Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολυ καλος ο οτε εδω κ ενα χρονο δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε στο τηλ ουτε στο ιντερνετ! αν ειχε κ καλυτερες τιμες θα καθομουνα...
NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλος ο οτε εδω κ ενα χρονο δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε στο τηλ ουτε στο ιντερνετ! αν ειχε κ καλυτερες τιμες θα καθομουνα...

 

και ποτε ηταν ο οτε φθηνος?

π-οτε !

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκα πρίν απο 1 μήνα περίπου στο ConnX 24Mbps + απεριόριστη ομιλία..Κατα την παραγγελία η κοπέλα απο το τηλεφωνικό κέντρο με ενημέρωσε οτι λόγω της απόστασής μου απο το DSLAM (περίπου 3km) η ταχύτητα συγχρονισμού θα ήταν σχετικά χαμηλή (περί τα 5-6Mbps) αλλα επειδή με κάλυπτε συνέχισα κανονικά την καταχώρηση της αίτησης..

Ενεργοποιούμαι μετά 3 μέρες (πραγματικά δεν το περίμενα) και βλέπω οτι η ταχύτητα όντως κυμαίνεται απο 5.2-5.8Mbps download και 900-1000Κbps upload..Ωραία μέχρι εδώ...

Κάνεί την πρώτη αποσύνδεση -εντάξει λέω φυσιολογικό θα είναι-..Έλα όμως που επανήλθε μετά απο ένα τέταρτο..Για να μή τα πολυλογώ είχα πολύ συχνές αποσυνδέσεις με μέσο χρόνο συγχρονισμού με το DSLAM περί τα δέκα λεπτά..Δηλώνω βλάβη και διαπιστώνω οτι απο 5Mbps μου έριξαν την ταχύτητα στα 2Mbps/512Kbps..

Εν τω μεταξύ -όσο συγχρόνιζα στα 5Mbps) είχα παρατηρήσει στο status του router οτι το Mode απο Annex M (ADSL2+) είχε γυρίσει σε ADSL ( ANSI T1.413 Issue 2 ) χωρίς βέβαια να ξέρω τι σημαίνει το ANSI μπλα μπλα μπλα..Παρόλα αυτά συνέχιζα στα 5Mbps με τραγικές αποσυνδέσεις...

Πρίν μπώ στη διαδικασία διακοπής μπορώ να κάνω κάτι άλλο? Καμια ιδέα..Τα 2Mbps είναι απογοητευτικά αργά...

Link to comment
Share on other sites

Annex M ο ΟΤE δεν υποστηριζει..

 

Τι ρουτερ εχεις; Σου εριξαν την ταχύτητα (ευκολη λυση) για να μην εχεις αποσυνδεσεις. Δωσε μας στατιστικα γραμμης (attenuation,SNR κτλ).

 

Και να διακοψεις (δεν ξερω εαν εχεις 12μηνη δεσμευση) και πας αλλου παλι τα ιδια θα εχεις .. (αφου ειναι θεμα καλωδιακο)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω..Απλά αν διακόψω θα πάω σε αυτό που είχα μέχρι να ενεργοποιηθώ (Vodafone Mobile Connect..τουλάχιστον ήμουν +-10Mbps)...Τα στατιστικά γραμμής δε τα χω πρόχειρα γιατι είμαι επαρχία..

Για το ANNEX M δίκιο έχεις φίλε..Με G.992.5 ήμουν απλά υπάρχει ίδιο Annex M και το χασα λίγο... :O

Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικα γραμμης βρισκονται στο ρουτερ (εαν καταλαβες τι εννοω)

 

Το επαρχια που κολλαει; :) :happy: :p

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση νέας γραμμής.Τη Δευτέρα θα έρθει ο τεχνικός.Μετά από πόσο καιρό θα μου περαστεί στη γραμμή το πακέτο conn-x που ζήτησα?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση νέας γραμμής.Τη Δευτέρα θα έρθει ο τεχνικός.Μετά από πόσο καιρό θα μου περαστεί στη γραμμή το πακέτο conn-x που ζήτησα?

