Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να υπάρχει αν ποστάρεις στο thread του Pixel 8 γιατί αυτά που περιγράφεις δεν έχουν σίγουρα να κάνουν με διαθεσιμότητα 5G Volte ή vowifi 🙂

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς - και κρίνοντας από την τελευταία beta, αν δεν γίνει κάποια πολύ μεγάλη δυσάρεστη έκπληξη όλα θα παραμείνουν διαθέσιμα επιτέλους (και πιθανότατα και στα άλλα δύο δίκτυα)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, triklo said:

Δηλαδή αύριο θα γνωρίζουμε με την παρουσίαση της stable a15 αν θα έχουμε volte, vowifi kai 5 g στην cosmote;

Δεν είμαι και τόσο σιγουρος ότι θα την δώσουν τώρα την A15, γιατί τα καινούρια Pixel 9 series θα κυκλοφορήσουν με A14. Επομένως μπορεί να πάει και Σεπτέμβριος για το update.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω ένα ταλαιπωρημένο σπασμένο moto g72 και το επόμενο μου τηλ θα ήθελα ΜΟΝΟ pixel αν είναι να μείνω android με μηνιαίες ενημερώσεις. Όλες οι άλλες μάρκες απλά δεν αξίζουν και αυτό γιατί τι να το κάνω το sd8 gen 3 την οθοναρα κτλ αν το λογισμικό είναι γεμάτο bloatware εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ και δεν μπορώ να τις απεγκαταστησω και πολύ περισσότερο γεμάτο διαφημίσεις. Έλεος δλδ να πληρώνω για να αγοράζω διαφημίσεις;; ακόμα και η motorola με λίγο stock android με το νέο hello ui ξεκίνησε και βάζει διαφημίσεις αρχόμενη από την εφαρμογή καιρού.  Αν τελικά δεν ενεργοποιηθεί το 5g volte και vowifi στο 8a θα μετακομίσω για πρώτη φορά στα iphone. Επίσης όλες οι εταιρείες δίνουν security patch ανά δίμηνο και ανα τρίμηνο. Η μόνη εταιρεία που δίνει μηνιαίες ήταν η nokia αλλά και αυτή αποχώρησε αφήνοντας την ακριβουτσικη hmd για τα κινητά που προσφέρει. Το android one πλέον πέθανε άρα το μόνο που μένει είναι τα pixel η μετά iphone με 7 χρόνια υποστήριξη λογισμικού 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, dbal said:

Μπορεί να υπάρχει αν ποντάρεις στο thread του Pixel 8 γιατί αυτά που περιγράφεις δεν έχουν σίγουρα να κάνουν με διαθεσιμότητα 5G Volte ή vowifi 🙂

Το ρωτησα εδω γιατι σκέφτηκα μηπως σχετιζεται οτι δεν εχει επίσημη υποστηριξη στην Ελλάδα ανεξαρτητως μοντέλου.Σε ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, baiosss said:

Δεν είμαι και τόσο σιγουρος ότι θα την δώσουν τώρα την A15, γιατί τα καινούρια Pixel 9 series θα κυκλοφορήσουν με A14. Επομένως μπορεί να πάει και Σεπτέμβριος για το update.

Περσι παντως στο αντιστοιχο event, Android 14 και Pixels παρουσιαστηκαν πακετο και η αναβαθμιση ετρεξε αμεσα - για να δουμε...!

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dbal said:

Περσι παντως στο αντιστοιχο event, Android 14 και Pixels παρουσιατηκαν πακετο και η αναβαθμιση ετρεξε αμεσα - για να δουμε...!

