Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Ρε παιδια παρατηρησα οτι η sebring των 35ε απ'το stelpet ειναι διαφορετικη απ'τη γνησια...Πρωτον λεει sebring type και απο κατω δεν εχει τα αναγλυφα της αυθεντικης που λεει κατι made in sweeden η κατι τετοια...επισης κοιταζα και κοιταζα αλλα δεν εβλεπα διαφραγματα...ελευθερας ειναι;

 

 

Καλα ρε φιλε τα παρατηρησες ολα αυτα και δεν παρατηρησες οτι γραφει serbing??:lol::lol::lol:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια μα τη παναγια το glx θα μου βγαλει την πιστη!Δε λεω παει πολυ καλα (ειδικα στις εκκινισεις δε με πιανει κανεις...) εχει προβλημα με την τεταρτη!Εχω σπασει τις ταχυτητες ...την τεταρτη μονο σε κατηφορα μπορω να την σπασω π πιανει 110 αλλα στο ισιωμα ειναι αλλη ιστορια..Η 3η πιανει σπασμενη 85 σε ισιωμα (εχω πιασει και 90 τελικιασμενα/σπασμενα σε κατηφορα) μολις κουμπωσω τεταρτη....ξενερωνω μα τη παναγια τη ζωη μου....δε δινει τπτ αν εχω πες 80 με 3η παει 85-90 με 4η ΕΛΕΟΣ! και δεν φταιει το μοτερ π δε παει παραπανω (αφου εχω πιασει και 110 σε κατηφορα κατι δε παει καλα...πρεπει να τα πιανει και στο ισιωμα κανονικα!)......Η δυναμη που εχει η 1-2-3η καμια σχεση, η 4η ειναι <η ταχυτητα που δε δινει> να το πω απλα..μηπως να ανεβασω χιλιοστα? τωρα εχει πανω 52mm shark...αν εβαζα και αν υπαρχει 53mm astrea (αλουμινιου ή nicasil) θα δω διαφορα?? ξενερωνω πολυ αγρια φοβαμαι καθε φορα στη κοντρα μη τελειωσουν τα 400m και με προλαβουν ευτυχως που ανοιγει πολυ γρηγορα δηλαδη και τελειωνει η κοντρα οταν εχω πιασει καμια 90αρα...ΕΛΕΟΣ! μπορει κανεις να help?

 

Κοιτα αστρεα στροφαλος ι απο 90αρι glx με 53mm ειναι jet! Δεν ξερω ομως τι στροφαλο εχεις εσυ!Με γραναζωμα δν θα δεις διαφορα γαιτι δν φορας τιποτα πανω... και ουτε πολλα cc εχεις! Για εμενα κυλ/νο 53mm εκκεντροφορο και φτιακσιμο κεφαλης κλπ

 

παιζει να ειναι καλυτερη η μοτοσπορτ απο αυτη τη sebring...

 

Απ'οσο ξερω ι sebring ειναι εξατμιση για 200μ το πολυ και μεχρι 100cc! μετα θελει σπασιμο στα διαφραγματα για να δωσει.....! Αλλα sebring και motorsport δεν παιζει να υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα......!

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω ι sebring ειναι εξατμιση για 200μ το πολυ και μεχρι 100cc! μετα θελει σπασιμο στα διαφραγματα για να δωσει.....! Αλλα sebring και motorsport δεν παιζει να υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα......!

 

δεν λεω την γνησια sebring αλλα για αυτη που λεει το παιδι:D

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε φιλε τα παρατηρησες ολα αυτα και δεν παρατηρησες οτι γραφει serbing??:lol::lol::lol:

 

WTF+LMAO...

 

Κοιτα αστρεα στροφαλος ι απο 90αρι glx με 53mm ειναι jet! Δεν ξερω ομως τι στροφαλο εχεις εσυ!Με γραναζωμα δν θα δεις διαφορα γαιτι δν φορας τιποτα πανω... και ουτε πολλα cc εχεις! Για εμενα κυλ/νο 53mm εκκεντροφορο και φτιακσιμο κεφαλης κλπ

 

Το μοτερ εχει 90αρη στροφαλο εχει επισης 22αρι καρμπ keihin και εκκε fuego f200

Link to comment
Share on other sites

Το μοτερ εχει 90αρη στροφαλο εχει επισης 22αρι καρμπ keihin και εκκε fuego f200

 

 

και κρεμαει ι 4η????? λιγο δυσκολο! βαλε 53mm κιλ/νο και κανε θυριδωματα!

Link to comment
Share on other sites

και κρεμαει ι 4η????? λιγο δυσκολο! βαλε 53mm κιλ/νο και κανε θυριδωματα!

