Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Τρελός οδηγός...Μπαντιλίκια με 4η πρώτη φορά βλέπω

 

τουλάχιστον γίνεται στο pc και δεν τα δοκιμάζω στην πραγματικότητα!:p χεχε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τουλάχιστον γίνεται στο pc και δεν τα δοκιμάζω στην πραγματικότητα!:p χεχε

 

Τουλαχιστον και στο pc έχει κράνος!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε πάντα με κράνος εννοείται... άντε τώρα να δω που θα βρω τα λεφτά για να φτιάξω το μηχανάκι να ησυχάσω...
Link to comment
Share on other sites

Ε πάντα με κράνος εννοείται... άντε τώρα να δω που θα βρω τα λεφτά για να φτιάξω το μηχανάκι να ησυχάσω...

 

Τι θα παρεις ακομα;

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να το ξαναφτιάξω το μοτέρ από την αρχή για το λόγο που είχα πει σε κάποιο προηγούμενο ποστ ότι δεν θα αντέξει για πολύ το μοτέρ με αυτά τα πράγματα γιατί είναι ταλαιπωρημένα

 

λοιπόν απ ότι με συμβούλεψε ο μάστορας σκέφτομαι να βάλω τα εξής:

54μμ πιστόνι αασα

54μμ κύλινδρος japan

54μμ στρόφαλος τριγωνικός αασα

τρόμπα λαδιού takegawa

ελατήρια και δίσκοι καμπάνας γιατί πατινάρει

σιγαστήρας στην εξάτμιση για να μη με γράφουν :p

και κατά το καλοκαίρι: καρμπιρατέρ 24μμ (μικούνι μάλλον) κ εκκεντροφόρο

 

αυτά τα πράγματα με σχετικά νορμάλ χρήση ξέρετε πόσο καιρό θα με βγάλουν χωρίς πρόβλημα? 1,5 - 2 χρόνια ή ζητάω πολλά?:X

 

επίσης το καλοκαίρι θέλω να κάνω κανενα ταξιδάκι δικάβαλο πχ 90-100χιλιόμετρα απόσταση με λίγο ανηφορικό δρόμο στην επιστροφή, θα με βγάλει το μηχανάκι έτσι όπως θα το φτιάξω ή θα κολλήσει?:worry::worry:

 

ο μάστορας πάντως μου είπε: όπως είναι τώρα το μοτέρ θα κρατήσει περίπου ένα μήνα... θα δώσεις μια τελευταία φορά λευτά μου λέει για τα παραπάνω πράγματα και μετά τέλος...θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...:worry:

 

δεν ξέρω τι να κάνω να το φτιάξω έτσι η θα πετάξω κ άλλα λεφτά τζάμπα? μέχρι στιγμής ένα 200άρι τα έχω δώσει τζάμπα από βλακείες μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω μικρότερο γρανάζι μπροστά και πίσω έχω το ίδιο μακραίνει ή κοντένει?

πχ απο απο 15-34 σε 14-34

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω μικρότερο γρανάζι μπροστά και πίσω έχω το ίδιο μακραίνει ή κοντένει?

πχ απο απο 15-34 σε 14-34

 

ποιο κοντο θα το κανεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να το ξαναφτιάξω το μοτέρ από την αρχή για το λόγο που είχα πει σε κάποιο προηγούμενο ποστ ότι δεν θα αντέξει για πολύ το μοτέρ με αυτά τα πράγματα γιατί είναι ταλαιπωρημένα

 

λοιπόν απ ότι με συμβούλεψε ο μάστορας σκέφτομαι να βάλω τα εξής:

54μμ πιστόνι αασα

54μμ κύλινδρος japan

54μμ στρόφαλος τριγωνικός αασα

τρόμπα λαδιού takegawa

ελατήρια και δίσκοι καμπάνας γιατί πατινάρει

σιγαστήρας στην εξάτμιση για να μη με γράφουν :p

και κατά το καλοκαίρι: καρμπιρατέρ 24μμ (μικούνι μάλλον) κ εκκεντροφόρο

 

αυτά τα πράγματα με σχετικά νορμάλ χρήση ξέρετε πόσο καιρό θα με βγάλουν χωρίς πρόβλημα? 1,5 - 2 χρόνια ή ζητάω πολλά?:X

 