Μακάρι.. άντε να πάρουμε την επίσημη 15. Και μετά το 9 pro

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει βεβαια το δεδομενο οτι φετος ηρθαν πολυ μπροστα χρονικα οι συσκευες και η ολη παρουσιαση για λογους ανταγωνισμου, οποτε ισως το λειτουργικο να μην ειναι ετοιμο για rollout την ιδια μερα και να μας δοθει ως αναβαθμιση σε δευτερο χρονο, οπως ειπε και ο @baiosss - ισως ομως και να ειναι! Θα ξερουμε σε λιγη ωρα 🙂 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Περσι την ιδια μερα γιατι η παρουσιαση ηταν Οκτωβριο οπως τα περισσοτερα χρονια - φετος ηρθε πολυ μπροστα χρονικα και για αυτο η "ανησυχια" για την αναβαθμιση 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα pixel 9 υποστηρίζουν 28 χώρες. Αλλά πουθενά δεν βλέπω GR η EL. TA 8αρια μόνο 20 χώρες. Πάμε για pixel 10 και αν.....

https://support.google.com/pixelphone/answer/10082009

Edited by triklo
Link to comment
Share on other sites

Εγω πια οπως και πολλοι αλλοι εχουμε παψει να δινουμε πολυ σημασια στη συγκεκριμενη σελιδα - κανεις δεν καταλαβε γιατι αλλαξε σε απλη λιστα απο χαρτης που ηταν προσφατα, κανεις δεν καταλαβε γιατι βγηκαν τα ελληνικα δικτυα που υποστηριζοταν κανονικα κλπ

Η ουσια μετραει λοιπον και αυτη λεει οτι η τελευταια εξαιρετικα σταθερη Α15 beta 4 παρεχει κανονικα τα παντα και μαλιστα σημερα το πρωι πηρε και νεα bug fixing αναβαθμιση σε 4,2, κατι που επισης εξηγει το γιατι τελικα το Android 15 θα καθυστερησει λιγο ακομα να δοθει στην stable εκδοση του.

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίζει στην beta να τα έχουν ενεργοποιημένα και μετά στην stable να τα ενεργοποιήσουν μόνο για τις χώρες που υποστηρίζουν στο site τους;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να κάνουν πάλι ότι ακαταλαβιστικο θέλουν, απλά θέλω να πιστεύω πως όχι γιατί δεν έχουμε ξαναφτάσει σε τόσο ελπιδοφόρο σημείο... Αν θες την γνώμη μου κάνε λίγο υπομονή ακόμα και μην αγοράσεις μέχρι την επίσημη 15 για να είσαι 100% βέβαιος 😎

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Wificall cosmote με beta 15 δουλεύει κανονικά, δεν έχει σήμα αλλά σου λέει κλήση με wifi

Link to comment
Share on other sites

Όλα στην beta υπάρχουν και παίζουν άψογα, απλά ελπίζουμε να μείνουν έτσι μετά και την stable 15 😎

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Vowifi στην Cosmote δεν ειχαμε μεχρι την beta αλλα δεν εχει σημασια - ειναι οπως το λες, με ενα security update χασαμε ξαφνικα το 5G και γενικα εχουν συμβει πολλα ακατανοητα χρονια τωρα για αυτο και ανοιξε...ολοκληρο thread εδω

Σε καθε περιπτωση εγγυηση δεν θα σου δωσει κανεις αν δεν υπαρξει ομαλοτητα για πολυ καιρο, οποτε με την αγορα του ενα ρισκο το αναλαμβανεις, ναι. Εμεις που εχουμε ηδη το κινητο, αισιοδοξουμε απλα περισσοτερο σε σχεση με το παρελθον, οτι αν η stable διατηρησει τα καλα της beta, δεν θα βρεθουμε παλι στα καλα καθουμενα...κουτσουρεμενοι ενα πρωι 🙄

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτοχος πλέον pixel 8a σε cosmote.

Στο παλιό μου s52s έστειλα 5g στο 1333 και wificall στο 1333 και έκανα επανεκκίνηση. Μετά έβαλα την κάρτα sim στο pixel 8a και έχω 5g και volte όπως την παλιά μου συσκευή. Ίδιο σήμα κανονικά. 

Το wificall δεν το έχω τσεκάρει ακόμα. Θα επανέλθω.

Η συσκευή στο πρώτο σεταρισμα ζεστάθηκε αρκετά. Είναι λογικό αυτό;;;

Edited by triklo
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, triklo said:

Κάτοχος πλέον pixel 8a σε cosmote.