 

Περίπου 3 ημέρες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

είμαι εδώ και 3-4 χρόνια στη φορθνετ, αλλά τον τελευταίο καιρό με έχουν εκνευρίσει, γιατί είχα συνεχώς κάποια προβλήματα και η μόνιμη δικαιολογία τους ήταν ότι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κάτι και ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στις καλωδιώσεις του σπιτιού και κάτι τέτοια και πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι για να κάνει έλεγχο(=60€ σε περίπτωση που δεν φταίει ο οτε, αλλά είναι κάποιο άλλο πρόβλημα)...

αρχικά, τι περίπτωση υπάρχει να ισχύει αυτό, μένω σε πολυκατοικία χτισμένη το 1992...

 

από εκεί και πέρα σκέφτομαι να πάω στον οτε, στο πακέτο με τα 45,50.. δεν υπάρχουν άλλες χρεώσεις, έτσι? δηλαδή κάθε μήνα αν δεν ξεπερνάω τα 60 σε κινητά και δεν κάνω κλήσεις στο εξωτερικό θα δίνω 45,50?

επίσης, θεωρείτε ότι θα έχω διαφορετικές ταχύτητες? από την φορθνετ έχουν παραδεχτεί ότι έχω ιδιαίτερη χαμηλή ταχύτητα και το ρίχνουν είτε στην καλωδίωση, είτε σε κάποιο πρόβλημα του οτε, είτε στην απόσταση μου από το dslam...

μπορώ κάπως να μάθω ποια είναι η απόστασή μου?

 

εδώ τα στοιχεία της γραμμής μου

http://yfrog.com/2s10422781j

 

η οικονομική διαφορά είναι μικρή, αξίζει να κάνω την αλλαγή?

(πόσο καιρό μετά την αίτηση θα γίνει η αλλαγή?)

Link to comment
Share on other sites

1) Το 1992 δεν λεει και πολλα. Ναι μπορει να χεις προβλημα καλωδιακο.

 

2) 45,50€ τελικη τιμη ειναι, αλλα ο πρωτος λογαριασμος θα ερθει "φουσκωμενος" - αναδρομικα τελη κτλ... ισως να πληρωσεις και 30 ευρω εαν θυμαμαι για ενεργοποιηση γραμμης στο ΟΤΕ. Μετα απο αυτα ειναι 45.5 ευρω τον μηνα.

 

3) Εαν ισχυει το 52 attenuation, εισαι παρα πολυ μακρυα (3,7km) και πρεπει να σαι ευχαριστημενος. Απο την αλλη βεβαια το SNR σου ειναι 15 (6 επρεπε θα ναι) που σημαινει οτι εχεις πολυ μεγαλες μεταβολες στον θορυβο. Εκτος και εαν απο την forthnet στο εκαναν 15 μονοι τους για να μην εχεις αποσυνδεσεις. (Κανε ρεσταρτ το ρουτερ και μπες αμεσως να δεις το Noise Margin τί τιμή έχει, εαν ειναι 6 ή 15)

 

Εαν παιζεις παιχνιδια κτλ ισως να αξιζει. Πριν απ'ολα δες τις καλωδιωσεις σου (απομωνοσε τις αλλες πριζεες, βαλε το ρουτερ στην πρωτι πριζα, εαν εισαι σε πολυκατοικια και μπορεις κατεβασε το ρουτερ στον κατανεμητη της πολυκατοικιας κτλ) και μετα κανε κινηση να φυγεις.

 

Η αλλαγη θα γινει μετα απο 1-2 εβδομαδες εαν θυμαμαι καλα...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 3 ημέρες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα πρέπει να τους ξανακάλεσω για να μου στείλουν το ρόυτερ και τους κωδικούς?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τους ξανακάλεσω για να μου στείλουν το ρόυτερ και τους κωδικούς?

 

Αναλόγως Όταν έκανες την αρχική σύνδεση Εάν έγραψαν στις παρατηρήσεις της αίτησης Εάν θέλεις Ίντερνετ η Όχι. Αλλιώς θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο και να κανείς αίτηση κανόνικη για Ίντερνετ κτλ.

