Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

ρε συς καθεται πανω κυλινδρος astrea και supra. ακομα μπορεις να κανεις ρεκτιφιε τον δικο του και πρεσαρεις μεσα χιτονιο μεχρι 60mm:lol::lol: τα λιφαν ειναι αντιγραφη των honda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε συς καθεται πανω κυλινδρος astrea και supra. ακομα μπορεις να κανεις ρεκτιφιε τον δικο του και πρεσαρεις μεσα χιτονιο μεχρι 60mm:lol::lol: τα λιφαν ειναι αντιγραφη των honda

 

το 125 οχι πηγα να βαλω εκεντροφορο απο astrea και δεν εκανε

Link to comment
Share on other sites

αλλο εκκεντροφορος και αλλο κιλυνδροπιστονο. ο εκκεντροφορος του astrea δεν εκανε γιατι το astrea εχει καστανακι στην κεφαλη ενω η cdi που εχει ο 125 δεν εχει. εκει βαζεις χειροποιητο ή supra
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα χτες τον fuego στο παπι και επαθα την πλακα μου....δε ξερω τι κυλινδροπιστονα τι καρμπιρατερ τι το ενα τι το αλλο ο εκκε κανει ολη τη διαφορα...Σπαζομουνα να πιασω τα 100 μετα τα 80 και τωρα αν και εχω και ρημαγμενα κυλινδροπιστονα μετα τα 70 το παπι σφυριζει και μου βγαζει 105 με 110! σας τον προτεινω δε θα το πιστευετε! :blink::D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα χτες τον fuego στο παπι και επαθα την πλακα μου....δε ξερω τι κυλινδροπιστονα τι καρμπιρατερ τι το ενα τι το αλλο ο εκκε κανει ολη τη διαφορα...Σπαζομουνα να πιασω τα 100 μετα τα 80 και τωρα αν και εχω και ρημαγμενα κυλινδροπιστονα μετα τα 70 το παπι σφυριζει και μου βγαζει 105 με 110! σας τον προτεινω δε θα το πιστευετε! :blink::D

 

οραια ξερω οτι ο fuego ειναι πολλη καλος!!:)

πιον εβαλες τον f200?? ααα παιδια o fuego f200 μπενει στο Lifan 125 δλδ για την cdi:O

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

οραια ξερω οτι ο fuego ειναι πολλη καλος!!:)

πιον εβαλες τον f200?? ααα παιδια o fuego f200 μπενει στο Lifan 125 δλδ για την cdi:O

 

Δεν ξερω φιλε 5ο σταδιο για να δουλευει στα ψηλα,σε γνησια αστρησια κεφαλη! δε ρωτησα αν ηταν ο f100-200.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ροτησω.....τωρα θα παρω ενα μεταχιρισμενο μοτερ lifan 125:)

και θελω να βαλω εναν κιλινδρο 56mm με πιστονι πομπε τη κυλινδρο προτινετε skark για φνηνη λυση ή κυλινδρο Aasa??:O

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

βαλε σετακι Aasa κιλυνδρο πιστονι ελατηρια. απο της καλυτερες μαρκες και σχετικα φθηνα

 

 

ε ναι για κυλινδρο+πιστονι πομπε Aasa θελω να βαλω 57mm στο Lifan αλλα δεν ξερω ποσο κανει:Oκαι εστειλα email στην Aasa racing:)

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

ε ναι για κυλινδρο+πιστονι πομπε Aasa θελω να βαλω 57mm στο Lifan αλλα δεν ξερω ποσο κανει:Oκαι εστειλα email στην Aasa racing:)

 

ελπιζω να πετυχει το φτιαξιμο αυτο...εχθες μιλαγα με εναν φιλο μου και μ ειπε οτι εχει βαλει πανω εκεντροφορο ΟΚΟ 5ο σταδιο στο lifan το 125

μακαρι να βρω και εγω καποιον φθηνο να βαλω.

α και μολις παρεις το μοτερ να αλλαξεις και δισκους γιατι σιγουρα θα πατιναρει.και κοιτα και το καρμπ...γτ εγω απο την πρωτη στιγμη που το δουλεψα ειχα προβληματα,και εχω και προβλημα με το δυναμο που ειναι μεσα στο μοτερ:cry:

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να πετυχει το φτιαξιμο αυτο...εχθες μιλαγα με εναν φιλο μου και μ ειπε οτι εχει βαλει πανω εκεντροφορο ΟΚΟ 5ο σταδιο στο lifan το 125

μακαρι να βρω και εγω καποιον φθηνο να βαλω.

