Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχουμε πει σε πολλά μηνύματα πως το τεμπερντ σκριν προτέκτορ που πουλάει το πάμπλικ και άλλα γνωστά μαγαζιά αφήνουν την οθόνη ακάλυπτη στα πλαϊνά. Εγώ αγόρασα από το ebay (Κίνα) ένα σκριν προτέκτορ που είναι ανάμεσα σε τζάμι και φιλμ, το διάλεξα με προσοχή και δεν αφήνει ακάλυπτη την οθόνη καθόλου. Αλλά, αυτό που συμβαίνει είναι ότι γύρο γύρο το σκριν προτέκτορ είναι στον αέρα γιατί η οθόνη είναι ελάχιστα κυρτή. Εννοείται ότι το τζαμάκι τοποθετήθηκε σε μαγαζί από έμπειρο επαγγελματία γιατί μόνος δεν θα κατάφερνα κάτι καλό ακόμα και αν δοκίμαζα με νερό.

 

Εγώ πήρα αυτό https://m.ebay.com/itm/Full-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Xiaomi-Redmi-Note-4X-Global-Version-/152601063189?hash=item2387bb6f15%3Ag%3A6UsAAOSwCmZZUT1U&_trkparms=pageci%253A75fabfef-b0c6-11e7-ad69-74dbd18087d5%257Cparentrq%253A1a539f0615f0aa1a04fe9aaafffb532b%257Ciid%253A22

πριν απο ένα μήνα περίπου απο ebay.

Ταίριαξε πολύ καλά σε όλη την οθόνη , χωρίς αέρα και χωρίς ιδιαίτερες δαχτυλιες

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα φωτα σας με ενδιαφερει κι εμενα να αγορασω τη συσκευη στα 16 gb καθ οτι εχω ακουσει καλα λογια,και βρηκα συγκεκριμενα

https://www.smartmobiles.gr/product/xiaomi-redmi-note-4x-dual-sim-16gb-snapdragon-625-en-menu-pink/ αυτην εδω.

 

Θελω απαραιτητα να ειναι global version για να μπορει να κανει αναβαθμισεις κυριως και μου εχουν πει οτι αναγραφεται στο κουτι αλλα εγω καθ' οτι δεν μπορω να παω στο καταστημα (και εδω στα καταστηματα την βρισκω τουλαχιστον ενα 50ρι πιο ακριβα) δε μπορω να το εξακριβωσω , εσεις που ξερετε καλυτερα για να γραφει ελληνικο μενου δεν πα να πει οτι ειναι global ? Δεν εχω πληρη εμπιστοσυνη στο να απευθυνω ερωτηση στο καταστημα καθ' οτι μπορει και να μη μου δωσουν αληθης απαντηση :blink: ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα φωτα σας με ενδιαφερει κι εμενα να αγορασω τη συσκευη στα 16 gb καθ οτι εχω ακουσει καλα λογια,και βρηκα συγκεκριμενα

https://www.smartmobiles.gr/product/xiaomi-redmi-note-4x-dual-sim-16gb-snapdragon-625-en-menu-pink/ αυτην εδω.

 

Θελω απαραιτητα να ειναι global version για να μπορει να κανει αναβαθμισεις κυριως και μου εχουν πει οτι αναγραφεται στο κουτι αλλα εγω καθ' οτι δεν μπορω να παω στο καταστημα (και εδω στα καταστηματα την βρισκω τουλαχιστον ενα 50ρι πιο ακριβα) δε μπορω να το εξακριβωσω , εσεις που ξερετε καλυτερα για να γραφει ελληνικο μενου δεν πα να πει οτι ειναι global ? Δεν εχω πληρη εμπιστοσυνη στο να απευθυνω ερωτηση στο καταστημα καθ' οτι μπορει και να μη μου δωσουν αληθης απαντηση :blink: ...

Αυτό είναι το 4χ το κινέζικο.

Το global βγαίνει σε μαύρο χρυσό και γκρι.

Η διαφορά τους είναι στο χρώμα και στο μόντεμ ( το 4χ δεν έχει β20).

Αυτό δεν αποκλείει όμως το 4χ να φοράει global ROM και να έχει Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα φωτα σας με ενδιαφερει κι εμενα να αγορασω τη συσκευη στα 16 gb καθ οτι εχω ακουσει καλα λογια,και βρηκα συγκεκριμενα

https://www.smartmobiles.gr/product/xiaomi-redmi-note-4x-dual-sim-16gb-snapdragon-625-en-menu-pink/ αυτην εδω.

