Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγα και εγω στο συνεργειο γιατι τις τελευταιες μερες αρχισε να μου γρατζουναει την 2α σε μερικες αλλαγες, και ειδικα απο ανεβασμα απο 1η...εκει μου ειπαν οτι εχουν να φτιαξουν αλλα 6 αμαξια με το ιδιο προβλημα (συγχρονιζε 2ας) οποτε θα πρεπει να περιμενω λιγες εβδομαδες μεχρι να μου εξασφαλισουν οχημα αντικαταστασης για τις 2 μερες που θα κρατησουν το αμαξι. Παντως οσοι εχετε απο τις πρωτες φουρνιες TSI/GT θα ελεγα να πατε να τους πειτε οτι καμια φορα γρατζουναει η 2α γιατι ειναι πιθανο να σας βαλουν το βελτιωμενο εξαρτημα ασχετα με το αν εχετε οντως το προβλημα ή οχι. Φανταστειτε να εμφανιστει το προβλημα αφου εχει ληξει η εγγυηση.

 

 

+1

Πολυ σωστα!!!!

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κρίμα που δεν έβγαλε ανακοίνωση η VW, να αντικαταστήσει όλα τα ελαττωματικά συγχρονιζέ, ανεξάρτητα από εγγύηση... Αφού βγαίνουν τόσα ελαττωματικά..

 

Ή τουλάχιστον να αντικαθιστούσαν το γρανάζι ΑΝ το ζητήσεις, ακόμα και εκτός εγγύησης, χωρίς κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Επεσα επανω σε μια καταγραφη αποψεων στο site του 'autotriti.gr' και διαβαστε παρακατω τι γραφουν. ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑ!!!! και ειναι και 'Ευτυχης' ο ανθρωπος!!!!!

 

http://www.autotriti.gr/news/preview_news_sxolia_new.asp?NEWS_DATA_ID=68231

 

 

an_pa... (3/3/2008, 09:17)

Ευτυχης κατοχος εδω και 6 μηνες ενος GOLF TSI 140ps. Προσωπικη εμπειρια ??? - Σε καθε 4-5 γεμισματα βενζινης...προσθετω και απο 1 λιτρο λαδι. Περαστικα μου... Ελπιζω τα "βασανα μου" να περιοριστουν εκει και να μην εχω κι αλλες ιστοριες με τον κινητηρα στο μελλον. Τι να πω...κατι μου λεει οτι την "πατησα" απο τον ενθουσιασμο του test drive που εκανα πριν το αγορασω. Παντως στο δρομο το αμαξι ειναι ολο χαρισματα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν περιμένω και εγω τα αναλλακτικά για το περιβοητο γραναζί αλλα για την κακη μου τυχη διαπυστωσα και αλλο προβλημα.ειχα ενα ατυχηματακι το καλοκαιρι και ανγκαστηκα να αλλαξω μπροστινη μασκα και να μου τη βαψουν.οταν το παρελαβα βρηκα μερικες ατελειες το επισημανα μου ειπαν δε γινεται οπως του εργοστασιου η βαφη.κατανοητο.μετα απο κανα 2 μηνες πεταξε τη βαφη σε ενα σημειο.με τα 1000 ζορια δεχτηκαν να το βαψουν ξανα ( φοβομουν απλα οτι γινονταν μπαλωματα στα συγκεκριμενα σημεια). σημερα διαπιστωσα οτι εχει 2 φουσκαλες που σκασαν και παλι πεταει το χρωμα.τηλεφωνησα στα κεντρικα αθηνα και μου ειπαν οτι δε μπορω να το βαψω αλλου χωρις να πληρωσω.τι να κανω δε θελω να μου το βαψουν ξανα στην Ε.Τ.Ε.Α.
Link to comment
Share on other sites

nikos_kallithea

 

Να το πας να το δουν. Στο δικό μου 8 μήνες με 7.000 χλμ. δεν έχω βάλει σταγόνα.

Η εντολή ήταν "θα ελέγξετε τα λάδια και θα προσθέσετε, μόνο αν ανάψει το λαμπάκι του λαδιού".

Link to comment
Share on other sites

Επεσα επανω σε μια καταγραφη αποψεων στο site του 'autotriti.gr' και διαβαστε παρακατω τι γραφουν. ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑ!!!! και ειναι και 'Ευτυχης' ο ανθρωπος!!!!!

 

http://www.autotriti.gr/news/preview_news_sxolia_new.asp?NEWS_DATA_ID=68231

 

χα χα τα ειχα δει και εγω και προς στιγμήν μπήκα στον πειρασμό να γραψω κατι αλλα τι να πεις τωρα... ο καθε πικραμενος γραφει ο,τι του αρεσει...

περα από αυτα το μόνο που με απασχολει εμενα ειναι το θεμα του κιβωτιου... 21k km και ολα καλα και το τελος της εγγύησης πλησιάζει... και το ριμαδι δε λεει να γρατζουνίσει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί αρχίζω και τρελαίνομαι!!!!