α και μολις παρεις το μοτερ να αλλαξεις και δισκους γιατι σιγουρα θα πατιναρει.και κοιτα και το καρμπ...γτ εγω απο την πρωτη στιγμη που το δουλεψα ειχα προβληματα,και εχω και προβλημα με το δυναμο που ειναι μεσα στο μοτερ:cry:

 

για καρμπιρατερ θα βαλω mikuni 26mm εκεντροφορο λεω να βαλω fuego 5σταδιο δισκους και ελατιρια θα τα βαλω πρωτα πρωτα ενισχιμενα:D

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

Πως βαζω μπροστα δισκοφρενο με 100ευρω ???

 

Εννοεις να παρω πιρουνι απο supra ???

 

Μονο 100 εχει η αγορα η μαζι με τοποθετηση γιατι παιζει να θελει τορνο

 

Ε ναι θελει λιγη δουλεια.Αμα δεν ξερεις να το φταιχνεις μονος σου το πας σε ενα μαστορα:O100€ πιστευω να θελουν οι περισσοτεροι να σου βαλουν μπροστα δισκοφρενο.Αμα καποιο θελουν παραπανω μαγκια τους καλη πωληση:lol:Εννοειται ιματασιον μπροστινο:rolleyes:

 

δεν χρειαζεται δισκοφρενο.Τα πιρουνια με μπουκαλες αρκουν ...

 

Για να φρεναρεις πριν τον τοιχο η μετα??????Σε ενα μοτερ ανω των 100cc χρειαζονται πιστευω στην αναγκη.Στα 50αρια οχι και τοσο.Προσφατα οδηγησα GLX 52ΜΜ γαστρωνε πραματικα,αλλα φρεναρε ******τα

:lol:χεχε ναι μπορει ο κυλινδρος να σου ανιξει στα 2 σαν καρπουζα:lol:

αλλα καπια λυση θα υπαρχει μπορει και να μπενει και κυλινδρος απο astrea η να μπει χιτονιο στον κυλινδρο του Lifan :)

 

 

Να σε δω εσενα ρε καφρε με lifan μοτερ θα ριξω την γουρουνα απο την ταρατσα:grin:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε εσεις τωρα που άλλαξα εκκεντροφορο στο παπι αν χρειαζεται καθολου στρωσιμο;Αν ναι για ποσο;
Link to comment
Share on other sites

re paidia mhpws 3erete poso kanei h valvida e3agogeis apo thn super x kefalh ths aasa????

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε εσεις τωρα που άλλαξα εκκεντροφορο στο παπι αν χρειαζεται καθολου στρωσιμο;Αν ναι για ποσο;

 

οχι....:ninja:

 

παιδια γνωριζει κανεις αν βρισκονται ανταλακτικα καινουργια μαρκα glx90 και astrea ?

 

www.moto-rider.com ενα απο τα πολλα site που μπορεις να βρεις...

 

Για να φρεναρεις πριν τον τοιχο η μετα??????Σε ενα μοτερ ανω των 100cc χρειαζονται πιστευω στην αναγκη.Στα 50αρια οχι και τοσο.Προσφατα οδηγησα GLX 52ΜΜ γαστρωνε πραματικα,αλλα φρεναρε ******τα

 

καλα δεν ειναι αναγκη κιολας..δεν αντιλεγω αλλα και τα ταμπουρα κανουν την δουλεια τους για ταχυτητες κατω των 130-140..αλλα θελουν λιγο παραπανω σφιξιμο στην ντιζα και καλη συντηρηση.. αμα ειναι στριμογμενος οικονομικα ας τα κρατησει μωρε...

Link to comment
Share on other sites

Geia sas pedia eimai neos genika sta forum kai tha ithela ligi voithia..

 

Lipos tha ithela na sas kano mia erotisi kai eplizo na mou apantisete sintoma.

Exo ena dv50 kai den exei moter.

Vrika ena honda astrea moter me kainourgio kilindropistono. To moter exei anikta karter pou pane mexti 60,5xiliosta alla to exei paei mexri 54xiliosta. Exei 5 xiliometra me to kainourgio to kilindropistono. ti lete an to paro kai pao thessaloniki-xalkidiki tha mou kolisi??

Genika tha mou vgazei pola provlimata epidi exei anikta karter??;)

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω χρονια να ασχοληθώ με παπια και έχω χάσει πολλά επεισόδια

τα έχω παρατήσει εντελώς και έχω πιαστεί με τα αυτοκινητα

 

έχω ένα grand και του έδεσσα το μοτέρ πρόσφατα είχε πάθει ζημια πριν 5 χρονια αρχικά είχε κάψει φλάντζα και μετά έκοψε το φυγοκεντρικό κομπλερ τις πρώτης καμπάνας όπως το ελυσα έτσι έμεινε....

