Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Λοιπον παιδια αλλο ενα μελος προστεθηκε στην παρεα των μιχανοβιων.:lol: Εχω ενα honda chaly και πριν λιγο καιρο το εκανα 53mm με 54mm διαδρομη. Φοραω ενα 24 καρμπιρατερ Mikuni και μια 72αρα κεφαλι με takegawa εκκεντροφορο. το μηχανακι ναι μεν ειναι 12v με πλατινες τα παντα αλλα φοραει τα 6v ρευματα και ενα 6v βολαν οποτε γινεται ολο το παπι 6v, τα μπαμ του ειναι πολυ καλα αλλα το μηχανακι φορτωνει μονο με σταδιακο ανοιγμα του γκαζιου... οταν το κολλας αργει να ανοιξει σε σχεση με το γκαζι που δινω :wacko: ειναι γραναζωμενο 16-31 και μου βγαζει μονο 85km/h τελικη:cry: το μονο καλο ειναι οτι τα πιανει αμεσως αλλα και παλι ενω φευγω 2 μιχανακια εκινιση στ 100αρια και ειμαι μπροστα για μερικα ακομα μετρα τελικη με πετσονουν...να επισιμανω δε οτι εχω ακομη επανω το 3αρι σασμαν με 90καμπανα παρολο που ειχα και τεσσαρι αλλα εγινε μπερδεμα με τον μηχανικο μου:wacko: εχει κανεις να πει κατι για το ''προβλημα'' μου????

 

μηπως δεν ειναι καλα ρυθμισμενο το καρμπ?;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΝ KITACO. ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ,, ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΝΕ, ΤΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΕΧΕΙ ,ΑΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΟΜΠΛΕ ΜΕ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΑΠΟ ΤΗ CDI ΚΑΙ ΤΗΝ TAKEGAWA ? PLEASE HELP!!!!!!!!!!!

 

Καλησπέρα. Προσπάθησε να μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα, καθώς μοιάζει σαν να φωνάζεις. Ευχαριστώ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΝ KITACO. ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ,, ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΝΕ, ΤΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΕΧΕΙ ,ΑΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΟΜΠΛΕ ΜΕ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΑΠΟ ΤΗ CDI ΚΑΙ ΤΗΝ TAKEGAWA ? PLEASE HELP!!!!!!!!!!!

 

Ειναι πολυ καλητερη απο την cdi αλλα δεν ειναι καλητερη απο την takegawa...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει κανεις να ποσταρει εδω τις αλλαγες ταχυτητων σε glx 50 (41.4 στροφ)/90cc (49.5 στροφ) και τα 2 μοτερ στα 52mm με γραναζωμα astrea 14-36.Θελω να πω τις αλλαγες σπασμενα δηλαδη εκει που δε δινει αλλο το παπι,αν μπορειτε να μου ποσταρετε για 4αρι μονο σασμαν.

 

Λολ αντε να βρεις 52mm κυλινδροπιστονο 50αρι στροφαλο/90αρη και να κανεις τις συγκρισεις.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει κανεις να ποσταρει εδω τις αλλαγες ταχυτητων σε glx 50 (41.4 στροφ)/90cc (49.5 στροφ) και τα 2 μοτερ στα 52mm με γραναζωμα astrea 14-36.Θελω να πω τις αλλαγες σπασμενα δηλαδη εκει που δε δινει αλλο το παπι,αν μπορειτε να μου ποσταρετε για 4αρι μονο σασμαν.

 

Ενδιαφέρεσαι να μάθεις για 3άρι σασμαν?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεσαι να μάθεις για 3άρι σασμαν?

