Jump to content

Qtek G100


SIRHC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά είσαστε όλοι πολύ κατατοπιστικοί!

Λέω να πάω για G100 μιά και το κινητό μου Samsung είναι πολύ καινούργιο και με καλύπτει πλήρως.

Όλοι σας, εντοπίσατε το πρόβλημα στο GPS. Oτι (κυρίως) αργεί να συνδεθεί. Όταν όμως συνδεθεί δεν έχει πρόβλημα... σωστά?? (Φοβήθηκα την έκφραση του Μάνου οτι είναι "αισχρό").

Sarris, λές οτι η συσκευασία περιέχει κεραία αυτοκινήτου? Πως είναι αυτή? Γιατί από το Πλαίσιο μου είπαν πως ΔΕΝ περιέχει και οτι κάνει επιπλέον 99 Ευρώ. Δηλαδή χωρίς κεραία αυτοκινήτου δεν λειτουργεί σωστά? Κάτι τέτοιο αναφέρει ο iason1907.

To Destinator PN που δίνει το Πλαίσιο (αυτό θα βάλω) είναι προεγκατεστημένο, ή το βάζουμε εμείς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας για τη γνώμη και βοήθειά σας.

:nuke:Κάκος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Me to destinator PN dn iparxei provlima na sindethei xwris tin ekswteriki. Me to 6 emfanistike to provlima. Tespa, an to pareis na egkatastiseis ton teleytaio xarti gia to PN gt erxetai me tin ekdosi 2005. Gia tn egkatastasi tou programmatos apla prepei na valeis mia karta mnimis pou iparxei entos tis siskeyasias. Meta tha kaneis kai register tous xartes(eykolo einai, exei odigies).

 

Gia na valeis to 6ari dn xreiazetai na kaneis polla, to 'agorazeis' apo to gnwsto meros, egkathistas apo ton ipologisti mesw tou destinator kati(efarmogi pou mpainei sto pc). Meta kaneis copy paste ton xarti kai ena akoma arxeio. An dn ta katafereis PM me.

 

Kai to X500 simperilamvanei elliniko menu ;)

 

Olo to kit tou GPS perilamvanetai. Vasi tzamiou aytokinitou, fortistis aytokinitou, ekswteriki keraia pou pianei panw sto aytokinito me magniti ;)

 

To Fujitsu Siemens N560 to skeftikes i einai poli megalo gia esena?

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

εχει μεσα στο πακετο την κεραια , δεν ξερω τι σου λενε στο πλαισιο , εγω το πηρα μαζι και απο οσο ξερω ειναι ετσι . ειναι ενα μακρυ καλωδιο με την μια ακρη να κουμπωνει στο pda και την αλλη με μαγνητη για το αυτοκινητο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Απορία (και λίγη ...βοήθεια):

Βλέπω οτι υπάρχει MLS Destinator PN σε πορτοκαλί συσκευασία, και Destinator PN με τους νέους χάρτες της NGI σε πράσινη συσκευασία. Στο site της MLS δεν μπόρεσα να βρώ τίποτα για αναβαθμήσεις χαρτών κ.τ.λ. ενώ στο site της NGI βρήκα τα πάντα όπου το πακέτο της NGI έχει μέσα τους καινούργιους του 2006 (νομίζω). Το Πλαίσιο με τι το δίνει?? Αν το δίνει με Destinator PN που δεν είναι καλό, να το πάρω σκέτο και να αγοράσω το "καλό" πακέτο Destinator PN χώρια?? Γιατί άκουσα οτι το Destinator PN με τους νέους χάρτες της NGI σε πράσινη συσκευασία είναι καλύτερο. (Το 6αρι για την ώρα το ...ξεχνάω).

:nuke:Κάκος
Link to comment
Share on other sites

An mporeis nai, kanto etsi, apla agorase kai mia karta mnimis ;)

 

Ftines einai oi SD don't worry :)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Η βάση αυτοκινήτου που περιέχεται στο G100 είναι για τα μπάζα!

Δεν είναι εύκαμπτη και αν την κολλήσεις στο παμπρίζ τότε "κοιτάει" το χειρόφρενο!!!!

Πάμε για άλλη....

 

Η κεραία είναι πολλά μέτρα (5μ) και θα ήθελα κάτι μικρότερο. Ξέρει κανείς αν υπάρχει?