επίσης το καλοκαίρι θέλω να κάνω κανενα ταξιδάκι δικάβαλο πχ 90-100χιλιόμετρα απόσταση με λίγο ανηφορικό δρόμο στην επιστροφή, θα με βγάλει το μηχανάκι έτσι όπως θα το φτιάξω ή θα κολλήσει?:worry::worry:

 

ο μάστορας πάντως μου είπε: όπως είναι τώρα το μοτέρ θα κρατήσει περίπου ένα μήνα... θα δώσεις μια τελευταία φορά λευτά μου λέει για τα παραπάνω πράγματα και μετά τέλος...θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...:worry:

 

δεν ξέρω τι να κάνω να το φτιάξω έτσι η θα πετάξω κ άλλα λεφτά τζάμπα? μέχρι στιγμής ένα 200άρι τα έχω δώσει τζάμπα από βλακείες μου...

 

Αμα βαλεις σιγαστηρα στην εξατμιση μετα θα θες βαλβιδες....Καντο 53mm κυλ/νο japan 54 στρόφαλο aasa.Τα υπολοιπα...εσυ ξέρεις..Μακάρι να μη σκάσεις περεταίρω μαλλί πιο μετά..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για να μη με γράφουν τι πρέπει να κανω να βάλω τη μανίσια εξάτμιση?

 

τεσπά στο θέμα της αξιοπιστίας θα ρωτήσω αύριο τον μάστορα να μου πει κ αυτός τη γνώμη του για να είμαι σίγουρος οτι θα το φτιάξω... με τόσα προβλήματα που μου έβγαλε προτιμούσα να το είχα αφήσει 72cc πλατινοφόρο θα είχα βρει την υγειά μου... ούτε LIFAN να ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελαμένε,τι είναι αυτό?:lol:

 

http://www.youtube.com/watch?v=W6NKvpySK0g&feature=related

 

Φιλε απλά τέλειο!! Ομολογώ από τότε που είδα το video περιμένω να το ανεβάσεις και πηγαίνω στο video συχνά μήπως και έχεις link για download (είχα διάβαση από παλιά σε ένα σου comment ότι θα το φτιάξεις λίγο και θα το ανεβάσεις) Το μονο που δεν μου αρέσει είναι πως έχει άλλο μοτέρ πάνω, αν είχε ένα μοτέρ από C50/GLX και ένα FCR διπλα και φτερό από astra μπροστά θα ήταν το πιο γαμάτο mod ever (για εμενα) :p χάχα μπράβο για την υπομονή σου και την δημιουργικότητα σου! Μια και μιλάμε για video, να σας ρωτήσω παιδιά μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να δώσω link από το Facebook πχ εδώ για να μπορέσετε να δείτε video από ανοίγματα? Όλα τα έχω στο Facebook ανεβασμένα (πχ με το Crypton X) δεν λέει να τα ανεβάζω όλα πάλι στο youtube :(

Link to comment
Share on other sites

ναι 54αρι στροφαλο

 

Σε μαστορα το εφτιαξες?και τα crypton x απο σταση τα περνας τρια-τεσσερα μηχανακια?η απο κινηση....γιατι και εγω τα περναω απο σταση τρια-τεσσερα μηχανακια...ομως σε κινηση ειμαστε μαζι μεχρι τριτες και μετα με περναει για 1-2 μηχανακια...

δωσε το fb σου να σε κανουνε add για να τα δουμε...

εχεις φοτο στο bikepics?

Edited by BlackX

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Σε μαστορα το εφτιαξες?και τα crypton x απο σταση τα περνας τρια-τεσσερα μηχανακια?η απο κινηση....γιατι και εγω τα περναω απο σταση τρια-τεσσερα μηχανακια...ομως σε κινηση ειμαστε μαζι μεχρι τριτες και μετα με περναει για 1-2 μηχανακια...

δωσε το fb σου να σε κανουνε add για να τα δουμε...

εχεις φοτο στο bikepics?