 

Κανενα προβλημα μεγαλε ποσταρε και για 3αρι αλλα οποιος γνωριζει ας ποσταρει και για 4αρι

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια=Σε ενα GLXακι μεταχειρισμενο μανισιο παντα με 50cc μοτερ πως μπορω να το ανεβασω χιλ καλα ωστε να μν κολλαει(πηραμε με εναν φιλο μου το GLX του πατερα του+θελουμε να το κανουμε τουρμπο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:blink:ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και κατι ακομη ποσο παει το μαλλι στ νικελ(οχι πλαστικα)+περλα????????????????:!:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια=Σε ενα GLXακι μεταχειρισμενο μανισιο παντα με 50cc μοτερ πως μπορω να το ανεβασω χιλ καλα ωστε να μν κολλαει(πηραμε με εναν φιλο μου το GLX του πατερα του+θελουμε να το κανουμε τουρμπο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:blink:ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και κατι ακομη ποσο παει το μαλλι στ νικελ(οχι πλαστικα)+περλα????????????????:!:

 

θες να βαψεις το σκελετο νικελ??νομιζω ειναι παρανομο αν λες αυτο που καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια απο τους παλιους. η' απο κανεναν μηχανικο η' απο καποιον που να γνοριζει πολυ καλα..

Ληπων οπως ξερετε εχω το racing engine 150cc 60μμ και θα ηθελα να το ανεικσω καρτερ μεχρι 67μμ αλλα χωρις να το κανο 67μμ τορα.. να το εχω ετσι οπος ειναι.

θα παει καλητερα μονο με ανιγμα καρτερ η' χιροτερα.?? και θα βγαλει προβλημα νοριτερα??

 

παρακαλω πολυ μην μου απανταντε ασχετα.. μονο αυτοι που γνωριζουν.:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια απο τους παλιους. η' απο κανεναν μηχανικο η' απο καποιον που να γνοριζει πολυ καλα..

Ληπων οπως ξερετε εχω το racing engine 150cc 60μμ και θα ηθελα να το ανεικσω καρτερ μεχρι 67μμ αλλα χωρις να το κανο 67μμ τορα.. να το εχω ετσι οπος ειναι.

θα παει καλητερα μονο με ανιγμα καρτερ η' χιροτερα.?? και θα βγαλει προβλημα νοριτερα??

 

παρακαλω πολυ μην μου απανταντε ασχετα.. μονο αυτοι που γνωριζουν.:thanks:

 

Δεν νομίζω να δεις καμια απόλυτος διαφορα με το να ανοίξεις τα κάρτερ. Πάντως με το να πειράζεις ένα κινεζικο μοτέρ είναι σαν να παίζεις με την φωτιά. Ποσο μάλλον όταν θες να το κανεις 67mm.... άσε που για τόσα χιλιοστά δεν χρειάζεται μετατόπιση στα μπουζονια και τέτοιες ιστορίες? Έχεις ένα 60mm μοτέρ και εγώ έχω ένα 53.... εγώ αρέσκομαι στο 53 εσύ γιατί όχι στο 60? :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να δεις καμια απόλυτος διαφορα με το να ανοίξεις τα κάρτερ. Πάντως με το να πειράζεις ένα κινεζικο μοτέρ είναι σαν να παίζεις με την φωτιά. Ποσο μάλλον όταν θες να το κανεις 67mm.... άσε που για τόσα χιλιοστά δεν χρειάζεται μετατόπιση στα μπουζονια και τέτοιες ιστορίες? Έχεις ένα 60mm μοτέρ και εγώ έχω ένα 53.... εγώ αρέσκομαι στο 53 εσύ γιατί όχι στο 60? :lol: :p

 

Το γκαζι δεν ειναι ποτε αρκετο....:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια απο τους παλιους. η' απο κανεναν μηχανικο η' απο καποιον που να γνοριζει πολυ καλα..

Ληπων οπως ξερετε εχω το racing engine 150cc 60μμ και θα ηθελα να το ανεικσω καρτερ μεχρι 67μμ αλλα χωρις να το κανο 67μμ τορα.. να το εχω ετσι οπος ειναι.