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

μην παρεις αλλη βαση . λυγιζει απλα θελει λιγο δυναμη να βαλεις και να μην φοβασαι να μην σπασει . και εγω ετσι την πατησα στην αρχη ! πιεσε την αφοβα . την κεραια μπορεις να την τυλιξεις καπου . εμενα προβλημα ειχε ο φορτιστης αυτοκινητου και το ιδιο προβλημα ειχε αρκετος κοσμος αφου δε κανει καλη επαφη . αλλα πας στην ace για αντικατασταση , βεβαια ... θελει λιγες μερες .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Απορία (και λίγη ...βοήθεια):

Βλέπω οτι υπάρχει MLS Destinator PN σε πορτοκαλί συσκευασία, και Destinator PN με τους νέους χάρτες της NGI σε πράσινη συσκευασία. Στο site της MLS δεν μπόρεσα να βρώ τίποτα για αναβαθμήσεις χαρτών κ.τ.λ. ενώ στο site της NGI βρήκα τα πάντα όπου το πακέτο της NGI έχει μέσα τους καινούργιους του 2006 (νομίζω). Το Πλαίσιο με τι το δίνει?? Αν το δίνει με Destinator PN που δεν είναι καλό, να το πάρω σκέτο και να αγοράσω το "καλό" πακέτο Destinator PN χώρια?? Γιατί άκουσα οτι το Destinator PN με τους νέους χάρτες της NGI σε πράσινη συσκευασία είναι καλύτερο. (Το 6αρι για την ώρα το ...ξεχνάω).

 

Είναι το ίδιο πράγμα - αρκεί οι χάρτες να είναι NGi. Όλες οι συσκευασίες της MLS γράφουν ότι περιέχουν χάρτες NGi.

Link to comment
Share on other sites

Me to destinator PN dn iparxei provlima na sindethei xwris tin ekswteriki. Me to 6 emfanistike to provlima. Tespa, an to pareis na egkatastiseis ton teleytaio xarti gia to PN gt erxetai me tin ekdosi 2005. Gia tn egkatastasi tou programmatos apla prepei na valeis mia karta mnimis pou iparxei entos tis siskeyasias. Meta tha kaneis kai register tous xartes(eykolo einai, exei odigies).

 

Gia na valeis to 6ari dn xreiazetai na kaneis polla, to 'agorazeis' apo to gnwsto meros, egkathistas apo ton ipologisti mesw tou destinator kati(efarmogi pou mpainei sto pc). Meta kaneis copy paste ton xarti kai ena akoma arxeio. An dn ta katafereis PM me.

 

Kai to X500 simperilamvanei elliniko menu ;)

 

Olo to kit tou GPS perilamvanetai. Vasi tzamiou aytokinitou, fortistis aytokinitou, ekswteriki keraia pou pianei panw sto aytokinito me magniti ;)

 

To Fujitsu Siemens N560 to skeftikes i einai poli megalo gia esena?

 

Ελπίζω το γνωστό μέρος στο οποίο αναφέρεσαι να είναι το http://www.ngi.gr αν όχι είσαι κι εσύ ένας από αυτούς που αν και χρησιμοποιείς το Destinator δε θέλεις να πληρώσεις γι αυτό, χωρίς να βοηθάς στη τεράστια επένδυση που γίνεται. Επίσης έτσι δεν είσαι σε θέση να δίνεις σωστή τεχνική υποστήριξη και τέλος δεν έχεις τη δυνατότητα για δωρεάν αναβαθμίσεις σε λογισμικό χάρτες και extras.

Τέλος αν επιμένεις να το έχεις σπασμένο κράτα το για τον ευατό σου (δε χρειάζεται να περιφανεύεσαι γι αυτό) και μη παρακινείς κι άλλους σ' αυτή τη λογική!

 

Για το g100: έχει πρόβλημα γιατί καθυστερεί να κατεβάσει την εφημερίδα των δορυφόρων. Αν το χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση δεν έχεις πρόβλημα. Τέλος αν χρησιμοποιείς την έκδοση 6.1.1.40010 (επίσημα από το site της NGi) θα πιάνει πολύ πιο γρήγορα.

 

Για το fs n560: έχει πολύ χειρότερο gps από το g100

 

Αν κάποιος έχει πρόβλημα με το 6 και το g100, μπορεί να έρθει στην NGi να δούμε το πρόβηλμα, μιας κι έχω κι εγώ τη συγκεκριμένη συσκευή και παίζει μια χαρά με την 6.1.1.40010

Link to comment
Share on other sites

μην παρεις αλλη βαση . λυγιζει απλα θελει λιγο δυναμη να βαλεις και να μην φοβασαι να μην σπασει . και εγω ετσι την πατησα στην αρχη ! πιεσε την αφοβα . την κεραια μπορεις να την τυλιξεις καπου . εμενα προβλημα ειχε ο φορτιστης αυτοκινητου και το ιδιο προβλημα ειχε αρκετος κοσμος αφου δε κανει καλη επαφη . αλλα πας στην ace για αντικατασταση , βεβαια ... θελει λιγες μερες .

 

 

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:whistle:

Link to comment
Share on other sites

και αν εχεις προβλημα με τον φορτιστη αυτοκινητου και βαριεσαι να μπεις στην διαδικασια αντικαταστασης , παρε με 2.50 ευρω ενα ταυ καιι βαλτο .

Ετσι θα εχεις διπλη εξοδο !