 

το είχα 60mm με ένα σορό πραγματάκια απο τα οποια τα περισσότερα τα χάρισα σε ξαδέλφια και γνωστούς μου οπως ψυγείο λαδιού καρμπιρατερ κυλινδροπίστονα εκκεντροφόρο r20 gia astrea κεφαλι εξάτμιση και δεν θυμάμαι τι άλλο

την tekegawa κεφάλι μονο πούλησα και αυτή σχεδόν τι χάρισα...

 

πρόσφατα το έδεσσα με ότι βρήκα στην αποθήκη από τα οποια τα περισσότερα ήταν καινούρια η σχεδόν καινούρια.

 

του έχω βάλει 56 κύλινδρο aasa me xitwnio nikasil και πιστόνι από μια μηχανή yamaha τορναρισμένο flat με σκαμμένα αυλάκια για τις βαλβίδες και δαχτυλίδια στον πείρο τα είχα new του κουτιού δεν τα είχα βάλει ποτε, ένα delorto PHBPL24 με την astrea κεφάλι την οποια είχα θυριδωσει παλιά, zebring εξάτμιση, ελαφρωμένο βολάν καινούρια αναλώσιμα όπως δισκάκια, ελατήρια, καδένα, ράουλα, τσιμούχες original τρόμπα λαδιού

 

από εκκεντροφόρους έχω δοκιμάσει έναν shark ο οποιος δεν λέει δεν πάει βήμα, έναν fuego f200 ο οποιος πέφτει πολύ μικρός και μόλις αρχίζει να στροφαρει μένει εκεί, έναν άλλο fuego που είναι μεν μεγαλύτερος από τον f200 αλλα και αυτός δεν στροφαρει καλά και έναν vertex που ήταν για 6v κεφάλι και τον είχα τορνάρει για να παίρνει ρουλεμαν astrea που είναι ότι πρέπει στροφαρει ατέλειωτα αλλα είναι αρπαγμένο το αμύγδαλο τις εξαγωγής και μου χάλασε το κοκοράκι

 

τι εκκεντροφόρο προτείνεται να βάλω για να στροφαρει εκτος βεβαια από τον r20 ο οποιος στοιχίζει 170 euro περίπου

Link to comment
Share on other sites

Geia sas pedia eimai neos genika sta forum kai tha ithela ligi voithia..

 

Lipos tha ithela na sas kano mia erotisi kai eplizo na mou apantisete sintoma.

Exo ena dv50 kai den exei moter.

Vrika ena honda astrea moter me kainourgio kilindropistono. To moter exei anikta karter pou pane mexti 60,5xiliosta alla to exei paei mexri 54xiliosta. Exei 5 xiliometra me to kainourgio to kilindropistono. ti lete an to paro kai pao thessaloniki-xalkidiki tha mou kolisi??

Genika tha mou vgazei pola provlimata epidi exei anikta karter??

 

parakalo poli epidi prepei na doso mia apantisi sto paidi me to moter parakalo na mou dosete kai esei mia amesi apantisi.:rolleyes:

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Geia sas pedia eimai neos genika sta forum kai tha ithela ligi voithia..

 

Lipos tha ithela na sas kano mia erotisi kai eplizo na mou apantisete sintoma.

Exo ena dv50 kai den exei moter.

Vrika ena honda astrea moter me kainourgio kilindropistono. To moter exei anikta karter pou pane mexti 60,5xiliosta alla to exei paei mexri 54xiliosta. Exei 5 xiliometra me to kainourgio to kilindropistono. ti lete an to paro kai pao thessaloniki-xalkidiki tha mou kolisi??

Genika tha mou vgazei pola provlimata epidi exei anikta karter??

 

parakalo poli epidi prepei na doso mia apantisi sto paidi me to moter parakalo na mou dosete kai esei mia amesi apantisi.:rolleyes:

 

αν και δεν ξέρω πόση απόσταση είναι θεσσαλονίκη-χαλκιδική αλλα εάν δουλεύει σωστά το μοτέρ δεν έχει πρόβλημα αρκεί να το πας normal όχι όλη τι διαδρομή τσίτα

 

εάν τα κάρτερ έχουν ανοιχτεί σωστά και δεν του έχουν τορνάρει πολύ το σπείρωμα από τα μπουζονια ώστε όταν είναι σφιγμένα και ζεσταθεί να κλωτσήσουν

 

δεν τα έχουν ανοιχτεί με dremel όπως να έινια ώστε να μη πατάει η φλάντζα αρκετά με αποτέλεσμα να χάνει λάδια τότε δεν υπάρχει πρόβλημα στη λειτουργία του μοτέρ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...