 

Πάρε τον ΟΤΕ και ρώτησε το.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οταν έκανα τηλεφωνικά την αίτηση για νέα γραμμή τους είπα ότι θέλω αυτό το πακέτο.Την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο αυτοί και με ξαναρώτησαν αν όνως θέλω αυτό το πακέτο κ απ'οτι μου ειπαν το καταχωρησαν για υλοποιηση μολις ομως δημιουργηθει η γραμμη.
Link to comment
Share on other sites

Οταν έκανα τηλεφωνικά την αίτηση για νέα γραμμή τους είπα ότι θέλω αυτό το πακέτο.Την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο αυτοί και με ξαναρώτησαν αν όνως θέλω αυτό το πακέτο κ απ'οτι μου ειπαν το καταχωρησαν για υλοποιηση μολις ομως δημιουργηθει η γραμμη.

 

Αν πας σε ενα καταστημα του ΟΤΕ και δωσεις το αρ. του τηλεφωνου σου μπορουν να σου πουν αν υπαρχουν πορτες στο συγκεκριμενο κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε ενα καταστημα του ΟΤΕ και δωσεις το αρ. του τηλεφωνου σου μπορουν να σου πουν αν υπαρχουν πορτες στο συγκεκριμενο κεντρο.

 

Οι πορτες τί σχέση εχουν όμως με αυτο που είπε; :blink:

 

(Μπορει καποιος να δει εαν εχει πορτες και στο ιντερνετ) :happy:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οι πορτες τί σχέση εχουν όμως με αυτο που είπε; :blink:

 

(Μπορει καποιος να δει εαν εχει πορτες και στο ιντερνετ) :happy:

 

Για να "δημιουργηθει η γραμμη" οπως σου ειπαν πρεπει να υπαρχουν διαθεσιμες πορτες ADSL DSLAM.

Link to comment
Share on other sites

Για να "δημιουργηθει η γραμμη" οπως σου ειπαν πρεπει να υπαρχουν διαθεσιμες πορτες ADSL DSLAM.

 

Ναι, οταν εκανε αιτηση το βλεπουν αυτο. Δεν χρειαζεται να γινει η γραμμη και μετα να το δουν.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση. Εδώ και έναν χρόνο έχω σύνδεση conn-x 2Mbps και την γραμμή τηλεφώνου δεν την χρησιμοποιώ καθόλου, θέλω δηλαδή μόνο το ίντερνετ. Κάθε 2μηνο που έρχεται ο λογαριασμός για νετ 2 μηνών και πάγια οτε γραμμής, πληρώνω 65 ευρώ ( είναι πολλά ). Αυτόν τον μήνα το συμβόλαιο μου λήγει και σκέφτηκα να κάνω ανανέωση στην προσφορά με τα 9,90 το μήνα. Η απορία που έχω εδώ είναι η εξής: Πάλι θα δεσμευτώ για 12 μήνες, αλλά αν θελήσω στους 7 μήνες να σταματήσω την σύνδεση, τί πληρώνω ως πρόστιμο;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σε συνέχεια της ερώτησης του φίλου Nagata (ένα post από πάνω), θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ το εξής: έχω σταθερό ΟΤΕ (βασικό πάγιο) και Conn-x στα 2Mbps χωρίς όμως καμία υπηρεσία δωρεάν χρόνου ομιλίας. Υπάρχει ελάχιστο διάστημα παραμονής στον ΟΤΕ ή μπορώ να αλλάξω πάροχο όποτε εγώ θελήσω? Η σύνδεση είναι από τον Ιούνιο του 2010. Εάν αποφασίσω να μεταφέρω το νούμερο μου υπάρχει κάποιο πρόστιμο που θα πρέπει να πληρώσω?
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

εαν πηρες router νομιζω πρεπει να παραμεινεις 12 μηνες αν οχι τοτε φευγεις οποτε θελεις... για να σιγουρευτεις καλεσε το 13888 δωρεαν απο το σταθερο σου.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εαν πηρες router νομιζω πρεπει να παραμεινεις 12 μηνες αν οχι τοτε φευγεις οποτε θελεις... για να σιγουρευτεις καλεσε το 13888 δωρεαν απο το σταθερο σου.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Router πήρα αλλά ως δώρο...τώρα τι δώρο είναι εάν ισχύει αυτό που λες δεν ξέρω....

Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Router πήρα αλλά ως δώρο...τώρα τι δώρο είναι εάν ισχύει αυτό που λες δεν ξέρω....

 

Εχεις υπογράψει για τους 12 μήνες connx, δες το συμφωνητικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...