Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν δεν χωραει με το χυτονιο, ανοιξε καρτερ
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

pws stauronoume ta elathria sto pistoni??

οπως ειναι το σημα της μερσεντες ετσι να βαλεις τα ελλατηρια δλδ κανενα να μην πεφτει στην ιδια ευθεια με αλλο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5565hondasport.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγω το πρωι ειχα κατι δουλειες, και το απογευμα ειχα παει για κροσακι, με το εργαλειο το στρογγυλο, βρηκαμε και ενα μερος να φτιαξουμε πιστα
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

εγω κροσ κανω με ένα mate 50αρι 2τ. ποτε θα μου σπάσει στα δύο δεν ξέρω.. ππολύ σκυλί παντως.. λαδι και βενζινι να'χει..

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα στο λιφαν θελω δισκακια, βαλβιδες και σε λιγο καιρο ακομα κυλ/να. την τεταρτη θα βαψω το δικο μου
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

οπως ειναι το σημα της μερσεντες ετσι να βαλεις τα ελλατηρια δλδ κανενα να μην πεφτει στην ιδια ευθεια με αλλο.

 

για το κενό που αφήνου τα ελατήρια λετε?

αυτο δεν κλείνει μολισ ζεστάνει η μηχανη λογο διαστολής?

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα χιτονια ανοιγουνε απο τι σιστολι διαστολι και ιδικα τα κιλινδρα τα μουφα οταν ζεσταθει το μιχανακι ανοιγουν πολυ και γιαυτο δεν τραβαη το μιχανακι τιποτα μετα απο κανα διο γκαζιεσ
Link to comment
Share on other sites

τι λιφαν εχεις? απο ποιο ειναι απομημιση?

 

τα αστρα μοτερ μαμα τη διαδρομή έχουν?

 

52 διδρομι εχουνε κιαυτα σαν του ενενινταριου νομιζο ι διαφορα ειναι στιν καμπανα μονο

Link to comment
Share on other sites

paidia thelwbohtheia..eida kati wraia parta gia monkey....!Mipws mporei kaneis na m pou apo pou mporw na ta promitheytw..?????please ta fwta sas...Ta parts ta eida edw http://www.takegawa.co.jp/takeeng/parts/model/monkey%20street%20custom.pdf:)
Link to comment
Share on other sites

proxtes eftiaxa to glxoni mou 160cc, ta evala mesa ola takegawa sasman 5ari, mpistoni me mono elatirio, tetravalvidi kefali, strofalos me tin makriteri diadromi kai ta petaxa se z 138cc

 

ποσο σου πηγανε ρε φιλε τα ανταλλακτικα? ακριβα πραγματακια βλεπω γι αυτο ρωταω. οταν λες στροφαλος με την μακρύτερη διαδρομή πόσο εννοεις?

σε χιλιοστα πόσο ειναι? (ο κύλινδρος οχι ο στροφαλος)

και κατι αλλο: τι γραναζωμα εχεις κ τι καρμπυρατερ φορας με λεπτομερειες ζιγκλερ κλπ. αν τα εχεις ξαναπει συγνωμη αλλα βαριεμαι να ψαχνω τοσες σελιδες...

 

innova exo pedia.52,9 pistoni k diadromi 57.To epsaksa kala

 

φιλε sorry αν σου τη σπασω, κι εγω innova εχω, και καθως το πειραξα τα μετρησα και τα 2 σε παχυμετρο ακριβειας και ειναι οσο δηλωνει η και η honda επίσημα: 52.5 κυλινδρος, 57.9 διαδρομη...

 

Ρε παιδια απο δω μεσα ποσοι και ποιοι εχουν innova και απο αυτους ποιοι το εχουν πειραξει???

