Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Θα του αλλαξω λαδια τωρα και θα τα αλλαζω καθε 1500 περιπου,οπως τα αλλαζα παλια.και εαν δεν βελτιωθει και λιγο το θεμα με τις ταχυτητες θα παω να μου το κοιταξουν...γιατι χθες ανεβασα στροφες με 2α βαζω 3η,την παιρνει για λιγο και μου πεταει παλι 2α και ξαναβαλα 3η.και το κανει αυτο μονο απο 2α σε 3η.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα του αλλαξω λαδια τωρα και θα τα αλλαζω καθε 1500 περιπου,οπως τα αλλαζα παλια.και εαν δεν βελτιωθει και λιγο το θεμα με τις ταχυτητες θα παω να μου το κοιταξουν...γιατι χθες ανεβασα στροφες με 2α βαζω 3η,την παιρνει για λιγο και μου πεταει παλι 2α και ξαναβαλα 3η.και το κανει αυτο μονο απο 2α σε 3η.

 

καλο ειναι να το πας σε μηχανικο τωρα γιατι μαλλον εχει προβλημα το σασμαν καλο ειναι να το πας γρηγορα για να μην παθει τιποτα σοβαρο;)

Link to comment
Share on other sites

Λες?φτου γμτ...αντε παλι τρεξιματα.μετα το πασχα τωρα...να αλλαξω τα λαδια η να το παω πρωτα να μου το κοιταξουν?
Link to comment
Share on other sites

Λες?φτου γμτ...αντε παλι τρεξιματα.μετα το πασχα τωρα...να αλλαξω τα λαδια η να το παω πρωτα να μου το κοιταξουν?

 

πρωτα να το κοιταξουν γιατι ειναι 2πλος κοπος να βαλεις 2φορες λαδια:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Θα του αλλαξω λαδια τωρα και θα τα αλλαζω καθε 1500 περιπου,οπως τα αλλαζα παλια.

 

 

Εγώ πάντως στο kazer αλλάζω λάδια,φίλτρο λαδιού, μπουζί κάθε 1.500ΚΜ και είμαι κύριος.Δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα μεχρι στιγμής.

Edited by ss42ss
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο υπερβολικο αυτο.αμα βαλεις οτι και το kazer ειναι σκυλι,τι προβλημα να σου παρουσιασει.ενας φιλος μου εχει ενα με 50000κμ και το χουν 15 χρονια και πεταει το παπι...τι να λεμε τωρα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Το glxακι μου εκαψε ηλεκτρονικη και σκεφτομαι οτι ειναι καιρος να βαλω κατι καλο και αξιοπιστο.Αυτή τη στιγμη μεχρι τωρα είχα ηλεκτρονικη για glx αλλα την ημιτασιον (κρατησε 5 μηνες).

 

Θελω να μου προτεινετε κατι καλο αλλα οχι πανω απο 200ε..

Ξερετε επισης αν χρειαζονται τπτ αλλα για να μπει μια καλη ηλεκτρονικη;(σρυ αλλα ειμαι ασχετος απ'τα ρευματα).Και αν μπορειτε να μου εξηγησετε πως μια καλυτερη ηλεκτρονικη θα δουλευει καλυτερα απαυτην που είχα μεχρι τώρα.

 

Θα σας γραψω και μερικα πραγματα που φοραει το παπι για να μου πειτε τι ταιριαζει καλυτερα.

 

Καρμπ 22αρι keihin

κεφαλη astrea (οχι ανοιγμενη,μαμα)

εκκε 4ο σταδιο αγριο

κυλιδρ/νο aasa astrea nicasil 53mm

μιζατο μοτερ απο 90αρι cub (μαμα)

το παπι ειναι 12volto

Edited by hondaglx52
Link to comment
Share on other sites

Hλεκτρονικη βαλε μια takegawa και θα εισε αρχοντας αφου θες κατι καλο. Δεν νομιζω να χριαζετε τιποτα μπενει στη παλια φυσα που εχει. 75ε εχει.

http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_40&products_id=204&osCsid=f540b499884737663c23800926cd7325

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Hλεκτρονικη βαλε μια takegawa και θα εισε αρχοντας αφου θες κατι καλο. Δεν νομιζω να χριαζετε τιποτα μπενει στη παλια φυσα που εχει. 75ε εχει.

http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_40&products_id=204&osCsid=f540b499884737663c23800926cd7325

Συμφωνω και γω γι αυτη την ηλεκτρονικη γιατι στα 53μμ δεν θες κατι καλυτερο...

