Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σημερα το μεσημερι παντως πηρα στις βλαβες και δηλωσα συνεχεις αποσυνδεσεις και αποσυγχρονισμους του router.

τους εδωσα κι ενα τηλεφωνο επικοινωνιας. θα δουμε αυριο ποια θα ειναι η διαγνωση των τεχνικων

 

και πως αλλαζω κωδικο?? για τον μετασχηματιστη κανεις??????

 

1) μπαινεις στο site του router σου πληκτρολογωντας στον browser σου: 192.168.1.1

2) πηγαινεις στην καρτελα "Interface Setup"

3) πηγαινεις στην μπλε υπο-καρτελα "Wireless"

4) στις καρτελες τις μαυρες πο βρισκονται στα αριστερα, θα πας στην καρτελα WEP ή WPA (αναλογως τι εχεις)

5) στο μεν WEP εχει 4 κλειδια (Key#1, Key#2, Key#3, Key#4), στο δε WPA εχει ενα και μοναδικο πεδιο για να βαλεις κωδικο

6) στο τελος "κυλας" μεχρι κατω τη σελιδα και πατας ενα "SAVE"

7) εισαι ετοιμος και προστατευμενος απο επιδοξους internetοκλεφτες.:p

 

οσο για το μετασχηματιστη, τυχαινει να εχουμε σχεδον τον ιδιο της baudtec. μολις ειδα τον δικο μου και γραφει για input 230V και για output 12V

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ας το επαναλάβω λοιπόν. Το παιδί έχει 8αρα. Δηλαδή το προφίλ του είναι τέτοιο που δεν βλέπει σαν πρώτη φάση το snr η γραμμή για να αποφασίσει που να κλειδώσει. Κλειδώνει στα 8 ( αφού μπορεί ) και με snr 20+. Δεν γίνεται να ζήτησει να του κατεβάσουν το snr αφού έχει 8 άρα. Δηλαδή το 8 είναι το μέγιστο αφού είναι σε προφίλ 8. Εάν βάλει 24 άρα τότε θα έχει νόημα να μιλάμε για πειραγμα του snr. Επίσης εάν βάλει 24αρα θα έχει snr 9 (αυτό που θεωρείς σωστό) και πιστεύω θα κλειδώνει παρά πολύ καλά αφού τώρα έχει 20 snr.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα σας...

Μόλις ολοκλήρωσα την εγγραφή μου στο site και αμέσως σπεύδω να καταχραστώ την καλοσύνη σας.

Εδώ και 2 μήνες περίπου, έχω σύνδεση connex στα 8 mbps, με router sagem 1201 ενσύρματο, συνδεδεμένο μέσω ethernet.

Η σύνδεσή μου το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας είναι φανταστική. Από το απόγευμα και έπειτα όμως δεν υπάρχει ούτε στην φαντασία μου.

Εξηγούμαι : Από τις 5-6 το απόγευμα, πέφτει η σύνδεση, σε σημείο που δεν μου επιτρέπει να συνδεθώ καθόλου. 3 φορές ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ. Πρωινές ώρες εννοείται και διαπίστωσε ότι η γραμμή είναι εξαιρετική. Το πρόβλημα είπε την πρώτη φορά, ότι είναι της εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού. Την δεύτερη ότι είμαι μακρυά από το σημείο παροχής δικτύου και την τρίτη ότι να' ναι.

Μου φαίνεται εντελώς κουφό, να φταίει η εσωτερική δικτύωση. Ακόμα και ηλεκτρολόγος που πληρώθηκε δεν βρήκε κάτι. Ακόμα πιο κουφό μου ακούγεται η δικαιολογία του ότι είμαι μακρυά. Το σπίτι μεταφέρεται μόνο του το απόγευμα?

Κάθε απόγευμα, το τονίζω. Configure router ξανά και ξανά. Και ότι και να κάνω τίποτα. Το πρωί όλα καλά.

Έχεται ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο?

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?

Τι να κάνω?

Μπορώ να διακόψω την σύνδεσή μου, ή θα πρέπει να πληρώνω μέχρι να κλείσει ο χρόνος?

Να αλλάξω router?

Να αλλάξω σπίτι?