 

Θελω απαραιτητα να ειναι global version για να μπορει να κανει αναβαθμισεις κυριως και μου εχουν πει οτι αναγραφεται στο κουτι αλλα εγω καθ' οτι δεν μπορω να παω στο καταστημα (και εδω στα καταστηματα την βρισκω τουλαχιστον ενα 50ρι πιο ακριβα) δε μπορω να το εξακριβωσω , εσεις που ξερετε καλυτερα για να γραφει ελληνικο μενου δεν πα να πει οτι ειναι global ? Δεν εχω πληρη εμπιστοσυνη στο να απευθυνω ερωτηση στο καταστημα καθ' οτι μπορει και να μη μου δωσουν αληθης απαντηση :blink: ...

 

εγω πηρα απο το e-shop το 16αρι και παρολο που ελεγε το καταστημα οτι η συσκευη δεν διατιθεται με την Ελληνικη γλωσσα ειχε official global stable 8.5.4.0 android 7 nougat και πηρε κατευθειαν αναβαθμισση ΟΤΑ 8,5,8,0 και φυσικα εχει κανονικα Ελληνικη γλωσσα

μπαντα b20 παντως δεν εχει αν αυτο σε ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα απο το e-shop το 16αρι και παρολο που ελεγε το καταστημα οτι η συσκευη δεν διατιθεται με την Ελληνικη γλωσσα ειχε official global stable 8.5.4.0 android 7 nougat και πηρε κατευθειαν αναβαθμισση ΟΤΑ 8,5,8,0 και φυσικα εχει κανονικα Ελληνικη γλωσσα

μπαντα b20 παντως δεν εχει αν αυτο σε ενδιαφερει

 

ναι οντως η β20 με ενδιαφερει ,παραλειψη μου που δεν το ανεφερα ....Δηλαδη αν παρω το 32 gb θα την εχει η γενικα δεν διατιθεται για τη συγκεκριμενη συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις 3/32 το οποιο να γράφει global version δεξιά στο κουτι, να εχει ευρωπαϊκό φορτιστή και εναν συγκεκριμένο κωδικό στο πισω μερος.

Ινφο στο τοπικ της συσκευής

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις 3/32 το οποιο να γράφει global version δεξιά στο κουτι, να εχει ευρωπαϊκό φορτιστή και εναν συγκεκριμένο κωδικό στο πισω μερος.

Ινφο στο τοπικ της συσκευής

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

μαλλον αυτο θα κανω, δηλαδη ετσι θα εχω τη β20 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για την αγορά κινητού και βρίσκομαι στην επιλογή αυτών των δύο https://tokinito.gr/mobile-phones-tablets-accessories/mobiles/smartphones/google-android/xiaomi-redmi-note-4-32gb-dual-sim-gold-eu.html#yt_tab_products2 και http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/172793-xiaomi-redmi-4x-32gb-dual-sim-black. Η διαφορά αυτών το δύο είναι μόνο στο επαξεργαστεί? Ποίο απο τα δύο προτείνεται? Σας ευχαριστώ:help:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για την αγορά κινητού και βρίσκομαι στην επιλογή αυτών των δύο https://tokinito.gr/mobile-phones-tablets-accessories/mobiles/smartphones/google-android/xiaomi-redmi-note-4-32gb-dual-sim-gold-eu.html#yt_tab_products2 και http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/172793-xiaomi-redmi-4x-32gb-dual-sim-black. Η διαφορά αυτών το δύο είναι μόνο στο επαξεργαστεί? Ποίο απο τα δύο προτείνεται? Σας ευχαριστώ:help:

 

η διαφορα δεν ειναι μονο στην cpu

ειναι διαφορετικα κινητα μιλαμε για το redmi 4x και το redmi note 4x

το ενα εχει οθονη 5 ιντσες hd και το αλλο 5,5 fhd

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα δεν ειναι μονο στην cpu

ειναι διαφορετικα κινητα μιλαμε για το redmi 4x και το redmi note 4x

το ενα εχει οθονη 5 ιντσες hd και το αλλο 5,5 fhd

 

μεταξύ αυτών το δύο καποία προτίμησει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα χθες το Redmi 4x 32GB για την σύζυγο. Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω κινητό της Xiaomi, μέχρι τώρα ήμασταν της Samsung.

Φαίνεται ποιοτικό και τίμιο για τα λεφτά του και σε γενικές γραμμές δεν δυσκολευτήκαμε να το σεταρουμε.