 

Απλα ,επειδη την εχει ενας γνωστος μου,δεν ταιριαζει η φισα και την βαλαμε με ενωση καλωδιων .

 

επισης μαζι με την ηλεκτρονικη βαλε και ενα καλο μπουζοκαλοδιο (αν δεν εχεις αλλαξει το μαμα...)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και γω γι αυτη την ηλεκτρονικη γιατι στα 53μμ δεν θες κατι καλυτερο...

 

Απλα ,επειδη την εχει ενας γνωστος μου,δεν ταιριαζει η φισα και την βαλαμε με ενωση καλωδιων .

 

επισης μαζι με την ηλεκτρονικη βαλε και ενα καλο μπουζοκαλοδιο (αν δεν εχεις αλλαξει το μαμα...)

 

Παιδια εντάξει δεν θέλω να βάλω και πράγματα κάγκουρα πάνω...δηλαδή για take και να μπορώ να αγοράσω δεν πρόκειται να βάλω...Ετσι και αλλιως οπως λετε και εσεις χρειαζεται πατέντα για να μπει...Κάποια άλλη ηλεκτρονική που να μπαίνει χωρίς πατέντες και να είναι καλύτερη απ'του glx γνωρίζετε;

 

Επίσης η γνησια και η ημιτασιον ηλεκτρονικες του glx εκτος απ'την γνησιοτητα τι αλλες διαφορες εχουν;

 

@Εχω μπει απ'το acc ενός φίλου γιατί μου σουφρώσανε τον κωδικο δυστυχώς...Αν και δεν καταλαβαίνω τι κερδίζουν μαυτο...

Edited by Skymoto
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα που να πουλούν πλαστικοποιημένες σέλλες για glx και να τις φέρνουν κατοίκον;
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και γω γι αυτη την ηλεκτρονικη γιατι στα 53μμ δεν θες κατι καλυτερο...

 

Απλα ,επειδη την εχει ενας γνωστος μου,δεν ταιριαζει η φισα και την βαλαμε με ενωση καλωδιων .

 

επισης μαζι με την ηλεκτρονικη βαλε και ενα καλο μπουζοκαλοδιο (αν δεν εχεις αλλαξει το μαμα...)

 

@Βρήκα το acc :D:D!

 

Λοιπόν...Οκ επειδή ρώτησα και μου είπαν οτι μια αυθεντική ηλεκτρονική κάνει όσο μια take λέω να βάλω take τελικά...Με την ένωση καλωδίων τί ακριβώς έκανες για να μπεί;Διαφορά έχει με την μαμα;Τελική,επιτάχυνση κλπ

 

Μπουζοκαλώδιο και μπουζι έχω NGK...κάνει ή να αλλάξω;

Edited by hondaglx52
Link to comment
Share on other sites

@Βρήκα το acc :D:D!

 

Λοιπόν...Οκ επειδή ρώτησα και μου είπαν οτι μια αυθεντική ηλεκτρονική κάνει όσο μια take λέω να βάλω take τελικά...Με την ένωση καλωδίων τί ακριβώς έκανες για να μπεί;Διαφορά έχει με την μαμα;Τελική,επιτάχυνση κλπ

 

Μπουζοκαλώδιο και μπουζι έχω NGK...κάνει ή να αλλάξω;