Στο παλιό μου s52s έστειλα 5g στο 1333 και wificall στο 1333 και έκανα επανεκκίνηση. Μετά έβαλα την κάρτα sim στο pixel 8a και έχω 5g και volte όπως την παλιά μου συσκευή. Ίδιο σήμα κανονικά. 

Το wificall δεν το έχω τσεκάρει ακόμα. Θα επανέλθω.

Η συσκευή στο πρώτο σεταρισμα ζεστάθηκε αρκετά. Είναι λογικό αυτό;;;

Τα pixel γενικά ζεσταίνονται. Το χειμώνα θα έχεις μια ωραία σόμπα μαζί σου και το καλοκαίρι θα ψάχνεις κατάψυξη. Οκ υπερβάλω, αλλά γενικά ναι ζεσταίνονται. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2024 at 9:25 ΜΜ, triklo said:

έχω 5g και volte όπως την παλιά μου συσκευή. Ίδιο σήμα κανονικά.

Να υποθεσω οτι επειδη προκειται για καινουργια συσκευη δεν εκανες τον κοπο να μπεις σε beta και εισαι με Android 14 & security patch Αυγουστου - αρα μετα την ανεξηγητη εξαφανιση του 5G με το update του Ιουνιου, εχει επιστρεψει κανονικα και στην stable 14? 

Μεγεια, να το χαρεις! 🙂 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είμαι σε beta. Έχω σταθερή έκδοση με Αυγούστου security. Έχω κανονικά 5g kai volte σε cosmote κάρτα whatsup χωρίς να κάνω τπτ. Το wificall δεν το δοκίμασα ακόμα. Θα σας πω αύριο που θα είμαι στην υπογα. Αλλά το ξαναλέω αν δεν ενεργοποιήσεις το 5g με μήνυμα sms στο 1333 από συμβατή συσκευή με το δίκτυο cosmote όπως για πχ το iphone η το Samsung a52s και μετά να την βάλεις στο pixel μην περιμένεις να δεις 5g. Το ίδιο γίνεται και για τα μη πιστοποιημένα 5g router στο δίκτυο της cosmo.

