Jump to content

Δυο Μέρες Μόνο (Mega)


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 371
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα το χθεσινό επεισόδιο δεν μου άρεσε καθόλου, βαρέθηκα και μάλιστα κάπου στην μέση σταμάτησα για λίγο να το παρακολουθώ. Το τέλος του ήταν όντως η πιο ενδιαφέρουσα σκηνή, αλλά νομίζω ότι όλοι ξέραμε ότι θα γινόταν έτσι για να κοπεί το επεισόδιο και να αφήσει την αγωνία. Και φυσικά ήταν η απόλυτη αντιγραφή του Before Sunset στην σκηνή του βιβλίου. Καλά τα έργα του Παπακαλιάτη, κι εγώ fan είμαι, αλλά είπαμε πια...
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περίμενα να συμβεί κάτι και να μην πάει η κοπέλα στην συνάντηση στο cafe. Αλλά έπεσα έξω...

Δεν είμαι fan αλλά θα την δώ την σειρά και θα πάρω και το βιβλίο...

:secret: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Λούλης: Σου θυμίζει το μέρος τη δικιά σου;

Παπακαλιάτης: Όχι, τη δικιά σου

 

:rolleyes: :p

 

:D :w00t:

 

Και εγώ ακριβώς έτσι σκέφτηκα μόλις το 'πε!

Το ψεσινό ήταν ωραίο επεισόδιο..

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Άψογο το χτεσινό επεισόδιο ! Ημουν στην κατάλληλη ψυχολογική κατάσταση και ούτε παραγγελία να το είχα κάνει :)

 

Το βιβλίο λογικά έχει κυκλοφορήσει,θα το μάθω αύριο :p

 

Δυο μέρες μόνο

Χριστόφορος Παπακαλιάτης

Έτος Έκδοσης: 2005

Αριθμός Σελίδων: 271

Εκδότης: Ελληνικά Γράμματα

 

« Ο Άρης Βρεττός δεν έχει γίνει ακόμα συγγραφέας αλλά αυτή είναι η φιλοδοξία του. Η Σοφία δεν έχει γίνει ακόμα χορεύτρια όμως αυτή είναι η δική της φιλοδοξία. Αγαπιούνται. Δυο νέοι με τις ανησυχίες και τα όνειρα των σύγχρονων ανθρώπων. Αθήνα, Παρίσι, και πάλι Αθήνα: το σκηνικό της ζωής τους. Κάποια στιγμή η πραγματικότητα, με τις αναπότρεπτες προκλήσεις της, τους χωρίζει απότομα. Αλλά δυο νέοι άνθρωποι, σήμερα, αντίθετα με ό,τι λέγεται συνήθως, έχουν εμπιστοσύνη: στο μέλλον. Κάποια στιγμή, αρκούν δυο μέρες μόνο για να ξαναγυρίσει η ζωή εκεί που άρχισε. Αρκούν άραγε;

Το βιβλίο αυτό, χάρη σε μια πρωτότυπη ιδέα του Χριστόφορου Παπακαλιάτη, πρωταγωνιστεί στα τηλεοπτικά επεισόδια της σειράς που φέρνει το ίδιο όνομα, αλλά δεν είναι το σενάριο της σειράς. Το μυθιστόρημα αυτό είναι ένα βιβλίο κλειδί όπου ο θεατής μπορεί να αναζητήσει στοιχεία που αποτελούν την προηγούμενη πραγματικότητα πάνω στην οποία συνεχίζεται το σενάριο. Από την άλλη, αυτό το έξυπνο και συνάμα τρυφερό βιβλίο έχει το ορατό μέλλον του, τη συνέχειά του, στην τηλεοπτική ιστορία του "Δυο μέρες μόνο" ».

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τον Χριστόφορα.

Από παντού να τα αρπάξει.

 

lol Καλά κάνει,έχει το ακαταλόγιστο επειδή είναι όμορφος και ταλαντούχος :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

 

Όποιος ξέρει οποιοδήποτε τραγούδι που έχει βάλει ο παπακαλιάτης να κάνει ένα poste γιατι θέλω να φτιάξω ένα soundtrack της σειράς!