Να αλλάξω πάροχο δεν μπορώ, δεν υπάρχει άλλος.

Ευχαριστώ για όλα...

 

 

Παραθέτω στατιστικά

Mode: ADSL2+

Line Coding: Trellis On

Status: No Defect

Link Power State: L0

 

Downstream Upstream

SNR Margin (dB): 10.9 27.8

Attenuation (dB): 42.5 22.3

Output Power (dBm): 12.3 19.1

Attainable Rate (Kbps): 8720 884

Rate (Kbps): 6971 381

MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 16

B (number of bytes in Mux Data Frame): 217 11

M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1

T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3

R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0

S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9960 0.9796

L (number of bits in PMD Data Frame): 1751 98

D (interleaver depth): 1 1

Delay (msec) : 0 0

 

Super Frames: 0 0

Super Frame Errors: 0 0

RS Words: 0 0

RS Correctable Errors: 0 0

RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

 

HEC Errors: 0 0

OCD Errors: 0 0

LCD Errors: 0 0

Total Cells: 0 0

Data Cells: 0 0

Bit Errors: 0 0

 

Total ES: 107 30

Total SES: 1 15

Total UAS: 31 9103180

Καλωσήρθες στο φόρουμ! Υπάρχει περίπτωση κάτι να αλλάζει στο κτίριο σου το απόγευμα; Εμένα σα παρεμβολή μου φαίνεται. Δε ξέρω αν και τι δυνατότητες έχεις να αλλάζεις ζεύγος της γραμμής μέσα στο κτίριο... Αλιώς να επιμείνεις στον ΟΤΕ να αλλάξει αυτός ζεύγος μέχρι το dslam.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο φόρουμ! Υπάρχει περίπτωση κάτι να αλλάζει στο κτίριο σου το απόγευμα; Εμένα σα παρεμβολή μου φαίνεται. Δε ξέρω αν και τι δυνατότητες έχεις να αλλάζεις ζεύγος της γραμμής μέσα στο κτίριο... Αλιώς να επιμείνεις στον ΟΤΕ να αλλάξει αυτός ζεύγος μέχρι το dslam.

 

 

Ευχαριστώ φίλε μου...

Ο τεχνικός του ΟΤΕ, μέτρησε θορύβους και λοιπά, τόσο στον κατανεμητή του ΟΤΕ, έξω από το σπίτι, όσο και στο router μου. Δεν υπήρχε στην ουσία διαφορα στις τιμές που λάμβανε. Τι να πω?!

Φαντάζομαι όμως ότι θα λύνονταν όλα, εαν κάποιος τεχνικός ερχόταν την ώρα του προβλήματος και όχι πάντα πρωί.

Ηλεκτρολόγος ήρθε, πληρώθηκε και με τα μηχανάκια του έφτιαξε την σύνδεση. Έτσι μου είπε τουλάχιστον.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχει κανεις να μου προτεινει κανα καλο μοντεμ-ρουτερ για 24αρα συνδεση να αγορασω γιατι το bautec του οτε μου φαινεται μαπα?
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις να μου προτεινει κανα καλο μοντεμ-ρουτερ για 24αρα συνδεση να αγορασω γιατι το bautec του οτε μου φαινεται μαπα?

 

Zyxel Prestige 660HW

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

 

φιλος, το ξαναλεμε για ακομα μια φορα, το speedtest ειναι σκετη απατη.

κανονικα θα επρεπε να κατεβαζεις με max 1024 kb/sec

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

 

δοκιμασε να κατεβασεις κατι απο nvidia.com

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Εχω conn-x στα 2 εδω και 1 χρονο...το τελευταιο 3μηνο χωρίς λόγο ενώ πχ παιζω game στο zoo.gr η ikariam ξεκιναει μονο του επανεκκινηση. Σβηνει τελειώς το φωτάκι στο link και ξαναξεκιναει απο την αρχη το router.με συνεπεια να με πεταει απο το zoo.gr η οτιδηποτε κανω εκεινη την στιγμή

 

Μηπως καποιος φιλος γνωριζει ή του έχει τυχει κατι τετοιο...τελειως χωρις λογο επανεκκινηση(baudtec ειναι φυσικα)

Edited by DIMBAR
Link to comment
Share on other sites

Μονο το λαμπακι του adsl αναβοσβηνει ή για καποιον λογο κανει επανεκκινηση το router ?