θα παει καλητερα μονο με ανιγμα καρτερ η' χιροτερα.?? και θα βγαλει προβλημα νοριτερα??

 

παρακαλω πολυ μην μου απανταντε ασχετα.. μονο αυτοι που γνωριζουν.:thanks:

ρε φιλε αν του κανεις 67mm τα καρτερ δεν θα δεις καμια απολυτος διαφορα.τα καρτερ ανοιγονται για να μπει μεγαλυτερο χιτωνιο. καταρχην αν του ανοιξεις τοσο τα καρτερ θα ξεχιλανε τα λαδια απο το καρτερ και απο τις φλαντζες και θα ραγισουν σιγουρα γιατι το μοτερ ειναι κινεζικο. τωρα που ειναι 60mm εχουν μετατραπει τα καρτερ και τα μπουζονια εχουν παει πιο περα . αν το κανεις ακομα πιο μεγαλο θα πρεπει να κανεις αλουμινοκολησεις στα καρτερ, να πλανιαρεις τις κολησεις, να παει στην πρεσα να δεις αν χανει και ο κιλυνδρος θα φτασει το καπακι τις καμπανας. μετα δεν θα λιπαινεται σωστα γιατι καταργητε η τρομπα λαδιου και πρεπει να παει πιο περα. ειναι ολοκληρη ιστορια.

παντος αν ενδιαφερεσαι πολειται ενα καλο μοτερ. ειναι 65mm wiseco,χειροποιητος κυλινδρος,στροφαλος takegawa με μακρια μπιελα πανω με συνολικη διαδρομη 59mm,κεφαλη takegawa με μεγαλες βαλβιδες τορναρισμενη πλανιαρισμενη και ανοιγμενες θυριδες, ρευματα takegawa αγωνιστικα{ρατορας}, καρμπυρατερ pwk keihin 34mm. το παιδι θελει καπου στα 2900-3200 ευρω. ειναι 25.3 αλογα τροχο και παει στα 400 μετρα 159 πραγματικα χιλιομετρα. αλλα ειναι μονο για κοντρες. δεν ειναι για βολτα. ειναι παρα πολλα τα λεφτα αλλα τα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε αν του κανεις 67mm τα καρτερ δεν θα δεις καμια απολυτος διαφορα.τα καρτερ ανοιγονται για να μπει μεγαλυτερο χιτωνιο. καταρχην αν του ανοιξεις τοσο τα καρτερ θα ξεχιλανε τα λαδια απο το καρτερ και απο τις φλαντζες και θα ραγισουν σιγουρα γιατι το μοτερ ειναι κινεζικο. τωρα που ειναι 60mm εχουν μετατραπει τα καρτερ και τα μπουζονια εχουν παει πιο περα . αν το κανεις ακομα πιο μεγαλο θα πρεπει να κανεις αλουμινοκολησεις στα καρτερ, να πλανιαρεις τις κολησεις, να παει στην πρεσα να δεις αν χανει και ο κιλυνδρος θα φτασει το καπακι τις καμπανας. μετα δεν θα λιπαινεται σωστα γιατι καταργητε η τρομπα λαδιου και πρεπει να παει πιο περα. ειναι ολοκληρη ιστορια.

παντος αν ενδιαφερεσαι πολειται ενα καλο μοτερ. ειναι 65mm wiseco,χειροποιητος κυλινδρος,στροφαλος takegawa με μακρια μπιελα πανω με συνολικη διαδρομη 59mm,κεφαλη takegawa με μεγαλες βαλβιδες τορναρισμενη πλανιαρισμενη και ανοιγμενες θυριδες, ρευματα takegawa αγωνιστικα{ρατορας}, καρμπυρατερ pwk keihin 34mm. το παιδι θελει καπου στα 2900-3200 ευρω. ειναι 25.3 αλογα τροχο και παει στα 400 μετρα 159 πραγματικα χιλιομετρα. αλλα ειναι μονο για κοντρες. δεν ειναι για βολτα. ειναι παρα πολλα τα λεφτα αλλα τα αξιζει.