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι ταλαντούχος στο να είναι ατάλαντος :D

 

εγώ ένα έχω να πω, άνευρο σενάριο, χιλιοειπωμένη για τα ελληνικά δεδωμένα χαρακτήρες, βαρετό cut-and-paste, σκηνές που χρειάζονται "ξένες" μουσικές αποχρώσεις για να δημιουργήσουν ατμόσφαιρα, ξένέρωτω το στυλ σας δείνω κάτι περίργο-ηλίθιο(όπως το τέλος του Κλεισε τα μάτια), και απίθανα βαρετό το στύλ "χέι κοίτα με, εξομολογούμαι στην κάμερα". Καλά ο άνθρωπος αφού είναι αντιγραφέας, δεν μπορεί να αντιγράψει σειρές-ταινίες και βιβλία των τελευταίων 2-3 χρόνων? , να έίναι και λίγο μοντέρνος. Τι ήταν αυτή η "Άνοιξε τα μάτια" πτώση του αυτοκινήτου, έσκασα τα πολλά γέλια...χάλια. Αν δεν μπορείς να το κάνεις..μην το κάνεις, υπάρχουν πολύ τρόποι σκηνοθετικοί για να γίνει μια δύσκολη σκηνή με άλλο τρόπο από τον εμφανή, αλλά, τι να περιμένεις από το "χαιδεμένο" της TV.

Μα και αυτή η ηθοποιία του, Παναγία μου, πιάστε Τούρκοι τα άρματα, ακόμα μετά από 10-τόσα χρόνια, ακόμα στους μήτσους νομίζει πως παίζει ο Παπα-****

 

 

Πάντως το μεγαλύτερο που συχαίνομαι είναι η επανάληψη των ιστοριών,

"Σου π*** την γκόμενα , μου π*** την δικιά μου. Π****μαστε γενικά μεταξύ μας και μετά προσπαθούμε να το δηλώσουμε ως αγάπη για να σπάσουμε τα νεύρα του κοινού." Η ελληνική τηλεόραση τα ίδια και τα ίδια. Δεν μπορούν να βρουν κάτι πιο ενδιαφέρον από τις "μη ρεαλιστικές" αναζητήσεις για αγάπη.

 

Και για την φοβερά χαζη ιδέα του βλέπω παπα-*** αντί για το "ανεκδιήγητο" (παναγία μου τι τέρας) Big Mother, καλά τι να σας πω. Ο μονόφθαλμός στους τυφλούς κυριαρχεί? Ρε δεν έχετε OFF κουμπί στην τηλεόρασή σας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσαν πολύ οι σκηνές που είχαν και τις 3 κοπέλες να περνάν καλά με το μωρό. Δεν είδα την επόμενη μέρα αν το συζητούσαν καθόλου εκπομπές. (κουτσομπολίστηκες όπως πάντα). Είμαι πολύ περίεργος να δω ποιά θα παίζει τη γιαγιά της μίας και αν θα πάει βολτούλα στον Άγιο Πέτρο όταν δει την εγγονή με νύφη αντί για γαμπρό. :D

- Καλέ πώς κατάντησε έτσι η Lili? Αυτή έγινε Kate Moss στις χειρότερες της. Μωρή, πάλι ξέχασες να την ταΐσεις;;

- Ε σιγά τώρα! Δυο μέρες μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι άψογο επεισόδιο. Καλά δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει και καλύτερο. Ας μην το μελετάω καλύτερα. Μπράβο στον Παπακαλιάτη για τους διαλόγους που έγραψε για τις σκηνές με τις μαμάδες των κοριτσιών. Άξιος! :D :D :D

- Καλέ πώς κατάντησε έτσι η Lili? Αυτή έγινε Kate Moss στις χειρότερες της. Μωρή, πάλι ξέχασες να την ταΐσεις;;

