Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Παιδιά έχω μια ερώτηση:το ρελαντί το προτιμάμε στα χαμηλά ή στα ψηλά;έχω ρωτήσει 5 άτομα και ο καθένας ότι θέλει μου λέει.Στα χαμηλά το μηχανάκι δε τραβάει απότομα η τρόμπα του λάδιου δε βγάζει γρήγορα λάδι στα ψηλά το μηχανάκι δε κάνει επειδή μπορει να υπερθερμανθεί και κάτι τέτοια..όποτε με δει άνθρωπος θα πει ή ανέβασε το ρελαντί ή κατέβασε το ρελαντί και δε ξέρω και γω τί γίνεται..βοηθήστε πλζ!

 

Οπως δεν πρεπει να πηγαινεις για μια ωρα τερμα, ετσι δεν πρεπει να μενει και το μηχανακι για μια ωρα στο ρελαντι., εκτος του οτι δεν εχουν και ιδιαιτερο προβλημα αυτοι οι κινητηρες λογω σχεδιασμου, ρυθμισε το σε στροφες χαμηλες απο τη μια αλλα να εισαι σιγουρος οτι στο φαναρι που θα πας να ξεκινησεις πχ δεν θα σβησει! Επισης η τρομπα του λαδιου δουλευει ακομα και με τις μανιβελιες...ειπαμε!! Το δικο μου και 15 λεπτα σε χαμηλο ρελαντι δεν σηκωνει θερμοκρασια καπου 40 ελεγε το θερμομετρο, εννοειται χωρις να το εχω κανει βολτα, αν δεν πηγαινε καπου λαδι θα ηταν σαφως ψηλοτερη η θερμοκρασια! Φιλικα! :p

watch_http://www.youtube.com/watch?v=gtMqSCQss20

http://www.bikepics.com/members/johncompu/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε όλο το φορουμ...μολις εβγαλα απο το συνεργειο ενα glx 72cc με astrea κεφαλη και κυλινδροπίστονο 51χλσ κανουργιες βαλβιδες καδενα εκκεντροφόρου μπιελα απο 90glx και τωρα είναι στο στρωσιμο..το καρμπυραντερ που εχει είναι kehin 17.. θα πρεπει να βαλω μεγαλύτερο...? ο μηχανικος μου ειπε ότι ενα mikuni 21 θα ταιριαζε καλύτερα..και τι γραναζια θα μου προτεινατε. τωρα νομίζω φοραει 13 μπροστά..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλο το φορουμ...μολις εβγαλα απο το συνεργειο ενα glx 72cc με astrea κεφαλη και κυλινδροπίστονο 51χλσ κανουργιες βαλβιδες καδενα εκκεντροφόρου μπιελα απο 90glx και τωρα είναι στο στρωσιμο..το καρμπυραντερ που εχει είναι kehin 17.. θα πρεπει να βαλω μεγαλύτερο...? ο μηχανικος μου ειπε ότι ενα mikuni 21 θα ταιριαζε καλύτερα..και τι γραναζια θα μου προτεινατε. τωρα νομίζω φοραει 13 μπροστά..ευχαριστω

 

καλα σου ειπε ο μηχανικος σου για το καρμπ....τωρα τα γραναζια ειναι αναλογα τη δυναμη του μοτερ και γιατι το θες εσυ για ευθειες κτλ... στροφαλο τον μαμα φορας?

Link to comment
Share on other sites

καλα σου ειπε ο μηχανικος σου για το καρμπ....τωρα τα γραναζια ειναι αναλογα τη δυναμη του μοτερ και γιατι το θες εσυ για ευθειες κτλ... στροφαλο τον μαμα φορας?

 

εν αντιθεση με τα αυτοκίνητα που εχω γνωσεις με τα μηχανακια τωρα ασχολουμε στα γεραματα και αυτο για την μετακίνηση..αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να κινειται απλα αξιοπρεπως να μην "ιδρωνει" οπως εκανε πριν...ο μηχ. μου ειπε οτι το κυλινδροπιστονο είναι 51 χλσ οποτε αν υπολογιζω καλα είναι γυρω στα 105 κυβικα αν δεν κανω λαθος.. με ενδιαφερει περισσότερο η ευθεια και η υψηλη ταχυτητα παρα το 0-400.. στροφαλος πρεπει να είναι ο μαμα νομίζω λογικα απο 72κ

Link to comment
Share on other sites

απο ρευματα βαλε μια ηλεκτρονικη dytona την ρυθμιζομενη ενα μπουζι ιριδιου απο δισκοπλακα αυτη ειναι πολυ ωραια http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=20105 ζαντα με ακτινες θα βαλεις ή απλη ή πολυακτινη http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=33082 http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=32086 καλα αμορτισερ ειναι τα αζοτου http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=29627 (δεν ξερω αν κανουν οι ζαντεσ στο παπι σου γιατι εχει δισκοφρενα)

 

Exei γινει μανια βλεπω το moto-rider ε????