Aπλα το πιο πιθανο ειναι να μην ταιριαζει η φισα να κουμπωσει,απλα κοβεις τα καλωδια και τα ενωνεις χρωμα-χρωμα...με ταινια μονωτικη τυλιγεις καθε ενωση ξεχωριστα... το μπουζοκαλωδιο ειναι μια χαρα ....διαφορες? βουταει λιγο καλυτερα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Aπλα το πιο πιθανο ειναι να μην ταιριαζει η φισα να κουμπωσει,απλα κοβεις τα καλωδια και τα ενωνεις χρωμα-χρωμα...με ταινια μονωτικη τυλιγεις καθε ενωση ξεχωριστα... το μπουζοκαλωδιο ειναι μια χαρα ....διαφορες? βουταει λιγο καλυτερα...

 

Ευχαριστώ μεγάλε...Παω να κοιτάξω στον ακυριακοπουλο να ζητησω πληροφοριες.Ξερεις μηπως αν κανουν διανομες με την ΕΛΤΑ;με βολεύει πολύ βασικά γιατί εκεί που είμαι δεν εχει κοντα τράπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Με αντικαταβολη στελνει ο κυριακοπουλος,,

απο το moto-rider την ειχε παρει ο γνωστος μου,,,δες και εκει για συγκριση τιμων και παραγγειλε στη χαμηλοτερη τιμη...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κροσάκι μου φοραει κεφαλή astrea αλλά είναι κινέζικη και φοράει διαφορετικό εκκεντροφόρο από ότι φοράει το astrea.Ξέρει κανείς αν η CDI με τις μεγάλες βαλβίδες πέρνει εκκεντροφόρο astrea και τα κοκοράκια από την astrea-lifan?

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα παιχνιδακι για οποιον θελει...

http://www.flash-game.net/game/2809/stunt-dirt-bike.html

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5565hondasport.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά χρηστός ανέστη..!!

 

λοιπόν ο εκκεντροφόρος SRK-200 τι στάδιο είναι?? δουλεύει καλά στα 51mm με στρόφαλο glx90?

 

ποια είναι καλύτερη κεφαλή για αυτά τα χιλιοστά? Astra η C70 6V?? τι πιστόνι είναι καλύτερα να βάλω GB5(ημιπομπέ) ή GB0(πομπέ)??

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.. :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά χρηστός ανέστη..!!

 

λοιπόν ο εκκεντροφόρος SRK-200 τι στάδιο είναι?? δουλεύει καλά στα 51mm με στρόφαλο glx90?

 

ποια είναι καλύτερη κεφαλή για αυτά τα χιλιοστά? Astra η C70 6V?? τι πιστόνι είναι καλύτερα να βάλω GB5(ημιπομπέ) ή GB0(πομπέ)??

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.. :)

 

 

Χρόνια Πολλά καταρχάς.Εγώ φτιάχνω τώρα το μοτέρ του cross με 51mm ΗΜΙΠΟΜΠΕ πιστονι και στρόφαλο στην διαδρομή του glx 90{απομίμηση glx 90 με 51mm πιστόνι είναι το μοτέρ μου}.

Θα την δουλέψω με σκληρά ελατήρια και εκκεντροφόρο shark,αλλά δεν ξέρω τι μοντέλο είναι.Πρέπει να γράφει το κουτί του απο πίσω νομίζω.Όταν καέβω Κρήτη θα σου πω περισσότερα.Στο τέλος το ίδιο φτιάξιμο θα έχουμε:lol:

 

O Tάσος με το C 50 είσαι ε?

