Jump to content

Poco M3


Coolgreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 85
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οταν το βάζεις στον φορτιστή τι κάνει ;Βάλτο και άστο κάποια ώρα .
Καλημέρα, τίποτα απολύτως. Το έχω αφήσει και μία μέρα στο φορτιστή και τίποτα, νεκρό.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, topmar said:

Καλημέρα, τίποτα απολύτως. Το έχω αφήσει και μία μέρα στο φορτιστή και τίποτα, νεκρό.

POCO X3 Pro via Tapatalk
 

Εχεις δοκιμάσει ενώ είναι στην φόρτιση να κάνεις force reboot πατώντας το on πάνω από 10-15 δευτερόλεπτα ;

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2022 at 9:53 ΜΜ, topmar said:

Καλησπέρα σε όλους.

Φίλος έχει ένα Poco Μ3, από το οποίο είναι πολύ ευχαριστημένος, αν εξαιρέσουμε το πρόβλημα που θα περιγράψω.

Προσπαθεί να κάνει την αναμονή κλήσεων να δουλέψει, αλλά δε συγκινείται με τίποτα.

Έχει Vodafone, έκανε κλήση στον κωδικό *43#, έδειξε το στιγμιαίο παράθυρο ειδοποίησης η επιβεβαίωση ενεργοποίησης της υπηρεσίας, αλλά δεν λειτουργεί.

Έψαξε στο στο μενού ρυθμίσεων κλήσης για ύπαρξη ρύθμισης αναμονής κλήσης εάν είναι ενεργοποιημένη, αλλά δεν βρήκε τέτοια ρύθμιση.

Είδα ίδιο πρόβλημα είχε κι άλλος με X3 NFC και δοκίμασα την λύση που εμφανίζεται εκεί (την αλλαγή της κάρτας σε άλλο τηλέφωνο και την εκ νέου ενεργοποίηση της), αλλά όταν την έβαλε πίσω στο δικό του M3 πάλι δεν λειτουργεί.

Έτσι, όταν καλεί κάποιος στο κινητό του την ώρα που μιλάει, βγάζει στον άλλον μήνυμα ότι θα ειδοποιηθεί για την κλήση και στο Μ3 έρχεται SMS ειδοποίησης κλήσης, όταν βέβαια τερματίσει την κλήση του.

Η εταιρεία τηλεφωνίας είναι η Vodafone.

Καμιά ιδέα τι φταίει; Υπάρχει ρύθμιση στο κινητό (ενεργοποίηση αναμονή κλήσης) που δεν την βρήκα;

POCO X3 Pro via Tapatalk
 

Στην εφαρμογή τηλέφωνο πας Λογαριασμοί κλήσης=>Αναμονή κλήσης ,και το ενεργοποιείς ...Αν είναι ήδη ,παίρνεις τηλέφωνο την εταιρία και θα το λύσεις το  θέμα (στην περίπτωση μου με Wind έτσι έγινε μετά από τηλεφωνική επικοινωνία το έλυσαν το θέμα )

Τώρα είδα ότι το ποστ ήταν παλιό ...Σόρυ 🙏 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει ενώ είναι στην φόρτιση να κάνεις force reboot πατώντας το on πάνω από 10-15 δευτερόλεπτα ;
Ναι, το δοκίμασα κι αυτό αλλά μάταια....
Στην εφαρμογή τηλέφωνο πας Λογαριασμοί κλήσης=>Αναμονή κλήσης ,και το ενεργοποιείς ...Αν είναι ήδη ,παίρνεις τηλέφωνο την εταιρία και θα το λύσεις το  θέμα (στην περίπτωση μου με Wind έτσι έγινε μετά από τηλεφωνική επικοινωνία το έλυσαν το θέμα )
Τώρα είδα ότι το ποστ ήταν παλιό ...Σόρυ  
Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω στο κινητό του φίλου μου με την πρώτη ευκαιρία.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νεότερα για το θέμα μου είναι ότι επειδή ήμουν ανυπόμονος και δεν είχα καθόλου χρόνο, το πήγα σε ένα κατάστημα επισκευών iRepair στην πόλη μου.