(εγω ελαβα αντικατασταση απο την ace αφου ο μαμισιος ηταν κοντος και ηταν και αυτος κοντος!!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! και πηγα και πηρα ενα ταυ που εφαρμοζει και κανω την δουλεια μου)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το γνωστό μέρος στο οποίο αναφέρεσαι να είναι το http://www.ngi.gr αν όχι είσαι κι εσύ ένας από αυτούς που αν και χρησιμοποιείς το Destinator δε θέλεις να πληρώσεις γι αυτό, χωρίς να βοηθάς στη τεράστια επένδυση που γίνεται. Επίσης έτσι δεν είσαι σε θέση να δίνεις σωστή τεχνική υποστήριξη και τέλος δεν έχεις τη δυνατότητα για δωρεάν αναβαθμίσεις σε λογισμικό χάρτες και extras.

Τέλος αν επιμένεις να το έχεις σπασμένο κράτα το για τον ευατό σου (δε χρειάζεται να περιφανεύεσαι γι αυτό) και μη παρακινείς κι άλλους σ' αυτή τη λογική!

 

To ppc pou xrisimopoiw se kathimerini vasi dn exei enswmatomeno gps!!!!

 

To g100 to agorasa 500 E gia na parw to eleino PN :!: :!:

 

Dn katalavainw gt enw eixe vgei to 6ari moirazotan me to PN to G100

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

To ppc pou xrisimopoiw se kathimerini vasi dn exei enswmatomeno gps!!!!

 

To g100 to agorasa 500 E gia na parw to eleino PN :!: :!:

 

Dn katalavainw gt enw eixe vgei to 6ari moirazotan me to PN to G100

 

Δε καταλαβαίνω την έκφραση ελεεινό. Είναι πολλοί που τους αρέσει περισσότερο από το 6. Το σίγουρο είναι ότι ήταν και είναι ένα πολύ καλό εργαλείο.

 

Αν έχεις αγοράσει το PN, απλά κατεβάζεις το Destinator 6 δωρεάν. Ποιο είναι το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

και αν εχεις προβλημα με τον φορτιστη αυτοκινητου και βαριεσαι να μπεις στην διαδικασια αντικαταστασης , παρε με 2.50 ευρω ενα ταυ καιι βαλτο .

Ετσι θα εχεις διπλη εξοδο !

(εγω ελαβα αντικατασταση απο την ace αφου ο μαμισιος ηταν κοντος και ηταν και αυτος κοντος!!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! και πηγα και πηρα ενα ταυ που εφαρμοζει και κανω την δουλεια μου)

 

 

Μόλις απέκτησα πρόβλημα....

Φόρτισε 2 λεπτά και μετά ΤΕΛΟΣ! ΝΕΚΡΟ!!!

Να ζητήσω αλλαγή? Δεν έπιασα αυτό με το ΤΑΦ...

Link to comment
Share on other sites

εννοω να παρεις απο ενα μαγαζι με ηλεκτρικα ειδη , ενα ταυ δηλαδη να εχει 2 εξοδους και να βαζεις τον φορτιστη αυτον και αν θες και κατι αλλο στον αναπτηρα . εγω τον αλλαξα απο την ace μου εστειλαν καινουριο ειχε και αυτος προβλημα και επειδη βαριομουν να μπω παλι στην διαδικασια πηρα το ταυ μς 2.5 ευρω και ληθηκε το προβλημα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είμαι ανάμεσα στο G100 και στο P500.. Τα είδα σήμερα στο ΠΛΑΙΣΙΟ και με εντυπωσίασε η ποιότητα του G100 όμως έχει αρκετά μικρότερη οθόνη..

 

Άλλες διαφορές όσον αφορά επιδόσεις - προβλήματα από τους πιο 'έμπειρους'?

 

(Κυρίως με ενδιαφέρει σαν 'ελαφρία' χρήση PDA αλλά και σαν GPS στο αυτοκίνητο...)

Link to comment
Share on other sites

Ζηταω συγνωμη προκαταβολικά :O για το αλαφρως off topic αλλα μιας και όλοι εδω ξέρουν το G100 μήπως εχει κανείς εμπειρία overclocking σε αυτη τη συσκευή?

(Σε συζήτηση σχετικα με o/c δεν βρηκα κατι)

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πόσο αργά βρίσκει τους δορυφόρους εξαρτάται απο το ποιο chip έχει?? (SIRF STAR II ή SIRF STAR III)???

 

Σε κάποια eshops έχω δει στα χαρακτηριστικά κάποια να λένε SSII Και κάποια άλλα SSIII... Έχουν διαφορά στη τιμή ανάλογα με το chip?

 

Και κάτι άσχετο το Navimate είναι καλό (γρήγορο) πρόγραμμα με καλούς επαρχιακούς χάρτες? (ταξίδια, εκδρομές κλπ)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους! Που μπορώ να αγοράσω γραφίδες (αυτό που χρησιμοποιούμε για το πάτημα των πλήκτρων) για το Qtek G100;
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα στα site που αναφέρεις αλλά δεν λένε κάτι για το G-100. Ταιριάζει από κάποιο άλλο μοντέλο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...