Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

αν και δεν ξέρω πόση απόσταση είναι θεσσαλονίκη-χαλκιδική αλλα εάν δουλεύει σωστά το μοτέρ δεν έχει πρόβλημα αρκεί να το πας normal όχι όλη τι διαδρομή τσίτα

 

εάν τα κάρτερ έχουν ανοιχτεί σωστά και δεν του έχουν τορνάρει πολύ το σπείρωμα από τα μπουζονια ώστε όταν είναι σφιγμένα και ζεσταθεί να κλωτσήσουν

 

δεν τα έχουν ανοιχτεί με dremel όπως να έινια ώστε να μη πατάει η φλάντζα αρκετά με αποτέλεσμα να χάνει λάδια τότε δεν υπάρχει πρόβλημα στη λειτουργία του μοτέρ

 

νομιζω ομως οτι δεν παει αλλο δηλαδη ειναι οριακα ανοιγμενα τα καρτερ και αυτο για εμενα δεν ειναι καλο;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

νομιζω ομως οτι δεν παει αλλο δηλαδη ειναι οριακα ανοιγμενα τα καρτερ και αυτο για εμενα δεν ειναι καλο;)

 

 

αν είναι σωστά ανοιγμένα δεν έχει πρόβλημα ίσως μονο μελλοντικά με μερικούς κυλίνδρους που ίσως δεν πατάνε αρκετά αλλα αυτό φτιάχνεται

 

εάν δεν είναι σωστά ανοιγμένα τόσο οριακά που είναι σίγουρα θα έχει προβλήματα

 

και εμενα έτσι είναι και δεν είχα ποτε πρόβλημα

 

σε αλλα μοτερ που είχα ανοίξει τόσο οριακά με dremel μονος μου είχα προβλήματα με διαρροές η και μπουζωνια που είχαν κλωτσήσει γιατι 8ελει αρκετη ακριβεια κατι που ειναι σχετικα δυσκολο με το dremel

Link to comment
Share on other sites

εάν είναι μηχανικός τότε λογικά είναι ok αλλα ποτε δεν ξέρεις αν δεν το δεις εσύ ο ίδιος πως είναι η κάποιος άλλος που γνωρίζει

 

μη σε πάρουμε στο λαιμό μας!!

 

καλύτερα πήγαινε με κάποιον να το δει να το ακούσει όταν πάρει μπροστά να το οδιγισει για να είσαι πιο πολύ σίγουρος εκτος αυτού όπως και να το κανεις είναι μεταχειρισμένο οποτε ποτε δεν είσαι σίγουρος χωρίς αυτό να σημαίνει πως σώνει και καλά το μοτέρ είναι πατάτα

Link to comment
Share on other sites

Euxaristo poli Deis

 

Nikos_s3 nai to diavasa alla sto allo thema pou mou eipes exei mono gia aerografies kai gia xromata kai times . eno to thema mou itan gia to apotelesma pou tha vgei an vapsis ena papi me spray .. alla afou to kelidoses to thema den pirazei.:D

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατι ασχετο θελω να δωσω μεχρι 400 ευρω για ενα μεταχειρισμενο αστρεα ή σουπρα αφτα τα παπια επιρεαζονται απο τα χ.λ.μ και τι χρονολογια τους η μπορουν να διορθωθουν? ευχαριστω...
σε γνωρισα απο παιδι μικροοοοο, παναθα μου μου πηρες το μιαλοοοοο, μεγαλωσα δε γινομαι καλαααα μαζι σου εχω παθει εγω ζημιαααα......:!:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατι ασχετο θελω να δωσω μεχρι 400 ευρω για ενα μεταχειρισμενο αστρεα ή σουπρα αφτα τα παπια επιρεαζονται απο τα χ.λ.μ και τι χρονολογια τους η μπορουν να διορθωθουν? ευχαριστω...

εξαρταται απο την μεταχειριση που τους εκανε ο προκατοχος τους.. Πιθανοτατα 8α 8ελει δισκους και κανα ελατηριο..

Link to comment
Share on other sites

δλδ πιστεβεις οτι αξιζει να δωσεισ το μαξιμουμ τοσα και να το φκιαξεισ?μιλαμε για μαμα, φαντασου οτι θα ειναι και το πρωτο μου,τελικα ισχιει οτι στα 15 βγαινει για 50 κυβικα με υπογραφι γονεων?
σε γνωρισα απο παιδι μικροοοοο, παναθα μου μου πηρες το μιαλοοοοο, μεγαλωσα δε γινομαι καλαααα μαζι σου εχω παθει εγω ζημιαααα......:!:
Link to comment
Share on other sites

δλδ πιστεβεις οτι αξιζει να δωσεισ το μαξιμουμ τοσα και να το φκιαξεισ?μιλαμε για μαμα, φαντασου οτι θα ειναι και το πρωτο μου,τελικα ισχιει οτι στα 15 βγαινει για 50 κυβικα με υπογραφι γονεων?