 

Από κίνηση (δηλαδή ρολαριστες) και σε ευθεία. Βεβαια τα πήγαμε και σε ανάβαση (γιατί το δικό μου είναι τριάρι) και εκεί η διαφορα πια κανταντισε ξεφτίλα χάχά αφού το παιδί που είχε το Crypton στην κόντρα στο τέλος αφού είδε πως δεν γινόταν τίποτα έκοψε και έκανε σόυζα :P Το συγκεκριμένο Crytpon φοράει εξάτμιση SP (Σπηλιώτης χειροποίητη για Crypton X) Φίλτρο, μεγαλύτερο mpek νομίζω (η κάτι τέτοιο) και είναι γραναζομενο. Ναι σε μάστορα το φτιάχνω τον καλύτερο εδώ μπορώ να πω. http://www.bikepics.com/pictures/1789556/ Ορίστε και photo από Bikepics. Εδώ είναι με το 32ari Keihin CVK υποπίεση. Για Facebook δεν δίνω όνομα εδώ, βάλτε το email αν θέλετε μπορείτε να με βρείτε (eastrid3r@hotmail.com) :)

Edited by Aris_C50
Link to comment
Share on other sites

Από κίνηση (δηλαδή ρολαριστες) και σε ευθεία. Βεβαια τα πήγαμε και σε ανάβαση (γιατί το δικό μου είναι τριάρι) και εκεί η διαφορα πια κανταντισε ξεφτίλα χάχά αφού το παιδί που είχε το Crypton στην κόντρα στο τέλος αφού είδε πως δεν γινόταν τίποτα έκοψε και έκανε σόυζα :P Το συγκεκριμένο Crytpon φοράει εξάτμιση SP (Σπηλιώτης χειροποίητη για Crypton X) Φίλτρο, μεγαλύτερο mpek νομίζω (η κάτι τέτοιο) και είναι γραναζομενο. Ναι σε μάστορα το φτιάχνω τον καλύτερο εδώ μπορώ να πω. http://www.bikepics.com/pictures/1789556/ Ορίστε και photo από Bikepics. Εδώ είναι με το 32ari Keihin CVK υποπίεση. Για Facebook δεν δίνω όνομα εδώ, βάλτε το email αν θέλετε μπορείτε να με βρείτε (eastrid3r@hotmail.com) :)

 

Σε ένα βίντεο το crypton παιζει να ειχε πιασει και κοφτη:D

Link to comment
Share on other sites

Από κίνηση (δηλαδή ρολαριστες) και σε ευθεία. Βεβαια τα πήγαμε και σε ανάβαση (γιατί το δικό μου είναι τριάρι) και εκεί η διαφορα πια κανταντισε ξεφτίλα χάχά αφού το παιδί που είχε το Crypton στην κόντρα στο τέλος αφού είδε πως δεν γινόταν τίποτα έκοψε και έκανε σόυζα :P Το συγκεκριμένο Crytpon φοράει εξάτμιση SP (Σπηλιώτης χειροποίητη για Crypton X) Φίλτρο, μεγαλύτερο mpek νομίζω (η κάτι τέτοιο) και είναι γραναζομενο. Ναι σε μάστορα το φτιάχνω τον καλύτερο εδώ μπορώ να πω. http://www.bikepics.com/pictures/1789556/ Ορίστε και photo από Bikepics. Εδώ είναι με το 32ari Keihin CVK υποπίεση. Για Facebook δεν δίνω όνομα εδώ, βάλτε το email αν θέλετε μπορείτε να με βρείτε (eastrid3r@hotmail.com) :)

 

Eχεις πειραξει και ρευματα?τι καμπανα φορας?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ενα μοτερ λφαν 110 κυβικα αμιζο ξερει κανεις ποσα μμ ειναι και περνει κουτι ολα τα ανταλακτικα απο hondα δλδ απο supra-astra ?
Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου το Supra ποσο είναι ?:P για πες λίγο το φτιάξιμο του :)

 

κριμα αλλα δεν ειναι supra....ειναι daytona dy50r...φοραει 24αρι καρμπιρατερ micuni κεφαλη cdi με εκκεντροφορο 3ου σταδιου fuego(εχουν φαγωθει τα αμυγδαλα του λογο τρομπας λαδιου δεν στελνει πολύ λαδι στην κεφαλη)κιλινδρο 52 sharκ πιστονι narita ιμιμπομπε στροφαλο aasa 54αρι σασμαν 4αρι αλλα 1-2 astrea και 3-4 απο dayang 50αρι...

και καμπανα απο lifan αλλα πατιναρει σαν τρελο....

τωρα περιμενω τον αλλο μηνα να αλλαξω την καμπανα με μια takegawa και τρομπα λαδιου γνησια απο astrea...λογο χρονου δεν προλαβαινω να το φτιαξω...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το 3αρι σασμαν με κατάλληλο γρανάζωμα μπορεί να πάρει πολλά 4αρια...