Το έλεγξαν σε 24 ώρες και μου είπαν ότι έφτιαξαν το θέμα να ανοίγει, αλλά τώρα δεν πιάνει σήμα κινητής τηλεφωνίας καθόλου (??), πρόβλημα που δεν είχε πριν.

Δεν ξέρω τι παίχτηκε, δεν θέλω να βάζω το "κακό σενάριο" στο μυαλό μου αλλά δεν μου κάθεται καλα αυτό.

Τελικά, χωρίς χρέωση μου την έδωσαν πίσω τη σθσκ9, η οποία χρησιμεύει πλέον ως παιχνιδομηχανη για την μικρή μου.

POCO X3 Pro via Tapatalk



Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα, ποια είναι η νεότερη Miui 14 για το κινητό παιδιά;

Έχω την Miui Global 13.0.1.0 (SJFEUXM) τώρα.

Νομίζω ότι η σωστή για να περάσω χειροκίνητα είναι η Poco M3 EEA Stable Recovery V14.0.2.0.SJFEUXM, σωστά ;841543687df9c10de7a03145adab12df.jpg

Poco X3 Pro via Tapatalk



Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, έχω ένα M3 που παρουσιάζει το γνωστό πρόβλημα που σε κάθε κλείσιμο ή επανεκκίνηση, δεν ανοίγει (περιμένω να ξεφορτίσει και μετά βάζοντας το στην πρίζα, ανοίγει).

Κάνοντας το αυτό σήμερα και συνδέοντας το στο WiFi, βρήκε update μεγάλο (2,6 GB) από την έκδοση 12.0.11.0 (QJFMIXM) που είχε στην νέα έκδοση 12.5.10.0 (RJFMIXM).

Αξίζει να την περάσω, μπας και διορθωθεί το πρόβλημα που δεν ανοίγει ή όχι;

Μήπως να κατεβάσω χειροκίνητα απευθείας την νεότερη έκδοση 13 και να περάσω αυτήν; Θα διορθώσει τίποτα άραγε;

Update: Δοκίμασα το πρώτο update, έκλεισε και δεν ανοίγει πάλι.
c9147b6517326ecb60e81904100e3d16.jpg82dd32bb56eace15194372c883698166.jpg

Poco X3 Pro via Tapatalk



Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Σε Poco M3 που έχει τώρα την Miui Global 12.0.11 Stable (QJQEUXM) και προσπαθώ να περάσω χειροκίνητα την τελευταία έκδοση Recovery EEA Global Stable Recovery V14.0.2.0.SJFEUXM.

Μου βγάζει σφάλμα όμως, το παρακάτω:

"Can't verify update. Sorry, flash to this stable ROM is not allowed."

Μήπως το πρόβλημα είναι ότι πρέπει πρώτα να το αναβαθμίσω στην ενδιάμεση Recovery EEA Global Stable Recovery V13.0.1.0.RJFEUXM και μετά από εκεί να περάσω την V14;

Δεν νομίζω να δοκιμάζω λάθος ROM, ε;

Poco X5 Pro 5G via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε Poco M3 που είχα πεταμένα σε κάποιο συρτάρι για μήνες, αφού παρουσίασε το γνωστό πρόβλημα του ξαφνικού θανάτου, βρέθηκε λύση.

Το έβαλα να φορτίσει αφού ήταν για καιρό χωρίς φόρτιση και άνοιξε κανονικά. Για λίγο βέβαια, αφού παρουσίασε ξανά το ίδιο πρόβλημα.

Έτσι μετά από μερικές μέρες πάλι που ξεφόρτισε μπήκε στον φορτιστή, φόρτισε καλά και στην συνέχεια ξεκλείδωσα bootloader, πέρασα custom recovery και custom ROM android 14 και λειτουργεί μέχρι τώρα 2 μέρες άψογα. Όλα αυτά από το XDA που υπάρχουν όλα. Όποιος έχει ελάχιστες γνώσεις και λίγο χρόνο να ασχοληθεί, το ξαναφέρνει στην ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...