σε 6 μηνες αν θα εχει κρατηθει καθαρη η γραμμη ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κανείς για διαδικαστικό θέμα:

Έχω 1mbps conn-x με το ισχύον τιμολόγιο που υπάρχει. Υπάρχει αντίστοιχο με άλλο τιμολόγιο,φοιτητικό,μέσω της δράσης Δίοδος το οποίο όταν κάνεις σύνδεση προσφέρει κ εξοπλισμό και προπληρώνονται αν δε κάνω λάθος κάποιοι μήνες. Γίνεται απλά να κάνω μία αίτηση για να έχω το φοιτητικό τιμολόγιο, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, αλλά χωρίς να χρειάζεται να αγοράσω κ τον εξοπλισμό(ήδη έχω) και χωρίς να πρέπει να προπληρώσω κάποιους μήνες. Η μόνη αλλαγή δηλαδή είναι να μειωθεί ο λογαριασμός απο το κανονικό τιμολόγιο σε φοιτητικό.Γίνεται;;

 

Τελικά τι έγινε?Το δέχτηκαν?

Αν με ρωτούσες, θα σου έλεγα ότι δε γίνεται, αλλά κ το ότι δεν νομίζω ότι θα γλίτωνες πολλά, απο το να μην πάρεις τον εξοπλισμο, που άλλωστε μπορεί κάπου να χρειαστεί.

Η προπληρωμή των μηνών νομίζω είναι υποχρεωτική.

 

Υπήρξε κ σε φίλο η περίπτωση όπου απο ΟΤΕΝΕΤ 2Μbit, το έκανε φοιτητικό στην Αθήνα στα 8Μbit, κ πλέον δεν έχει σταυρώσει μέρα που να μην πέσει το νετ, με τον ίδιο εξοπλισμό με πρίν!Εχουμε πάρει πάνω απο 20 τηλέφωνο στις βλάβες τους, στην εξυπηρέτηση τους, (δίνουν κ διαφορετικές απαντήσεις οι άτιμοι, ανάλογα με ποιον θα μιλήσεις:lol:) αλλά το πρόβλημα παραμένει,τι λέτε?

 

Κάποιος μου είπε ότι απο την αλλαγή (απο κανονικό -> φοιτητικό) υπάρχει διαφορετική δρομολογηση των δεδομένων κ απο εκεί την παθαίνουμε,

κ κάποιος άλλος μου πρότεινε να κατεβάσουμε τον συγχρονισμό πχ στα 6 ή 4 Mbit να βρούμε την υγειά μας.Αυτό το λέει διότι το ρούτερ βγάζει πολύ θόρυβο ξαφνικά κ πέφτει για λίγα λεπτά η γραμμή....

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει καθαρισε την γραμμη? τι ακριβως εκαναν?

Ειλικρινα δεν ξερω να σου πω ακριβως, κρινω απο το αποτελεσμα. Πριν και μετα.

Πριν ειχα ενα σωρο περιεργους θορυβους οταν ανοιγα φωνητικη γραμμη, αλλα και κατα την συνομιλια οπως παρασιτα σαν ηλεκτρικους διαμορφωμενους επαναληπτικους θορυβους σαν να βραχυκυκλωνε.

Μετα αυτα εξαφανιστηκαν και παρεμεινε μονο ελαχιστο φυσημα, θορυβος υποβαθρου.

Χθες με πηραν απο το τεχνικο τμ. του ΟΤΕ 6:50!!! το πρωι προφανως να με προλαβουν πριν φυγω για δουλεια και με ενημερωσαν για καποιες εργασιες βελτιωσης (στο ΚΑΦΑΟ της περιοχης στο κεντρο της Κυψελης δεν μου ειπαν ακριβως τι θα εκαναν).

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση ταυχτήτων ADSL από τον ΟΤΕ

 

 

Σε αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL σε όλη τη χώρα, χωρίς πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση, προτίθεται να προχωρήσει ο ΟΤΕ, στο πλαίσιο της στρατηγικής του για τη διάδοση της ευρυζωνικότητας. Επενδύοντας συστηματικά στην επέκταση των ευρυζωνικών του υποδομών, ο ΟΤΕ σχεδιάζει την αναβάθμιση των υφιστάμενων ονομαστικών ταχυτήτων ADSL ως εξής: Όλες οι συνδέσεις 1 Mbps θα αναβαθμιστούν αυτόματα σε 2 Mbps. λες οι συνδέσεις 4 Mbps θα αναβαθμιστούν αυτόματα σε 8 Mbps.

http://www.techblog.gr/wp-content/uploads/2008/04/ote.jpg

Με την ολοκλήρωση της παραπάνω αναβάθμισης οι προσφερόμενες ταχύτητες θα είναι οι εξής:

2 Mbps

8 Mbps

έως 24 Mbps

Οι παραπάνω αναβαθμίσεις αφορούν τόσο νέους όσο και υφιστάμενους πελάτες, οικιακούς και επιχειρησιακούς, λιανικής και χονδρικής.

Κατά την έναρξη των αναβαθμίσεων, που εκτιμάται τον Απρίλιο, θα ανακοινωθεί και η νέα ανταγωνιστική τιμολογιακή πολιτική για το σύνολο των προσφερόμενων ταχυτήτων ADSL από τον ΟΤΕ.

Οι σχεδιαζόμενες αναβαθμίσεις, εκτός από ακόμη πιο γρήγορη μεταφορά δεδομένων, δίνουν επιπλέον τη δυνατότητα χρήσης προηγμένων ευρυζωνικών υπηρεσιών που απαιτούν μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου.

Το δίκτυο ADSL του ΟΤΕ, φέρνει την ευρυζωνικότητα σε 1 εκατομμύριο νοικοκυριά και επιχειρήσεις σε 1430 διαφορετικά σημεία σε ολόκληρη την ελληνική επικράτεια.

 

http://techblog.gr/internet/ote-adsl/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...