Οι συμβατές συσκευές είναι οι κάτωθι 

  • Apple: Apple  iPhone 15 Pro Max, Apple iPhone 15 Pro, Apple iPhone 15 Plus, Apple iPhone 15,iPad 11 Pro 2021, iPad 12.9 Pro 2021,  iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, APPLE iPad mini 6th Gen 8.3” 5G, iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, Apple iPhone SE 5G (2022), Apple iPad Air 5th Gen 10.9 5G, Apple iPhone 14 Plus, iPad Pro 11” Wi-Fi + Cellular 2022 5G, iPad Pro 12.9” Wi-Fi + Cellular 2022 5G, iPad 10th Gen 10.9 ” Wi-Fi + Cellular 5G
  • Samsung: Samsung Galaxy Galaxy Tab S9 FE+ 5G, Samsung Galaxy Galaxy Tab S9 FE 5G, Samsung Galaxy Tab S9 Ultra 5G, Samsung Galaxy Tab S9+ 5G, Samsung Galaxy Tab S9 5G, Samsung Galaxy Flip 5 5G, Samsung Galaxy Fold 5 5G, Galaxy S20 Ultra, Galaxy A42 5G, Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy S20 FE 5G, S21, S21+, S21 Ultra, A52 5G, Α32 5G, GALAXY Z FOLD 2, Samsung Galaxy Α22 5G, Samsung Galaxy A23 5G, Samsung Galaxy Z Flip 3 5G, Samsung Galaxy Z Flip 4 5G, Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, Samsung Galaxy Z Fold 4 5G, Samsung Galaxy A52s 5G, Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G, Samsung Galaxy Tab S7+ 5G, Samsung S21 FE 5G, Samsung Galaxy S21 FE 2022 5G, Samsung Galaxy S22 5G, Samsung Galaxy S22+ 5G, Samsung Galaxy S22 Ultra 5G, Samsung Galaxy Tab S8 5G, Samsung Galaxy Tab S8+ 5G, Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 5G, Samsung Galaxy A33 5G, Samsung Galaxy A53 5G, Samsung Galaxy A13 5G, Samsung Galaxy X Cover 6 5G, Galaxy Tab Active 4 Pro 5G, Galaxy S23 5G, Galaxy S23+ 5G, Galaxy S23 Ultra 5G, Galaxy A14 5G, Galaxy A34 5G, Galaxy A54 5G
  • Xiaomi: Xiaomi 13T 5G, Xiaomi 13T Pro 5G, Xiaomi Redmi 12 5G, Mi10T Pro, Mi10T, Mi10T Lite, Mi10 Pro, Mi10, Redmi Note 9T 5G, Mi11 Lite 5G, Mi11 5G, Redmi Note 10 5G, Xiaomi Mi 11i 5G, Xiaomi Mi 11 Ultra 5G, Xiaomi Poco M3 Pro 5G, Xiaomi Mi 11i 5G, Xiaomi Mi 11 Ultra 5G, Xiomi Poco F3 5G, Xiaomi Mi11T 5G, Xiaomi Mi11T Pro 5G, Xiaomi Mi11 Lite NE 5G, Xiaomi Poco M4 Pro 5G, Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G, Xiaomi 12 5G, 12 Pro 5G, 12X 5G, Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G, Xiaomi Poco X4 Pro 5G, Poco F4 GT 5G, Xiaomi 12 Lite 5G, Xiaomi 12T 5G, Xiaomi 12T Pro 5G, Mi13 Lite 5G, Mi13 5G, Mi13 Pro 5G, Redmi Note 12 Pro 5G, Poco X5 5G, Poco X5 Pro 5G, Xiaomi Redmi Note 12 5G, Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G, Xiaomi Poco F5 Pro 5G, Xiaomi Poco F5 5G
  • Realme: X50, 11 Pro 5G, 11 Pro+ 5G, 7 5G, 8 5G, Realme GT Master Edition 5G, 9 Pro 5G, 9 Pro+ 5G, Realme GT2 5G, Realme GT2 Pro 5G, Realme Narzo 50 5G, Realme GT NEO 3T DragonBall 5G
  • OnePlus: 8T, Nord N10 5G, 8, 8 Pro, 9, 9 Pro, OnePlus Nord N1 5G, OnePlus Nord N2 5G, OnePlus 11 5G
  • Nokia: Nokia XR21 5G, 8.3, G50 5G, X10 5G, X20 5G, X30 5G, G60 5G
  • Huawei: P40 Pro
  • TCL: TCL 40 NXTPaper 5G,20 5G, TCL 20R 5G
  • Sony: Xperia 1 II, Sony XPERIA 5 II 5G , Sony XPERIA 10 III 5G
  • Motorola: Μoto G54 5G Power Edition, Μoto G84 5G, Μoto G54 5G, Μoto Edge 40 Neo 5G, Μoto Edge 40 Pro 5G, Μoto Razr 40 Ultra 5G, Μoto Edge 40 5G, Motorola G50 5G, Motorola Edge 20 Lite 5G, Motorola Edge 30 Pro 5G, Motorola G200 5G, Moto Edge 30 neo 5G, Moto Edge 30 Ultra 5G, Moto Razr 22 5G, Moto Edge 20 Lite 5G, Moto ThinkPhone 5G, Moto Edge G53 5G
  • OPPO: Oppo A79 5G, Oppo Reno 10 Pro 5G,Oppo Reno 10 5G, FIND X3 PRO 5G, Find X5 Pro 5G, Reno7 Lite 5G, Reno 8 5G, A78 5G, Find N2 Flip 5G, Oppo A98 5G
  • Vivo: Y76 5G, V29 Lite 5G, V23 5G, X80 Pro 5G, X90 Pro 5G
  • Asus: Zenfone 9 5G, ROG Phone 6 5G, ROG Phone 6D 5G, ROG Phone 6D Ultimate 5G
Link to comment
Share on other sites

Βρε αυτά με την sim τα ξέρουμε από... χρόνια το βασικό είναι ότι επανήλθε το 5g στην stable άρα έχει καλές πιθανότητες να μείνει οριστικά μετά την 15 😎

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...