Γενικά νομίζω είναι καλύτερο για κόντρες το 3αρι...

Link to comment
Share on other sites

κριμα αλλα δεν ειναι supra....ειναι daytona dy50r...φοραει 24αρι καρμπιρατερ micuni κεφαλη cdi με εκκεντροφορο 3ου σταδιου fuego(εχουν φαγωθει τα αμυγδαλα του λογο τρομπας λαδιου δεν στελνει πολύ λαδι στην κεφαλη)κιλινδρο 52 sharκ πιστονι narita ιμιμπομπε στροφαλο aasa 54αρι σασμαν 4αρι αλλα 1-2 astrea και 3-4 απο dayang 50αρι...

και καμπανα απο lifan αλλα πατιναρει σαν τρελο....

τωρα περιμενω τον αλλο μηνα να αλλαξω την καμπανα με μια takegawa και τρομπα λαδιου γνησια απο astrea...λογο χρονου δεν προλαβαινω να το φτιαξω...

 

Όχι μην κανεις το λάθος και βάλεις Takegawa καμπάνα! Είναι εντελώς μούφα (όσο και αν ακούγεται περίεργο) και πατινάρει του σκοτωμού.... καλύτερα με τα λεφτά αυτά να πάρεις μια Takegawa αντλία (αντίθετος από την καμπάνα, πολύ καλή) και να βρείς μια γνήσια 90αρα καμπάνα, εκεί θα σωθείς... εγώ με την 90αρα έχω να αλλάξω δισκάκια ενάμισι χρόνο, με τόσες κόντρες και καρφωτές και ξέσκισμα και ακόμη ούτε δείγμα από πατινάρισμα....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το 3αρι σασμαν με κατάλληλο γρανάζωμα μπορεί να πάρει πολλά 4αρια...

Γενικά νομίζω είναι καλύτερο για κόντρες το 3αρι...

 

Έτσι είναι, πολύ φίλοι μου, μου λένε να το κάνω τεσσάρι αλλα εγώ εκεί χάχα το κρατάω επίτηδες... τριάρι = δύναμη και ότι πρέπει για 400 μετρα κόντρα

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην κανεις το λάθος και βάλεις Takegawa καμπάνα! Είναι εντελώς μούφα (όσο και αν ακούγεται περίεργο) και πατινάρει του σκοτωμού.... καλύτερα με τα λεφτά αυτά να πάρεις μια Takegawa αντλία (αντίθετος από την καμπάνα, πολύ καλή) και να βρείς μια γνήσια 90αρα καμπάνα, εκεί θα σωθείς... εγώ με την 90αρα έχω να αλλάξω δισκάκια ενάμισι χρόνο, με τόσες κόντρες και καρφωτές και ξέσκισμα και ακόμη ούτε δείγμα από πατινάρισμα....

 

Το ξερω οτι ειναι προβληματικες οι καμπανες της takegawa αλλα επειδη εχω ενα φιλο που την εχει επανω δεν του πατιναρει...απλως βαριεμαι να ψαξω για μια καλη καμπανα...συν οτι δυσκολα βρισκεις γνησιες και να μην την πουλανε μια περιουσια...take αντλια δεν θελω να βαλω γιατι πρεπει να ανοιξω την τρηπα για να περασει το παραπανω λαδι που θα στελνει η τρομπα και πρεπει να το λυω απο τον κιλινδρο και μετα που δεν θελω να ασχοληθω γιατι πολυ απλα και η 100αρα κανει την δουλεια της σε αυτα τα χιλιοστα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Θελω αλλαξω λαστιχα στο daytona μου.τωρα εχω πανω κατι continental 2.50 μπροστα και 2.75 πισω και λεω να βαλω τα Pilot.ειναι καλα?πηρα τηλ να ρωτησω σε ενα μαγαζι και εχει τα 60/90 και τα 70/90,το ζευγαρι 50Ε.τι διαστασεις ειναι αυτα?γιατι εγω ηθελα να βαλω 2.25 μπροστα και 2.50 πισω.απο αμορτισερ,το daytona παιρνει τις ιδιες του supra?και λεω να βαλω μια δισκοπλακα μπροστα μεγαλυτερη.ποσο περιπου να παει το μαλλι?

τελος επειδι σφυριζει το πισω δισκοφρενο,για τακακια μου ειπε αυτος οτι ειναι τα ιδια του supra.ειναι οντως?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...