- Ε σιγά τώρα! Δυο μέρες μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Καλό ήταν ok,αλλά όλες αυτές οι συμπτώσεις ρε παιδί μου,μόνο σε σειρές του Παπακαλιάτη μπορούν να συμβούν :p Επειδή πάντως δίνω μεγάλη σημασία στη μουσική επένδυση των έργων του,αφού συνήθως κάνει καταπληκτικές επιλογές,χθες ξενέρωσα που έβαλε ξανά σε έργο του το "Exit Music" από Radiohead.Το έπαιζε σίγουρα και σε άλλο έργο,μάλλον το "Κλείσε τα μάτια" κι όχι μόνο μία φορά.Ίσως να είμαι υπερβολική αλλά μου κάθισε κάπως άσχημα.
Link to comment
Share on other sites

Και τα ψεσινά νούμερα.. :)

 

Πολύ καλά αν και ο Χριστόφορος θέλει [ήθελε;] μέχρι το 2ο επεισόδιο να μεταφέρουν τη σειρά στο σλότ της Δευτέρας..

 

http://tinypic.com/eve14j.jpg

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Με ενοχλεί λίγο να τον βλέπω Κυριακή 21.00..Αλλιώς ήταν η συνήθεια: βράδυ Δευτέρας 23.00,όπου είχε και μεγαλύτερη ελευθερία στο τι θα δείξει.

Ας αποφασίσουν σύντομα πότε θα παίζει να κανονίσουμε πως θα το βλέπουμε :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Nai, ontws Kyriaki vrady einai kapws. Oi sumptwseis einai TRAGIKES!!! Perpatas sto Parisi kai vriskeis ton MONADIKO gnwsto pou exeis .....!! OK!!! Xristoforos einai autos, den tou krataw kakia. ALLA, an upopsiastw pws eftiakse olokliri skini(to atuxima kai i kideia) gia na ksanasunantithoun autoi oi 2, tha TRELLATHW:)

 

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ατύχημα ήταν τόπ.

Λέω.. καλά αυτή τι ρόλο παίζει;

Και λεω ξανά.. μπας και είναι Κρίκος;;

Αδύναμος κρίκος .. :lol:

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Ti na pw!!!!!!! Kanei kati tragika o Xristoforos, alla pws na tou kratiseis kakia? Pantws i "ketsap" prepei an itan freskia, lampirize mia xaroula:) xaxaxaxaxaxaxaa

 

xara sto kouragio tis pantws na mporei na milaei .xaxaxaxa! A re Xristoforeeeeeeeee!!

Link to comment
Share on other sites

xara sto kouragio tis pantws na mporei na milaei .xaxaxaxa! A re Xristoforeeeeeeeee!!

 

Και γω αυτό σκεφτόμουν πέρα από το χαζό της σύμπτωσης...Για χτυπημένη στο κεφάλι καλά τα πήγαινε :p

 

Το τέλος όμως αναπλήρωσε...κανείς άλλος δεν υπήρχε να πάει ταυτόχρονα στο σπίτι; :D

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

βασικα πολλες ξενες ταινιες βλεπει ο φιλος μας ο Παπακαλιατης και εχει επιρεαστει.

Το τι συμπτωσεις και ευτραπελα εχουν παιχτει μεχρι τωρα στο σιριαλ ειναι το κατι αλλο!

με αποκορυφωμα αυτην που βρηκε στον δρομο ο αλλος μιλαμε την ρωτησε μεχρι και τι δουλεια κανει πως την λενε αν εχει αγορι αλλα το πιο βασικο τι επαθε και ειναι σε αυτη την κατασταση δεν το ανεφερε καν!! ψηλα γραμματα μωρε..τι πιο συνηθισμενο να βρισκεις μια κοπελα στα αιματα μεσα στην μεση του δρομου που μιλαει μια χαρα και ξαφνικα πεθαινει..

αν ηταν τοσο μεγαλο το τραυμα καταρχην θα ηταν λυποθιμη αλλα ειπαμε.. αυτα ειναι ψηλα γραμματα..

 

-θεος παντως ο Χριστοφορος ε? αδυνατισε και εγινε πιο ομορφος και απο πριν!

ειδικα σε κατι σκηνες τον κοιτας και λειωνεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...