Εμένα ειναι 57 mm κυλινδρος - πιστονι narita, εργοστασιακος στροφαλος, δισκοι newfren και σκληρα ελατηρια, εκκεντροφόρος fuego f 200 τρίτο στάδιο, καρμπυρατερ keihin 28 στρογγυλο με μεγαλύτερα μπέκ, ανοιγμένες θυρίδες και εξάτμιση takegawa ή ελεύθερο, ανάλογα την περίσταση. σκοπεύω να κανω τα εξής: εργοστασιακός κύλινδρος με χιτωνιο και πιστόνι απο μια παλια yamaha που εχω βρει 67 mm ενισχυμένη μπιέλα, κεφαλή τετραβάλβιδη με 2 μπουζι, συμπλέκτης χεριού, ανοιγμα χωρου καυσης στα 60 mm... ολες οι υπόλοιπες βελτιώσεις ειναι εξωτερικές. θέλω ακόμα 400 € για να κάνω ο,τι μεταλλικό υπάρχει νίκελ και μια αερογραφια στο φτερο μπροστα... αυτα.

ιδέες και απόψεις ελεύθερα...

 

αποκλιετε ρε φιλε νανε 57.αποτι ακουσα ι μεγαλιτερι διδρομι ειναι 56 που βγαλανε αλλα για το ιννοβα δεν εχο ιδεα τι πεζι.που ροτισα στο αασα μου ειπε εινει δισκολο να μεγαλοσουν αλλο τι διαδρομι.φισικα δεν κσερο τι καρτερ φοραει το ιννοβα αλλα ενα περιπου τα ιδια εινε ολα τα χοντα[/quote

 

το καρτερ του innova ειναι πολύ μεγαλύτερο εσωτερικά και ο στρόφαλος διαφορετικός. επίσης τρώει πολύ ανοιγμα στα κάρτερ. τέρμα χωρίς να μεταφυτεύσεις τα μπουζόνια πάει 80 mm το καρτερ. το πιο πολυ που εχω δει απο κοντα ειναι 78 mm κυλινδροπιστονα, πολλά τα λεφά, μεγάλο το ρίσκο αλλα τελική 154 km/h με gps καθαρά χιλιόμετρα, και 3η- 4η με μια γκαζιά σηκωνότανε... 260 cc ειναι οχι ψιλοπράγματα...

εγώ προσωπικά το έφτιαξα μόνος με ενα φίλο και πλήρωσα μονο ανταλλακτικα...

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

τοσα λ7 για να δεις 154????

ΗΜΑΡΤΟΝ Δεν περνω ενα αυτοκινητο λεω εγω που τα χτυπαει μπαμ-μπαμ........................

Ρε φιλε Ηρακλειωτης εισαι?

Ρεθυμνο speaking............

Link to comment
Share on other sites

loipon paides shmera phgame gia dynamometrish ena innova 56mm to mixanaki evgale pouly kala aloga gia ta mm einai apla kanivalos foraei ftiagmeno ekentroforo sto xeri poly kala ftiagmenh kefalh 28 mikouni kai metatopismeno gia na apoktisei diatomh D gia kalyterh roh elafromeno volan kai kampana kai ilektronikh gia na vgoun oi koftes kai na strofarei ston ston theo kai kati pragmatakia ta opoia den ginete na anafero h exatmish pou foraei einai h gnosth protech kai sintoma tha ftiaxtei mpouri sta metra tou moter h dynamometrish egine me 100ara venzinh

 

 

foto dynamometrishs

http://w2.bikepics.com/pics/2006/12/04/bikepics-738801-800.jpg

 

 

video dynamometrishs http://videos.streetfire.net/video/cf282410-54ba-43f2-88c9-988d00b4081b.htm

MINE:cool:
Link to comment
Share on other sites

paidia thelwbohtheia..eida kati wraia parta gia monkey....!Mipws mporei kaneis na m pou apo pou mporw na ta promitheytw..?????please ta fwta sas...Ta parts ta eida edw http://www.takegawa.co.jp/takeeng/parts/model/monkey%20street%20custom.pdf:)
mporei na m pei kanenans apo pou mporw na brw takegawa eksartimata...????o theoxaris stelnei k taxydromikws..???epeidi menw athina,....:O
Link to comment
Share on other sites

Takegawa,Nos,Τurbo Garret,Ψαλιδια και ενα καρο τρελα πραγματα (τα καλητερα στην ελλαδα) τα φερνει ο Κυριακοπουλος στην καλλιθεα.Κατεβα απεναντι ωροπο,να παμε μαζι κατω να τα δεις :) εφερε και την τετραβαλβιδη κεφαλη της takegawa με 2 εκκεντροφορους τριγονικους 56αριδες!!