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά σ'όλους. Βασικά επειδή βλέπω πως το παπί θα κάνει ακόμα αρκετό καιρό στο συνεργείο έλεγα να βγάλω την σέλλα και να την στείλω για πλαστικοποίηση. Ξέρετε κανένα κατάστημα που να ασχολείται με τέτοιου είδους δουλειές;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία Χριστος Ανέστη και Χρονια σας Πολλα.Ειμαι 16 χρονων(ακόμα) και θα ήθελα να ρωτησω αν τα glx σας έχουνε βγει καλα σαν μηχανακια γιατί βλέπω πολύ τα συζητάτε εδώ καθώς βλέπω και πολλά στον δρόμο.Ενδιαφέρομαι να παρω ένα γι' αυτό. Επίσης έχω βρει ενα glx που το ποθλάει ενα παιδί χωρίς πινακίδες γιατι λεει οτι εγινε καποιο μπέρδεμα με τον παλιο ιδιοκτήτη και ειναι 100cc. Μου πανε να του ζητησω τον αριθμο πλαισιου του πριν το αγοράσω μην τυχόν και ειναι κλεμμένο.Δωστε μου τα φωτα σας.:Oνα σημειώσω οτι δεν ξέρω πολλά απο μηχανακια.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία Χριστος Ανέστη και Χρονια σας Πολλα.Ειμαι 16 χρονων(ακόμα) και θα ήθελα να ρωτησω αν τα glx σας έχουνε βγει καλα σαν μηχανακια γιατί βλέπω πολύ τα συζητάτε εδώ καθώς βλέπω και πολλά στον δρόμο.Ενδιαφέρομαι να παρω ένα γι' αυτό. Επίσης έχω βρει ενα glx που το ποθλάει ενα παιδί χωρίς πινακίδες γιατι λεει οτι εγινε καποιο μπέρδεμα με τον παλιο ιδιοκτήτη και ειναι 100cc. Μου πανε να του ζητησω τον αριθμο πλαισιου του πριν το αγοράσω μην τυχόν και ειναι κλεμμένο.Δωστε μου τα φωτα σας.:Oνα σημειώσω οτι δεν ξέρω πολλά απο μηχανακια.

 

μακριά από μηχανάκια που δεν έχουν πινακίδες..να είσαι πάντα νόμιμος:)

ωστόσο τα glx και τα c50 είναι πολλή καλά μηχανάκια και δεν βγάζουν το παραμικρό πρόβλημα...θα σου έλεγα να πάρεις ένα και να το φτιάξεις κάτω από 54mm για να μην σου βγάλει πρόβλημα οσο και να πηγαίνεις τάπα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά σ'όλους. Βασικά επειδή βλέπω πως το παπί θα κάνει ακόμα αρκετό καιρό στο συνεργείο έλεγα να βγάλω την σέλλα και να την στείλω για πλαστικοποίηση. Ξέρετε κανένα κατάστημα που να ασχολείται με τέτοιου είδους δουλειές;

 

http://www.luxusmoto.gr/

http://www.tonimpatzio.com/

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ αλλα και παλι ρε συ μεσα απο τα στενα θελω να πηγαινω τον ελευθερο μου χρονο οχι για κεντρικους κι ετσι.Οταν ενηλικιωθω θα δω τι θα κανω επειδη τωρα υπαρχει προωλημα γονεων αν με καταλαβαινεις. Επίσης εχω ακούσει οτι μεχρι τα 53mm για βελτιωση για να μην σου βγαλει πρόβλημα.Μου προτεινει κανεις καμια φθηνη βελτίωση να δω πάνω κάτω πόσο θα πάει το μαλλί :p . powerman ξερεις καμια σελιδα με σελλες στην Αθήνα??? Edited by antony_1994
Link to comment
Share on other sites

powerman ξερεις καμια σελιδα με σελλες στην Αθήνα???

 

Στο φόρουμ έχουν γραφτεί πολλά για βελτιώσεις.Κάτε διάβασε μερικές σελίδες από αυτό το τόπικ,βρες άτομα και στείλε τους πμ και όταν έχεις κατασταλάξει κάπου γράψε την απορία σου.Ενα 47mm είναι πολύ αξιόπιστο,ένα 53mm είναι αξιόπιστο αλλα με περισσότερη δύναμη.Όσο για τις σέλες,υπάρχουν αρκετή σελάδες στην Αθήνα,αλλά δεν έχουν διευθύνσεις.Έτσι κι αλλιώς,εσύ θες να σου περάσουν το κάλυμα η να πάρεις το κάλυμα σκέτο:wacko:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...