 

στα 16..Παρε ενα 50αρι φτιαχτο κανα 54 και εισαι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

sta 54 xiliosa/mm ginete 125cc??

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συζητουσα χτες με ενα παιδι,μηχανικος ειναι,για την περιπτωση του κολητου μου που θέλει να κανει το ενα 50αρι super cub (GLX) 53 χιλιοστα χωρις να αλλάξουμε στροφαλο μονο κυλινδροπιστονα..Μου λεει λοιπον επειδη το 53 κυλινδροπιστονο ειναι astrea(97cm3 ρεκτιφιε) που θέλουμε να βαλουμε ότι σε κοντομπιελο δε μπαινει κυλινδρος astrea.Έχω ακουσει πολλούς όμως που λενε ότι κανουν τα παπια τους απο 50αρια 52-53mm χωρις αλλαγή στρόφαλου ανοιγμα καρτερ κλπ..Δηλαδή εκει τί παίζει;Μακρυά μπιελα σε 50άρη στρόφαλο (41.4mm) γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

sta 54 xiliosa/mm ginete 125cc??

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

 

Στα 54mm πιστονι με 54 διαδρομή στρόφαλο νομιζω γινεται 125cc.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρεις κάποιος ποσο περίπου πάνε τα νικελώματα? θέλω να νικελώσω τα μπροστινά, το καπάκι τις καμπάνας, το διπλό stunt και ένα ταμπούρο.... γνωρίζει κανεις στο περίπου?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια συζητουσα χτες με ενα παιδι,μηχανικος ειναι,για την περιπτωση του κολητου μου που θέλει να κανει το ενα 50αρι super cub (GLX) 53 χιλιοστα χωρις να αλλάξουμε στροφαλο μονο κυλινδροπιστονα..Μου λεει λοιπον επειδη το 53 κυλινδροπιστονο ειναι astrea(97cm3 ρεκτιφιε) που θέλουμε να βαλουμε ότι σε κοντομπιελο δε μπαινει κυλινδρος astrea.Έχω ακουσει πολλούς όμως που λενε ότι κανουν τα παπια τους απο 50αρια 52-53mm χωρις αλλαγή στρόφαλου ανοιγμα καρτερ κλπ..Δηλαδή εκει τί παίζει;Μακρυά μπιελα σε 50άρη στρόφαλο (41.4mm) γίνεται;

 

υπάρχουν και κυλινδροπίστονα για 50άρες διαδρομές που μπαίνουν με τι μία στα 50αρια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρεις κάποιος ποσο περίπου πάνε τα νικελώματα? θέλω να νικελώσω τα μπροστινά, το καπάκι τις καμπάνας, το διπλό stunt και ένα ταμπούρο.... γνωρίζει κανεις στο περίπου?

 

λοιπον,σε μενα βγηκαν,70 ψαλιδι,20 ταμπουρο,30 εξατμιση,30+30 καπακια μοτερ,40 μπουκαλες:)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,σε μενα βγηκαν,70 ψαλιδι,20 ταμπουρο,30 εξατμιση,30+30 καπακια μοτερ,40 μπουκαλες:)

 

Ψαλίδι και αριστερό καπάκι τα πουλάνε έτοιμα νίκελ. Δεν αξίζει να πας να δώσεις τόσα λεφτά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και κυλινδροπίστονα για 50άρες διαδρομές που μπαίνουν με τι μία στα 50αρια

 

ναι μπορεις να το κανεις 51 και 52mm κοντο;)

Link to comment
Share on other sites

ρε συ βαζεις κιλυνδροπιστονο glx και οχι astrea 53mm. θελει ενα χιλιοστο ανοιγμα τα καρτερ και δουλευει πανω στο δικο του στροφαλο. χωρις να πειραξεις τιποτα αλλο.:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια ευχαριστω τα καταλαβα τα πιο πολλα,αυτο που δεν εχω καταλαβει μονο ειναι αυτο που μου ειπε ο μηχανικος δηλαδη οτι γινεται να μπει μακρυα μπιελα σε 50αρη στροφαλο
Link to comment
Share on other sites