 

Καλα πράγματα πάνω εχει...Πρεπει να σκιζει το μοτερ στις κοντρες.Αλλα πρεπει οτι καταπινει τη βενζινη για την πλακα.

 

φιλε whitepower....γιατι να κανεις το παπι 67mm δηλαδη 190+ κυβικα;το παπι, παπι θα μεινει ενω μπορει να παρεις μια μηχανη ανοιγεις 3η και εισαι στα 100χμ απευθειας...Εγω προσωπικα ειπα το glx μεχρι 53 μια χαρα παραπάνω γιατί;πύραυλος θα γίνει ή 1000αρα cbr; Έχω το WR 450-F του πατερα μου και κανω οτι γουσταρω + ότι ανεβαινει στα κατσαβραχα και δε καταλαβαινει χριστο..Ασκοπα λεφτα στο μηχανακι,δε σου λεω αμα τα εχεις τα σκας,μαγκια σου και δικαιωμα σου εγω τη γνώμη μου ειπα.Ακου αυτα που σου ειπε ο svouros δικιο εχει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει κανεις να ποσταρει εδω τις αλλαγες ταχυτητων σε glx 50 (41.4 στροφ)/90cc (49.5 στροφ) και τα 2 μοτερ στα 52mm με γραναζωμα astrea 14-36.Θελω να πω τις αλλαγες σπασμενα δηλαδη εκει που δε δινει αλλο το παπι,αν μπορειτε να μου ποσταρετε για 4αρι μονο σασμαν.

 

εμενα που ειναι 52 με 90αρι στροφαλο η 1η παει 35 2α 65 3η 85 4η 100 αλλα πατιναρει...και την 4η αν εχει ανεμο δεν την σηκωνει... αα και τα γραναζια ειναι 15-37 {η 14-37}

Link to comment
Share on other sites

εμενα που ειναι 52 με 90αρι στροφαλο η 1η παει 35 2α 65 3η 85 4η 100 αλλα πατιναρει...και την 4η αν εχει ανεμο δεν την σηκωνει... αα και τα γραναζια ειναι 15-37 {η 14-37}

 

Ευχαριστω ρε μεγαλε,ξερεις αν γινεται να μπει μακρυα μπιελα σε 50αρη στρόφαλο;

 

Εχει ενας φιλος glx 115 53mm 53 στροφ και η 2α ρε συ παει μεχρι 50 κομματια αντε 55 εσενα πως παει 65;

 

Αν μπορει τωρα καποιος να ποσταρει για το 50αρη στροφ 52mm θα ημουν ευγνωμων.(Συγκρισεις κανω για να δω τις διαφορες :p )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε μεγαλε,ξερεις αν γινεται να μπει μακρυα μπιελα σε 50αρη στρόφαλο;

 

Εχει ενας φιλος glx 115 53mm 53 στροφ και η 2α ρε συ παει μεχρι 50 κομματια αντε 55 εσενα πως παει 65;

 

Αν μπορει τωρα καποιος να ποσταρει για το 50αρη στροφ 52mm θα ημουν ευγνωμων.(Συγκρισεις κανω για να δω τις διαφορες :p )

 

Πολυ απλα εχει πολυ κοντα γραναζια για αυτο βγαζει η 2α 55...εμενα αν το σπασω θα βγαλει 80....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα εχει πολυ κοντα γραναζια για αυτο βγαζει η 2α 55...εμενα αν το σπασω θα βγαλει 80....

 

Η 2α 80????

 

Εγω να πω την αληθεια την 1η δεν την εχω σπασει ποτε γιατι φοβαμαι μη γινει τιποτα παντα στα 20 την αλλαζω...2α σπασμενη 60-62, 3η 80 παει και παραπανω πιστευω αλλα μετα τα 75 τρανταζει ελεινα ολοκληρο το μηχανακι και 4η καμια 100αρα...Όλα αυτα με 14-36 εννοείται..