Στην τρίτη βδομάδα που είχα το golfaki μου, το παρκαίνω κάτω από ένα δέντρο και στο γυρισμό το είχαν καταχ.... όλα τα πουλιά του ζωικού βασιλείου!!!! Επειδή δεν μπορούσα να το πάω για πλύσιμο γιατί ήμουν μέσα σε στρατόπεδο, αποφάσισα για κακή μου τύχη να καθαρίσω τις κουτσουλιές με ένα υγρό μαντηλάκι. Έλα όμως που ο συνδιασμός κουτσουλιάς-υγρό μαντηλάκι θάμπωσε το χρώμα!!!

 

Τελικά αφού το έπλυνα και είδα ότι δεν έφυγε η θαμπάδα, πήγα σε ένα τύπο που μου έδωσε μια κρέμα γυαλίσματος Sonax(http://lubrichem.eu/index_files/Page1657.htm). Με την εφαρμογή της η θαμπάδα έφυγε από πολύ έως τελείως, αλλά στα σημεία όπου την εφάρμοσα το χρώμα δεν γυαλίζει όπως πριν, αλλά σαν να κάνει "νερά" (μάλλον είναι το κέρι που έχει η κρέμα). Σκέφτομαι να αγοράσω ένα γυαλιστικό μεταλλικών χρωμάτων. Καλά θα κάνω ή τζάμπα ο κόπος και θέλει βάψιμο όλο το αμάξι?

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

nikos_kallithea

 

Να το πας να το δουν. Στο δικό μου 8 μήνες με 7.000 χλμ. δεν έχω βάλει σταγόνα.

Η εντολή ήταν "θα ελέγξετε τα λάδια και θα προσθέσετε, μόνο αν ανάψει το λαμπάκι του λαδιού".

 

Φιλε spin αυτό που διάβασες είναι ένα σχόλιο από κάποιον στο site autotriti δεν είναι το δικό μου Golf και το έθεσα υπ' όψιν σας για να δείτε τι γραφούν κάποιοι για το golf στα διάφορα sites (ούτε εμένα καίει λαδιά)

Link to comment
Share on other sites

Egw pantos sunfwnw apoluta me ton Unhackable!!!

 

Kai epafksanw!!! H VW psaxnei gia koroida...Ksupnate reeeeee!!!!

 

Akoma kai to GTI einai moufa....

 

Exei ta idia akribws frena me to GT (se kokkino xrwma..akou ekei apo pou paei na bgalei ta lefta tou, sketh koroidia me ligo kokkino ths Vernilak ta bafeis kai einai idia!!! )

Epipleon exei tis idies anarthseis, kai sxedon ths idies epidwseis .Ase pou me ena programmataki to kaneis to GT 210ps kai bye bye GTIaki....Ase pou einai kai 5000 EURO akribotero...Ma gia m@l@kes psaxnei h VW?

Twra an analogistoume kai to gegonos pleon, oti to GT einai h koroidia tou aiwna se sxesh me to TSI sumperenoume pws oloi osoi exoun GT kai akoma perissotero oi hli8ioi pou agorasan to GTI (gia na mh sxoliasw tous gelioius pou apoxthsan to R32) exoun mplextei sthn megaluterh isos apath apo thn epoxh me tous Didimous purgous.....

 

Oxi kuria VW emeis de 8a sas kanoume to xatirh.... Emeis peirame to kokkino xapi kai de briskomaste pleon sto kosmo tou Matrix...

 

TSI Roules........

 

 

επειδη δεν διαφερουμε, οπως λες, οποτε θελεις ειμαι ετοιμος για κοντρα με το GTI μου

Link to comment
Share on other sites

Άστον τον άνθρωπο, τα ισοπεδώνει όλα. Δεν αξίζει να χάνεις χρόνο μαζί του. Ίδιο το R32 με το TSi?

 

Σε λίγο θα ακούσουμε ότι και το απλό το 1400άκι με ένα πρόγραμμα πάει όπως το GT..

Link to comment
Share on other sites

nikos_kallithea

 

Να το πας να το δουν. Στο δικό μου 8 μήνες με 7.000 χλμ. δεν έχω βάλει σταγόνα.

Η εντολή ήταν "θα ελέγξετε τα λάδια και θα προσθέσετε, μόνο αν ανάψει το λαμπάκι του λαδιού".

 

Από τα ποιο ηλίθια πράγματα που έχω ακούσει είναι αυτό. Αν σου ανάψει λαμπάκι πίεσης λαδιού, τότε μπορεί και να είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Από τα ποιο ηλίθια πράγματα που έχω ακούσει είναι αυτό. Αν σου ανάψει λαμπάκι πίεσης λαδιού, τότε μπορεί και να είναι αργά.