gia 'mena bale enan kalo karbilater kai tha sou protina apo 53mm mexri 55mm ena mikuni 24...kanei poly kali doulitsa...ystera enan kalo ekkentroforo...kala elatiria balbidwn kales balbides kai episis eksisou sumantiko sumantiko einai na kaneis thyridomata se enan kalo mastora kai auto sto tonizw...episis mporeis na katebaseis ligo tin kefali...na tin planisis me liga logia gia megaliteri sympiesi...to pws tha ftikseis tin kefali paizei megalo rolo stin apodwsi pou tha exei to papi sou...kai bebaia ennoeita pws h kefali pou tha ftiakseis tha einai ASTREA gnhsia...mono etsi kaneis douleia kai exeis apotelesma...twra ta xiliosta einai diki sou epilogi an kai tha sou elega oti to kalytero ftiaksimo tha to exeis akousei kai monos sou bebaia einai to 53mm...prosexe omws...an pixeis lefta kai swsta pragmata kai ftiakseis ena 58mm kai petyxei tote den se pianei kaneis...to mono problima pou tha exeis einai oti den tha exei poly zwi...alloste auto eksartate kai me to doulema pou tha tou kaneis...

 

aplws tha balei mia mpiela me megaluteri diadromi...h diadomi tis mpielas exei na kanei me ta kubika pou tha bgalei to papi se sxesi me tin didromi tis mpielas kai ta xiliosta tou pistoniou...egw tha sou protina mias kai tha to ftiakseis na baleis kai strofalo kai mpiela astrea kai na to kaneis ena 53mm me mia kefali astrea gnhsia kai tha exeis APOTELESMA GAMATA....

 

Ginetai 125cc aplws auto exei na kanei me tin diadromi tis mpielas kai ta xiliosta tou papiou sou...

Link to comment
Share on other sites

re pedia.. ena astrea 60,5 xiliosta terma dld .. alla me kala eksartimata.. meta kai na exei gini apo enan poli kalo mixaniko me terma anikta karter kai thirithomeno ...

 

to moter tha einai skotostra... :!:

apo eses tha ithela na sas rotiso oti an kano mia diadromi 40 xiliomotra irema ... lete na mou kolisi?? i na mou vgali provlima stin mesi tou dromou??

 

den to exo kanei 60,5 alla skeftome.

kai an oxi posa xiliosta na to kano.. kai pote na min meno piso apo tous allous..:chair::superman::chair:

Link to comment
Share on other sites

aplws tha balei mia mpiela me megaluteri diadromi...h diadomi tis mpielas exei na kanei me ta kubika pou tha bgalei to papi se sxesi me tin didromi tis mpielas kai ta xiliosta tou pistoniou...egw tha sou protina mias kai tha to ftiakseis na baleis kai strofalo kai mpiela astrea kai na to kaneis ena 53mm me mia kefali astrea gnhsia kai tha exeis APOTELESMA GAMATA....

 

Τα κυβικα του παπιου βγαινουν απο την διαδρομη της μπιελας?????Σωπα ρε.......

Εγω νομιζα οτι βγαινει απο την διαδρομη του στροφαλου:rotfl:

Και κατσε να μπει ο mod να δεις τι εχει να γινει με τα greeklish:whistle:

 

re pedia.. ena astrea 60,5 xiliosta terma dld .. alla me kala eksartimata.. meta kai na exei gini apo enan poli kalo mixaniko me terma anikta karter kai thirithomeno ...

 

to moter tha einai skotostra... :!:

apo eses tha ithela na sas rotiso oti an kano mia diadromi 40 xiliomotra irema ... lete na mou kolisi?? i na mou vgali provlima stin mesi tou dromou??

 

den to exo kanei 60,5 alla skeftome.

kai an oxi posa xiliosta na to kano.. kai pote na min meno piso apo tous allous..:chair::superman::chair:

 

Aμα κανεις μια διαδρομη 40χλμ ηρεμα δηλαδη βαλεις μια 4η και βαλεις και ενα ψυγειο λαδιου δεν νομιζω να εχει προβλημα.

Τωρα το να εχεις ενα μηχανακι που να μην μενεις πισω απο τους αλλους αλλα να θες να κανεις διαδρομες δεν πολυισχυει,και θα πρεπει να εχει ψαγμενο μηχανικο με ψαγμενα ανταλλακτικα.Αλλα ολα γινονται:devil:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

ego sou leo gia 60,5 an to kano se poli kalo mixaniki to astrea moter... kai kano diadromi 40xil tha vgalei provlima?

 

Ε δεν σου απαντησα??????Αμα εχει ενα μεγαλο ψυγειο λαδιου πιστευω πως οχι.Αν θες να τους σκιζεις ολους βαλε μοτερ innova

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...