Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Aυτο που λες δεν ειναι αξιοπιστο γιατι πανω απο 47χιλιοστα πιστονιου στον 50αρι στροφαλο θα αρχισει να βαραει μπιελα και ειδικα ενα τοσο παλαιο παπι που εχει φαει τα χιλιομετρα της Ζωης του....κατα την γνωμη μου δεν θα το εκανα ποτε...

 

αν παρω εναν στροφαλο της προκοπης λυνεται το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν παρω εναν στροφαλο της προκοπης λυνεται το προβλημα?

 

Ναι αμα ειναι πανω απο 48 χιλιοστα θα εισαι μια χαρα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια θελω να πειραξω κιαλο το ινοβα μου.τωρα ειναι 57 και θελω να ανοιξω τα καρτερ και σκεφτομαι για 65 χιλ,στροφαλο και 61 κυλινδροπιστονο.προτεινεται μου στροφαλο και κυλινδροπιστονο και καμια ηλεκτρονικη.αν μπορειτε και τιμες στο περιπου.δεν θελω οθτε πανακριβα π.χ. τακεκαβα αλλα ουτε και σαρκ.κατι ενδιαμεσο που να αντεξει λιγο παραπανω απο τα σαρκ.σας ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.βοηθηστε
Link to comment
Share on other sites

κανε το 52-53mm με 90αρι στροφαλο

 

αυτη ειναι η ευκολη λυση...αλλα οπως ειπα το θελω κοντο...ενασ στροφαλος aasa θα αντεξει στα 56 χιλιοστα κοντο?

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η ευκολη λυση...αλλα οπως ειπα το θελω κοντο...ενασ στροφαλος aasa θα αντεξει στα 56 χιλιοστα κοντο?

 

κανενας στροφαλος δεν θα αντεξει πανω απο 52χιλιοστα...θα βαρεσει μπιελα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Bαλε μια καλη μπιελα εφοσον το θες κοντο και αφησε τον στροφαλο οπως ειναι.Αν και εγω θα εκανα αυτο που σου ειπε και ο honda_100 κανε το 52-53mm με 90αρι στροφαλο .
Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελετε να εχετε πολλα χιλιοστα πιστονιου και οχι διαδρομες μεγαλυτερες?Με την μεγαλυτερη διαδρομη βγαζεις πιο πολλη δυναμη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι κάνω στην περίπτωση που το πιστόνι χτυπάει στην κεφαλη;(ελάχιστα)

τί πρέπει να προσέχω και τί μπορεί να συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Bαλε μια καλη μπιελα εφοσον το θες κοντο και αφησε τον στροφαλο οπως ειναι.Αν και εγω θα εκανα αυτο που σου ειπε και ο honda_100 κανε το 52-53mm με 90αρι στροφαλο .

 

αν το κανω ετσι με 90αρι στροφαλο και ελαφρωσω στροφαλο βολαν και οτι αλλο παιρνει...θα εχω παρομοιο αποτελεσμα με το κοντο?

Link to comment
Share on other sites

αν το κανω ετσι με 90αρι στροφαλο και ελαφρωσω στροφαλο βολαν και οτι αλλο παιρνει...θα εχω παρομοιο αποτελεσμα με το κοντο?

 

Aν ελαφρωσεις βολαν η στροφαλο χωρις να ξερεις το μηχανακι δεν θα πηγαινει βημα.Αν θες κοντο βαλε γραναζωμα κοντο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον θα το κανω μακρυ...χωρις ελαφρωμα:rolleyes:...ποσο κανει ο 90αρης στροφαλος απο glx πχ...και ποσο ο aasa 54mm τριγωνικος?...λεει τιποτα ο aasa?:blink:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι κάνω στην περίπτωση που το πιστόνι χτυπάει στην κεφαλη;(ελάχιστα)

τί πρέπει να προσέχω και τί μπορεί να συμβεί;

 

παιζεις με τις φλατζες για να κερδισεις την αποσταση και να μην χτυπαει...αμα ειναι ελαχιστα τοτε οκ δεν νομιζω να επαθε ζημια...καντο γρηγορα ομως

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελετε να εχετε πολλα χιλιοστα πιστονιου και οχι διαδρομες μεγαλυτερες?Με την μεγαλυτερη διαδρομη βγαζεις πιο πολλη δυναμη.