 

Γραψε τα στατιστικα του ρουτερ σου, και πάρε το 121 να αναφερεις αποσυνδεσεις.

 

Παντως εαν εισαι στα 2 και εχεις αποσυνδεσεις, λογικα θα εισαι μακρυα απο το κεντρο, πραγμα που δεν μπορει να αλλαξει.

 

Γραψε τα στατιστικα σου. :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ενω το λαμπακι στο link ειναι σταθερο, αρχιζει να αναβοσβηνει, σβηνουν ολα εκτος απο το power και ξαναεπανερχεται. φυσικα σε πεταει απο το site poy ησουν και πρεπει να ξανακανεις log in
Link to comment
Share on other sites

Παρε το 121 και πες τους οτι εχεις αποσυνδεσεις.

 

Εαν μπορεις βαλε τα στατιστικα της γραμμης σου εδω.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έλαβε τις προάλλες ένας φίλος μου το πακέτο σύνδεσης του Conn-X με το συνηθισμένο Baudtec και επειδή δεν ξέρει από υπολογιστές μου είπε να πάω του το συνδέσω. Επειδή, όμως, έχω καιρό που έφυγα από τον ΟΤΕ θέλω να ρωτήσω το εξής για να είμαι σίγουρος. Βάζω στο my.otenet.gr τους κωδικούς που του έχουν δώσει από το Oteshop, παίρνω τους καινούργιους, τους κάνω copy-paste στο DVD του Conn-X, κάνω επανεκκίνηση στο modem και είμαι έτοιμος, σωστά ? Ξεχνάω κάτι ? Θα χρειαστεί να πειράξω το 192.168.1.1 ?

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ηταν πριν χρονια. Τωρα πλεον του εχουν δωσει ενα χαρτι το οποιο λεει επανω τους κωδικους και το username.

 

Εαν θελεις να ΑΛΛΑΞΕΙΣ του κωδικους μονο τοτε θα πας my.otenet.gr

 

Δεν χρειαζεται να βαλεις κανενα DVD Απο την στιγμη που η συνδεση ειναι ethernet. Μπαινεις στο ρουτερ 192.168.1.1 (εαν ειναι αυτο στο baudtec) και απλως αλλαζεις/βαζεις το username/pass στα καταλληλα πεδια.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έλαβε τις προάλλες ένας φίλος μου το πακέτο σύνδεσης του Conn-X με το συνηθισμένο Baudtec και επειδή δεν ξέρει από υπολογιστές μου είπε να πάω του το συνδέσω. Επειδή, όμως, έχω καιρό που έφυγα από τον ΟΤΕ θέλω να ρωτήσω το εξής για να είμαι σίγουρος. Βάζω στο my.otenet.gr τους κωδικούς που του έχουν δώσει από το Oteshop, παίρνω τους καινούργιους, τους κάνω copy-paste στο DVD του Conn-X, κάνω επανεκκίνηση στο modem και είμαι έτοιμος, σωστά ? Ξεχνάω κάτι ? Θα χρειαστεί να πειράξω το 192.168.1.1 ?

καλεσε στο 1242 για να εισαι σιγουρος 100%.;)

μετα το my.otenet.gr θα πρεπει να πειραξεις το 192.168.1.1 ωστε να βαλεις το username/password που θα σου πει ο φιλος σου και φυσικα θα τηρει καποιες προϋποθεσεις.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ηταν πριν χρονια. Τωρα πλεον του εχουν δωσει ενα χαρτι το οποιο λεει επανω τους κωδικους και το username.

 

Εαν θελεις να ΑΛΛΑΞΕΙΣ του κωδικους μονο τοτε θα πας my.otenet.gr

 

Δεν χρειαζεται να βαλεις κανενα DVD Απο την στιγμη που η συνδεση ειναι ethernet. Μπαινεις στο ρουτερ 192.168.1.1 (εαν ειναι αυτο στο baudtec) και απλως αλλαζεις/βαζεις το username/pass στα καταλληλα πεδια.