 

Λάθος, το πορτοκαλί λαμπάκι είναι προειδοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει 2 λαμπάκια δλδ; Ένα κίτρινο και ένα κόκκινο;

 

οχι ενα led ειναι απλα αναβει σε 2 σταδια....

1ο σταδιο ειναι πορτοκαλι που ειναι πανω κατω 1 λιτρο λαδι

2ο σταδιο ειναι κόκκινο οταν λειπει πανω απο 1 λιτρο λαδι

Link to comment
Share on other sites

Α οκ, δεν το γνώριζα αυτό. Όπως και να χει, ένα λίτρο δεν είναι και λίγο να λείπει. Ειδικά άμα το στύβετε το αμάξι σε στροφιλίκια κτλ. Επίσης, καλό θα είναι να βασίζεστε κυρίως στην βέργα.
Link to comment
Share on other sites

οχι ενα led ειναι απλα αναβει σε 2 σταδια....

1ο σταδιο ειναι πορτοκαλι που ειναι πανω κατω 1 λιτρο λαδι

2ο σταδιο ειναι κόκκινο οταν λειπει πανω απο 1 λιτρο λαδι

 

Ακριβώς, το πορτοκαλί ανάβει στο 1 λίτρο, δηλαδή στο min της βέργας.

 

Όπως και να 'χει, αυτό έχει ορίσει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου, αυτό συνιστάται.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, το πορτοκαλί ανάβει στο 1 λίτρο, δηλαδή στο min της βέργας.

 

Όπως και να 'χει, αυτό έχει ορίσει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου, αυτό συνιστάται.

 

σαν τα χιονια που εισαι εσυ βρε φιλε καιρο ειχα να σε δω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, το πορτοκαλί ανάβει στο 1 λίτρο, δηλαδή στο min της βέργας.

 

Όπως και να 'χει, αυτό έχει ορίσει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου, αυτό συνιστάται.

 

Καλά ρε σι Δημήτρη είσαι αστέρι, που τα ξέρεις όλα αυτά????. Είσαι αρχηγός.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ και καιρό forum και δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει κάνει μετατροπή το TSI η το GT του για περισότερα άλογα την στιγμή που στην αγορά κυκλοφορούν αρκετές εταιρείες με άυξηση ροπής και ιπποδύναμης. Τι γίνεται έχει ακούσει κανένας τίποτα γιαυτό το θέμα?

Όσο για τον αν καίει λάδια το TSI ή το Gt η στην δική μου περίπτωση που έχω ένα TSI στα 15.000χλμ δεν έχω κάψει σταγόνα λάδι μέχρι τώρα εννοώ μείωση του δείκτη στάθμης του λαδιού που να είναι αισθητή στο μάτι τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑΞΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΕΜΠΡΟΣ ΤΡΟΧΟΥ ΣΤΟ GT ΜΟΥ.ΜΑΛΟΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΤΥΧΕ(ΧΩΡΙΣ ΧΤΥΠΗΜΑ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΒΛΑΒΗ)ΝΑ ΤΟΥ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΕΥΤΥΧΩΣ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΕΓΓΥΗΣΗ.

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 150€.

 

ΑΑΑ!ΤΟ GT ΜΟΥ ΕΧΕΙ 20098ΧΛΜ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

ξερει κανεις αν εχει βγει αναβαθμιση απο την VW για το tsi 140 γιατι το gt των 170 εχει βγει!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

ξερει κανεις αν εχει βγει αναβαθμιση απο την VW για το tsi 140 γιατι το gt των 170 εχει βγει!!!!

 

για δες:

http://www.bb-automobiltechnik.de/bb2004/en/produkte/motoren/vw/golf/V/mvw_golf_v_14tsi.php

175,190,210

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω φιλε,

αλλα βασικα ψαχνω τις προκαθορισμενες αναβαθμισεις που κανει η VW στους ηδη υπάρχων εγκεφάλους

Link to comment
Share on other sites

Προκαθορισμένες? Επίσημα δηλαδή αλλάζουν το πρόγραμμα?

Έχουμε πηγές?

 

(φιλική διόρθωση: "...στους ήδη υπάρχοντες εγκεφάλους")

Link to comment
Share on other sites

Προκαθορισμένες? Επίσημα δηλαδή αλλάζουν το πρόγραμμα?

Έχουμε πηγές?

 

(φιλική διόρθωση: "...στους ήδη υπάρχοντες εγκεφάλους")

 

εχεις δικιο :)

 

οταν λεω για αναβαθμιση δεν εννοω αυξηση ιπποδύναμης αλλα καποια πιθανη βελτίωση στη διαχείριση της λειτουργιας του αυτοκινητου..... κατι σαν αναβαθμίσεις σε τμήματα του υπολογιστή μας

 

ουφ....... αυτά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...