 

Μηπως εννοεις ροπη?γιατι με μεγαλητερη διαδρομη δεν εχεις ψηλα δηναμη..

 

τελικα μαλλον θα το κανω μακρυ...χωρις ελαφρωμα:rolleyes:...ποσο κανει ο 90αρης στροφαλος απο glx πχ...και ποσο ο aasa 54mm τριγωνικος?...λεει τιποτα ο aasa?:blink:

 

ενας απλος 90αρι κανει απο 30-60 και ο 54 της aasa κανει στα 100 ευρο...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις ροπη?γιατι με μεγαλητερη διαδρομη δεν εχεις ψηλα δηναμη..

 

 

 

ενας απλος 90αρι κανει απο 30-60 και ο 54 της aasa κανει στα 100 ευρο...

 

λογικα θα ειναι καλυτερος ο aasa...ειναι και τριγωνικος...απο κεφαλη να ανοιξω μια 50αρα ρουλεμανατη που εχω,να παρω μια shark 90αρα κομπλε η να ψαξω μπας και βρω 6βολτη 72?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις ροπη?γιατι με μεγαλητερη διαδρομη δεν εχεις ψηλα δηναμη..

 

Ναι εχεις την ροπη χαμηλα.Εγω λεω για κατι ενδιαμεσο.Για παραδειγμα. 54 χιλιοστα πιστονι 54 χιλιοστα διαμετρο.

Link to comment
Share on other sites

παιζεις με τις φλατζες για να κερδισεις την αποσταση και να μην χτυπαει...αμα ειναι ελαχιστα τοτε οκ δεν νομιζω να επαθε ζημια...καντο γρηγορα ομως

 

μπορει να εχει στραβωσει καμια βαλβιδα;)

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα ειναι καλυτερος ο aasa...ειναι και τριγωνικος...απο κεφαλη να ανοιξω μια 50αρα ρουλεμανατη που εχω,να παρω μια shark 90αρα κομπλε η να ψαξω μπας και βρω 6βολτη 72?

 

Καλητερα παρε μια αστρισια και οχι shark...η οπως ειπες μια 6βολτη 72αρα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Paides mipws kserei kanei pws mporw na ksexwrisw ton Fuego f180 apo ton Fuego f200? thelw ton f200 alla ekei pou piga eixe mono ena eixe!

 

δεν νομιζω να υπαρχει f180..μηπως εννοεις f100?...τεσπα απο τα εκκεντρα..ο f200 εχει μεγαλητερα εκκεντρα απο τους οιπολοιπους fueggo...στο λεω στο περιπου...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

θελω να πειραξω κιαλο το ινοβα μου.τωρα ειναι 57 και θελω να ανοιξω τα καρτερ και σκεφτομαι για 65 χιλ,στροφαλο και 61 κυλινδροπιστονο.προτεινεται μου στροφαλο και κυλινδροπιστονο και καμια ηλεκτρονικη.αν μπορειτε και τιμες στο περιπου.δεν θελω οθτε πανακριβα π.χ. τακεκαβα αλλα ουτε και σαρκ.κατι ενδιαμεσο που να αντεξει λιγο παραπανω απο τα σαρκ.σας ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.βοηθηστε
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει f180..μηπως εννοεις f100?...τεσπα απο τα εκκεντρα..ο f200 εχει μεγαλητερα εκκεντρα απο τους οιπολοιπους fueggo...στο λεω στο περιπου...

 

entaksei la8os f100 8a ennousa!epeidi den kserw ti einai ta ekkentra pws na to prosdiorisw auto gia na me katalabei?ta rouleman apo tin cdi(ekkedroforo) bainoun kouti etsi den einai?ta ekkentra pws ta metrame ?mhpws me kapoion akrivh ari8mo na tou dwsw na katalabei ?euxaristw ek twn proterwn

Link to comment
Share on other sites

entaksei la8os f100 8a ennousa!epeidi den kserw ti einai ta ekkentra pws na to prosdiorisw auto gia na me katalabei?ta rouleman apo tin cdi(ekkedroforo) bainoun kouti etsi den einai?ta ekkentra pws ta metrame ?mhpws me kapoion akrivh ari8mo na tou dwsw na katalabei ?euxaristw ek twn proterwn

 

Το σταδιο του εκκεντροφορου εξαρταται απο τις μοιρες του αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...