 

Αν εχει κανεις τον 50αρη στροφαλο ας ποστ

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια ευχαριστο πολη . δεν θα τα ανειξω μου αλλακσατε γνωμη..

πηγα θεσσαλονικη στα μεξης που πηρα το μοτερ και με ειπε δεν εχει καμια σχεσει με κινεζικο.. γτ τετιας πιοτιτας μοτερ δεν βγενουν στιν κινα. και οτι μπορο να κανω διαδρομες αν το παω χαλαρα πχ 80 χιλιομετρα... χωρις να παθει τπτ.. γτ ειναι 4χρονο. και οτι στονετε με 3 δεποζειτα. και με καρμπηρατερ 26... μετα λεει φορα οτι θες.. ενω εγω εχω 3.000 χιλ με 34καρμπ..

Link to comment
Share on other sites

το παιδι θελει καπου στα 2900-3200 ευρω. ειναι 25.3 αλογα τροχο και παει στα 400 μετρα 159 πραγματικα χιλιομετρα. αλλα ειναι μονο για κοντρες. δεν ειναι για βολτα. ειναι παρα πολλα τα λεφτα αλλα τα αξιζει.

 

Τα αξιζει?????Βαλτα ολα μαζι κατω να δουμε αμα τα αξιζει για ενα μεταχειρισμενο μοτερ:O.Με τοσα λεφτα περνεις ολοκληρο το μηχανακι

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/300210/

οκ παιδια ευχαριστο πολη . δεν θα τα ανειξω μου αλλακσατε γνωμη..

πηγα θεσσαλονικη στα μεξης που πηρα το μοτερ και με ειπε δεν εχει καμια σχεσει με κινεζικο.. γτ τετιας πιοτιτας μοτερ δεν βγενουν στιν κινα. και οτι μπορο να κανω διαδρομες αν το παω χαλαρα πχ 80 χιλιομετρα... χωρις να παθει τπτ.. γτ ειναι 4χρονο. και οτι στονετε με 3 δεποζειτα. και με καρμπηρατερ 26... μετα λεει φορα οτι θες.. ενω εγω εχω 3.000 χιλ με 34καρμπ..

 

Οντως για κινεζικο μοτερ ειναι πολυ καλο:D

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

θες να βαψεις το σκελετο νικελ??νομιζω ειναι παρανομο αν λες αυτο που καταλαβα

οχι τον σκελετο φιλαρακι τα πραγματα μεσα(μοτερ,κεντρα,ψαλιδι,τις ζαντες κτλ..........)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Στο glx τι να βάλω στα ελατήρια μπροστά και στις μπουκάλες πίσω? Κάνουν ενα σπαστικό τρίξιμο :/
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε μεγαλε,ξερεις αν γινεται να μπει μακρυα μπιελα σε 50αρη στρόφαλο;

 

Εχει ενας φιλος glx 115 53mm 53 στροφ και η 2α ρε συ παει μεχρι 50 κομματια αντε 55 εσενα πως παει 65;

 

Αν μπορει τωρα καποιος να ποσταρει για το 50αρη στροφ 52mm θα ημουν ευγνωμων.(Συγκρισεις κανω για να δω τις διαφορες :p )

 

Δε νομιζω να γινεται δε συμφερει καλυτερα μεγαλος στροφ με μακρυα μπιελα

 

Λοιπον να σου πω εγω πουτο εχω τωρα 52mm 1η δε ξερω δεν την εχω σπασει υπολογιζω καμια 30αρα 2α 60 3η 80 4η 100-105

 

Δεν εχω πετυχει 50αρι 52mm αλλα απο ενα 50αρι μαμα με sebring ξερω τα εξης:

1η σπασμενη 20, 2α 35 ,3η 50-55 4η 70 αλλα εχει 40αρι γραναζι πισω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...