 

Δεν κρεμαει..δινει απλα δε δινει οσο θελω εγω...Το εχω ρωτησει και μου εχουν πει 2 πραγματα...Το καρμπ για να δουλεψει στο 100% θελει μεγαλυτερα κυβικα,και για να εχει νευρο/να τραβαει στα ψηλα θελει πολλη συμπιεση...Ειχα βαλει καποτε 53mm και ηταν εντουρο αλλα μου ειπαν οτι ηταν στο οριο και παιζει να χτυπουσε στροφαλο οποτε εβαλα 52mm shark (φτηνα),οταν το ειχα στα 53mm ειχα κατι αλλα κυλινδροπιστονα που λεγονταν San(κατι) και ειχαν κατι σαν τριγωνακι για σημα...παντως καμια σχεση τα 52mm shark με αυτα που ειχα τοτε στα 53..εχει νευρο αλλα δε κανει μεγαλα ανοιγματα...μπορει στο μελλον να βαλλω 53mm ξανα..τοτε επιανα τα 105 σε ευθεια και ειχα και 18αρι καρμπ keihin (το μαμα)...τι μαρκα να βαλλω ειναι το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρεμαει..δινει απλα δε δινει οσο θελω εγω...Το εχω ρωτησει και μου εχουν πει 2 πραγματα...Το καρμπ για να δουλεψει στο 100% θελει μεγαλυτερα κυβικα,και για να εχει νευρο/να τραβαει στα ψηλα θελει πολλη συμπιεση...Ειχα βαλει καποτε 53mm και ηταν εντουρο αλλα μου ειπαν οτι ηταν στο οριο και παιζει να χτυπουσε στροφαλο οποτε εβαλα 52mm shark (φτηνα),οταν το ειχα στα 53mm ειχα κατι αλλα κυλινδροπιστονα που λεγονταν San(κατι) και ειχαν κατι σαν τριγωνακι για σημα...παντως καμια σχεση τα 52mm shark με αυτα που ειχα τοτε στα 53..εχει νευρο αλλα δε κανει μεγαλα ανοιγματα...μπορει στο μελλον να βαλλω 53mm ξανα..τοτε επιανα τα 105 σε ευθεια και ειχα και 18αρι καρμπ keihin (το μαμα)...τι μαρκα να βαλλω ειναι το θεμα..

 

δεν ειναι στα ορια τα 53mm! Αν φορας astrea κεφαλη για να ανεβασεις συμπιεση θελει πλανιαρισμα στιν κεφαλη!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι στα ορια τα 53mm! Αν φορας astrea κεφαλη για να ανεβασεις συμπιεση θελει πλανιαρισμα στιν κεφαλη!

 

ναι μα δε θελει ανοιγμα καρτερ μετα τα 53?astrea κεφαλη εχει γνησια..

Link to comment
Share on other sites

ναι μα δε θελει ανοιγμα καρτερ μετα τα 53?astrea κεφαλη εχει γνησια..

 

δεν ξερω φιλε τη παιζει εδω....αλλα αφου ειπες οτι ειχες βαλει αρα.....δν θα ξανα χρειαστει...!

Link to comment
Share on other sites

Nαι,τα καρτερ του glx ειναι ανοιγμενα μεχρι 53mm,δηλαδη αμα βαλεις 53 κυλινδροπιστονο,εισαι ακριβως στο οριο και εχεις πολυ λεπτο χιτωνιο:rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι κύλινδροι στα 53mm έχουν 57 εξωτερικό χιτώνιο. Είναι κάποιοι που έχουνε 56mm εξωτερικό χιτώνιο και χωράνε χωρίς άνοιγμα. Παίζει να είχε βάλει τέτοιο (οι rik είναι έτσι) και αν βάλει άλλη μάρκα τώρα να θέλει άνοιγμα
Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι κύλινδροι στα 53mm έχουν 57 εξωτερικό χιτώνιο. Είναι κάποιοι που έχουνε 56mm εξωτερικό χιτώνιο και χωράνε χωρίς άνοιγμα. Παίζει να είχε βάλει τέτοιο (οι rik είναι έτσι) και αν βάλει άλλη μάρκα τώρα να θέλει άνοιγμα

 

Τι εννοεις εξωτερικο χιτωνιο????Για καντο λιανια:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ την φωτογραφία: http://img521.imageshack.us/img521/3116/kylindroshondaastrea2ald.jpg

Πχ αυτός ο κύλινδρος παίρνει πιστόνι 53mm, είναι 53mm από την μέσα μεριά το χιτώνιο (No1) και απ'έξω έιναι 57mm (No2). Δλδ το χιτώνιο έχει παχος 4mm.

Οι κύλινδροι rik -κ δεν ξέρω ποιοι άλλοι- που είναι 53 έχουν εξωτερικό χιτώνιο 56mm και χωράνε χωρίς άνοιγμα. Στην ουσία τα κάρτερ του glx έχουν άνοιγμα 56mm οπότε μπορείς να το κάνεις και 53 χωρίς άνοιγμα αρκεί να βρεις τετοιο κύλινδρο.