 

re pedia mipos kseri kanis ti ores anigi ke klinei o kyriakopoulos abrio triti

Link to comment
Share on other sites

τοσα λ7 για να δεις 154????

ΗΜΑΡΤΟΝ Δεν περνω ενα αυτοκινητο λεω εγω που τα χτυπαει μπαμ-μπαμ........................

Ρε φιλε Ηρακλειωτης εισαι?

Ρεθυμνο speaking............

 

δε μιλαω για το δικο μου στα 154, ενα αλλο απο ηρακλειο, εγω μενω αρκαλοχωρι αν το ξέρεις νομός ηρακλείου, εμενα βγαζει με εργοστασιακο γραναζωμα 134 καθαρά οπως το άλλο 154 ξαναλέω καθαρά, όχι με κοντέρ, με gps... 154 καθαρά χιλιόμετρα ειναι μεγάλη ιστορία για παπάκι, αυτός βέβαια με αλλο γρανάζωμα θα χτυπάει 170περίπου, αλλα γουσταρει την αρπα. οπως προειπα 3η 4η σούζα άνετα... οσο για τα λεφτά εμένα όλη η μετατροπή μου εχει παει ως τωρα ετσι: 90€ καρμπυρατέρ, 55€ κυλινδροπίστονα, 45€ εκκεντροφόρος, 30€ δίσκοι και ελατήρια και 220€ η εξάτμιση, που δεν την πλήρωσα, ήταν δώρο απο ένα θείο στα γεννέθλια μου. (Αυτοκίνητο ετσι κι αλλιώς έχω)...

 

loipon paides shmera phgame gia dynamometrish ena innova 56mm to mixanaki evgale pouly kala aloga gia ta mm einai apla kanivalos foraei ftiagmeno ekentroforo sto xeri poly kala ftiagmenh kefalh 28 mikouni kai metatopismeno gia na apoktisei diatomh D gia kalyterh roh elafromeno volan kai kampana kai ilektronikh gia na vgoun oi koftes kai na strofarei ston ston theo kai kati pragmatakia ta opoia den ginete na anafero h exatmish pou foraei einai h gnosth protech kai sintoma tha ftiaxtei mpouri sta metra tou moter h dynamometrish egine me 100ara venzinh

 

ρε φίλε ο κόφτης είναι στα εργοστασιακά επίπεδα, η εχετε αλλάξει ηλεκτρονική?

 

re pedia mipos kseri kanis ti ores anigi ke klinei o kyriakopoulos abrio triti

 

τι εννοείς όταν λές εκκεντροφόρος τριγωνικός 56άρης?

οι εκκεντροφόροι βγαίνουν σε στάδια 1ο,2ο,3ο κλπ μήπως τα μπερδεύεις με το στρόφαλο?

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

ama deis to vinteaki akougete oti den exei koftes.

 

οκ το ειδα... φαινεται και απο τη φωτο. thnx. παντως εμενα αυτο που μου εκανε την τρελλη διαφορα ηταν ο κόφτης. τα πράγματα που φοράω δεν ειναι και πολύ καλά είναι ενα απλό 57, αλλα είναι απο τα πιο γρήγορα εδω. με πέρασε ενα 60 απο ενα χωριό εδώ κοντα, και μετα έβαλα την ηλεκτρονικη ενος φίλου απο ηράκλειο και ξαναπήγαμε... καμία σχέση... το παιδί έχασε το φως του... ουτε με τα κυάλια... κρίμα που δεν ήταν δική μου. εγώ πάντως δεν σκοπεύω να βάλω ηλεκτρονική γιατί στα 67 που θέλω να το πάω, ειδικά ετσι που το οδηγώ εγω (του πινω συνεχώς το αίμα) δεν θα αντέξει χωρίς κόφτη... πολύ καλά ανοιγε πάντως το innova... δικό σου ειναι? καλή συνέχεια στον όποιο ιδιοκτήτη...

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

τι λιφαν εχεις? απο ποιο ειναι απομημιση?

 

τα αστρα μοτερ μαμα τη διαδρομή έχουν?