 

eida tis times lol panakrivo to duskofreno :S eixa akousi margarita me 30 euro tespa 8a pcaxw :P

 

Μαργαριτα με 30€???Στο πρωτο φρεναρισμα θα εχει ενα ραγισματακι μαλαμα:lol:

 

Παιδια για μαργαριτες δωστε χρηματα η ασφαλεια σας παιζετε.Τι να πουμε και μεις.220 ευρω εδωσα για μπρος και πισω στο Dinamik μου.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τις δισκοπλακες καλο ειναι να μπαινουν και σωληνακια υψηλης πιεσης.Ειδικα μπροστα.
Link to comment
Share on other sites

εν αντιθεση με τα αυτοκίνητα που εχω γνωσεις με τα μηχανακια τωρα ασχολουμε στα γεραματα και αυτο για την μετακίνηση..αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να κινειται απλα αξιοπρεπως να μην "ιδρωνει" οπως εκανε πριν...ο μηχ. μου ειπε οτι το κυλινδροπιστονο είναι 51 χλσ οποτε αν υπολογιζω καλα είναι γυρω στα 105 κυβικα αν δεν κανω λαθος.. με ενδιαφερει περισσότερο η ευθεια και η υψηλη ταχυτητα παρα το 0-400.. στροφαλος πρεπει να είναι ο μαμα νομίζω λογικα απο 72κ

 

Αν ειναι μαμα ο στροφαλος τοτε δεν ειναι 105 κυβικα...θα ειναι γυρο στα 80-85κυβικα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ειμαι καινούργιος στο φορουμ και έχω να σας κάνω μια ερώτηση:πρόσφατα αγόρασα ένα glxάκι 53mm και θέλω να το πειράξω λίγο.για αρχή σκεφτόμουν να του αλλάξω καρμπ μιας και είχε πάνω ένα μικροσκοπικό και σχετικά μπερδεύει στα απότομα ανοίγματα.ξέρει κανείς από προσωπική εμπειρία με τί καρμπ πάει καλύτερα;το μηχ είναι 90 κυβικά(97cm λέει πάνω)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ειμαι καινούργιος στο φορουμ και έχω να σας κάνω μια ερώτηση:πρόσφατα αγόρασα ένα glxάκι 53mm και θέλω να το πειράξω λίγο.για αρχή σκεφτόμουν να του αλλάξω καρμπ μιας και είχε πάνω ένα μικροσκοπικό και σχετικά μπερδεύει στα απότομα ανοίγματα.ξέρει κανείς από προσωπική εμπειρία με τί καρμπ πάει καλύτερα;το μηχ είναι 90 κυβικά(97cm λέει πάνω)

 

Εφοσον ειναι 53 σιγουρα θα φοραει 48χιλιοστα στροφαλο αρα εισαι 105 κυβικα και οχι 97...ενα καλο καρμπ ειναι το 20αρι και 24αρι αρκει να ειναι μονο micuni και keihin για να μην εχεις κανενα προβλημα..

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι 53 σιγουρα θα φοραει 48χιλιοστα στροφαλο αρα εισαι 105 κυβικα και οχι 97...ενα καλο καρμπ ειναι το 20αρι και 24αρι αρκει να ειναι μονο micuni και keihin για να μην εχεις κανενα προβλημα..

 

Α ναι;αυτο δεν το ήξερα 53mm είναι σίγουρα ,τον στρόφαλο δεν τον έχω μετρήσει ,νόμιζα τα cc τα γραφει πάνω ο κύλινδρος.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι;αυτο δεν το ήξερα 53mm είναι σίγουρα ,τον στρόφαλο δεν τον έχω μετρήσει ,νόμιζα τα cc τα γραφει πάνω ο κύλινδρος.

 

οχι τα cc της μηχανης τα βγαζεις με εναν τυπο πουδεν τον θυμαμαι :)

Link to comment
Share on other sites

Α ναι;αυτο δεν το ήξερα 53mm είναι σίγουρα ,τον στρόφαλο δεν τον έχω μετρήσει ,νόμιζα τα cc τα γραφει πάνω ο κύλινδρος.

 

Τα κυβικα της μηχανης βγαινουν απο τον τυπο: (π*R^2)*x οπου π=3,14 R=διαμετρος πιστονιου/2 και x=διαδρομη.Οι μοναδες μετρησης να ειναι σε εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Merikes erotisoules Helparete an borite.me Lene vasili filoc tou billy anyway 8elw na sas kanw merikes erotisis!

 

An kserete kapoion/i esys poulate kanena DAYTONA metaxirismeno Se kali katastasi 50ri sta xartia na min exei sxetika provlimata apo 300 euro kai pano. den me niazi na exei mixani supre koupre kai istories. oute take touke teke ena aplo daytona 50 kivika xwris provlimata skeletou ktlp Euxaristw ek ton proteron !

 

 

Erotisi number 2:

8a parw kinitira Lifan opws kai o billy 250 euro me miza

An tixon poulaei kanis! (duskolo) Engine Astrea piragmenos i Mi piragmenos me xartakia kai einai apo rodo ton agorazw.

 

Erotisis Number 3

1 ) Eksatmisi Protech Poso 8orivo kani? poio dinato apo Sebring? exei sigastira? dini veltiosis sto mixanaki?? poio kala einai xiropoihti? kai an nai poso paei mia xiropoihti veltiosis kai poso mia protech?

