Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αντεχει αρκει να μην το σκιζεις.....

 

τοτε δεν αντεχει:X:X:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

τοτε δεν αντεχει:X:X:cry::cry:

 

βαλε ενα κυλινδρο shark nikasil βαλε και ενα σχετικα καλο πιστονακι και θα εισαι μια χαρα;) http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=24469

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα κυλινδρο shark nikasil βαλε και ενα σχετικα καλο πιστονακι και θα εισαι μια χαρα;) http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=24469

 

βασικα για να σας δωσω να καταλαβετε ενα παιδι μ πουλαει κυλινδροπιστονο shark 56mm πομπε πιστονι,και κυλινδρος αλουμινιου....τιμη δεν εχουμε σηζητησει γιατι ο μηχανικος λεει οτι δεν μπαινει πανω στο μοτερ μ(lifan 125)επειδη τα 4 σιδερα που εχει το μοτερ μ ειναι πιο χοντρα...αλλα τριτη-τεταρτη θα παω να παρω τσιμουχακια βαλβιδων και ανορθωτη και μολισ βγαλει την κεφαλη θα του πω να δοκιμασει κ το κυλινδροπιστονο γιατι το ειπε με το ματι....αν κανουν θα του δωσω 25-30 ευρω και θα το παρω και το μετρησα με ενα προγραμμα που εχω που μετραει τα cc εβαλα 56Χ55(55mm εχει διαδρομη το δικο μ)και βγαινει 135,κατι κυβικα :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα για να σας δωσω να καταλαβετε ενα παιδι μ πουλαει κυλινδροπιστονο shark 56mm πομπε πιστονι,και κυλινδρος αλουμινιου....τιμη δεν εχουμε σηζητησει γιατι ο μηχανικος λεει οτι δεν μπαινει πανω στο μοτερ μ(lifan 125)επειδη τα 4 σιδερα που εχει το μοτερ μ ειναι πιο χοντρα...αλλα τριτη-τεταρτη θα παω να παρω τσιμουχακια βαλβιδων και ανορθωτη και μολισ βγαλει την κεφαλη θα του πω να δοκιμασει κ το κυλινδροπιστονο γιατι το ειπε με το ματι....αν κανουν θα του δωσω 25-30 ευρω και θα το παρω και το μετρησα με ενα προγραμμα που εχω που μετραει τα cc εβαλα 56Χ55(55mm εχει διαδρομη το δικο μ)και βγαινει 135,κατι κυβικα :)

 

εκκε, καρμπ κλπ... θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

εκκε, καρμπ κλπ... θα βαλεις?

 

δεν νομιζω να μ μεινουν λεφτα....θα δουλευει στα 56mm το 22αρι?μεχρι να βρω καποιο αλλο?εκεντροφορο λεω να κρατισω αυτον που εχω...εχει μεγαλο βυθισμα....

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μ μεινουν λεφτα....θα δουλευει στα 56mm το 22αρι?μεχρι να βρω καποιο αλλο?εκεντροφορο λεω να κρατισω αυτον που εχω...εχει μεγαλο βυθισμα....

 

σε 53mm δουλευε 14αρι λογικα πρεπει να δουλευει το 22αρι στα 56mm:)

Link to comment
Share on other sites

σε 53mm δουλευε 14αρι λογικα πρεπει να δουλευει το 22αρι στα 56mm:)

 

ωραια:)...εξατμιση εχω(προτεκ) κ μπορει κ να παρω κ ενα γραναζι 34(τωρα εχει 36)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μ μεινουν λεφτα....θα δουλευει στα 56mm το 22αρι?μεχρι να βρω καποιο αλλο?εκεντροφορο λεω να κρατισω αυτον που εχω...εχει μεγαλο βυθισμα....

 

σε 56.5 διχρονο δουλευε το 20αρι αλλα με τζουφια 4ρτη αρα σιγουρα θα δουλεψει

Link to comment
Share on other sites

σε 56.5 διχρονο δουλευε το 20αρι αλλα με τζουφια 4ρτη αρα σιγουρα θα δουλεψει

 

τοτε οκ,θα δουμε μπορει κ να το αφησω ετσι οπως ειναι....εξαρταται ποσο καιρο θα κανει να μου το φτιαξει.....

Link to comment
Share on other sites

τοτε οκ,θα δουμε μπορει κ να το αφησω ετσι οπως ειναι....εξαρταται ποσο καιρο θα κανει να μου το φτιαξει.....

 

βαλε για αρχη τα βασικα και σιγα σιγα θα μαζεψεις και λεφτα να του βαλεις τιποτα πανω:D

Link to comment
Share on other sites

βαλε για αρχη τα βασικα και σιγα σιγα θα μαζεψεις και λεφτα να του βαλεις τιποτα πανω:D

 

τα βασικα φανταζομαι...ειναι το κυλινδροπιστονο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Καταρχάς θέλω να πω ότι έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και με έχει βοηθήσει πολύ το forum να μάθω πολλά πράγματα για τους κινητήρες που δεν τα ήξερα.