 

ειναι τα πρωτα λιφαν που βγηκαν, και ειναι με τα στρογγυλα καπακια που δεν μοιαζει σε κανενα

 

52 διδρομι εχουνε κιαυτα σαν του ενενινταριου νομιζο ι διαφορα ειναι στιν καμπανα μονο

 

το αστρα εχει διαδρομη 50.

 

paidia thelwbohtheia..eida kati wraia parta gia monkey....!Mipws mporei kaneis na m pou apo pou mporw na ta promitheytw..?????please ta fwta sas...Ta parts ta eida edw http://www.takegawa.co.jp/takeeng/parts/model/monkey%20street%20custom.pdf:)

 

αν εχεις πιστωτικη τα αγοραζεις απο το σιτε και στα στελνουν σπιτι

 

ποσο σου πηγανε ρε φιλε τα ανταλλακτικα? ακριβα πραγματακια βλεπω γι αυτο ρωταω. οταν λες στροφαλος με την μακρύτερη διαδρομή πόσο εννοεις?

σε χιλιοστα πόσο ειναι? (ο κύλινδρος οχι ο στροφαλος)

και κατι αλλο: τι γραναζωμα εχεις κ τι καρμπυρατερ φορας με λεπτομερειες ζιγκλερ κλπ. αν τα εχεις ξαναπει συγνωμη αλλα βαριεμαι να ψαχνω τοσες σελιδες...

 

φιλε καλωσηλθες στο φορουμ, απο οτι βλεπω ξερεις πολλα απο μηχανακια.αυτο το ποστ ειναι οταν ειχα πρωτογραφτει στο φορουμ, και ελεγα βλακειες, για να την πω στον ethnikismo. τωρα το μηχανακι μου το εχω 53 αασα με στροφαλο 56 αασα και μικουνι 24

 

loipon paides shmera phgame gia dynamometrish ena innova 56mm to mixanaki evgale pouly kala aloga gia ta mm einai apla kanivalos foraei ftiagmeno ekentroforo sto xeri poly kala ftiagmenh kefalh 28 mikouni kai metatopismeno gia na apoktisei diatomh D gia kalyterh roh elafromeno volan kai kampana kai ilektronikh gia na vgoun oi koftes kai na strofarei ston ston theo kai kati pragmatakia ta opoia den ginete na anafero h exatmish pou foraei einai h gnosth protech kai sintoma tha ftiaxtei mpouri sta metra tou moter h dynamometrish egine me 100ara venzinh

 

 

foto dynamometrishs

http://w2.bikepics.com/pics/2006/12/04/bikepics-738801-800.jpg

 

 

video dynamometrishs http://videos.streetfire.net/video/cf282410-54ba-43f2-88c9-988d00b4081b.htm

πολυ καλο το innova, αν και υπαρχουν πολυ πιο δυνατα

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

φιλε καλωσηλθες στο φορουμ, απο οτι βλεπω ξερεις πολλα απο μηχανακια.αυτο το ποστ ειναι οταν ειχα πρωτογραφτει στο φορουμ, και ελεγα βλακειες, για να την πω στον ethnikismo. τωρα το μηχανακι μου το εχω 53 αασα με στροφαλο 56 αασα και μικουνι 24

 

ωραίος... ευχαριστώ και για το καλοσωρισμα... τι κεφαλή έχεις?

πως θα βάλω μια φωτο του δικου μου? καλουτσικο ειναι αλλα αν κανω τα χυτηρια πιστευω πως θα δειξει πολυ... μονος μου το εφτιαξα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος...

 

re pedia deikste k kamia foto na doume ti pezei k meis

 

δικό σου ειναι το ιννοβα στο bikepics.com gloufinnova?

αν ναι, εμένα ειναι το sniperinnova αλλα τώρα δεν έχει καμία σχέση με τότε, ειναι αλλο χρώμα εχει αλλες ζάντες και μαργαριτα δισκόπλακα.

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

παοδες κορυφή τα μοτερια σας!! να ρωτήσω κ γω κάτι που θέλω.

τι κυλινδροπιστονα να βάλω σε μαμα μηχανη εκατοσταρα.?ποσα mm μπορώ να βάλω κ ποια έχουν καλυτερη αντοχη κ μακροζωηα σε συνδιασμο με την αποδοση? (και οικονομικα οσο γίνετε)

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...