 

Δηλαδή, αν μπω στο UI του modem και βάλω τους κωδικούς θα του δώσει Internet ? Γιατί τις προάλλες που του είπα μέσω τηλεφώνου (δεν ξέρω τι έκανε) πως να το συνδέσει μου είπε ότι του αναβόσβηνε το Link και έμπαινε κανονικά στο Google.gr, αλλά μετά από κάνα 5λεπτο έσβησε και ο Internet Explorer κολλούσε στο «Σύνδεση».

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

απο το oteshop σου δινουν εναν κωδικο πελατη κι ενα συνθηματικο πελατη.

αυτα τα βαζεις στο my.otenet.gr, πατας ενεργοποιηση και στη συνεχεια σε στελνει να κανεις μονος σου "generate" ενα username κι ενα password τα οποια θα τα βαλεις στο interface setup του modem για να συνδεθει στο internet.

το generation που θα κανεις θα ειναι της μορφης xxxxxx12@otenet.gr ή αν ειναι φοιτητικο xxxxxx12.panepistimio_pou_spoudazei@otenet.edudsl.gr

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

το generation που θα κανεις θα ειναι της μορφης xxxxxx12@otenet.gr

 

Κάπως έτσι μου είπε πως είναι ο κωδικός του. Έχει νούμερα και γράμματα και στο τέλος έχει @otenet.gr. Άρα μπαίνω μόνο στο UI του modem και βάζω τα ψηφία ή η πρέπει να γίνει οπωσδήποτε ενεργοποίηση μέσω my.otenet.gr ? :confused:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι μου είπε πως είναι ο κωδικός του. Έχει νούμερα και γράμματα και στο τέλος έχει @otenet.gr. Άρα μπαίνω μόνο στο UI του modem και βάζω τα ψηφία ή η πρέπει να γίνει οπωσδήποτε ενεργοποίηση μέσω my.otenet.gr ? :confused:

αφου σου ηρθε ετσι το username του εχει μια βαση.

αλλα εγω σκεφτομαι το password. κι αυτο απο το oteshop του το δωσανε;:wacko:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λετε ηταν ΠΑΛΙΑ. Τωρα (τουλαχιστον σε εμενα) σου δινουν ενα χαρτι το οποιο λεει το username και το password της συνδεσης. Τα βαζεις στο μοντεμ και τελος.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λετε ηταν ΠΑΛΙΑ. Τωρα (τουλαχιστον σε εμενα) σου δινουν ενα χαρτι το οποιο λεει το username και το password της συνδεσης. Τα βαζεις στο μοντεμ και τελος.

 

Το έκανε, αλλά το Link δεν λέει με τίποτα να λειτουργήσει. Μήπως πρέπει να βάλει και το "otenet.gr" που αναγράφεται στο τέλος του κωδικού ? :confused:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε, αλλά το Link δεν λέει με τίποτα να λειτουργήσει. Μήπως πρέπει να βάλει και το "otenet.gr" που αναγράφεται στο τέλος του κωδικού ? :confused:

τον κωδικο τον βαζεις ο,τι κι αν ειναι αυτος.

αν εχει otenet.gr θα το βαλει κι αυτο.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε, αλλά το Link δεν λέει με τίποτα να λειτουργήσει. Μήπως πρέπει να βάλει και το "otenet.gr" που αναγράφεται στο τέλος του κωδικού ? :confused:

 

Αν το link δεν σταματησει να αναβοσβηνει, ο,τι και να βαλεις το ιδιο κανει. Πρεπει πρωτα να συγχρονισει και μετα να ειναι σωστα usernema/pass. Το οτι δεν συγχρονιζει μπορει ειτε να ειναι προβλημα γραμμης, ειτε συνδεσμολογιας. Ας παρει ενα τηλ στο 1242 να του πουν ποια ειναι η σωστη, να το δοκιμασει κ μονο του, και αν ειναι να το δηλωσει βλαβη. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αναβοσβήνει, δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν συγχρονίζει.

Υπάρχει και η περίπτωση να μην έχουν δώσει DSL στη γραμμή του ακόμα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...