 

Τώρα πάμε στις ερωτήσεις. Ένας φίλος θα αγοράσει glx 50άρι και θέλει να το πειράξει. Έχει σκεφτεί για κυλινδροπίστονα 52 (ή 55mm που τα έχει ήδη αλλά θέλουν άνοιγμα τα κάρτερ) δεν ξέρει τι μάρκες να βάλει όμως, κεφαλή 72άρα με ροϊκή εξέλιξη (την έχει ήδη), στροφαλομπιέλα glx90 ή aasa 52mm και καμπάνα από glx90 γνήσια. Τί καρμπυρατέρ να βάλει? εκκεντροφόρο? ηλεκτρονική takegawa θα δώσει τίποτα αν την βάλει?

Θέλω τη βοήθεια σας με το τι άλλο μπορεί να βάλει για να πάει το μηχανάκι αλλά πιο πολύ να είναι αξιόπιστο. Μπορεί να δώσει γύρω στα 600 με 700€.

Επίσης ξέρει κανείς η εξάτμιση η Level πόσα € κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Καταρχάς θέλω να πω ότι έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και με έχει βοηθήσει πολύ το forum να μάθω πολλά πράγματα για τους κινητήρες που δεν τα ήξερα.

 

Τώρα πάμε στις ερωτήσεις. Ένας φίλος θα αγοράσει glx 50άρι και θέλει να το πειράξει. Έχει σκεφτεί για κυλινδροπίστονα 52 (ή 55mm που τα έχει ήδη αλλά θέλουν άνοιγμα τα κάρτερ) δεν ξέρει τι μάρκες να βάλει όμως, κεφαλή 72άρα με ροϊκή εξέλιξη (την έχει ήδη), στροφαλομπιέλα glx90 ή aasa 52mm και καμπάνα από glx90 γνήσια. Τί καρμπυρατέρ να βάλει? εκκεντροφόρο? ηλεκτρονική takegawa θα δώσει τίποτα αν την βάλει?

Θέλω τη βοήθεια σας με το τι άλλο μπορεί να βάλει για να πάει το μηχανάκι αλλά πιο πολύ να είναι αξιόπιστο. Μπορεί να δώσει γύρω στα 600 με 700€.

Επίσης ξέρει κανείς η εξάτμιση η Level πόσα € κάνει?

 

Καταρχάς εγω θα σου προτινα ενα καλο φτιαξημο και αξιοπιστο.....στροφαλομπιελα aasa 54mm διαδρομης τριγονικη μετα παμε για καμπανα take γυρο στα 75ευροπουλα με ενισχιμενα ελατιρια και δισκους για να μην πατινιαρη και για κιλινδροπιστονο προτινο 55mm aasa με πομπε πιστονι και για κεφαλη μια cdi με της μεγαλες βαλβιδες με ενα εκεντροφορο fuego f200 μετα παμε για καρμπιρατερ mikuni 26ari.....

 

η ηλεκτρονικη η tekekava δινει περισοτερες στροφες και δουλευει πολι καλα με ενα πολαπλασιαστη nsr250 και με ενα μπουζι πλατινενιας ακιδας.....

 

η level κανει περιπου 70ευρο δλδ μπορεις να την βρεις με 70ευρο και με 80ευρο αναλογος το καταστημα....εγω παντος θα σου προτινα protech(κιτρινο ταμπελακι)γιατι δινει και εχει πιο οραιο θοριβο απο την level:):)

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Καταρχάς θέλω να πω ότι έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και με έχει βοηθήσει πολύ το forum να μάθω πολλά πράγματα για τους κινητήρες που δεν τα ήξερα.

 

Τώρα πάμε στις ερωτήσεις. Ένας φίλος θα αγοράσει glx 50άρι και θέλει να το πειράξει. Έχει σκεφτεί για κυλινδροπίστονα 52 (ή 55mm που τα έχει ήδη αλλά θέλουν άνοιγμα τα κάρτερ) δεν ξέρει τι μάρκες να βάλει όμως, κεφαλή 72άρα με ροϊκή εξέλιξη (την έχει ήδη), στροφαλομπιέλα glx90 ή aasa 52mm και καμπάνα από glx90 γνήσια. Τί καρμπυρατέρ να βάλει? εκκεντροφόρο? ηλεκτρονική takegawa θα δώσει τίποτα αν την βάλει?

Θέλω τη βοήθεια σας με το τι άλλο μπορεί να βάλει για να πάει το μηχανάκι αλλά πιο πολύ να είναι αξιόπιστο. Μπορεί να δώσει γύρω στα 600 με 700€.

Επίσης ξέρει κανείς η εξάτμιση η Level πόσα € κάνει?