Κατάλαβες?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ!!!παιδια θελω να μ πειτε για κατι πραγματα που εβαλα στο daytona sprinter 50αρι κ το εκανα 52χιλ 110 κιβ,εβαλα τα παρακατω΄...

 

Στροφαλο χειροποιοτω τριγωνικο(τωρα διαδρομες κ αυτα δεν ξερω)μ ειπαν οτι εκανα βλακια π εβαλα τριγωνικο σηκωνει τρελες στροφες κ δν παει βημα

πιστονι narita 52....

κυλινδρο shark 52 (μαπα)

κεφαλι shark 100 astrea(βαλβιδες honda...ελατιρια kakekawa)

τρομπα λαδιου takekawa...

καμπανα takekawa για honda...

αυτα απο μοτερικα....γραναζια θα βαλω 13-36

θελω να μ πειτε για καρμπυλατερ κ εκεντροφο!!!!τωρα το στρονω εχω 600 χιλ πανω!!!ποτε λετε να τ βαλω το καρμπυλατερ κ τν εκεντροφορο πανω..θα βαλω κ ψυγειο λαδιου πανω!!!θελω γνωμες παιδια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκκεντροφόρο f200 βάλε και ενα καρμπυρατέρ 22 keihin

 

σωστος..... εγω θα εβαζα 22-24 καρμπ.... το καρμπ καλυτερα να το βαλεις αφου το στρωσεις τον εκκεντροφορο βαλε τον οποτε θελεις;)

Link to comment
Share on other sites

Ego tora Se kamia Bdomada Etimazome Na paro ena runner 50cc tsiliko mama Xoris bafes kai alla sxetika kai thelo na mou pite gnome gia to runner einai kalo posa xl/h bgazi kai tetia ....kante ton kopo :D

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Ego tora Se kamia Bdomada Etimazome Na paro ena runner 50cc tsiliko mama Xoris bafes kai alla sxetika kai thelo na mou pite gnome gia to runner einai kalo posa xl/h bgazi kai tetia ....kante ton kopo :D

 

Yπαρχει ηδη θεμα για Gilera Runner,γραψε εκει οτι αποριες εχεις γιατι εδω ειναι θεμα για Honda;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ!!!παιδια θελω να μ πειτε για κατι πραγματα που εβαλα στο daytona sprinter 50αρι κ το εκανα 52χιλ 110 κιβ,εβαλα τα παρακατω΄...

 

Στροφαλο χειροποιοτω τριγωνικο(τωρα διαδρομες κ αυτα δεν ξερω)μ ειπαν οτι εκανα βλακια π εβαλα τριγωνικο σηκωνει τρελες στροφες κ δν παει βημα

πιστονι narita 52....

κυλινδρο shark 52 (μαπα)

κεφαλι shark 100 astrea(βαλβιδες honda...ελατιρια kakekawa)

τρομπα λαδιου takekawa...

καμπανα takekawa για honda...

αυτα απο μοτερικα....γραναζια θα βαλω 13-36

θελω να μ πειτε για καρμπυλατερ κ εκεντροφο!!!!τωρα το στρονω εχω 600 χιλ πανω!!!ποτε λετε να τ βαλω το καρμπυλατερ κ τν εκεντροφορο πανω..θα βαλω κ ψυγειο λαδιου πανω!!!θελω γνωμες παιδια!!!!

 

Γιατι ο κυλινδρος ο shark των 52mm ειναι μαπα; τον ξυρισες πριν την ωρα του;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη καρφωσα το σασμαν στο παπι μου...θελω να μου πει καποιος αν το σασμαν του astrea μπαινει κουτι σε μοτερ glx?αν γινετε καποιος που να το εχει βαλει χωρις να φαει τα καρτερ...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

τι εκκεντροφορο να βαλω στο innova?

 

Takegawa κορυφη.Μετα παει ο daytona με λιγα λιγοτερα λεφτα,μετα fuego και shark.Οτι πληρωνεις παιρνεις.Παντως για να βαλεις takegawa εκκεντροφορο πανω πρεπει να το εχεις πειραξει και λιγο ε,μονο εκκεντροφορο δεν βλεπεις προκοπη

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη καρφωσα το σασμαν στο παπι μου...θελω να μου πει καποιος αν το σασμαν του astrea μπαινει κουτι σε μοτερ glx?αν γινετε καποιος που να το εχει βαλει χωρις να φαει τα καρτερ...

 

Δεν μπαίνει κουτί πάνω γιατί έχει ένα μεγαλύτερο γρανάζι. Αλλά μπαίνει σχετικά εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...