 

2) Ti karburater na valw? 8elw na exei kali ekinisi kai na min faw kana kapaki kamia mera oute na ginw o superman :P 8elw ena kalo! alla oxi kai panakrivo! kai ena name.

 

3) Ti Reumata na valw? gia na travaei to ergalio??? kala kai f8ina kai eukolovriska!

 

4) ZanToNia? Oxi AkTiNoTaA makria einai xalia!!!!! iOUuuuuuu!!

 

5) Ti XrWMaA na kanw to papi? 8elw perla MovV me mauro shadow poso kani omwwws? gia olo to DY50R mexri kai tis zantes! kai ta kalwdia! w0w :P

 

6) Genikotera re PalIkariaaa pws ginete na kanw ena LIFAN 110 Na Einai San 140 KIVIKA karfota xwris na piraksw ton Kinitira giati 8a mou keei ladi kai 8a to vapsw ble kai stin 8alasa t8a to dosw! (den 8elw lifan 150 TELWS TELWS :P

 

7) to mamalo m den 8a pigeni mia fantazomai! :S Alla TeSpAZ oso paei more kana glxaki na pername kana supre kai ta vlepoume **** to paxos m :P

 

8) Palikaria 8elw na exw bobe papi katexw 1900 ama parw kenourgio ti borw na valw pano meta ipolipa? to kenourgio kani 1130 ...

 

Lipon lista emfanisis

 

Amortiser Azotou Timi?

Zantes Daytona (benoun se DyR? me dio duskofrena?)

Perla Mov plastika manisia daytona Timi? 8elw ena plaino maska genikotera ola ta DyR plastika poso pane?xwris tin perla? meta poso 8a mou stixisi to vernikoma kai i perla? mov-kai maura shadow? tyyyy

Babes Thx kai 8elw kales apantisis !! 8a sas malosw !: P 8elw na sxizw kai runner's 100aria TYtY

My Bike:Daytona Dy50Rs

Dream Bike1:KTM 250 EXC

Dream Bike2:Modenas Dynamic 125

Dream Bike3:Suzuki Fx 125

Dream Bike5:Kawasaki Z750

Link to comment
Share on other sites

exei kanis na mou dosi to tilefono tou moto hippi giati thelo na stilo to moter mou

 

απο ποια περιοχη εισαι εσυ ρε παλληκαρι γιατι δεν τα ξερεις και πολυ καλα τα πραγματα μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

απο ποια περιοχη εισαι εσυ ρε παλληκαρι γιατι δεν τα ξερεις και πολυ καλα τα πραγματα μου φαινεται.

ρε φιλε τι δουλεια κανει ο χιπης???αμα ειναι σινεργιο κανει καλη δουλεια????

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση:που μπορω να βρω στροφαλο για Honda Astrea και μεχρι ποσα χιλιοστα????αν μπορειτε να μου πειτε μαρκες και μερος για να ψαξω......

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα συνεργειο βαφης μοτο περιοχη δυτικ.αττικης..εχει βαψει καποιος κανενα παπι? ποσο του κοστισε περιπου γιατί ρωτησα σε εναν στο περιστερι και μου ζητησε 500Ε την στιγμή που με 650 βαφω το αυτοκινητο μου...ημαρτον!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση:που μπορω να βρω στροφαλο για Honda Astrea και μεχρι ποσα χιλιοστα????αν μπορειτε να μου πειτε μαρκες και μερος για να ψαξω......

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!!!!!

μεχρι 56 χιλιοστα εχει η takekawa και η aasa σαν καλες εταιριες.....

ποια ειναι καλυτερη ηλεκτρονικη η takegawa η daytona με της 3σκαλες?

 

η takegawa.....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε τι δουλεια κανει ο χιπης???αμα ειναι σινεργιο κανει καλη δουλεια????

 

συνεργειο ειναι μονο που εμεις εδω οι παλιοι τον λεμε δρακουλα γιατι αμα του πας το μηχανακι θα σου πιει το αιμα.και πολλα αλλα που εχουν ακουστει οτι εκανε.αστο και δεν αξιζει τσαμπα μαγκια και ονομα ειναι

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα συνεργειο βαφης μοτο περιοχη δυτικ.αττικης..εχει βαψει καποιος κανενα παπι? ποσο του κοστισε περιπου γιατί ρωτησα σε εναν στο περιστερι και μου ζητησε 500Ε την στιγμή που με 650 βαφω το αυτοκινητο μου...ημαρτον!

 

na sou pw... exw enan filo pou o ksaderfos tou exei magazi...

einai sto ilion AG.NIKOLAOU..

an thes na sou dosw till kai dieuthinsi ;)

Link to comment
Share on other sites

na sas rwtisw kati re paidia?..?.. epeidi exw faei ena kolima....(eimai anapofasistos)

boreite na mou protinete strolafo,kefali akoma kai granazia... gia to strogulo m pou tha ginei 51mm??

kai ton logo pou mou protinete auta.... sas euxaristw ek twn prwterwn!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...