Αυτό που μου την έχει "δώσει" στα νεύρα είναι ότι σε κάποια menu οι χαρακτήρες των γραμμάτων (είτε στα Ελληνικά είτε στα Αγγλικά) είναι σα να έχουν γίνει Bold με σκίαση γύρω γυρω και crop αριστερά και δεξιά.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος? Στο menu της γραμματοσειράς δεν βρήκα κάποια επιλογή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Σημερα μολις το παρελαβα κι εγω απο το e-shop το ασπρο με Global και εκανε αναβαθμιση στην 8.5.8.0 και χωρις την 800αρα μπαντα και θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Απο οτι ειδα σε ενα ελληνικο review πριν το παρω ελεγε οτι το κινητο υποστηριζει fast charging αλλα ο φορτιστης που εχει μεσα δεν ειναι fast charging.Αυτο ισχυει ? κι αν ναι μπορει να μου προτεινει καποιος καποιον φορτιστη που υποστηριζει αυτη τη λειτουργια και εχει αγορασει ο ιδιος?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Σημερα μολις το παρελαβα κι εγω απο το e-shop το ασπρο με Global και εκανε αναβαθμιση στην 8.5.8.0 και χωρις την 800αρα μπαντα και θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Απο οτι ειδα σε ενα ελληνικο review πριν το παρω ελεγε οτι το κινητο υποστηριζει fast charging αλλα ο φορτιστης που εχει μεσα δεν ειναι fast charging.Αυτο ισχυει ? κι αν ναι μπορει να μου προτεινει καποιος καποιον φορτιστη που υποστηριζει αυτη τη λειτουργια και εχει αγορασει ο ιδιος?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Δεν υποστηρίζει. Έχω έναν fast charger και φορτίζει το ίδιο με αυτό που είχε στη συσκευασία. Άντε να φορτίζει κάνα 10λεπτο πιο γρήγορα. Αλλά μέχρι εκεί.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει. Έχω έναν fast charger και φορτίζει το ίδιο με αυτό που είχε στη συσκευασία. Άντε να φορτίζει κάνα 10λεπτο πιο γρήγορα. Αλλά μέχρι εκεί.
Εντάξει φίλε μου σ'ευχαριστω.Αν είναι τόσο μικρή η διαφορά όπως λες δεν αξίζει να πάρω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω την συγκεκριμένη συσκευή μιας και φαίνεται να έχει πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά σε χαμηλή τιμή. Αναζητώντας την σε ηλεκτρονικά καταστήματα διαπιστώνω ότι σε κάποια αξιόπιστα (με πολλές καλές κριτικές) έχει μόνο 1 χρόνο εγγύηση.:wacko:

 

Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου προτείνει σε PM αξιόπιστο κατάστημα με 2 χρόνια επίσημη εγγύηση αντιπροσωπείας?

 

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω την συγκεκριμένη συσκευή μιας και φαίνεται να έχει πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά σε χαμηλή τιμή. Αναζητώντας την σε ηλεκτρονικά καταστήματα διαπιστώνω ότι σε κάποια αξιόπιστα (με πολλές καλές κριτικές) έχει μόνο 1 χρόνο εγγύηση.:wacko:

 

Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου προτείνει σε PM αξιόπιστο κατάστημα με 2 χρόνια επίσημη εγγύηση αντιπροσωπείας?

 

Ευχαριστώ!:)

 

Για αυτο που ζητας πας μονο σε μεγαλες αλυσιδες με το αναλογο κοστος βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο που ζητας πας μονο σε μεγαλες αλυσιδες με το αναλογο κοστος βεβαια.

 

Σ' ευχαριστώ kosmasdel!

 

Θεωρείς ότι αξίζει την διαφορά κόστους?

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ kosmasdel!

 

Θεωρείς ότι αξίζει την διαφορά κόστους?

 

Προσωπικά όχι. θα έψαχνα να το πάρω από αξιόπιστο skroutzoμάγαζο αφού θα σιγούρευα πρώτα ότι είναι η global version.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ένα μικρό κόλλημα που έχω

Όταν χτυπάει μήνυμα στο viber ανάβει η οθόνη αλλά δεν εμφανίζει τίποτα. Γιατί; Δεν έπρεπε να φαίνεται μπροστά η ειδοποίηση;

Τα έχω όλα ρυθμισμένα σωστά αλλά έπρεπε να μπω χειροκίνητα να βάλω στο viber να εμφανίζει μηνύματα στην οθόνη κλειδώματος.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο : https://www.mozik.gr/tilefonia-tablets/suskeues/xiaomi-redmi-note-4x-dual-lte-16gb-3gb-ram-black (16gb) . Επειδή εδώ βλέπω μόνο το 3/32gb υπάρχει περίπτωση η 16gb να μην είναι official έκδοση της Xiaomi; Επίσης διαβάζω συνεχώς για την 800άρα , μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει περί τίνος πρόκειται;

Συγχωρέστε με προκαταβολικά αν έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις μου αλλά βρίσκομαι στη δουλειά και δεν μπορώ να διαβάσω ολόκληρο το νήμα :(

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...