 

*εγω παλι θα συμπληροσω οτι καλο θα ειναι να εναν στροφαλο προσεγμενα ελαφρομενο στα ιδια χιλιοστα ή στα πλησιεστερα..αμα το κανει 52χιλ. το μικροτερο 22αρι keihin αλλιως το πολυ ενα 26αρι mikuni αν το κανει 55χιλ. απο 26αρι μεχρι 30 και κατι το πολυ..εκκεντροφορο για σιγουρα αποτελεσματα παει αναλογα με τη κατηγορια του πιστονιου αλλα εφοσων ειναι γυαλισμενι η κεφαλη να παρει ενα kitaco stis 72αρες δουλευει αψογα αλλα για takegawa δεν ξερω αν θα δουλεψει αψογα..ας μην πειραξει ρευματα γιατι ολοι εχουν προβληματα μετα απο ενα χρονικο διαστημα..και τελος καλο θα ητανε καλο πολλαπλασιαστη το καλυτερο μπουζι και το καλυτερο μπουζοκαλωδιο με την πιπα του(ολοι δεν δινουν σημασια σε αυτα τα 2 τελευταια αλλα πιστεψε με υπαρχει τεραστια διαφορα)

Link to comment
Share on other sites

*εγω παλι θα συμπληροσω οτι καλο θα ειναι να εναν στροφαλο προσεγμενα ελαφρομενο στα ιδια χιλιοστα ή στα πλησιεστερα..αμα το κανει 52χιλ. το μικροτερο 22αρι keihin αλλιως το πολυ ενα 26αρι mikuni αν το κανει 55χιλ. απο 26αρι μεχρι 30 και κατι το πολυ..εκκεντροφορο για σιγουρα αποτελεσματα παει αναλογα με τη κατηγορια του πιστονιου αλλα εφοσων ειναι γυαλισμενι η κεφαλη να παρει ενα kitaco stis 72αρες δουλευει αψογα αλλα για takegawa δεν ξερω αν θα δουλεψει αψογα..ας μην πειραξει ρευματα γιατι ολοι εχουν προβληματα μετα απο ενα χρονικο διαστημα..και τελος καλο θα ητανε καλο πολλαπλασιαστη το καλυτερο μπουζι και το καλυτερο μπουζοκαλωδιο με την πιπα του(ολοι δεν δινουν σημασια σε αυτα τα 2 τελευταια αλλα πιστεψε με υπαρχει τεραστια διαφορα)

 

 

Eλαφρωμα βολαν δεν προτεινεις για την μακροζωια του κινητηρα ε???:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eλαφρωμα βολαν δεν προτεινεις για την μακροζωια του κινητηρα ε???:O

 

εχω δει ραγισμενα βολαν οποτε δεν το προτεινω..αλλα ελαφρωμα βολαν και στροφαλου χανεις κατα πολυ τη φυγοκεντρο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Προσφατα πηρα ενα στρογγυλοφαναρο 72 κυβικα, 6-volt 300 ευρω.. Εμφανισιακα ειναι χαλια και το θεωρώ αδυναμο, καθως εχω συννι8ίσει 110.. Σκεφτομαι να του κανω τα εξης: Βαψιμο μωβ περλα, νικελ πιρουνι,νικελ ψαλιδι,νικελ λαιμο, εξατμιση jebring, και το μοτερ 53 χιλιοστα..Μπορειτε να μ πειτε αν αξιζει και ποσο 8α κοστισει περιπου?Με καλα πραματα μην χρειαζομαι καθε τριτη μαστορα..
Link to comment
Share on other sites

Για βάψιμο ψάχνω και εγώ... γύρω στα 250-300 ζητάνε οι περισσότεροι :(

 

Ειδες αμα δεν ξερεις{δεν το λεω για σενα συγκεκριμενα}και αμα δεν εχεις γνωστο πως σε κλεβουνε???Αμα ειχες πιστολι ασταρι μπογιες κτλ ενα παπακι με ενα 100αρικο το κανεις πενα πραματικα,και αμα εχεις φιλο φαναρτζη πες 150€:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειδες αμα δεν ξερεις{δεν το λεω για σενα συγκεκριμενα}και αμα δεν εχεις γνωστο πως σε κλεβουνε???Αμα ειχες πιστολι ασταρι μπογιες κτλ ενα παπακι με ενα 100αρικο το κανεις πενα πραματικα,και αμα εχεις φιλο φαναρτζη πες 150€:O

 

με 40 ευρο το βαφω(2 σπρει ασταρι 2 χρωμα..απο 10ε το σπρει)...και χωρις πιστολι...μην νομιζεις οτι ο φαναρτζης το κανει τελειο..εγω καλητερα το βαφω:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια η protech με το αναγληφο κανει σαν την protech με το κιτρινο αυτοκολιτο??

αα και ξερετε που μπορω να βρω protech κιτρινο αυτοκολιτο ή αν καπιος απο το forum πουλαει??:) *(για βασεις supra δλδ να κανει για βασεις glx):)

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...